Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya nereleri gezmeli? Antalya özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapar. Her ne kadar Antalya dendiğinde akla deniz gelse de el değmemiş güzellikleri, tarihi eserleri ile de zengindir. Bunların yanı sıra daha önce Antalya’ya gelmemişseniz, denize girmek için nereleri ziyaret edebileceğiniz de bilinmelidir. Bu liste her ne kadar geniş olsa da gitmeyi düşünebileceğiniz yerlerden bazıları şöyledir;

  1. Phaselis
  2. Düden Şelalesi
  3. Alanya Kalesi
  4. Çıralı
  5. Likya Yolu
  6. Tekirova
  7. Kekova
  8. Olimpos
  9. Demre

Antalya’da gezilecek yerler arasında bunları da tatilinize dahil ederseniz, daha fazla zevk alabilirsiniz.

Phaselis

Phaselis antik kenti şehir merkezine 54 kilometre gibi yakın bir yapıya sahiptir. Bu nedenle günlük giderek ziyaret edebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Rodoslu denizciler tarafından kurulduğu düşünülmekte olup bir dönemler büyük bir ticaret merkezi olmuştur.

Üç tane antik limanı mevcut olup Helenistik dönemde yapılan tiyatroları, Roma dönem su kemerleri, agorası ve tarihi caddesi yer almaktadır. Bu nedenle tarihi seviyorsanız, sizi çağlar arasında bir yolculuğa çıkartır.

Phaselis bunun yanı sıra el değmemiş bir güzelliğe sahip koy da bulundurur. Antalya’da gezilecek yerler arasında böylece tarihi ve doğayı aynı zamanda size sunar. Eğer isterseniz koy içerisinde tekne ve yat turlarına katılabilir, isterseniz dalış turlarına girerek su altı zenginliklerini keşfedebilirsiniz.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya merkezden kolay bir ulaşıma sahiptir. Bu merkeze 10 kilometre uzakta olduğu için günübirlik gidip görebileceğiniz bir yerdir. Antalya Düden Şelalesi kaç metre, yaklaşık 40 metre yukarıdan akan bir suya sahiptir. Bu yönüyle büyüleyici bir görünüme sahiptir.

Bölge serin bir yapıya sahip olduğu için ferahlamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra seyir terasları, ahşap yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla hem bölgeyi izlemenize hem de spor yapmanıza yardımcı olur. Eğer yorulmuşsanız kafelerinde oturarak dinlenebilirsiniz. Dilerseniz restoranlarını ziyaret ederek dünya lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Antalya’da gezilecek yerler arasında her yıl birçok turisti kendisine çekmekte olan bölgeyi ziyaret ederken fotoğraf makinenizi de yanınızda getirmeniz önerilir.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi Antalya’nın, Alanya ilçesinin en büyük simgeleri arasındadır. Eğer tarihi seviyorsanız, Antalya’da gezilecek yerler arasında düşünebileceğiniz bir konuma sahiptir..

Her yıl yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan kalenin iç bölümü saray kompleksi, bedestenler, tophane, Süleymaniye camii ve tarihi Osmanlı evleri ile büyük bir şölen sunmaktadır.

Alanya Kalesi özellikleri bakımından incelendiğinde 250 metre yükseklikteki bir yarımadanın, zirvesine yapıldığı görülür. 10 hektar alana sahip olup toplam uzunluğu 6,5 kilometredir. Denizden gelen saldırılara karşı inşa edilmiş olup Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından inşa ettirilmiştir. Ancak Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerinde de kullanıldığı görülür.

140 burca ve 83 kuleye sahip olan kalenin surları bugüne kadar bozulmadan gelmiştir. Bu gibi özellikleri sayesinde tarih meraklılarının kaçırmak istemeyeceği konumlar arasındadır.

Çıralı

Adradan ve Olimpos’a komşu olan Çıralı, doğa tatilleri için Antalya’da en çok tercih edilen yerlerden biridir. Antalya’da gezilecek doğal yerler arasında olan bu konum çam ve meyve ağaçlarıyla süslü doğaya sahiptir. 1. derece sit alanı olarak korunmakta olup Beydağları Milli Parkı’nın parçasıdır.

Özellikle yaz ayları geldiğinde yerli ve yabancı turistler nedeniyle hareketli bir yapı kazanmaktadır. Mavi ve yeşili büyüleyici şekilde birleştiren bölge size birçok seçenek sunar. Eğer şanslıysanız deniz kaplumbağalarının yuvalarını görebilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri yapabilir, bisiklet parkurlarını deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Çıralı bungalov evlerini deneyerek sessiz ve sakin bir ortamda kafanızı dinleyebilirsiniz. Ancak istiyorsanız kamp alanlarını da değerlendirmeniz mümkündür.

Likya Yolu

Likya Yolu Antalya Toros Dağlarından Fethiye Sahillerine kadar uzanır. Ege ve Akdeniz’i birbirine bağlamakta olup 535 kilometre uzunluğa sahiptir. Dünyanın en güzel yürüyüş yolundan biri olarak gösterilmektedir. Likya yolu ne kadar sürer sorusuna ortalama 21 günde tamamlanabileceği cevabı verilebilir.

Rota boyunca birçok zengin tarihi yapıyı görebilir, keşfedilmemiş tabiat harikalarını görebilirsiniz. Bunların arasında Patara Antik Kenti Letoon Antik Kenti, Faralya Köyü, Sidyma Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti gibi birçok yer bulunur.

Ayrıca Toros dağlarının, masmavi sahillerin fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Bu gibi özellikleri bakımından Antalya’da gezilecek yerler arasında önerilen bir destinasyondur.

Tekirova

Antalya dendiğinde birçok kişinin aklına doğal olarak deniz gelir. Bunun için yapabileceğiniz tercihlerden biri olan Antalya Tekirova tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla çevrili sahiliyle sizi karşılar.

Kent merkezine yalnızca 2 kilometre olduğu için kısa sürede ulaşmanız mümkündür. İnce kumlu sahili 3,5 kilometre uzunluğunda olup 5 yıldızlı otelleri, tatil köyleri ile büyüleyici bir yapıya sahiptir. Plaj mavi bayraklı olup denizi sığdır. Bunun yanı sıra su sporu imkanları da zengindir.

Eğer spor yapmak istiyorsanız yürüyüş rotalarını kullanabilirsiniz. Dünya lezzetleri için restoranları tercih edebilir, gece barlarında eğlenebilirsiniz. Bu gibi nedenlerden dolayı Antalya’da gezilecek doğal yerler arasında değerlendirebileceğiniz konumlar arasındadır.

Kekova

Batık Şehir olarak da bilinen Kekova Adası, sahilinde bulunan su altı kalıntıları ile ünlü bir yapıya sahiptir. Antalya’dan tekne ile kolayca ulaşabileceğiniz yapıdadır. Kaş’a 35 kilometre olup Antalya’ya ise 165 km mesafededir.

Kekova tepe yamaçlarına dizilen tarihi evleri, tertemiz denizi, sahilinde bulunan antik kent kalıntılarıyla her yıl birçok turistin ilgisini çekmektedir. Ancak buraya gelmeden önce denizin altına gömülen antik kentin kalıntıları koruma altında olduğu için yüzmeye izin verilmediğini bilmeniz gerekir.

Ancak bölge büyüleyici tabiatı ile romantik yürüyüşlerin vazgeçilmez adreslerinden biridir. Bu bakımdan Antalya’da gezilecek yerler arasında düşünebilirsiniz.

Olimpos

Olimpos Antalya’da her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan popüler konumlar arasındadır. Çam ağaçları sarılı antik bölge doğayla uygun şekilde tasarlanan ağaç evlere, bungalov otellere sahiptir. Bu açıdan Antalya’da gezilecek yerler içinde düşünebileceğiniz alanlar içindedir.

Eğer kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla kamp yapmak istiyorsanız, bunun için uygun alanlar da vardır. Tertemiz denizin tadını çıkarabilir, antik kenti inceleyebilirsiniz. Bölgede yapay ayfdınlatma olmadığı için geceleri sahilde romantik anlar yaşayabilirsiniz. Canlı müzik mekanlarında, ateş etrafında şarkı söyleyip eğlenebilirsiniz.

Bu gibi açılardan Olimpos gönlünüzce eğlenebileceğiniz ya da kafanızı dinleyebileceğiniz bir alandır. Olimpos Antalya arası kaç saat diyorsanız, ortalama 1,5 saat sürmektedir.

Demre

Antalya şehir merkezine 141 kilometre olan Demre, huzurlu ve sessiz bir tatil yapmak isteyenlerin yapabileceği tercihlerden bir tanesidir. Berrak sularında yüzen balıkları görebilir, şık butik otellerinde dinlenebilirsiniz. Balık restoranlarında taze lezzetleri tadabilirsiniz.

Bu gibi yönlerden Demre, Antalya’da gezilecek yerler arasında büyüleyici bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra tarihi eserler açısından da zengindir. Özellikle Aziz Nikolaos Kilisesi, Hristiyanlar tarafından bir hac yeri olarak da sık sık ziyaret edilir.

Noel Baba’nın piskoposluk yaptığı Myra Antik Kenti de her sene yapılan Noel Baba şenliklerine ev sahipliği gerçekleştirmektedir. Devasa antik tiyatrosu da görülmeye değer bir manzara sunar.Nasıl gidebileceğinizi düşünüyor ve Antalya Demre arası kaç kilometredir diyorsanız, yaklaşık 2 saat 20 dakikada ulaşmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu