Acnelyse krem ne işe yarar? Yüzü yakar mı?

Acnelyse krem sivilce ile savaş yolculuğunda en büyük müttefikiniz olarak karşınıza geliyor. Acnelyse krem kullananlar kısa sürede etki aldıklarını ve lekelerine de bir hayli iyi geldiğinden söz etti. Bunun üzerine Acnelyse krem kullanımı araştırılmaya başlandı.

Acnelyse krem özellikle sivilce tedavisinde doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Lakin birçok kullanıcı deri soyduğundan söz edince akıllarda Acnelyse krem jilet izi içinde kullanılır mı? Ya da acnelyse krem ile dövme silme mümkün mü? Soruları ile karşı karşıya kaldı. Bizde tüm bu merak edilen sorular ile birlikte Acnelyse krem hakkında yazı yazdık.

Yazımızda Acnelyse krem ne işe yarar? ve Acnelyse krem yüzü yakar mı? Gibi merak edilen soruların cevaplarını kaleme aldık.

Yazımızı yazarken Acnelyse kremin prospektüsü baz alınmıştır. Herhangi bir öneri ya da tavsiye içermemektedir.

Acnelyse krem
Acnelyse krem

Acnelyse krem nedir?

Acnelyse krem erken maddesinde retinoik asit içermesiyle bilinen bir kremdir. Özellikle doktor kontrolü altında kullanılması gereken 20 g’lık tüp içerisinde eczanelerde satılmaktadır.  Retinoik asit cilde uygulandığında derinin en üst tabakası olan epidermise ait hücreleri uyarır. Buda aşırı keratin oluşumunu baskılar ve derinin kendi kendini tedavi etmesine olanak sağlar.

 • Etkin madde: % 0.1 Retinoik asit (Tretinoin)
 • Yardımcı madde: Setil alkol, stearil alkol, tween 60, span 60, nipagin M (metil hidroksibenzoat), nipasol (propil hidroksibenzoat), ionol (butil hidroksitoluen) E321, vazelin flante, propilen glikol, deiyonize su.

Acnelyse krem ne işe yarar?

Uzun zamandır hakkında birçok blog yazılarında bahsettiren Acnelyse kremin ne işe yaradığı bir hayli araştırıldı. Acnelyse krem:

 • Halk arasında sivilce olarak bilinen a kne vulgarisin tedavisinde
 • 10 kişiden 1’inde görülen ve halk arasında sedef hastalığı olarak tanınan psoriazisin tedavisinde
 • Balık pulu hastalığı olarak bilinen iktiyozisin tedavisinde
 • Son olarak ise deri kalınlığında artış olarak bilinen hiperkeratozisin tedavisinde kullanılan bir kremdir.

Acnelyse krem nasıl kullanılır?

Acnelyse kremin kullanımı son zamanlarda oldukça kullanılmaktadır. Emziren ve hamilelerde kullanılmaması gereken Acnelyse krem günde bir kez ve gece olmak koşuluyla hasarlı bölgeye uygulayın. İlk uygulamalarda geçici bir sıcaklık ve batma hissi olabilir. Bu histen rahatsız olursanız kremi kullanmaya ara verin ya da uygulama sıklığını azaltabilirsin veya doktor ile konuşup doz ayarlaması yaptırabilirsiniz.

Kremi kullanmaya ilk başladığınız zamanlarda cildinizde lezyon artışı olabilir. Bu durumdan dolayı kremi kullanmayı bırakmayınız. Kremden sonucu 2-3 hafta sonra sonuç almaya başlayabilirsiniz. Cildinizde istediğiniz etkileri almaya başladığınızda kremin kullanımını seyrekleştirebilirsiniz.

Acnelyse kremi kullanırken temizlenmiş elinizin parmak ucuyla ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz.

Acnelyse krem hamilelerde nasıl kullanılır?

Acnelyse kremin hamileler üzerinde kullanımı henüz araştırılmamıştır. Dolayısıyla Acnelyse kremin anne karnında bebeğe zarar verip vermediği konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Riske atmamak adına Acnelyse kremi hamile kaldığınız zaman kullanmayın.

Acnelyse krem emzirenlerde nasıl kullanılır?

Acnelyse kremin kullanımı emziren anneler için uygun değildir. Çünkü Acnelyse kremin anne sütüne geçip geçmediği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Lakin doktorunuz kullanmanızı söylemiş ise meme uçlarına kullanmayınız.

Acnelyse krem çocuklarda nasıl kullanılır?

Acnelyse kremin çocuklar üzerinde kullanımı hakkında prospektüsünde bilgi yer almamaktadır. Dolayısıyla bilinçsiz bir şekilde kullanmak yerine doktor kontrolünde kullanmaya başlayınız.

Acnelyse kremin yan etkileri

Acnelyse kremin her kremde olduğu gibi kullananlarda bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunların kimi birçok insanda görülürken kimisi oldukça nadir görülmekte ve hemen doktora haber verilmesi gereken yan etkilerdir.

Acnelyse kremin 10 hastanın en az birinde görülebilen yan etkileri mevcuttur. Bunlar Acnelyse kremin çok yaygın görülen yan etkiler kategorisinde yer almaktadır. Şu şekildedir:

 • Kaşıntı
 • Döküntü
 • Cilt irritasyonu
 • Batma hissi

Böyle durumda size rahatsız bir his veriyor ise bölgeyi yıkayabilirsiniz veyahut doktorunuzdan biz doz ayarlaması isteyebilirsiniz. Bunların yanı sıra Acnelyse kremin 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülme şansı olan yan etkileri mevcuttur. Bunlar Acnelyse kremin yaygın görülen yan etkiler kategorisinde yer almaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Ciltte renk değişikliği
 • Ciltte irritasyon
 • Işığa duyarlılık

Bu yan etkilerde ise doktora başvurarak kremin değiştirilmesini rica edebilirsiniz. Acnelyse kremin daha ciddi olarak 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilen yani yaygın olmayan yan etkileri de mevcuttur. Onlar ise şu şekildedir:

 • Cilt kuruluğu
 • Kızarıklık
 • Soyulma

Bu durumda cildin yıkanması ve doktora başvurulması önemlidir. Acnelyse kremin bu yan etkilerinden başka birde 1.000 hastanın birinden az görülen yani seyrek kategorisinde yer alan yan etkileri ise şu şekildedir:

 • Deride alerjiye bağlı kaşıntı, kızarıklık ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşumu
 • Yaygın kızarıklık ile birlikte kaşıntılı döküntü

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bölgeyi yıkayıp kremi bırakmanız gerekmektedir ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek durum hakkında bilgi vermelisiniz. Şimdi ise aslında Acnelyse kremin en ciddi yan etkilerine geldik. Yani 10.000 hastanın birinden az görülenler. Onlar ise şu şekildedir:

 • Nedbe oluşumu
 • Nefes almada güçlük, yüz, dil ve dudaklarda şişme dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları
Acnelyse krem
Acnelyse krem

Acnelyse krem hakkında merak edilen sorular

Özellikle ciltte retinoik asit kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken kremlerden birisi olan Acnelyse, sivilce için kullanımı uygun görülmüş kremlerden birisidir. Bununla birlikte ergenlik ile yeni tanışan insanların göz bebeği haline geldi. Bizde Acnelyse krem hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız adına merak edilen tüm soruları bir başlık altında derledik.

Acnelyse yüzümü yaktı ne yapmalıyım?

Cildiniz hassas ise ve Acnelyse kremi kullandığınızda yüzünüzde yanma meydana gelmiş ise kremi kullanmayı bırakın ve cildinizi güzelce arındırın. Daha sonrasında doktora başvurunuz ve kremin değişmesini rica ediniz.

Acnelyse nasıl etki eder?

Acnelyse krem cildin en üst tabakası olan epidermis tabakasında hücre yenilenmesini uyarır. Bununla beraber aşırı keratin oluşumunu baskılar ve derinin kendisini onarma mekanizmalarını uyarır.

Acnelyse yakar mı?

Cildiniz hassas ise Acnelyse krem cildinizde yanma hissi oluşturabilir.

Acnelyse etkisi ne zaman geçer?

Acnelyse kremin etkisinin geçmesi için cildinize aynı yanlışları tekrar yapıp düzenli olarak kullanmadığınızda Acnelyse kremin etkisi geçmiş olacaktır.

Acnelyse krem ne kadar süre kullanılmalı?

Acnelyse kremin tedavisi ortalama olarak 2-3 hafta içerisinde sonuç vermektedir. Lakin net bir sonuç için 6 haftayı geçmesi gerekebilir.

Acnelyse nereye sürülür?

Acnelyse kremi sivilce ve sedef hastalığınız olan yerlere sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra balık pulu hastalığı ve deri kalınlaşması gibi rahatsızlıklarda da kullanabilirsiniz.

Acnelyse gündüz kullanılır mı?

Acnelyse krem derinin üst tabakasını yenileyeceğinden gündüz kullanımda ciltte lekeler bırakabilir. Dolayısıyla gece uyumadan önce uygulamanız en doğrusu olacaktır. Gündüz ise cilde yüksek koruyuculu bir güneş kremi sürülmesi gerekmektedir.

Acnelyse krem lekeleri geçirir mi?

Acnelyse kremin etkisi cildin en üst tabakası olan epidermisi soyarak cilt yenileyen hücreleri uyarmaktır. Buna ek olarak cildinize iyi gelen meyve ve sebzeleri de yemeniz halinde cildinizde leke problemi kalmayacaktır.

Acnelyse krem kesin sivilce izlerini geçirir mi?

Acnelyse kremin prospektüsünde özellikle sivilce izlerini geçirir gibi bir cümle yer almamaktadır. Lakin birçok blogta Acnelyse kremin kullanıcıları lekelerine de iyi geldiğini belirtmiştlerdir.

Acnelyse her gün kullanılır mı?

Acnelyse krem başlarda hergün kullanılmaktadır. Tedavi boyunca etki görmeye başlarsanız bunun süresini biraz daha seyrekleştirmenizde fayda var.

Acnelyse yüz soyulması ne zaman geçer?

Acnelyse kremin prospektüsünde yüzün soyulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Acnelyse krem soyulma yapar mı?

Donanimhaber.com sitesinde bir kullanıcı Acnelyse kremin cilt üzerinde soyulma etkisi yaptığını belirtmiştir. Lakin prospektüsünde böyle bir bilgi yer almamaktadır.

Acnelyse krem ne kadar?

Acnelyse krem güncel olarak 70 TL ile eczane raflarında yerini aldı. Aile hekimleri tarafından yazıldığında masrafını devlet ödememektedir.

Acnelyse buruna sürülür mü?

Acnelyse kremin prospektüsünde gözlere, mukoz membranlara, burun kenarlarına ve ağıza temas ettirilmemesi gerektiği bilgisi yer almaktadır.

Acnelyse ile hangi nemlendirici kullanılır?

Acnelyse krem kullanan bir kullanıcı yüzünü yıkadıktan sonra toniklemeden Acnelyse kremi uyguladığını ve ardından avene tolerance extreme veya la roche posay cicaplast baume kremlerini kullandığını dile getirdi.

Acnelyse krem genital bölgede kullanılır mı?

Genital bölge hijyen ve hassasiyet konusunda vücudun diğer bölgelerine göre biraz daha dikkat edilmesi gereken bölümdür. Acnelyse krem genital bölge için uygun bir krem değildir.

Acnelyse krem sağlık ocağı yazar mı?

Acnelyse kremi sağlık ocağından ya da aile hekiminden yazdırabilirsiniz. Lakin bu sefer ücreti devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Acnelyse krem beyazlatır mı?

Acnelyse kremin prospektüsünde cildin renk tonunu açıp beyazlatmaya dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Acnelyse krem SGK karşılıyor mu?

Acnelyse kremi bir uzman tarafından yazılmadığı sürece SGK tarafından karşılanmamaktadır. Örneğin aile hekimi tarafından yazılır ise SGK ödememektedir. Lakin bir dermatoloji uzmanı tarafından yazılır ise bu sefer SGK ödemektedir.

Acnelyse krem göz altına sürülür mü?

Göz altı derinin diğer kısımlarına göre daha hassas bir bölgedir. Dolayıyla nemlendiriciler bile göz altı kremleri formunda olmalıdır. Acnelyse krem göz altına sürmek için uygun bir krem değildir. Bilinçsiz kullanımı göz zarar vermektedir.

Acnelyse krem cildi soyar mı?

Eksisozluk.com sitesinde bir yazar 1-2 gün cildi soyduğunu belirtmiştir. Lakin Acnelyse kremin prospektüsünde böyle bir bilgi yer almamaktadır.

Acnelyse krem işe yarıyor mu?

Acnelyse krem kullananlar yorumlarını blog sitelerinde belirtti. Genel itibari ile Acnelyse krem kullananlar sivilceden mustarip olan kişiler olduğu için oldukça olumlu sonuç almışlardır.

Acnelyse krem nereden bulabilirim?

Acnelyse krem eczanelerde satılan bir kremdir. Başka yerden satın almanız doğru olmayacaktır.

Acnelyse krem kullanırken lazer yapılır mı?

Acnelyse krem kullanıcıları prospektüsünde soyulma ile ilgili bir bilgi yazmadığı halde ciltlerinin soyulduğunu ve tedavi süresinde hassaslaştığını belirtti. Durum bu şekilde oluşuyorsa hiç bir lazer cihazı hatta ağda bile bölgeye uygulanmamalıdır.

Acnelyse krem kullanırken makyaj yapılır mı?

Acnelyse kremin prospektüsünde krem ciltten tamamen temizlendiğine emin olduktan sonra kozmetik malzemelerle makyaj yapılabildiği bilgisi yer almaktadır.

Acnelyse krem aile hekimi yazabilir mi?

Acnelyse kremi aile hekimlerine yazdırabilirsiniz. Lakin bu sefer SGK tarafından ücreti karşılanmamaktadır.

Acnelyse krem çilleri geçirir mi?

Acnelyse krem sivilce, deri kalınlığının artması, sedef hastalığı ve balık pulu hastalığı tedavisinde kullanılan bir kremdir. Dolayısıyla prospektüsünde çiller ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Acnelyse krem deri döker mi?

Acnelyse kremin prospektüsünde deri dökmesine dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Lakin kullanıcı yorumlarında Acnelyse kremin deri döktüğünü ifade edenler var.

Acnelyse krem yağ bezelerine iyi gelir mi?

Acnelyse kremin prospektüsünde yağ bezelerine iyi geldiği hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Acnelyse krem reçeteli mi?

Acnelyse krem reçeteli olarak sağlık ocaklarından, aile hekimlerinden ve dermatoloji uzmanlarından alabilirsiniz.

Acnelyse krem çatlaklara iyi gelir mi?

Deri çatlakları vücudun ani kilo alıp vermesinden kaynaklanmaktadır. Acnelyse kremin prospektüsünde çatlaklar ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler