Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayaklarımıza ayakkabı vurduğu zaman pek çok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Başta ilk belirtisi olan acı hissinin önüne geçmek için birçok yöntemi sizler için derledik. Ayakkabı vurması nasıl önlenir? İşte detaylar…

İçindekiler

Ayakkabı neden vurur?

Ayakkabılar çeşitli yerlerden ayağa vurmaktadır. Bu yerlerin başında sıkça görülen topuk kısmı ve daha sonra ayakkabı vuruyor olarak kabul edebileceğimiz, ayağın tarakları, ayaklarımızın üst tarafları ve parmaklarımız olarak tanımlamaktayız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

 • Bazı ayakkabılar kalıp olarak sert üretilir. Eğer böyle bir ayakkabı kullanmaktaysanız ilk aşama, bu ayakkabının ayağınıza vurmaması için kalın bir çorap giydikten sonra bir süre ayakkabı ile dolaşmaktır. Tavsiyemiz bunu evin içerisinde gerçekleştirin ki, ciddi rahatsızlıkta anında ayakkabıyı çıkartma ya da müdahale etme lüksünüz olmasından kaynaklıdır. Ortalama bir, iki saat ayağınızda kalan ayakkabı biraz daha genişleyecek ve vurma problemi ortadan kalkacaktır.
 • Eğer tam numara bir ayakkabıya sahipseniz ve ayağınıza vuruyorsa yaklaşık bir gün süresinde ayakkabınızın içinde bir kalıpla ayakkabıyı bekletmeniz ayakkabının bir tık genişlemesine ve vurma problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • Ayakkabınızın içerisine, ayağınıza vuran yerlere gelecek şekilde bantlar yapıştırmanız, ayağınızda vuran yerleri koruyacaktır.
 • Yeni alınmış ayakkabıyı bir gün boyunda buz dolabında bekleterek, soğuğu içine çekmesini sağlamak ayağınızı vurmanızın önüne geçecektir.

Ayakkabı vurmasına ne iyi gelir?

 • Ayakkabı Numaranıza göre ayakkabı alın
 • Ayak numaranızdan küçük bir ayakkabı almak, ayakkabının her zaman ayağınıza vurmasına neden olacaktır. Bu yüzden ayak numaranızı tam almanız ya da yarım numara büyük almanızı öneririz.
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Alkol ve kâğıt ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Yazımızın en başlarında ayakkabının ayağınıza vurduğu yerleri belirtmiştik. Eğer bu bölgelerin herhangi bir yeri vuruyor ise, ayakkabının içinde vuran yerlere alkol damlatınız. Ayakkabınızın içerisine bir dolu gazete kağıdını top yaparak yerleştiriniz ve ayakkabıyı her giydiğinizde ilk olarak bu kağıtları boşaltınız ve öyle giyiniz. Bu işlemi yalnızda iki üç gün uygulayınız. Göreceksiniz ki ayağınız eskisinden daha rahat edecektir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Saç spreyi ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Eğer ayaklarınız ayakkabı içerisinde terliyor ya da normalde terli bir ayak yapısına sahipseniz, doğal olarak ayakkabı vurması gerçekleşecektir. Bunun için ayakkabınızın içerisinde kabaca saç spreyi sıkınız. Bu işlemi gerçekleştirirken saç spreyini fazla sıkıp, ayakkabınızı ıslatmayınız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Asprin ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Eğer ayaklarınız ayakkabı yüzünden vurduysa ve her giydiğinizde çeşitli bölgeleri vurmaya devam ediyor ise asprini toz kıvamına getiriniz ve bu kıvama bir iki damla su ekleyerek kulak memesi kıvamına gelince hasar gören bölgenize uygulayınız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Vazelin ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı yüzünden ayağınızda zedelenen bölgelerin üzerine tam kaplayacak biçimde vazelin sürünüz. Vazelin sürmek bu bölgenin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda ayağınızın vurmasının önüne geçeceksiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Patates ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabınızın kalıbına uygun bir patates seçiniz. Bu patatesi suda çamurlarından arınana kadar bulaşık süngeri yardımı ile yıkayınız. Daha sonra patatesi kurtunuz ve ayakkabınızın içerisine yerleştiriniz. Yaklaşık on iki saat beklettiğiniz ayakkabınız bir miktar genişleyecek ve ayağınızı vurma probleminize son verecektir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Hindistan cevizi ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Hindistan cevizi yağı pek çok cilt hastalıklarına şifa olmasıyla, gerek yemeklerimize girmesiyle, gerek hastalıkları tedavi etmesiyle tam bir mucizevi yağdır. Bu yağı ayakkabı yüzünden hasar görmüş ayak bölgelerinizi suyla güzelce yıkayıp, duruladıktan sonra, pamuk yardımıyla uygulayınız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Silikon ped ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı ayağınıza çeşitli yerlerden vurabilir. Bu bölgelerden birisi ayakkabı arkanızdır. Piyasa da pek çok silikon ped bulunmakta ve bazıları özel silikon ped olarak satılmaktadır. Özel silikon pedlerin farkı ayakkabınızın arka kısmına yerleştirilebilir olmasından kaynaklıdır. Ayakkabının ayağınızı sıkması sonucunda ortaya çıkabilecek cilt hasarlarının önüne geçmektedir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Talk pudrası ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Özellikle çok terleyen ayaklar için tam bir fırsat ürünüdür. Talk pudrası ayakta kayganlık ve sürtünme etkisini azaltmaktadır. Pudra pişiklerin oluşmasının önüne geçmektedir. Ayağınızda özellikle sürtünmenin çok fazla olduğu bölgelere talk pudrası sürerek yara oluşumunun önüne geçeceksiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Pirinç unu ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

 • İki yemek kaşığı pirinç unu
 • Bir miktar su

Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeleri karıştırınız. Ayakkabı sonucunda ayağınızda oluşan tahrişli bölgeye on beş dakika kadar uygulayınız ve daha sonra duru suyla yıkayınız. Suyun orta derece olmasına dikkat ediniz. Bu tarifi üç günde bir yaralarınız iyileşme gösterene kadar uygulayınız.  

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Çekiç ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabıların daha çok arka kısımları ayaklara vurmaktadır. Nu kısımlara çekiçle birkaç kez vurarak, kalıbını bozmadan bölgede yumuşama sağlayabilirsiniz. Ayakkabının içerisinde ayağınız olmadığında bu işlemi gerçekleştiriniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Demlenmiş poşet çay ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabının ayağınıza vurması sonucunda şişlikler meydana gelen bölgelere poşet çay koyarak ayaklarınızı iyileştirebilirsiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Elma sirkesi ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı ayağınıza vurduysa o bölgeye elma sirkesi sürünüz. Özellikle su toplayan yerlere pamuğu sirkeye batırarak çıkarınız ve fazla suyu pamuktan attıktan sonra bölgeye yavaşça sürünüz. Eğer büyük bir su kabarcığı varsa bunu sağlıklı bir şekilde patlattıysanız ya da bir şekilde patladıysa bu bölgeye elma sirkesi sürmek enfeksiyonun önüne geçecektir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

1 kaşık tuz ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabını vurması sonucu ayakta bölge bölge ya da komple şişlik olabilir. Ilık su dolu bir leğen içerisine yaklaşık bir çorba kaşığı tuz atıp karıştırınız. Daha sonra ayaklarınızı bu suyun içerisinde yarım saat bekletiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Pudra ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayaklarınızı açık ayakkabı giymeden önce pudraya bulayınız ve bir miktar da açık ayakkabınızın içerisine dökerek yayınız. Eğer spor ayakkabı gibi tamamı kapalı bir ayakkabı giyecekseniz yalın ayaklarınızı güzelce pudralayınız ve üzerine çorabınızı giydikten sonra ayakkabıyı giyiniz. Pudra sayesinde kuru kalan ayaklarınız ayakkabı vurmasından kaçınacaktır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Koltukaltı deodorantı ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Hepimizin evinde bulunan ve kolayca ulaşım imkânı olan koltuk altı deodorantları yeni ayakkabınızı giymeden önce ayakkabınızın içerisini ıslatmayacak biçimde sıkarak uygulanmaktadır. Bu uygulama ayaklarınızın su toplamasının önüne geçmekte ve ayağınızın ayakkabı içerisinde rahat hareket etmesini sağlamaktadır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Yara Bandı ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı sonucu ayağınızın vuran her yerine yara bandı yapıştırarak ayağınızın ayakkabıya sürtmesini ve vurmasının önüne geçebilirsiniz. Genellikle topuk kısmına yapıştırılarak kullanılan bu yara bantlarının, yara bandı çorapları da piyasada satılmaktadır. Eskiden bu yana oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Pişik kremi ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

İçerisinde bulunan vitaminler ayağınızın dokusunda yenilenmeler sağlamaktadır. Enfeksiyona iyi gelen ve kabuk kabul olan yaranızın daha sağlıklı iyileşmesine yarayan pişik kremi aynı zamanda yeni hasar almış yumuşak dokunun da kurumasını sağlayarak iyileşme hızını artırmakta.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Siyah çay ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Buz dolabının alt kısmında yaklaşık iki saat beklettiğiniz siyah çay poşetlerini ayakkabı vurması sonucu hasar alan bölgenin üzerine koyunuz. Eğer bölgede şişkinlik varsa bu şişkinliğin inmesine katkı sağlayacaktır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Diş macunu ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ferahlatıcı özelliği bulunmayan diş macunlarına öncelik vererek ayakkabı vurması sonucu zedelenmiş deri dokusunun üzerine uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Roll on ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Sürtünme etkisini en aza indirmek ve hatta ortadan kaldırabilmek için, ayakkabı sonucu hasar gören cildinizin üzerine bir kere roll on ile geçiniz. Sürdükten sonra sizde göreceksiniz ki bu bölgelerde ki acı hissi ortadan kalmış olacak.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Yumurta ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Bir kâseye yumurta kırınız. Kırdığınız yumurtayı güzelce çırptıktan sonra ince bir şekilde pamuk yardımıyla Yumurtanın ayakkabı vurmasına iyi geldiği söylenmektedir. İnce bir tabaka halinde sürerek deneyebilirsiniz. Daha sonra sürtünmenin azaldığını ve sürtünme sonucu zedelenen bölgenizin iyileşme gösterdiğini göreceksiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Kalın çorap ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Yalın ayakla giyilen ayakkabılara ayakta çeşitli bölgeler vurarak hasar almaktadır. Eğer yeni bir ayakkabı aldıysanız ya da sürekli vuran bir ayakkabıya sahipseniz iki kat kalınlıkta bir çorap ile bu ayakkabıyı giyiniz ve saç kurutma makinasının sıcak ayarını aktif ederek ayakkabı da vuran kısımlara ısı uygulayınız. Isı alan ayakkabı soğuyana kadar ayaklarınız ayakkabı içerisinde kalsın. Isı sayesinde genişleme gösterecek olan ayakkabınız, ayağınızın vurduğu bölgeler tarafından bir daha ayağınızı rahatsız etmeyecektir.  Bu işlem deri ayakkabılarda işe yaramaktadır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Çay ağacı ürünleri ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Son zamanlarda epey ünlü olan çay ağacı ürünleri bakteri karşıtı olmasıyla karşımıza çıkmaktadır. Çay ağacı ürünleri bazı ciltlere iyi gelmediğinden dolayı, el bileğinize küçük bir şekilde deneyiniz ve reaksiyon gösterip göstermediğini gözledikten sonra ayakkabının vurduğu bölgelere uygulayınız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Silikon tabanlık ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Eczanelerden kolaylıkla edinebileceğiniz silikon malzemeler ile ayakkabı vurmalarının önüne geçebilirsiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Aloe Vera ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Aloe vera dokuda hızlı iyileştirme özellikleriyle tanımlanmaktadır. Bu güzel özelliğini gelin ayağınızın ayakkabı yüzünden vurduğu zaman uyguladığınız bölgede gözlemleyelim. Aynı zamanda ayağınızda oluşan şişlik ve kızarıklıkta da cildinizin nemlenmesine ve hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Buz ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Bir poşete ya da plastik torba içerisine soğuk su doldurup ayakkabınızı içerisinde bekletiniz. Bu şekilde dondurucuya koyarak ayakkabınızın buz görünümüne eriştiğini göreceksiniz. Bu işlem ayakkabınızın ayağınıza vurmasının önüne geçecektir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ameliyatlarda kullanılan yara bantları ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Birçok eczanede ya da marketlerde rahatça erişebileceğiniz ameliyatlarda kullanılan yara bantları ayakkabı sonucu ayağınıza vuran bölgelere kullanmanız da oldukça etkili olacaktır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı içine koyulabilecek silikon tabanlar ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Eczanelerden ya da bu tarz yerlerden elde edebileceğiniz silikon tabanlıklar, ayakkabıyı genişletmek için kullanılan materyallerden birisidir. Silikon tabanın avantajlarından birisi ayakkabı tabanını daha yüksek yapar ve topuk bölgeniz ayakkabı sonucu ortaya çıkacak sürtünmeden kaçınmış olmaktadır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Su buharında bekletmek ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabıyı su buharında bekletmek ayakkabınızın bir tık büyümesine neden olacağından ayaklarınızın ayakkabıya vurma sorununun önüne geçecektir. Bu durumda ayağınız ayakkabı içerisinde rahat edeceğinden deriniz de hasar görme durumu en aza inecektir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Buzdolabında bekletmek ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ev yöntemleri saymakla bitmiyor. Bu yöntemimizde evde uygulayabileceğiniz oldukça ekonomik ve pratik bir yöntemdir. Ayakkabınızı bir poşet içerisine alıp, buzdolabı içerisinde yaklaşık otuz dakika bekletiniz. Daha sonra ayakkabınız soğuk aldığı için genleşme meydana gelecek ve ayağınızın ayakkabı içerisinde rahat etmesini ve ayak vurma olayının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabıcıda bir gün kalıpta bırakmak ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Bedava yöntemlerimizin dışında birde mahalle ayakkabıcıların yer aldığı ekonomik seçeneğimiz bulunmakta. En yakınınızda ki ayakkabıcıya ayakkabınızı bırakarak, ayağınıza vurduğunu ve bir gün boyunca orada beklemesini isteyin. Burada bekleyen ayakkabılarınızın içerisine bir kalıp yerleştirilecektir. Ertesi gün daha geniş ayakkabıya sahip olacaksınız.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabıcıda vuran bölgeyi yumuşatmak ile ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabıcı içerisine kalıp koymasına rağmen ve sayfamızda yer alan seçenekleri uyguladığınız halde bir sonuç elde edemediyseniz, bir ayakkabıcıya giderek ayağınıza vuran yeri gösterip bu bölgeleri ezmesini isteyiniz. Sonuç olarak bu bölge ayağınıza ayakkabının vurmamasını sağlayarak daha rahat kullanım sağlayacaktır.

Ayakkabı vurması sonucu oluşan yaralar nasıl geçer?

Pek çok nedenden kaynaklı ayakkabılar ayağımıza vurmakta ve sonuç olarak yaralar ortaya çıkmaktadır. Bu yaraları geçirmenin birden fazla yolu vardır.

Ayakkabı vurmasına hangi krem iyi gelir?

 • Antibiyotikler: Ayakkabıya bağlı olarak ayağınızda meydana gelen yaralar bazen enfeksiyona dönüşebilir. Bu tarz durumlarda antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Biraz daha ilerlemesi halinde ortaya çıkabilecek iltihabın iyileşme sürecine girmesini antibiyotikler sağlamaktadır.
 • Pudra: Ayak vurması halinde ilk başvurulan yöntemlerden olan pudra ile ayağınızın rahat etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Aloe Vera: Eğer ayağınızı yeni vurduysanız ve iltihap ya da enfeksiyon seyri gözlenmiyorsa aloe verayı hasar gören bölgeye uygulamak rahatlatacaktır. 
 • Pişik Kremi: Özellikle çok kuru ciltler tahriş olmaya daha müsaittir. Bu ciltler için adete nemlendirici görevi gören pişik kremi cilt sağlığınız için oldukça faydalı ve tedavi edici işlevdedir. 
 • Ağrı Kesiciler: Ağrı kesici olarak tanıdığımız en popüler markalardan olan parol ve majezik ayakkabı vurmasında oluşabilecek ağrılara karşı etkilidir. 
 • Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Hamilelikte Ayakkabı Vurması

Hamilelik döneminde kilo artışıyla birlikte ayaklarda şişme görülmektedir. Bu yüzden ilk olarak ayakkabı değişimi gerçekleştirilmelidir. Sonra ise tercih edilen ayakkabının rahatlığına ve yüksek taban olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. 

Bir ihtimal dolaşım sisteminde meydana gelen olumsuzluk yüzünden olabilir. Bu ihtimal oldukça düşüktür. 

Çocuklarda Ayakkabı Vurması

Çocuklar da tıpkı bebekler gibi oldukça hızlı büyüdükleri bir gelişim evresine sahiptirler. Bu yüzden ayakları sıkça kontrol edilmeli ve vurma yaptığında ayağına olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Vurma yaptığı durumlarda bir numara büyük ayakkabı denetilerek tercih edilmeli ve çok uzun süre aynı ayakkabıyı kullanmalarının önüne  geçilmesi gerekmektedir.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Bebeklerde Ayakkabı Vurması

Bebeklerin oldukça hızlı büyüme yapısı vardır. Bu yüzden ayakları da bu oranda büyümekte ve ayakkabıları sıkça değiştirilmesi gerekmektedir. Burada doğru ayakkabıyı seçmek ve çocuğa ayakkabıyı giydirince tepkisini ölçmek baz alınması gerekmektedir. 

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelmez?

Ayakkabı vurması için doğru tedavi oldukça önem arz etmektedir. Bunun sonucunda ayaklarınızda enfeksiyon tarzı cilt hastalıklarına sebep olabilir ya da daha kötüye gitmesini sağlayabilirsiniz. 

 • Kalıcı dar olan ayakkabılar da ayağın vurmasına neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle kemikli ayaklar için geniş kalıp ayakkabılar tercih edilmesi gerekmektedir. Eğer dar ayakkabı giyilmeye devam edilirse ayak cildinde su toplaması, enfeksiyon ve iltihap görülme riski taşımaktadır. 
 • Ayakta bazen nasır çıkabilmektedir. Eğer ayakta nasır bulunuyor ise en kısa zamanda bir cildiye doktoruna başvurularak tedavi altına alınması gerekmketedir. Eğer tedavi edilmez ise ayakta tahriş ve kanama meydana gelebilmektedir. 
 • Ayak biçimi çıkık ya da taraklı kemiklerden meydana gelen kişilerin ayak yapısına uygun olarak ayakkabı seçmesi gerekmektedir. Doğru ayakkabı seçimi ayakta meydana gelebilecek hasarların oluşmasının önüne geçmektedir. 
 • Yıllarca giyilen ayakkabılar bir süre sonra ayakta vurma yapabilmektedir. Bu durumda artık yeni ayakkabı giyme zamanı gelmiş demektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler