Ananasın faydaları nelerdir?

Ananasın faydaları nelerdir? İçerisinde bol miktarda C ve A vitamini bulunduran ananas faydaları açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle vücut kokusunu değiştirdiğine inanılan ananasın faydalarına gelin hep beraber yakından bir göz atalım.

İlginizi çekebilir: Ananas yağının cilde faydaları nelerdir? Ananas yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Ananasın faydaları nelerdir?

Ananasın faydaları nelerdir?

Ananas, portakal ve limon gibi C vitamini açısından zengin tropikal bir narenciye meyvesidir. Ayrıca ananas çekirdeği, özellikle et proteinlerini parçalamaya yardımcı olduğu için sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan bir enzim olan bromelain açısından zengindir. Aynı zamanda eti baharatlarken sert etlerin yumuşamasına da katkı sağlamaktadır.

Ananas, kilo verme diyetlerine dahil edilebilecek idrar söktürücü potansiyeli olan, çok yönlü ve düşük kalorili bir meyvedir. Meyve suları ve tatlılar gibi çeşitli müstahzarlara katılarak taze, suyu alınmış veya konserve şeklinde tüketilebilir. Konserve veya kurutulmuş haldeyken, şeker ilavesiz ananas tercih edilmelidir.

Düzenli ananas tüketiminde fayda göreceğiniz yararlar şu şekildedir:

  • Anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ananas bromelain açısından zengin olduğu için anti-inflamatuar etkiye sahiptir.
  • Kalp hastalıklarına ve kansere karşı korur. Ananasın içerisinde C vitamininden bol miktarda bulunmaktadır.
  • Tromboz riskini en aza indirir. Ananasın içerisinde bolca bromelain ve antioksidanlar mevcuttur. Buda tromboz riskinin en aza inmesine katkı sağlar.
  • Eklem ağrılarını rahatlatır. Ananas anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Buda eklem ağrılarının çözünmesinde rol oynar.
  • Kilo verme konusunda büyük rol oynar. Ananas tokluğu artıran su ve lif açısından zengin olduğu için kilo vermede büyük yardımcıdır.
  • Saçın ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ananasın içerisinde C vitamini ve beta-karoten içerdiğinden saçları ve cildi parlatır.
  • Kas ağrılarını azaltır. Ananas egzersiz sonrası kas ağrılarının azalmasında büyük bir müttefiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu