Aspirin adet kanamasını keser mi?

Aspirin adet kanamasını durdurur mu? Rahim içerisindeki dokular, menstrual döngümüz boyunca başta östrojen olmak üzere vücudumuzdaki çeşitli hormonlar tarafından etkilenerek kalınlaşıp incelerek değişiklik gösterir. Adet kanaması, hormonal bir fizyolojik olaydır. Aspirin doktorlar tarafından kanın sulanması amacıyla reçete edilen bir ilaçtır. Ancak ağrı kesici olarak da kullanılabilir. Adet ağrısı için aspirin kullanımı oldukça yaygın ve faydalı olabilir ancak kanı sulandırma özelliği ile kişide soru işaretleri oluşturabilir. Aspirin adet kanamasını arttırır mı? Yazımızda bu sorunun yanı sıra Aspirin adet olmayı hızlandırır mı ve Aspirin adet söktürür mü gibi soruların yanıtlarına da yer verdik.

İlginizi çekebilir: Antibiyotik adeti keser mi?

Aspirin nedir?

Aspirinin etken maddesi asetilsalisilik asittir ve steroid olmayan ağrı kesiciler grubuna ait bir ilaçtır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ve kan sulandırıcı özellikleri vardır. Aspirinin ham maddesi olan salisilik asit ve türevleri söğüt gibi bazı bitkilerin yaprak ve kabuklarında bulunur. Salisilik asit antiseptiktir ve bazı gıdalara koruyucu olarak da katılır.

Aspirin nasıl kullanılmalı?

  • Aspirin kan sulandırıcı özelliği nedeniyle mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Reçete edilenden daha fazla ya da daha az dozda kullanılmamalıdır.
  • Aspirin kullanımı sırasında mideniz rahatsız olursa gıda ile almanız tavsiye edilir.
  • Aspirin tabletleri ezilmemeli, çiğnenmemeli, kırılmamalıdır.
  • Bazı aspirin formları özellikle bağırsakta çözünmesi için özel bir formda üretilmiştir. Bu nedenle tablete herhangi zarar vermeden sadece su ile yutmanız gerekmektedir.
  • İlacınızı oda sıcaklığında nemden uzak bir şekilde saklamanız tavsiye edilir.

Yaygın kullanım alanları arasında:

  • Baş ağrısı
  • Regl ağrıları
  • Soğuk algınlığı ve grip,
  • Burkulma ve zorlanmalar,
  • Artrit gibi uzun süreli durumlar yer alır.

Peki Aspirin adeti keser mi?

Menstrüasyon, menstrual kanamanın her ay birkaç gün boyunca vajina yoluyla dışarı çıkmasıdır. Çoğunlukla ergenlik döneminde başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder. Menstrüasyon, belirli hormonlar tarafından düzenlenen menstrual döngüsünün bir parçasıdır. Aylık kanama tıbbi olarak menstrüasyon adıyla bilindiği gibi, periyod, mens, adet olmak, adet görmek, aybaşı kanaması, ay hali gibi isimlerle de ifade edilmektedir.

Rahim içerisindeki dokular, menstrual döngümüz boyunca başta östrojen olmak üzere vücudumuzdaki çeşitli hormonlar tarafından etkilenerek kalınlaşıp incelerek değişiklik gösterir. Her ay gerçekleşen bu değişimlerin sebebi, bedeni olası bir hamileliğe hazırlamaktır. Yumurta döllendiğinde rahim içindeki kalınlaşmış duvarlara kendiliğinden tutunabilir ve böylece gebelik başlayabilir, embriyo gelişimini bol dokulu, beslenmiş olan ortamda sürdürebilir. Ancak eğer döllenme ve embriyo yerleşimi olmazsa, yumurtlama tarihinden yaklaşık iki hafta sonra adet kanaması (menstrüasyon) başlar. Kanamanın başladığı gün, yeni döngünün ilk günü olarak kabul edilir ve vücut için çok önemli olan bir temizlenme sürecidir.

Adet kanaması, hormonal bir fizyolojik olaydır. Aspirin ise tam aksine ağrı kesici özelliği bulunan geniş spektrumlu bir ilaçtır. Bu açıdan bakıldığın aspirinin kadınların adet dönemlerine doğrudan bir etkisinin bulunmadığı söylenebilir. Aspirin sadece adet döneminden önce ya da adet döneminde yaşanan sancı bel ağrısı gibi bölgesel ağrıların tedavisinde kullanılır. Etkili de olmaktadır. Aspirinin bilinçsiz ve aşırı kullanılması, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ölüme kadar gidebilir aspirinin bilinçsiz kullanılması. Adet gecikmelerinde içilen aspirinin adet söktürücü özelliği yoktur. Sadece kanı sulandırdığından dolayı, adet döneminde içilen aspirin sadece ağrı keser ve adet kanamasını çoğaltır. Hangi ilaç olursa olsun bilinçsiz kullanılan dozunda kullanılmayan ilaçlar ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kısacası aspirinin adet söktürücü özelliği yoktur. Sadece kanamayı arttırarak kanamayı koyu kıvamlı hale getirmektedir. Bu gibi sağlık durumlarında en kesin çözüm bir hekime başvurmaktır. Verilen ilacın mutlaka doktor tarafından verilmeli ve gerekilen dozda alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu