Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler
28 Şubat 2023

Ankara gezilecek yerler sizi etkileyecek bambaşka güzelliğe sahip bir şehir. Türkiye’nin başkenti olan Ankara 5,6 milyon nüfusa sahip olarak Türkiye’nin 2. Büyük şehridir. Ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehirlerden önde geleni. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında önemli bir rol oynayan Ankara 1923 senesinde başkent olarak seçilmiştir. Ankara’nın 5000 senelik tarihinden kalan eşsiz hazinelerini doğal güzelliklerini ile ilgili sizler için bir araştırma yaptım. Ankara gezilecek yerleri birlikte inceleyelim.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Anıtkabir

Anıtkabir ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarına ev sahipliği yapan büyük bir alanda muhteşem bir yapıt. 1953 yılında yapımı biten anıtkabir dünyaca ünlü olan mimarlar emin onat ve Orhan ada tarafından tasarlanmıştır. Anıtkabir her yıl sayısız kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yapının içerisinde hürriyet kulesi, istiklal kulesi, Mehmetçik kulesi, inkılap kulesi, misakı milliye kulesi, aslanlı yol ,tören meydanı, 23 nisan kulesi, zafer kulesi, müdafi hukuk kulesi, barış kulesi, ismet İnönü lahdi ve barış parkı bulunmaktadır. 1690 senesinde yapılan ve kullanıma açılan Atatürk ve kurtuluş savaşı müzesini ziyaret ederek duygusal anlar yaşayabilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Ankara Kalesi

Ankara kalesi şehrin en önemli tarihi yapılarından bir tanesidir. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bu kale milattan önce 2. Yy galatlar tarafından yaptırılmıştır. Bölgede yüksek bir tepede bulunan bu kale oldukça etkileyici manzara ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Romalılar Bizanslılar Selçuklular ve Osmanlılar tarafından tarih boyunca değişikliğe uğrayan kale son haliyle günümüze ulaşmıştır. 110 metre yüksekliğinde 5 köşesi bulunan 42 kuleyi gezebilir fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Atakule

Atakule anakaranın simgelerinden biri olan Çankaya ilçesinde kalan Atakule modern mimarinin bir örneğidir.1989 senesinde yapılan Atakule’nin içerisinde alışveriş merkezleri sinemalar kafeler ve  kule tarafında restoranlar sene içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Kızılay Meydanı

Kızılay meydanı Türkiye’nin en bilindik mekanlarında biri olan Kızılay meydanı 1929 senesinde orada bulunan Kızılay merkezinden alıyor. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın şehir merkezi olarak kabul ediliyor. Buluşma noktası olarak bilinen meydan yürüyüş ve protestolarında başlama noktasıdır. Kaliteli restoranları alışveriş mağazaları ile keyifle yürüyüş yapabileceğiniz bir konum.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Hamamönü

Hamam önü 17.yy 18.yy ve 19.yy örneklerini görebileceğimiz hamam önü klasik Osmanlı evleri ile Ankara gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yer. Birbiri sıra sıralanan tarihi konaklar camiler anıtlar ve müzeler olduğu gibi bölgede bir de Karacabey hamamı Mehmet Akif Ersoy parkı ve Mehmet akif Ersoy müzesini görebilirsiniz. Ankara’da sevgili ile gidilecek yer arıyorsanız evlerin içerisinde sergilenen dönem mobilyalarını inceledikten sonra bölgede bulunan kafelerde akşamları canlı müzik tarzı etkinliklere katılabilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Beypazarı

Beypazarı ilçesi Osmanlı zamanında sipahilerin eğitim aldığı bir mekandır. Günümüzde ise en güzel Osmanlı örneklerini görebileceğimiz iki üç katlı tarihi evleri ile adeta bize açık hava gösterisi oluşturuyor. Galat, Hitit, roma, frig, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanlarından kalan bir sürü tarihi yapının olduğu Beypazarı ilçesi asıl namını Beypazarı konaklarından alır. Ahşap oyma ve süslemeli pencereleri, cumbalı balkonları ve sokakları süsleyen Arnavut kaldırımları ile tarihten fırlayıp gelen Beypazarı evleri Ankara’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden bir tanesidir.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Eymir Gölü

Eymir gölü Ankara’nın en ilgi gören parklarından biri olan Eymir gölü muhteşem manzarası ve göz alıcı doğası ile kendini hayran bıraktırıyor. Eymir gölü arazisi 1956 senesinde orta doğru teknik üniversitesine tahsis edilmiş ve sonrasında buraya yürüyüş yolları bisiklet yolları mesire alanları gibi bit tabiat parkı haline getirilmiştir.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Kızılcahamam

Kızılcahamam şehir merkezine 82 km uzaklıkta olan Kızılcahamam zengin termal kaynaklarından dolayı Türkiye’nin önemli sağlık noktalarından bir tanesidir. İlçe içerisinde bir sürü oteller bulunan kaplıca şifa arayan yerli ve yabancı turistler tarafından fazlaca ziyaret ediliyor. İlk çağlardan beri kullanılan hamam roma imparatorluğu döneminde bilinir hale geldi. Kızılcahamam ilçesinde bulunan bu kaplıcalara gidip hem sıcak suyun tadını çıkartabilir hem de çevresinde bulunan eşsiz doğasında yürüyüş yapabilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Tuz gölü

Tuz gölü büyüleyici güzelliği ile doğa severlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ankara Konya ve Aksaray’ın sınırları içerisinde olan tuz gölü Türkiye’nin tuz ihracatının %40’ını karşılıyor. 85 farklı kuş türü ,120’den fazla memeli türü ve çocukların ilgi odağı olan sevimli flamingoları gölde görmeniz mümkün. Hem doğa gezisi yapıp hem de hatıra fotoğrafı çektirmek için Ankara gezilecek yerler listenize tuz gölünü eklemeyi unutmayın.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Gençlik Parkı

Gençlik parkı Türkiye’nin en eski parkı olarak bilinen gençlik parkı 1943 senesinde bir bataklık üzerine düzenlenmiştir. Ulus semtinde yer alan gençlik parkı dönme dolapları ile ünlü lunaparkı ilgileri çekmeye devam ediyor. Park içerisinde bulunan minyatür trenler etkileyici heykeller anıtlar süs havuzları ve havuzu çevreleyen çiçek bahçelerini göreceksiniz. Bunlara ek olarak Türkiye’nin ilk bilim merkezi de gençlik parkı içerisindedir.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Saman Pazarı

Saman pazarı Ankara’nın tarih kokan sokaklarından biriside saman pazarı denilen yerdir. Önceki zamanlardan bu zamana kadar tarihi izlerini korumayı başarmış taş ve ahşap mimarili klasik Osmanlı evleri, dar sokakları, Arnavut kaldırımları ile adeta tarihin içerisine çekiyor sizi. Antikacılar, el sanatları atölyesi, ve el sanatı ürünleri satılan bu pazara gelmişken hediyelik eşya alabilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Hacı Bayram-ı Veli Cami

Hacı bayramı-ı veli cami ulus semtinde bulunan bu cami 1429 senesinde yapılmıştır ve günümüze kadar orijinalliğini korumayı başarmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisi ile inşa edilen cami taş kaideli, tuğla duvarlı, dikdörtgen planlı, kiremit çatılı olarak tasarlanmıştır. Caminin avlusunda bulunan hacı bayram-ı veli türbesini ve Türkiye’nin en eski camilerinden olan hacı bayram-ı veli camisini birlikte ziyaret edebilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Altın Köşk

Altın köşk günümüzde halen ayakta olan Türkiye’nin ilk mimarlık ve mobilya müzesidir. Kendine özgü ahşap mimarisi, iç dekorasyonunda kullanılan 1000’den fazla motifin dışında konak saray gibi 30’dan fazla şaheserin bulunduğu yer dış mimari ile görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Köşk içerisinde kullanıma açılan mimarlık ve mobilya kültürel miras müzesi içerisinde binlerce dönem mobilyaları bulunmakta. Mimariye ilgi duyanların ve öğrencilerin ziyaret ettiği bu köşkte görülmeye değer hazineler bulunmaktadır.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Pembe Köşk

Pembe köşk Ankara’nın bir başka simgesidir. İsmet İnönü köşkü olarak da bilinen pembe köşk Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı olan ismet İnönü’nün 48 sene boyunca yaşamını sürdürdüğü tasarımıyla oldukça etkileyici olan köşktür. İsmet İnönü evden ayrıldıktan sonra köşk müze haline getirildi. Birçok önemli konser toplantı etkinlik gibi aktivitelere ev sahipliği yapmıştır. İçerisinde Atatürk ve ismet İnönü’nün oynadığı bilardo masaları dönem mobilyaları, üniformaları, silahları, kişisel eşyalarını incelerken tarihte yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ankara’ya yolunuz düşmüşken Ankara da gezilecek yerler rotanıza pembe köşkü de eklemeyi ihmal etmeyin.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Ak Köprü

Ak köprü Ankara’nın yeni mahalle ilçesinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış tarihi simgelerden birisidir. Kesme bazalt taşlarla yapılan bu yapıda 7 adet kemer vardır. Akköprü zamanında basılan paraların üzerinde de yer alıyordu.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Roma Hamamı

Roma hamamı ulus meydanında bulunan bu tarihi kalıntıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 3. Yüzyılda roma imparatorluğu zamanında yaşamış olan sağlık tanrısı asklepios tarafından yapılmıştır. Büyüleyici bir antik yapısı olan bu hamam çevresinde frig, roma, Bizans ve Selçuklu döneminden kalma eserleri barındırıyor. 130 metre boyutunda taş ve tuğladan yapılmış olan hamam büyüleyici roma mimarisi ile yapılmış sütunları karşısında hayran kalacağınız bir kalıntı.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Augustus Tapınağı

Augustus tapınağı milattan önce 20 ile 25 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Eski bir frig tapınağı üzerine yapılan Augustus tapınağın günümüzde az bir kısmı kalmış olsa da romanın etkileyici sütunlarını ve kesme taşlarla yapılmış duvarlarını görebilirsiniz. Ayakta kalan parçalarında halen roma yazıtları yazıyor.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Ulucanlar Cezaevi

Ulucanlar cezaevi Altındağ ilçesinde yer alan bu cezaevi 1925 senesinden 2010 senesine kadar cezaevi olarak kullanılmıştır ve günümüzde müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Senelerdir epeyce ünlü gazeteci, siyasetçi, şarkıcının yattığı bu cezaevi Türkiye’nin en bilinen cezaevlerindendir. Müze haline getirilen ceza evi gerçekliğine uygun olarak hazırlanmış koğuşları, avlusu, balmumu heykelleri ile hapishane yaşamının sergilendiği bu müzede hapishanede yatan ünlülerin kişisel eşyalarını ve fotoğraflarını görebilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet müzesi Ankara’nın ulus semtinde bulunun Türkiye büyük millet meclisinin 2. Binasının restore edilmesiyle hizmete açılan müzenin göz alıcı mimarisi ile görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. 1924-1960 yılları arasında Türkiye büyük millet meclisinin işlerinin yürütüldüğü binada döneme ait fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının kişisel eşyaları dönemde alınana meclis kararları ve kanunlar sergileniyor.

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş savaşı müzesi cumhuriyet müzesi ile aynı mekân içerisinde yer alıyor. 1920-1924 yılları arasında Türkiye büyük millet meclisinin 1. Binası kurtuluş savaş müzesi olarak hizmete sunulmuştur. Çarpıcı taş mimarisi ile dış cephesi en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi. Döneme ait dekorasyonlar savaşta alınan madalyalar, rozetler ve özel eşyalar arasında tarih yolculuğu yapacaksınız. Cumhuriyet dönemine ait fotoğraflar ve ve belgeleri inceleyebilirsiniz. Ankara’da gezilecek yerler listesini toparlayacak olursak;

 • Anıtkabir
 • Ankara kalesi
 • Estergon kalesi
 • Atakule
 • Kızılay meydanı
 • Hamam önü
 • Beypazarı
 • Eymir gölü
 • Mavi göl
 • Kuğulu göl
 • Kızılcahamam
 • Tuz gölü
 • Mogan gölü
 • Güven park
 • Keçiören şelalesi
 • Gençlik park
 • Seğmenler parkı
 • Kurtuluş parkı
 • Soğuksu Milli Parkı
 • Cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi
 • Kore savaşları anıtı
 • Dikmen vadisi
 • Saman pazarı
 • Pirinç han
 • Hacı Bayramı veli cami
 • Kocatepe camii
 • Beştepe millet camii
 • Arslan hane cami
 • Maltepe camii
 • Atatürk orman çiftliği
 • Kuşcenneti
 • İsmet İnönü parkı
 • Altın köşk
 • Pembe köşk
 • Ak köprü
 • Augustus tapınağı
 • Elmadağ kayak merkezi
 • Melike hatun cami
 • Lozan parkı
 • Altın köy açık hava müzesi
 • Anadolu medeniyetler müzesi
 • Ankara palas
 • Ulucanlar cezaevi
 • Cumhuriyet müzesi
 • Kurtuluş müzesi
 • PTTP müzesi
 • Feza gürsey bilim merkezi
 • Cinali müzesi
 • Türk Hava Kuvvetleri müzesi
 • Iş bankası iktisadi bağımsızlık müzesi
 • 50 yıl parkı
 • Etnografya müzesi
 • Mehmet Akif Ersoy evi
 • Atatürk evi
 • Suluhan kervansarayı
 • Ziraat banka müzesi
 • Oyuncak müzesi
 • Devlet demiryolları müzesi
 • Doğa tepe anıtı

Ankara’da gezilecek parklar gençlik park, seğmenler parkı, kurtuluş parkı, soğuksu Milli Parkı, ismet İnönü parkı, kuş cenneti, Kayak merkezi, 50 yıl parkı…

Ankara’da ne yenir Ankara tavası, kokoreç, bulgur pilavı, öllüğün körü, Ankara kebabı, inceğiz çorbası, Beypazarı güveci, Ankara simidi, tamtak tiridi, Beypazarı kurusu, çubuk turşu, Ankara balı.

Ankara’da bir günde ne yapılır Anıtkabir’i ziyaret edin, Kızılay meydanına gidin, Tuz Gölü’nü ziyaret edin, Tunalı Hilmi caddesinde vakit geçirin, Kuğulu parkta kuşlara yem atın, Beypazarı evlerini gezin, Eymir gölü kenarında yürüyüşe çıkın, saman pazarını gezin, Ankara Kalesi’nin tepesinden şehrin manzarasını izleyin, Atatürk orman çiftliğini gezin, müzeleri ziyaret edin, parkları dolaşın.

Ankara’nın en meşhur yeri neresi diye sorulursa şüphesiz ki Anıtkabir’dir.

Ankara’da eğlenceli ne yapılır korku evine gidilebilir, 75 yıl Hipodromu’nda at yarışı izlenebilir, ters ev ziyaret edilebilir, parklar dolaşılabilir, oyun alanlarına gidilebilir, eğlence merkezlerine gidilebilir.

Ankara baharda gidilecek yerler Eymir gölü, aqua vega akvaryumu, Ahlatlıbel tesisleri, Mogan gölü…

Ankara kafa dinleme yerleri Eymir gölü, gençlik parkı, Göksu parkı, Dikmen vadisi, sevmen park, 50 yıl parkı, Ahlatlıbel tesisleri…

Ankara çocuklar için gezilecek yerler aqua vega akvaryumu, oyuncak müzesi, devlet demiryolları müzesi, etnografya müzesi, Cumhuriyet müzesi, gençlik parkı, kurtuluş müzesi, Atatürk evi, ismet İnönü parkı, pembe köşk, Ulucanlar cezaevi…

Bir de instagram sayfanızdan takip etmeyi unutmayın

ilginizi çekebilir Bursa gezilecek yerler

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler