9 Yöntem ile ailece uyku kalitenizi artırma yolları
Anne & Bebek

9 Yöntem ile ailece uyku kalitenizi artırma yolları

9 yöntem ile ailece uyku kalitenizi artırma yolları ile daha önce tanışmış mıydınız? Çocukları ve bebekleri uyutabilmek için birçok yöntem vardır ancak tek bir yöntem sorarsanız yoktur. Çeşitli uyku ritüelleri ile bir düzen meydana getirmek, hem aile hem de çocuk için yatmadan önce beklenti ve kaygıyı en aza indirmede uzun bir yol kat etmenize neden olur.

Bakıcıların ya da ebeveynlerin bu zaman diliminde kendisine düşen rolü, rahatlatma ve güven verme üzerine kurulu bir atmosfer yaratmaktır. Ailenin ve dolayısıyla çocuğun daha rahat uyku düzeni kurmasına yardımcı olacak 9 yola göz gezdirelim:

9 Yöntem ile ailece uyku kalitenizi artırma yolları
  1. Gece ve gündüz süreçlerini ayıralım: gündüzleri evin ortak alanlarını ve gürültü yaratan etmenlerden oluşan araçların vermiş olduğu sesten arındırarak kısaca çevreyi sessiz tutalım; geceleri, ışıkları ve gürültüyü en aza indirelim. Hatta sıfırlayalım Bu, çocuğunda sizin de biyolojik saatinizi ayarlamaya yardımcı olacaktır.
  2. Akşam yemeğinizi uyumadan en az 2 saat öncesinden beslenerek tamamlayın ve soda, kahve, çikolata, kafeinli içecekler veya uyku kaçıran çeşitli çay türleri gibi uyarıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  3. Uyumadan en az 1 saat öncesinde kalp ritminizi artıracak oyunlardan ve dizi/filmlerden uzak durun.
  4. Uyku öncesi ılık bir duş, çocuğunuzun ve sizin rahat uyumanız için muhteşemdir.
  5. Her gün düzenli olarak aynı uyuma ve uyanma saatiyle bu eylemi gerçekleştirmek, her yaşta ki bireylerin kaliteli uyku ve uyanma süreci için önemli olan uyku ritimlerinin düzenlenmesine de destek sağlayacaktır. Fakat şu da unutulmamalıdır ki çocukların yetişkinlerden daha fazla saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu sebeple çocuğunuzun uykusu gelmiyorsa bile uyumadan önce uzanmak en harika olan seçenek olacaktır.
  6. Çocukla birlikte yakından takip ederek uyku ritüelini yaratmak için sık uyanıyorsa bunu dikkate alarak uyku sürecinin devamı için çocuğunuzu yatağına götürün. Tüm bunlara ek olarak bütün insanların kendi odasında uykuya dalma süreci, yani yalnız uyumak için çabaladığı süreç bağımsızlık ve güven duyma duygusunu pekiştirmek adına yardımcı olur ve gecenin ortasında uykunuz bölünürse tekrar uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
  7. Uyku öncesi yaratacağınız rutin, ailenin düzenine göre ayarlanabilir mesela: birlikte hikayeler okumak , uyku öncesi sakin şarkılar mırıldanmak, hafif derece masajlar yaptırmak ya da dua etmek uyku öncesi rahatlamada iyi gelen bir takım faaliyetlerdir. Burada önemli olan, uyku zamanının geldiğini beyne gösteren keyifli ve rahatlatıcı eylemler yaratmaktır.
  8. Çocuğunuz ışık olmadığında korkuyorsa, çocuğunuz için ortamı daha güvenli hale getirmek adına tercihen kırmızı ya da sarı olmak üzere loş bir ışık bırakmanız bu duygusunu yenmeye yardımcı olur.
  9. Bebekler söz konusu olduğunda ise gün içerisinde şekerlemeler için bir düzene sahip olmak da önem arz eder: uygun olan ise gece uykularını bölmemek için bu süreç kısa olmalı ve öğleden sonraki vakitlerden seçerken bu süre çok geç olmamalıdır.

Uyku öncesi ve uyku sırası esnasında oluşturacağınız rutin rahatlatıcı ortamların yaratılması yalnızca çocuğunuz için değil bütün bir aile için yarar sağlar. Ne de olsa, yorgun bir günün sonrasında, huzur içinde uyku çeken bir evladı izlemekten daha iyi ne olabilirdi ki? Bu anın tadını çıkarmaya bakın.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!