Asperger sendromu nedir? Belirtileri neler?

Asperger sendromu nedir? Otizm ile sık sık karıştırılan asperger sendromu aslında yüksek işlevli otizm sendromudur. Bu kişiler oldukça sabırsızdır ve kendilerine ait olarak oluşturduğu bir rutinleri vardır. Bu rutinlerin değişmesinden oldukça rahatsız olan asperger sendromunda kesin bir tedavi söz konusu olmamakla birlikte, destekleyici tedaviler söz konusudur. Yazımızda asperger sendromunun tedavisi nedir? ve asperger sendromu belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarını ele aldık.

İlginizi çekebilir: Otizm nedir? Neden olur?

Asperger sendromu nedir? Belirtileri neler?

Asperger sendromu nedir?

Asperger sendromu, otizm spektrumun bir parçası olan, ancak otizm spektrum bozukluğu olan bir kişiden farklı bazı özelliklere sahip olan bir durumdur. Aspergerli kişiler başkalarıyla iletişim kurmaktadırlar. Lakin bununla birlikte neler olduğunu anlamakta zorluklar olabilir. Buda onları ikili iletişimde zorluğa sürükler. Asperger sendromlu kişiler, çevrelerinde ve duygularında, öğrenmelerinde değişiklik göstermezler ve ortalamanın üzerinde öğrenmeye sahip olabilirler.

Semptomların yoğunluğu bir çocuktan diğerine büyük ölçüde değişebilir. Dolayısıyla daha az belirgin olan vakaları tespit etmek daha zor olabilir. Bu nedenle, birçok insan sendromu yalnızca yetişkinlik döneminde, depresyon yaşadıklarında veya yoğun ve tekrarlayan anksiyete atakları yaşamaya başladıklarında keşfeder.

Otizmden farklı olarak, Asperger sendromu genel öğrenme güçlüklerine neden olmaz ve bu sendroma sahip kişilerin sabit rutinler oluşturma ihtiyacı duymaları yaygındır.

Asperger sendromu belirtileri

Asperger sendromu belirtileri otizmden ayrılmaktadır. Asperger sendromunun belirtileri aşağıda listelenmiştir. Asperger sendromu belirtileri şu şekildedir:

Diğer insanlarla bağ kurmada zorluk yaşamaktadırlar.

Bu sendroma sahip çocuklar ve yetişkinler, katı düşünce yapısına sahip olduklarından ve diğer insanların duygu ve ihtiyaçlarını umursamıyormuş gibi görünebilecek şekilde başkalarının duygularını ve duygularını anlamakta güçlük çektiklerinden, genellikle diğer insanlarla iyi geçinmekte güçlük çekerler.

İletişimde zorluk çekmektedirler.

Asperger sendromlu kişiler, ses tonu değişiklikleri, yüz ifadeleri, vücut hareketleri, ironi veya alaycılık gibi dolaylı sinyallerin anlamlarını anlamakta güçlük çekerler. Bu nedenle yalnızca kelimenin tam anlamıyla söylenenleri anlayabilirler.

Kuralları anlamazlar.

Asperger sendromun varlığında, çocuğun sağduyuyu kabul edememesi veya sırasını beklemek veya konuşmak için sırasını beklemek gibi basit kurallara saygı duymaması yaygındır. Bu, büyüdükçe bu çocukların sosyal etkileşimini giderek zorlaştırır.

Dilde, gelişmede veya zekada gecikme yoktur.

Asperger sendromlu çocuklar normal gelişir. Konuşmayı veya yazmayı öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyaçları yoktur. Ek olarak, zekâ seviyeleri de normaldir veya genellikle ortalamanın üzerindedir.

Sabit rutinler oluşturma ihtiyacı hissederler.

Dünyayı biraz daha az kafa karıştırıcı hale getirmek için Asperger’li insanlar çok sabit ritüeller ve rutinler yaratma eğilimindedir. Faaliyetler veya randevular için siparişte veya zamanlarda değişiklikler hoş karşılanmaz.

Çocuklarda ise bu özellik, çocuğun okula gitmek için hep aynı yolu yürümek zorunda kalması, evden geç çıktığı zaman üzülmesi veya kullandığı sandalyeye birinin de oturabileceğini anlayamaması durumunda görülebilir.

Çok özel ve yoğun ilgi alanları vardır.

Bu kişilerin belirli etkinliklere uzun süre odaklanmaları ve aynı şeyle, örneğin bir konu veya nesneyle uzun süre eğlenmeleri yaygındır. 

Oldukça sabırsızdırlar.

Asperger sendromunda, kişinin çok sabırsız olması ve başkalarının ihtiyaçlarını anlamakta güçlük çekmesi, genellikle kaba olarak görülmesi yaygındır. Buna ek olarak, belirli bir konuda çok fazla derinliği olan daha resmi bir konuşmayı tercih ettikleri için kendi yaşlarındaki insanlarla konuşmayı sevmemeleri de yaygındır.

Motor koordinasyon uyumsuzluğu söz konusudur.

Genellikle sakar ve garip olan hareketlerin koordinasyonu eksikliği olabilir. Bu sendromlu çocukların alışılmadık veya garip bir vücut duruşuna sahip olmaları yaygındır.

Duygu kontrollerinde eksiklik vardır.

Asperger sendromunda duygu ve duyguları anlamakta zorluk vardır. Bu nedenle, duygusal olarak bunaldıklarında tepkilerini düzenlemekte zorlanabilirler.

Uyaranlara karşı aşırı duyarlılık söz konusudur.

Asperger’li insanlar genellikle yüksek duyulara sahiptir ve sonuç olarak, genellikle ışıklar, sesler veya dokular gibi uyaranlara aşırı tepki verirler.

Bununla birlikte, duyuların normalden daha az gelişmiş gibi göründüğü bazı Asperger vakaları da vardır. Bu da onların çevrelerindeki dünyayla ilişki kuramamalarını ağırlaştırır.

Asperger sendromu nedir? Belirtileri neler?

Asperger sendromunun tedavisi

Asperger sendromu tedavisi, yaşam kalitesini ve iyi olma duygusunu geliştirmeyi amaçlar. Bu nedenle, tedavinin tanıdan hemen sonra ve ideal olarak çocukluk döneminde başlatılması, tedavi boyunca daha iyi sonuçlar alınabilmesi için önemlidir.

Genellikle tedavi, terapileri zaman içinde birbirlerini tamamlayacak şekilde koordine eden çok disiplinli bir ekip tarafından yapılır. Başlıca 3 kategori altında toparlayabiliriz.

Psikolojik takip

Asperger sendromunda, sendromun temel özelliklerinin seanslar sırasında gözlenmesi ve bu özelliklerin belirgin olduğu durumların tespit edilmesi mümkün olduğu için psikolojik takip esastır. Ayrıca psikologla yapılan tedavi sırasında kişi, günlük yaşamının bir parçası olmayan “bilinmeyen” biriyle konuşmaya ve yaşamaya teşvik edilir.

Terapier sırasında geliştirilebilen özellikleri destekleyebilecekleri için ebeveynlerin, arkadaşların ve öğretmenlerin psikolojik destek sürecine katılmaları önemlidir. Çocuğunuza şu şekilde yardımcı olabilirsiniz:

  • Basit, kısa ve net emirler verin. Örneğin: “Oynattıktan sonra bulmacayı kutuya koyun” ve “Oynattıktan sonra oyuncaklarınızı kaldırın”
  • Çocuğa eylem anında neden böyle davrandığını sorun;
  • Başka birine küfretmek veya bir şey fırlatmak gibi yanlış tutumun hoş olmadığını veya başkaları için kabul edilemez olduğunu, çocuğun hatayı tekrarlamaması için açık ve sakin bir şekilde açıklayın
  • Çocuğu sahip olduğu davranışlar için yargılamaktan kaçının.

Ek olarak, çocuğun sergilediği davranışa göre, psikolog, bir arada yaşamayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek veya çocuğun neden belirli bir tutuma sahip olduğunu ve eylemlerinin etkisini anlamasına yardımcı olabilecek oyunlar yapabilir.

Konuşma terapisi seansları

Bazı durumlarda Asperger sendromlu bir kişi diğer insanlarla konuşmakta zorluk çekebileceğinden, bir konuşma terapisti ile yapılan seanslar konuşmayı ve cümle oluşumunu teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, seanslar ses tonunun ayarlanmasına da yardımcı olabilir. Çünkü bazı durumlarda kişi gerekli olmayan durumlarda daha güçlü bir şekilde bağırabilir veya konuşabilir.

Konuşma stimülasyonu yoluyla diğer insanlarla etkileşime yardımcı olmanın yanı sıra, konuşma terapisti, psikoloğun yardımıyla tanımlanan duyguların doğru ifadesine de yardımcı olabilir.

İlaç kullanımı

Asperger sendromunu kalıcı olarak tedavi edecek özel bir ilaç yoktur. Lakin anksiyete, depresyon, hiperaktivite veya dikkat eksikliği belirtileri olduğunda, psikolog sizi psikiyatriste yönlendirebilir, böylece ilaç (antidepresanlar veya anksiyolitikler gibi) kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu