Argan yağı ile saç nasıl uzatılır? İşte Argan yağının bilinmeyen faydaları

Doğanın insanlara sunduğu ve adını Fas sıvı altını olarak isimlendirdiği her derde deva argan yağı son zamanlarda birçok alanda tercih sebebi olmaya devam ediyor. Hem pratik hemde uygun fiyatlı olan argan yağı sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmanız için birebir. Son yıllarda oldukça popüler olmasının yanı sıra akıllarda argan yağı saçta nasıl kullanır? Veyahut Argan yağı saçı uzatır mı? soru işaretleri oluştu. Argan yağı hakkında bir çok insan yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Argan yağı ile saç nasıl uzatılır? İşte Argan yağının bilinmeyen faydaları yazımızda argan yağının sırlarını ortaya çıkarıyoruz.

İlginizi çekebilir: Isısız bukleler elde etmenin 11 yolu: Isısız bukleler ile saçlarınızı şekillendirin

Argan yağı nedir?

Argan yağı, akasya bitkisinin fındıklarından elde edilen bir özdür ve sadece Kuzey Afrika’da yer alan Fas’ta bulunur. Faslılar bu yağı yüzyıllardır saçlarını daha güçlü yapmak için kullanıyorlar ve dünyanın başka yerlerinde kullanımı devam etmektedir. Ancak bu yağın etkileri son zamanlarda keşfedildi. Bu bitki başka yerde bulunamadığı için bu yağın orijinali son derece nadirdir. Argan yağının orijinali elle yapılır. Önce argan ağacından elde edilen zeytine benzer meyvesinin posası çıkarılıp güneşte kurutulur, daha sonra çekirdeklerini çıkarmak için taş gibi aletlerden yardım alınır ve hafifçe kavrulur. Son adım olarak ise yağı çıkarılır.

Argan yağının saça faydaları nelerdi?

Argan yağı, yağ asitleri ve A, D ve vitaminleri açısından zengindir. Saçlara birçok faydalı bileşenler içerisinde barındıran argan yağı aynı zamanda doğal halinin içerisinde omega 6, omega 9, fitosteroller ve polifenoller bulunmaktadır. Gelin şimdi hepberaber daha ayrıntılı argan yağının saça olan faydalarına göz atalım.

 • Korkunç kabaran saçlarınıza argan yağı ile çözüm bulun.
 • Argan yağının faydaları arasında, saç tellerini yenileme ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarları yok etmek olduğunu söyleyebiliriz.
 • Birkaç damla argan yağı sihir gibidir ve kuru saç tellerine maksimum nemi vermeyi sağlar.
 • Kepek, kaşıntı ve biraz tahrişten şikayetçiyseniz argan yağı tam size göre bir yağ.
 • Argan yağı, hücreleri koruyan ve saç elastikiyetini artırmaya yardımcı olan antioksidanları içerisinde barındırır.

Argan yağı saçlara nasıl uygulanır?

Argan yağı bilinenin aksine saçlarda birden fazla kullanım yöntemi vardır. Kullanmadan önce saçınızı tanımanız ve neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Saç derinizde herhangi bir sorun var ise kullanmayınız.

 • Saçlarınızdaki fazla nemi aldıktan sonra argan yağı sürün. Bu şekilde argan yağını saç kremi şeklinde kullanmış olacaksınız.
 • Jojoba yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı gibi saçınıza binbir türlü faydası olan yağlarla birlikte karıştırıp doğal maskeler hazırlayabilirsiniz.
 • Temiz ve kuru saçlarınıza 3-4 damla argan yağı uygulayıp saçlarınıza dilediğiniz şekli verebilirsiniz.
 • Argan yağının şampuana da katıldığını biliyor muydunuz? 100 ml’ye 10 damla gelecek şekilde şampuanınıza karıştın.

Evde argan yağı ile yapılan saç maskeleri

Doktor Sara’ya göre argan yağı; antioksidan, antienflamatuar, antiseptik, antiseptik ve nemlendirici özelliklerine sahiptir. Aynı şekilde başarılı doktor cildin doğal yağlarına çok benzediği için en yüksek penetrasyon kabiliyetine sahip nemlendirici bir bileşen olan skualen içerdiğini söyledi. “İnsan derisi doğal yağlardan oluşur ve bileşenlerinin %25’ini skualen oluşturur. Steroidler, insan steroidlerini “taklit ederek” üst derinin koruyucu katmanının işlevinin kendini güçlendirmesine yardımcı olur.” ifadelerine yer verdi. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz argan yağı ile yapılan maskelere göz atmaya ne dersiniz?

Saç uzatan argan yağı maskesi

Saçlarınızı argan yağı ile en hızlı şekilde uzatmaya ne dersiniz? Hadi sizleri bekletmeden argan yağının mucizevi saç uzatan etkisi için maskemize geçelim.

Malzemeler:

 • 1 Yumurta
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı 
 • 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 2 çay kaşığı argan yağı
 • Yarım portakal suyu

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Saç derinize masaj yaparak maskeyi saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile sararak sıcak havlu sarın. Haftada 2 gün yapılması tavsiye edilmektedir. Saçlarınızda 1 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkamayı unutmayın.

Kepeği önleyen argan yağı maskesi

Argan yağı ile kepeklere elveda.

Malzemeler:

 • Yarım limon suyu
 • Yarım çay bardağı yoğurt
 • Biraz argan yağı

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Saç derinize masaj yaparak maskeyi saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile sararak sıcak havlu sarın. Haftada 1 gün yapılması tavsiye edilmektedir. Saçlarınızda 3 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkamayı unutmayın.

Saçları besleyen argan yağı maskesi

Saçlarınıza maksimum beslenmeyi sağlayacak sırrın argan yağında gizli olduğunu biliyor muydunuz?

Malzemeler:

 • 1 muz
 • 1 çay bardağı kefir
 • 2-3 yemek kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı argan yağı
 • 2 yumurta

Yapılışı:

Muzları çatal ile ezerek püre haline getirin. Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Saç derinize masaj yaparak maskeyi saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile sararak sıcak havlu sarın. Haftada 2 gün yapılması tavsiye edilmektedir. Saçlarınızda 6 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkamayı unutmayın.

Saç gürleştiren argan yağı maskesi

Saçlarınızı bir ağaç gibi gürleştirmeye hazır olun.

Malzemeler:

 • 1 tane Bemiks, Evigen ve Bepanthen ampul
 • 2 çay kaşığı argan yağı
 • 1 avokado

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Saç derinize masaj yaparak maskeyi saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile sararak sıcak havlu sarın. Haftada 4 gün yapılması tavsiye edilmektedir. Saçlarınızda yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkamayı unutmayın.

Argan yağı hakkında merak edilen sorular

Argan yağı hakkında merak edilen sorular

Günümüzde argan yağı saç, cilt ve tırnakları daha güçlü yapmak için kullanılır. Hem sürülerek hem de gıda takviyesi şeklindede kullanılabilir. Birçok alanda başarısını kanıtlamış argan yağının hakkında birçok soru akıllarda yer almaktadır. Bizde sizler için bu sorulara cevap bulduk.

Argan yağı saç uzatır mı?

İçerisinde bulundurduğu A ve E vitaminleri sayesinde saçlarınızı maksimum uzama hızına çıkaracaktır. Lakin maskeden önce kan değerlerinize baktırmayı unutmayınız.

Argan yağı saç çıkarır mı?

Argan yağı saçlarınızı besleyerek yeni saç oluşumunu desteklemektedir.

Argan yağı saç döker mi?

Aksine. Argan yağı saçlarınızı besleyerek yeni saç oluşumunu desteklemektedir.

Argan yağı saç düzleştirir mi?

Sevgili argan yağı severler, argan yağının bu özellliği düşman çatlatır. Argan yağını kenevir yağı ile birlikte kullanırsanız saçlarınızda adeta brezilya fönü etkisi göreceksiniz.

Argan yağı saçın kabarmasını önler mi?

Lisanslı Güzellik Uzmanı olan Courtney Foster ‘Nemli saça argan yağı uygulamak saçın kabarmasını engeller. Saçın tamamen kuruysa bile argan yağı saçın dağılmasını engellemek ve saça parlaklık katmak için kullanılabilir.’ ifadelerine yer veeriyor.

Argan yağı saçı açar mı?

Hayır argan yağının saç açma üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Bu yağ saç teline etki eder, saçı nemlendirir, besler., Lakin saçların pigmentasyonuna hiçbir etkisi yoktur.

Argan yağı saç boyası akıtır mı?

Boyalı saçlı insanlar argan yağının saçlarında herhangi bir boya akıtmasına neden olmadığını, aksine dahada parlattığını iddia ediyor.

Argan yağı saçın dökülmesini önler mi?

Antioksidan veanti-inflamatuar özellikleri sayesinde ciltteki sorunları gidermeye yardımcı olan argan yağı, saçlarınızın beslenip güçlenmesine yardımcı olacaktır. Beslenen ve güçlü saçların dökülmesi engellenecektir.

Argan yağı diplere sürülür mü?

Derinlemesine bir bakım istiyorsanız, argan yağını kökten uca masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Argan yağı elektriklenmeyi önler mi?

‘Nemli saça argan yağı uygulamak saçın kabarmasını engeller. Saçın tamamen kuruysa bile argan yağı saçın dağılmasını engellemek ve saça parlaklık katmak için kullanılabilir.’ ifadelerine yer veren Amerikalı uzman, bu sayede elektriklenmeninde önüne geçileceğini savunmaktadır.

Argan yağı saçı gürleştirir mi?

Argan yağını düzenli olarak masaj ile saç diplerinize uygularsanız yeni saç oluşumunu destekleyerek saçlarınızı güçlendirecektir.

Argan yağı ısıdan korur mu?

Argan yağı saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır. Aynı zamanda düzleştirmeden önce bir miktar saçlarınıza sürmenizde fayda var.

Argan yağı inceltir mi?

Saçlara faydası saymakla bitmeyen argan yağının saça inceltme gibi bir etkisi yoktur.

Argan yağı saçkırana iyi gelir mi?

Argan yağının saçkırana iyi geldiği hakkında bilgi bulunmamaktadır. Onun yerine; hint yağı, çörek otu yağı, çay ağacı yağı, tarçın yağıve lavanta yağı tercih edebilirsiniz.

Argan yağı kırıkları onarır mı?

Kırıkların onarımının tek çaresi saçları kestirmektedir. Argan yağı saç kırıklarına iyi gelmemektedir. 

Argan yağı saçı nemlendirir mi?

İçerisinde bulunan doymuş yağ asitleri ile saçlarınıza ihtiyacı olan nemi kazandırmasına yardımcı olacaktır.

Argan yağı saç tellerini kalınlaştırır mı?

Argan yağının saç tellerini kalınlaştırdığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Lakin saçlara hacim verdiği ve olduğundan daha dolgun görünmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.

Argan yağı saçları yakar mı?

Argna yağının içerisinde bulunan E vitamini, insan vücudunda en güçlü antioksidanlardan biri olarak zamanla kendisini göstermiştir. Bu yüzden argan yağının doğru kullanımında saçınıza herhangi bir zararı olmayacaktır.

Argan yağı saçları yağlandırır mı?

Kuaför Marcos Proença, “Argan yağı emilir, yağlı tel bırakmaz” diyor. Argan yağı kullananlarda yağlanma problemine dair herhangi bir yorum bulunmamaktadır. Doğru kullandığınız sürece ve saçlarınızı tanıdığınız sürece saçlarınızda yağlanma olmayacaktır.

Argan yağı saç kremi olarak kullanılır mı?

Kimyasal saç kremleri kullanmak yerine birçok tüketici artık doğal ürünlere geçmeye başladı. Argan yağını saç kremi şeklinde kullanmak oldukça pratik. Saçlarınızdaki fazla nemi aldıktan sonra argan yağı sürün. Daha sonra saçınızı kurutun ve ışıl ışıl yumuşacık saçlara merhaba diyin.

Argan yağı sampuana nasıl katılır?

Birçok yağı şampuanın içerisine karıştırabileceğiniz gibi, argan yağını da karıştırabilirsiniz. Bunun için 100 ml’ye 10 damla gelecek şekilde şampuanınıza karıştın ve ışıl ışıl saçların keyfini çıkarın.

Argan yağı ile saç nasıl şekillendirilir?

Argan yağının bir diğer uygulama yöntemi ise saç şekillendirmek içindir. Temiz ve kuru saçlarınıza 3-4 damla argan yağı uygulayıp saçlarınızı dilediğiniz gibi şımartabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com