Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir? konusunda birçok kişide görülen bu durum, ağızda yeterince tükürük olmadığında ortaya çıkar. Çiğneme veya yutkunmalarda zorluk yaşıyorsanız veya ağızda yapışkan, kuru bir his ile uyanıyorsanız ağız kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Tükürük eksikliği konuşmayı bir zorlaştırır ve ağız kuruluğunun nasıl tedavi edileceğine karar vermek genellikle kaynağın nedenine bağlı olabilir. Ev içerisinde uygulanan yöntemler genellikle yardımcı olabilir fakat bu yöntemlerde rahatlama sağlanmazsa diş hekiminizden ilave destek alabilirsiniz. Ağız kuruluğuna iyi gelen şeylerden biri,

 1. Tükürük akışını uyarmak için şekersiz sakız çiğneyebilir veya şekersiz şeker emebilirsiniz. Tükürük beşlerini şekersiz sakız veya şekersiz olan sert şekerlerle uyarmak, tükürük bezleriniz veya onlara hizmet eden sinirler etkilenmediğinde faydalı bir tedavidir.
 2. Gün boyunca düzenli olarak su tüketiminizi sağlayın. Özellikle ağız kuruluğu yaşayan kişiler gece vakitlerinde ağızlarında yapışkan ve kuru bir his ile uyanırlar ve bu nedenle yataklarınızın başında bir bardak bu bulundurun ve geceleri nemlendirici kulanın.
 3. Ağzınızı nemlendirmek için yapay tükürük kullanabilirsiniz. Bunun için eczaneden reçetesiz satılan ürünlerden yararlanabilir ve ağızınızın nemlenmesini sağlayarak gün boyunca rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.
 4. Gece vakitlerinizde yatak odalarınızda nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu durum hem sizin daha rahat uyumanızı sağlar hem de ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı gibi durumlar içinde etkilidir.

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğu neden olur konusunda ağız kuruluğu çok çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir ve belki de bariz neden, kişilerin kullandığı ilaç, radyasyon ve kemoterapi tedavisi, tükürük bezini etkileyen hastalık çeşitleri, hormonal dengesizlik, diyabet ve çeşitli sendromdan meydana gelebilir. Ağız kuruluğuna neden olan durumlar şu şekilde özetlenebilir,

 1. Birçok kişi yaşlandıkça ağız kuruluğu yaşar ve bu duruma katkıda bulunan faktörler arasında belirli ilaçların kullanımı, vücudun ilaçları işleme yeteneğindeki değişiklikler ve yetersiz beslenme sorunları yer alır.
 2. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları tükürüğünün yapısını ve üretilen miktarı değiştirilebilir. Boynuna ve baş uygulanan radyasyon veya ışın tedavileri tükürük beşlerine zarar vererek tükürük üretiminde belirgin bir azalmaya neden olur.
 3. Sinir hasarı, baş ve boyun bölgesindeki sinir hasarına neden olan yaralanmalar ve ameliyatlar ağız kuruluğuna neden olabilir.
 4. Tütün ve alkol kullanımı ağız kuruluğu şikayetlerini arttırabilir bu nedenle bu alışkanlıkları bırakmak ağız tükürük üretimini arttırır.

Ağız Kuruluğu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ağız kuruluğunun nedenini belirmek için tıbbi geçmiş ve reçetesiz olarak kullanılan ilaçlara kadar gözden geçirilmesi gerekir. Bu noktada ağız kuruluğu teşhisi nasıl yapılır için ayrıntılı bir ağız muayenesi iyi olacaktır. Bazen kuru ağız durumlarını belirmek için tükürük bezlerini görüntüleme taramalarına, kan testine veya ne kadar tükürük üretildiğini ölçebilen bazı testler gerekebilir.

Yeni teşhis edilen şeker hastalığı, ağız kuruluğu ile sık tuvalete çıkma ve aynı zamanda bolca su içmeye neden olabileceği için mutlaka kan şekerine bakılması gerekir. Uzman hekimler, ağız kuruluğunun Sjögren sendromundan kaynaklandığından şüpheleniyorsa tükürük bezlerinden alınan küçük bir biyopsi yani hücre örneği test için gönderilmektedir.

Ağız kuruluğu tedavisinde nedene bağlı olarak diş hekimleri veya uzman hekimler sizlere bir yol çizebilir. Bunun dışında ağız kuruluğuna neden olan ilaçların değişimi, tükürüğü uyaran ilaçlar, dişlerin korunmasına yönelik tedbirler gibi çözümler üretebilirler.

Ağız Kuruluğuna İyi Gelen İlaçlar

Belirtilen yöntemler yeterli bir rahatlama sağlamazsa, doktorunuz veya diş hekiminiz tükürük bezlerinin daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için size ilaç yazılabilir. Ağız kuruluğuna iyi gelen ilaçlar ile birlikte reçeteli ilaçlar, genellikle tükürük akışını azaltan altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılır. Bu rahatsızlıklar arasında çeşitli sendroma maruzsanız bu noktada tedaviler yapılabilir.

Ağız kuruluğu, çeşitli ilacın yan etkisi nedeniyle oluşan durumlarsa özellikle yeni bir ilaca başladıysanız ve ağızınızda aniden kuruluk fark ettiyseniz doktorunuzla danışmanız gerekir. Doktorunuz ilacınızın dozajını değiştirebilir veya var olan belirtileri hafifletmek amacıyla sizlere ilaç yazabilir. Doktora danışmadan reçeteli ilacınızın dozajını kesinlikle değiştirmemeniz gerekir. Ağız kuruluğu zor ve rahatsız edici durumlar arasında bulunur ve bunun için doktor önerisiyle verilen yapay tükürüklerden yararlanılabilir.

Gece Uyurken Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Tükürük, ağız sağlığı için hayati önem taşır ve uyurken bile salgılanması gerekir. Her gece ağızınızın kuru olduğunu fark ederseniz muhtemelen ağzınız yeterli tükürük üretmiyor demektir. Geceleri yetersiz tükürük akışı durumunda fazla bakteri üremesine, uyanıldığında ağız kokusu ve hatta çürüme, enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir.

Gece uyurken ağız kuruluğu neden olur konusunda kronik bir hastalıklardan dolayı da olabilir. Tükürük, yiyeceklerin sindiriminde önemli bir rol oynar ve ağzınızı zararlı olan kalıntı ve bakterilerden temizlemeye yardımcı olabilir fakat yeterli tükürük akışı olmadan dişler plak ve çürümeye karşı giderek hassas hale gelebilir.

Gece Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Nedeni ne olursa olsun ağız kuruluğunun ağız sağlığı ve uyku kaliteniz üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor. Gece ağız kuruluğuna ne iyi gelir için eğer odaya nemlendirici almak ve bol su tüketmek işe yaramıyorsa ilaç tedavisi alabilirsiniz. İlaç tedavisinde özellikle çoklu olan ilaç tedavileri ağız kuruluğu sorununun en önemli nedenleri arasındadır.

Ağrı kesiciler, burun açıcılar, depresyon ilaçları ve tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi birçok ilaç ağız kuruluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle bu ilaçların dozunu azalmak ve eğer sigara alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı bitirmek gece ağız kuruluğuna katkı sağlar.

Ağız Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Ağız kuruluğu için birçok doktor çeşitli bitkileri önermektedir. Ağız kuruluğuna bitkisel çözüm için çeşitli bitkisel kaynaklı ürünler, geçici olarak tükürük üretimini arttırabilir ve bu süre zarfında da ağız kuruluğu şikayetlerinin dindirilmesine fayda sağlayabilir. Ağız kuruluğunda bitkisel çözüm önerileri arasında birçok bitki yer alıyor. Ağız kuruluğu için önerilen bitkisel çözümler arasında,

 1. Aloe vera bitkisinin sıvı veya jel formları ağız içinin nemlendirilmesine katkı sağlayabilir. Özellikle bu bitkinin sıvı formlarıyla ağzın çalkalanması ağız kuruluğunu geçici olarak hafifletebilir.
 2. Zencefilin etkileri arasında tükürük salgısında artışı sağlaması uzun zamandır bilinen bir özelliğidir. Bu etkileri sayesinde ağız kuruluğuna zencefil kaynaklı olan ürünler fayda sağlar.
 3. Gülhatmi kökü, Ebegümeci bitki ailesinin bir üyesi olan bu bitki, aloe veraya benzer nemlendirici özellik gösterir.
 4. Diş otu, uzun zamandır ağız hijyeni için kullanılan bitkiler arasında yer alır. Tükürük salgısını arttırma etkisinin bulunması nedeniyle ağız kuruluğuna olumlu ektileri gösterir.

Ağız Kuruluğuna İyi Gelen Yiyecekler

Ağız kuruluğuna iyi gelen yiyecekler ile ağzınızda bulunan tükürüğün yeterli miktara ulaşması açısından gereklidir. Ağız kuruluğu çözüm önerileri arasında şekersiz lopipop tüketmek tükürük salgılarını arttırır. Şekersiz sakız çiğnemekte tükürük akışını tetikler ve tükürük üretimini tetiklediği onaylanmış şekersiz sakızları tercih edin. Bunun dışında kafein ağız kuruluğu artırabilirsiniz bu nedenle belirtileri ağırlaştırabilirsiniz.

Kahve çay gibi içecekleri tüketebilirsiniz fakat kafeinsiz versiyonlar sizin için daha iyi olabilir. Ağız kuruluğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek enfeksiyonların önüne geçebilir. Özellikle C vitamini, B vitamini ve B6 içeren besinleri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu