Ahmet Apa seviye 5 diyet listesi

Ahmet Apa diyeti 4. seviyeyi tamamlayanlar için uygun olan 5. Seviye nasıl yapılır? Ahmet Apa 5. seviye diyet listesi nasıl olmalı? Ahmet Apa diyeti 5. Seviye yasakları nelerdir? Ahmet Apa diyeti 5. Seviye nasıl uygulanır? 36 saatlik açlık orucunun haftada 2 kez şeklinde uygulandığı Ahmet Apa diyeti ile kaç kilo verilir? Ahmet Apa tarafından hazırlanan diyet programının ilk 4 aşamasını tamamladıysanız bu yazımız tam size göre.

Ahmet Apa diyeti 5. seviye diyeti nedir?

Ahmet Apa diyeti, ismini de almış olduğu doktor Ahmet Apa tarafından hazırlanmıştır. Sağlıklı, hızlı ve etkili bir diyet programıdır. Ahmet Apa 1- 9 arası seviyeler şeklinde ilerleyen bir programdır. Ahmet Apa diyeti seviyeleri kendi içerisinde benzerlikler gösterse de her seviye daha etkili bir kilo verme ve sağlıklı yaşama geçiş adımları içerir. Bu nedenle Ahmet Apa diyeti 5. Seviyeyi uygulamadan önce ilk 4 seviyenin tamamlanmış olması gerekir. Aksi takdirde vücut 36 saatlik şifa orucu için hazırlanamaz. Direkt olarak 5. Seviyeden başlamak uygun değildir. Ahmet Apa yayınladığı her yeni seviyede, diğer seviyeleri tamamlamış olmanın şart olduğunu ifade etmiştir. Aksi takdirde diyetten fayda almanın yanı sıra vücudun seviyelere alışmadığı için zararlı olabileceğini ifade etmektedir.

Ahmet Apa diyeti 5. Seviyesi, 36 saatlik açlık oruçlarının haftada 2 defaya çıktığı seviyedir. Bundan önceki 4. Seviyede 36 saatlik açlık orucu yalnızca pazartesi günü başlamaktaydı. Şimdi bu açlık oruçları pazartesi ve perşembe olmak üzere haftaya ikiye çıkıyor. 4. Seviyede açlık oruçlarına yeni başlanmış olduğu için vücudun zorlanması normaldir. Ancak 5. Seviyeye gelindiğinde vücudun 36 saatlik açlık oruçlarına dayanıklı ve hazırlıklı olduğunu fark edebiliriz. Bu sayede 5. Seviyeyi uygulayanlar, 4. Seviye kadar zorlanmadıklarını ifade etmektedir. Bu seviye diyeti ile büyük oranda kilo verdiğini ve aynı zamanda yaşadıkları sağlık problemine de çözüm bulduğunu söyleyenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bu diyet programı herkes için uygun değildir. Bazı sağlık problemleri ya da hamilelik gibi durumlar Ahmet Apa diyeti 5. Seviye için engel oluşturabilir. Bu nedenle 5. Seviye diyeti uygulamadan önce sağlık kontrolü yaptırmanız ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Apayrı Yaşam Sistemi 5. Seviye diyeti uygularken sağlık sorunu yaşamamanız çok önemlidir. Herhangi bir diyet programını tercih etmeden önce sağlığınızın bu programa uygun olup olmadığından emin olmanızı öneriyoruz.

Ahmet Apa diyeti

Ahmet Apa diyeti seviye 5 nasıl yapılır?

Ahmet Apa diyeti seviye 5, 36 saatlik oruçları kapsar. Haftada 2 kez tutulan 36 saatlik oruçlar ile kilo vermeyi sağlar. 4. Seviyeye kadar gelen bireyler için, daha fazla kilo vermek adına Ahmet Apa diyeti 5. Seviye uygulanır. Ahmet Apa diyetinin ilk 3 seviyesinde oruç diyeti bulunmaz. Bu nedenle seviye 4 ve seviye 5 diyetleri daha zorlayıcı görünebilir. Ancak Ahmet Apa, diyetlerin sırası ile uygulanmasın gerekliliğini vurgularken bu duruma dikkat çekmektedir. Seviyeler ilerledikçe vücut kendini yeni seviyelere hazırlamaktadır. Bu nedenle seviye 4 oruçları kişiyi biraz zorlasa da seviye 5 için durum daha kolay olmaktadır.

Ahmet Apa diyeti seviye 5 niyeti şu şekildedir; “Niyet ettim Allah rızası için, sağlığımı kazanmak üzere oruç tutmaya…”

Bu niyetten sonra pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftada 2 kez 36 saatlik açlık orucu tutulmaya başlanır.  Seviye 5’ in uygulama süresi 3 haftadır. Seviye 5 için tutulan oruçlar 36 saatlik oruçlar halindedir ve haftada 2 oruç olmak üzere toplam 6 defa tutulur. 36 saatlik oruç zamanının ikiye çıkması dışında, seviye 4’ ün normal düzenine devam edilir. Her seviyede olduğu gibi Ahmet Apa diyeti kurallarına uygun olarak beslenme ve egzersiz rutinine de devam edilir. Ahmet Apa seviye 5 diyeti yapılırken, belirtilen egzersiz programını da uygulamak çok önemlidir. Seviye 1, 2, 3 ve 4 yasakları ile seviye 5 yasakları birbiri ile aynıdır. Bu seviye için de yine sağlıksız ve koruyucu içeren her türlü besinden uzak durulur, sıvı alım saatleri dışında hiçbir şey içilmez. Sıvı alım saatleri içerisinde de alınabilecek sıvılar bellidir. Kefir, ayran, süt gibi içecekler de yasaktır. Yazımızın devamında seviye 5 yasakları hakkında da ayrıntılara değineceğiz.

Ahmet Apa kuralları

Ahmet Apa seviye 5 kuralları

Ahmet Apa diyeti seviye 5 kuralları şu şekildedir;

 • Seviye 5’e başlamadan önce ilk 4 seviyenin sorunsuz bir biçimde tamamlamış olması beklenir. Aksi takdirde vücut bu seviye için hazır olmayacak ve çeşitli sağlık sorunlarına davetiye hazırlanacaktır. Birbiri ardına ve sırasıyla yapılmayan Ahmet Apa seviyeleri ile etkili bir şekilde kilo vermek imkansızdır.
 • Ahmet Apa diyeti 5. Seviye toplamda 3 haftayı kapsar. 3 hafta boyunca ara vermeden oruçlara devam edilmeli ve bu diyet kurallarına da uyulmalıdır.
 • 36 saatlik oruç programlarından haftada 2 kez ve toplamda 6 kez uygulanır. Bu 36 saatlik oruçlar pazartesi ve perşembe günleri itibari ile başlar.
 • 36 saatlik oruçlara başlamadan önce niyet edilmelidir. Niyet etmek, psikolojik olarak oruca hazırlanmak için önemlidir.
 • Her gün için belirlenen ve 20 – 55 dakika arasında değişen yürüyüşlerin düzenli bir şekilde ve dakika kurallarına da uyularak yapılması beklenir.
 • Sıvı alım kuralı bu seviyede de geçerlidir. Sıvı alım kuralı şu şekildedir; yemeklerden en az 30 dakika önce sıvı alımı durdurulmalı ve yemekten en az 2 saat geçtikten sonra sıvı alınmaya başlanmalıdır. Sıvı alım kuralına su içmek de dahildir.
 • Ahmet Apa seviye 5 yasaklılar listesi, diğer seviyelerle aynıdır. Her türlü paketli ürün, yağ, şeker, un yasaktır.

Ahmet Apa diyeti ilk 4 seviyesini tamamlayan kişiler, bu kurallara zaten aşina olacaktır. Her zaman uyguladığınız bu kurallara ve yasaklılar listesine dikkat ederseniz beklentinizi karşılayabilirsiniz. Doğru şekilde uygulanan seviye 5 diyeti ile pek çok sağlık probleminin tedavisine destek olabilir, ağrılarınızın azalmasını sağlayabilir, çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Ahmet Apa örnek menü

Ahmet Apa seviye 5 örnek menü nasıl olmalı? Ahmet Apa seviye 5 diyet listesi

Ahmet Apa seviye 5 diyet listesinde pazartesi ve perşembe günleri itibari ile başlanan ve haftada 2 kez uygulanan 36 saatlik açlık orucu bulunur. Oruç tutulmadığı günlerde ise beslenme programı her zamanki Ahmet Apa diyeti gibidir. Sizin için Ahmet Apa diyeti 5. Seviye örnek menüyü veriyoruz;

Pazar:

 • 36 saatlik şifa orucunun ilki pazartesi günü itibari ile başlar. Bu nedenle de Pazar günü saat 19. 00’ da kurallara uygun şekilde akşam yemeği yenerek bu oruç için sahur yapılır. Sıvı alım kurallarına göre yani yemekten 2 saat sonrası itibari ile su içilebilir. Bağırsakların daha rahat boşaltılması için orucun bir önceki gecesi yatmadan önce sinameki içmek ya da 1 tatlı kaşığı magnezyum sülfatı 1 bardak suda çözdürüp içmek gerekir. Daha sonrasında da kurallara uygun bir şekilde niyet edilir.

Pazartesi:

 • Haftanın ilk şifa orucudur ve akşam ezanına kadar yeme içme tamamen kesilir. Su içmek de yasaktır. Akşam ezanı saatinde 1 ya da 3 yudum gibi az bir miktarda su içerek şifa orucu açılır. Yaz aylarında ya da yoğun hareketli geçen günlerde içilen su miktarı arttırılabilir. Su içmek dışında yeme- içme yasaktır ve oruca devam edilir.

Salı:

 • Sabah 07. 00’ da 36 saatin sonuna gelinir. Salı sabahı orucu açmak için yarım bardak istenilen ve diyete uygun olan bir porsiyon sebze suyu içilir. Havuç suyu, limon suyunu su ile karıştırmak, ıspanak suyu gibi çeşitli sebzeler tercih edilebilir. Ahmet Apa’ ya göre tercih edilen bu sebze suyunun yavaş yavaş içilmesi önemlidir.
 • Salı saat 10. 00’ a geldiğinde kendi vücudunuzun ihtiyacına göre ve sevdiğiniz 1 porsiyon meyve yemelisiniz. Bunun için elma, portakal ya da hurma gibi meyveleri 1 porsiyonluk olacak şekilde tüketebilirsiniz.
 • Salı saat 13. 00’ da ise öğle yemeğinde yeşil salata yenir. Zeytinyağı ve limon ile salataya tat vermeyi tercih edebilirsiniz. Hazırlayacağınız bu mevsim salatasında önemli olan nokta salatanın tuzsuz olmasıdır.
 • Salı saat 18. 00’ da akşam yemeği yenir. Akşam yemeğinde de yine tuz kullanmak yasaktır. Kurallara uygun olarak hazırlayacağınız bulgur pilavını ya da sebze yemeğini tüketebilirsiniz. Salı günü içerisinde 1 bardak kadar bitki çayı ya da yeşil çay tüketmek de serbesttir.

Çarşamba:

 • Çarşamba günü oruç sonlandığı için Ahmet Apa diyeti seviye 1 , 2 ve 3’ deki normal beslenme düzeni ile geçirilebilir. Bunun için saat 13. 00’ da kurallara uygun bir kahvaltı yapmak gerekir.
 • 00’ da da sebze yemeği ya da bulgur ile hazırlayacağınız akşam yemeğini tüketebilirsiniz. Çarşamba günü akşam yemeği, aynı zamanda perşembe günü için sahur öğünüdür. Bu nedenle akşam yemeğinden 2 saat sonradan itibaren su içebilirsiniz. Bu gece de bağırsakların daha rahat boşaltılması için orucun bir önceki gecesi yatmadan önce sinameki içmek ya da 1 tatlı kaşığı magnezyum sülfatı 1 bardak suda çözdürüp içmek gerekir.

Perşembe:

 • Haftanın ikinci ve son şifa orucu perşembe günü başlar ve akşam ezanına kadar yeme içme tamamen kesilir. Su içmek de yasaktır. Akşam ezanı saatinde 1 ya da 3 yudum gibi az bir miktarda su içerek şifa orucu açılır. Yaz aylarında ya da yoğun hareketli geçen günlerde içilen su miktarı arttırılabilir. Su içmek dışında yeme- içme yasaktır ve oruca devam edilir.

Cuma:

 • Sabah 07. 00’ da ikinci 36 saatin sonuna gelinir. Cuma sabahı orucu açmak için yarım bardak istenilen ve diyete uygun olan bir porsiyon sebze suyu içilir. Havuç suyu, limon suyunu su ile karıştırmak, ıspanak suyu gibi çeşitli sebzeler tercih edilebilir. Ahmet Apa’ ya göre tercih edilen bu sebze suyunun yavaş yavaş içilmesi önemlidir.
 • Cuma saat 10. 00’ a geldiğinde kendi vücudunuzun ihtiyacına göre ve sevdiğiniz 1 porsiyon meyve yemelisiniz. Bunun için elma, portakal ya da hurma gibi meyveleri 1 porsiyonluk olacak şekilde tüketebilirsiniz.
 • Cuma saat 13. 00’ da ise öğle yemeğinde yeşil salata yenir. Zeytinyağı ve limon ile salataya tat vermeyi tercih edebilirsiniz. Hazırlayacağınız bu mevsim salatasında önemli olan nokta salatanın tuzsuz olmasıdır.
 • Cuma saat 18. 00’ da akşam yemeği yenir. Akşam yemeğinde de yine tuz kullanmak yasaktır. Kurallara uygun olarak hazırlayacağınız bulgur pilavını ya da sebze yemeğini tüketebilirsiniz. Salı günü içerisinde 1 bardak kadar bitki çayı ya da yeşil çay tüketmek de serbesttir.

Cumartesi:

 • 36 saatlik oruç programı bu haftalık son bulmaktadır. Bu nedenle Ahmet Apa diyeti seviye 1 , 2 ve 3’ deki normal beslenme düzeni ile geçirilebilir. Bunun için saat 13. 00’ da kurallara uygun bir kahvaltı yapmak gerekir. 19. 00’ da da sebze ya da bulgur ile hazırlayacağınız akşam yemeğini tüketebilirsiniz. Çarşamba günü itibari ile hazırladığınız yemeklerde bir miktar tuz kullanmanız serbesttir.

Ahmet Apa diyeti

Ahmet Apa seviye 5 yürüyüş programı

Ahmet Apa diyetinin önemli bir noktası da düzenli bir şekilde egzersiz yapmaktır. Bu egzersizler yürüyüş ya da hafif kardiyo egzersizleri olabilir. Diyet programını sürdürürken aynı zamanda aşağıda belirtilen dakikalarda yürüyüş de yapmalısınız;

 • Pazartesi; dinlenme
 • Salı; 15 dakika
 • Çarşamba; 20 dakika
 • Perşembe; dinlenme
 • Cuma; 15 dakika
 • Cumartesi; 20 dakika
 • Pazar; 30 dakika

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com