Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik öksürüğe ne iyi gelir konusunda medikal tedavilerin yanı sıra alerjik öksürük için tedaviler mevcuttur. Alerjik öksürüklerde su tüketimi oldukça önemlidir ve bu dönemde bol sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sıvı tüketimi ile boğazda oluşan mukusun incelmesine olanak sağlanır ve vücuttan atılımı kolaylaşır. Ayrıca öksürük sonucunda boğazda oluşabilecek olan tahrişinde rahatlamasına destek olur. Alerjik öksürüğe ne iyi gelir için,

  1. Su tüketiminin yanında çay, kahve gibi içeceklerinde tüketimi boğazda oluşan tahrişin azaltılmasına yardımcı olur.
  2. Öksürük şurupları, pastillerde doktor kontrolünde kullanılır ve kuru öksürüğü azaltarak boğazda oluşan tahrişi rahatlatır.
  3. Öksürük dönemlerinde kişilerin alerjisi bulunmuyorsa ve 2 yaş üzerindeyse bal tüketimi hem boğaz yolunu rahatlatır hem de öksürük krizlerini hafifletebilmektedir.
  4. Kişilerin bulunduğu ortamı sıklıkla havalandırması, havanın nemlenmesi ve temizlenmesini sağlayacağı için ortamdaki alerjenleri de azalmış olabilir, bu nedenle oda nemlendiricileri havayı nemlendirmek için uygun bir seçenek olabilir.
  5. Sigara ve tütün dumanının bulunduğu ortamlar öksürüğü alevlendirebileceği için bu tarz ortamlarda bulunmaktan kaçınılır, pasif içicilik de sigara tüketimi gibi akciğerleri tahriş eder ve alerjik öksürüğü artırabilir.

Alerjik Öksürük Tedavisi

Alerjik öksürük, her kişide tamamen farklı faktörlerden kaynaklandığından dolayı tedavi seçeneklerinde de değişiklikler mevcuttur. Alerjik öksürük tedavisi ile vücudunuzun duyarlı olduğu alerjenlerden veya tahriş edici maddelerden kaçınma, en yaygın alerjenler polen, toz akarları, küf, hayvan tüyü gibi alerjik maddeler öksürüğe neden olabilir ve bu aşamada bu alerjik maddeleri uzaklaştırmak gerekir.

Alerjik öksürük tedavilerinde histamin salınımını engelleyen ve böylece burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve şişmiş burun geçişleri gibi semptomları hafifleten antihistaminikler kullanılabilir. Tıkalı ve burun akıntısını gideren diğer ilaçlar kullanılabilir ve öksürük şiddetine bağlı olarak doktor reçetesiyle öksürük azaltıcı ilaçları kullanılabilir. Alerjik öksürük nadiren ciddi durumlar arasındadır fakat semptomları rahatsız edebilir ve alerji uygun şekilde yönetilmezse astım gelişme riski bulunabilir.

Alerjik Öksürük Ne Kadar Sürer?

Alerji kaynaklı olan öksürük süreleri, alerjen etkenine, kişilerin ne kadar maruz kaldığına bağlı şekilde değişebilir. Genel olarak 2 ila 4 haftadan uzun süren öksürükler, alerjik öksürük olarak tanımlanabilir. Alerjik öksürüğün nedenleri çok çeşitli olabildiği için öksürük süreleri de alerjen türüne bağlı olarak değişir. Dönemsel alerjiler, buna neden olan alerji etkenlerinin ortadan kalkmasına kadar öksürük kişilerde devam edebilir.

Alerjik öksürük ne kadar sürer konusunda ev akarlarına ve toza karşı oluşan bir alerjiden kaynaklı öksürükler ise ortam değişikliği, temizliklerle beraber kişilerde daha kısa sürede öksürüklerde azalma görülebilmektedir. Sürenin azaltılmasında alerjik öksürük kaynağının bilinmesiyle sürecin kontrol altına alınması ve iyileşme sürecinin azaltılmasında oldukça önemlidir.

Alerjik Öksürük Bitkisel Tedavisi

Alerjik öksürük bitkisel tedavisi ile sizleri rahatsız eden ve boğazınızı tahriş eden durumlara karşı bitkisel çözümleri sağlayabilirsiniz. Öksürük, başladığında kolay şekilde geçmeyen ve zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Gece uygulardan uyandıran veya önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir. Alerjik öksürük bitkisel tedavisi için,

  1. Her derde deva olan ıhlamur çayı, öksürük denilince ilk akla gelen bir çay olarak içerisindeki bileşenler iltihap giderişi ve ağrı kesici özelliği gösterir ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcuttur.
  2. Taze ve kuru ayva yaprağı ile ayva meyvesi ve yapraklarının senelerden beri öksürün tedavilerinde kullanılabilir ve bitkilerde çiçek ve yaprak bölümlerini demleyebilir ve içebilirsiniz.
  3. Ekinezya çayı, sadece alerjik öksürük değil soğuk algınlığı, nezle, grip gibi öksürüklere iyi gelebilmektedir. Ekinezya çayını bal ile karıştırarak içebilir ve günde 2 fincan hazırlayabilirsiniz.
  4. Ayva, bal ve ıhlamur içerikleriyle beraber bu karışımdan elde edilen çay içeriği öksürüğe karşı oluşturulacak en muhteşem karışımlar arasında bulunuyor. Boğazı yumuşatan bu karışımı günlük iki ila üç fincan kadar tüketebilirsiniz.
  5. Toz karabiber ve bal karışımıyla öksürük sorunlarına iyi gelir fakat sindirim sistemi, gastrit, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çayı sınırlı tüketmeniz gerekir.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Öksürük, solunum yolunda meydana gelen tahriş edicileri temizlemede yardımcı olan koruyucu bir reflekstir. Gece öksürük durumunun büyük bir kısmı alerji kaynaklı olarak görülüyor ve bu durum, kişilerde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle çevresel faktörler arasında toz akarı, polenler, evcil hayvan tüyü, küf ve sigara dumanı gibi alerjiye bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde reaksiyona neden olarak soğuk algınlığına benzer belirtiler ortaya çıkar.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir konusunda bu alerjenleri ortadan kaldırmak için doktorunuzdan destek alabilir ve alerji ilaçlarınızı kullanabilirsiniz.  Bol sıvı tüketmek boğazın nemlenmesine yardımcı olarak tahriş edicilerin etkisini azaltabilirsiniz. Günde bir iki fincan bitkisel çay içmek veya limonlu ılık su tüketmek gece öksürüklerinizi hafifletebilirsiniz.

En Hızlı Öksürük Kesici

En hızlı öksürük kesici için evde tedavi isteyenler için bir kaşık bal, bir kaşık zencefil bunun için yeterli olur. Öksürük için birebir çare olan ballı zencefil tarifini tüketebilir ve karabiber, balı karıştırarak da öksürüğünüzü geçirebilirsiniz. Bunun dışında alerji kaynaklı öksürük için mutlaka doktordan destek almalı ve alerji ilaçlarınızı kullanmaya başlamalısınız. Birçok hastalığa bağlı olarak kişilerde öksürük şikayetleri başlayabilir ve hastalığa bağlı olarak tedavi yöntemi geliştirmek gerekebilir.

Limonlu su bunun için iyi bir tedavi yöntemidir ve limon antioksidan özelliği bulunan bir besin kaynağı olarak günün içerisinde belirli aralıklarla limonlu su tüketebilirsiniz. Alerji durumlarına bakıldığı zaman öksürüğünüzü rahatlatacak ve öksürük şikayetlerinizi dindirmesine yardımcı olacak ilaçları reçeteyle kullanabilirsiniz.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük hem inatçı hem kuru hem de balgamlı olabilmektedir. Alerji öksürüklerinde de balgam oluşumu meydana gelebilmektedir. Öksürük şikayetleriniz fazlaysa doktorunuzdan aynı zamanda balgam sökücü reçete etmesini isteyebilirsiniz. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir konusunda öksürüğü geçirmek ve öksürüğü kesmek için bolca sıcak içecekler tüketilmelidir. Bol sıvı alımı kış aylarına mukoza mambranlarında gelişecek ve kuruluğu önleyen bu durumlarla öksürüğün azalmasına yardımcı olunabilir. Sıcak bir duş, bolca su içmek ve odayı nemlendirmek genel öksürüğünüze iyi gelebilir ve balgam sökücüleri kullanabilirsiniz.

Çocuklarda Alerjik Öksürük Tedavisi

Çocukların büyüme gelişmesi ile beraber birçok çözüm ve öksürük tedavileri uygulanabilmektedir. Öksürüğün en iyi ilacı bolca sıvı almaktır ve boğazın nemli kalması öksürük ataklarını bir nebze kadar azaltabilir. Çocuklarda alerjik öksürük tedavisi için ilk belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka doktor ile görüşerek neye alerji olduğunun tespit edilmesi gerekir. Sonrasında alerjiye neden olan etkenlerden uzak durulması gerekir ve yumuşatmaya yönelik içeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda alerjik öksürük tedavisi ile verilen ilaçları çocuklarınıza verebilirsiniz bunun dışında yastıklarınızı yükseltin, ortamı nemli tutun ve özellikle yatılacak alandaki alerjenlere dikkat edilmesi gerekir. Bol bol dinlenmek ve öksürük söz konusu olunduğunda doktor önerisiyle bitkisel pastil kullanmak çocukların öksürükleri hafifletilebilir. Bu dönemde bol sıvı tüketmelerini sağlamak ve alerjen durumlardan uzak durmak çocuklarınızın gelişen bünyesine zarar vermeden olumlu etki eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu