B12 Eksikliğine Ne İyi Gelir?

B12 vitamin eksikliği tedavi edilmezse ne olur ciddi sorunlar oluşturabilir. Zira bebeklerde yüz titremeleri, beslenme zorlukları ve tahrişler oluşabilir. Bu durum tedavi edilmemesi halinde büyüme problemleri gibi durumlara sebep olabilir. Bunun yanı sıra ciddi ve kalıcı sinir-beyin hasarı riskleri de bulunur.

Dolayısıyla B12 vitamininin ne olduğu, eksikliği halinde hangi belirtilerin olacağı gibi konular oldukça önemlidir. Vitaminler, vücut hücrelerinin kendini yenileyebilmesi, enerji üretebilmesi ve büyüyüp gelişebilmesi için önemli organik bileşiklerdir. İnsan vücudunda sentezlenemeyen vitaminler, sentezi yapılsa dahi yetersiz olan vitaminler dışarıdan besin, takviye ilaç gibi unsurlarla desteklenmelidir.

B grubu vitaminler, suda eriyen vitaminler arasında en çok dikkat çeken gruptur. Toplamda 8 adet olup,

 1. Tiamin – B1,
 2. Riboflovin – B2,
 3. Niasin –  B3,
 4. Pantotenik asit – B5,
 5. Pridoksin – B6,
 6. Biyotin – B7,
 7. Kobalamin – B12
 8. Folik asit şeklindedir.

B12 vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur bilinmesi de oldukça önemlidir. Böylece daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanız mümkündür.

B12 Vitamini Nedir?

B12 eksikliği belirtileri öncesinde, bu vitaminin ne olduğu bilinmelidir. B12 suda çözünebilen bir vitamin olup vücut içerisinde az olsa da depolanması mümkündür. İçeriğinde yer alan kobalt minerali sebebiyle kobalamin olarak da adlandırılır.

 1. Sağlıklı bir insanın karaciğerinde 2; diğer vücut bölgelerinde de 2 olmak üzere 4 mg’a kadar depolanması gerçekleştirilir. Depolanma oranı düşük olduğu için günlük olarak alınması tavsiye edilir. Hayvansal kaynaklı gıdalarda mevcut olup insanlarda kalın ve ince bağırsakta az da olsa sentezlenebilir. Birçok mekanizmada görevli olup bazıları şöyledir;
 2. Kanda bulunan kırmızı hücrelerin üretilmesi, DNA ve myelin sentezinde folik asitle çalışmaktadır.
 3. Sinir hücrelerinin etrafını çevreleyen myelin kılıfının sentezinde görev alan B12 vitamini, elektriksel sinyal iletiminde hızı yükseltir.
 4. Amino asitlerin ve vücut tarafından sentezlenen B12 vitaminin geri emilmesine önemlidir.
 5. Çinko ve magnezyum gibi minerallerin fonksiyonlarında da önemlidir.

Bu nedenle B12 eksikliğine iyi gelen yiyecekler de bilinmeli, düzenli olarak tüketilmelidir. Bu noktada yüksek ısı ile karşılaştığında fonksiyonunu kaybettiği unutulmamalıdır.

B12 Eksikliği Kendini Nasıl Gösterir?

B12 eksikliği belirtileri nelerdir? Bunları bilmek, önlemlerini kısa sürede almanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra uzman bir doktora görünmek de şarttır. Ana hatlarıyla bu durum kendini şu şekilde gösterir;

 1. B12 eksikliği yeni hücrelerin sentezlenmesini engeller. Böylece metabolizmanın yavaşlamasını sebep olur.
 2. Özellikle yaşlı bireylerde hafıza kaybı, unutkanlık gibi durumlara neden olabilir.
 3. 65 yaş üstü bireylerde depresyon oluşmasında rol oynar.
 4. Ayak, bacak, kol ve ellerde uyuşma hissine neden olur.
 5. Zihinsel fonksiyonlarda bozulma oluşur.
 6. Dilde kızarıklık ve yanma hissi meydana gelir.
 7. Ağız içinde yaralar oluşabilir.
 8. Bacaklarda gece kasılmaları olabilir.
 9. İshal görülebilir.
 10. Kansızlığa neden olabilir.
 11. Efor kapasitesinde azalma, çabuk yorulma, halsizlik gibi durumlar görülebilir.

B12 eksikliği belirtileri içinde bunlardan bir ya da birkaç tanesi görülüyorsa bu vitamin açısından zengin olan besinleri, düzenli olarak tüketmeniz önerilir. Bunun yanı sıra doktorla da görüşülmelidir.

Özellikle takviye edici besinler ve ürünler, doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Durumunuza göre, mevcut hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları da değerlendirerek doktorunuz buna dair karar vermelidir.

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 eksikliğine iyi gelen yiyecekler neler? Normal, sağlıklı bir insanda kanda yaklaşık 150 pg/ml civarında B12 vitamini vardır. Bu miktar 80 pg/ml altına düşerse yetersizlikten söz edilebilir. Bu da sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Dolayısıyla nelerde bu vitaminin olduğu bilinmeli, düzenli şekilde tüketilmelidir. Bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Dalak ve Karaciğer gibi sakatat ürünler
 2. Karides, istiridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünleri
 3. Ton balığı, ringa, uskumru ve alabalık
 4. Yoğurt, peynir ve süt
 5. Yumurta

B12 eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında bunları bilmek ve düzenli tüketmek şarttır. Böylece vücudunuzu B12 bakımından desteklemeniz mümkündür.

Ancak farklı etmenler de bu eksikliğe neden olabilir. Dolayısıyla düzenli besleniyorsanız ancak eksiklik belirtileri varsa bir doktora gitmeniz önerilir. Böylece uygun bir tedavi yöntemi ile çözüm bulmanız mümkündür.

B12 Eksikliği Neden Olur?

B12 eksikliğini belirtileri kadar, bunun neden ortaya çıktığı da önemlidir. Zira buna göre gerekli önlemleri almanız mümkündür. Bunun sebepleri farklılık gösterebilse de temel olarak aşağıda olduğu gibidir;

 1. Emilim bozuklukları
 2. Yetersiz ve dengeli beslenme
 3. Omeprazol, gifor ve metmorfin gibi ilaç kullanımı
 4. Mide ameliyatları sonrası

Bu nedenle yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye büyük bir özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra mide ameliyatları ardından doktorunuzun belirttiği noktalara önem verilmelidir. Böylece B12 eksikliğine karşı önlem almanız da mümkündür.

B12 Eksikliğinde Hangi Sağlık Sorunları Yaşanır?

B12 eksikliği belirtileri önemsenmezse, beraberinde bir takım sağlık sorunları da ortaya çıkar. Bu oldukça geniş bir konu olsa da temel olarak aşağıda olduğu şekilde gösterilebilir;

 1. Kilo kayıpları
 2. Kalp çarpıntısı
 3. Cilt solgunluğu
 4. Ağız yaraları
 5. Uyuşukluk
 6. Hissizlik
 7. Üşüme hissi
 8. Konsantrasyon bozukluğu
 9. Depresyon, ruhsal çöküntü ve aşırı sinirlilik
 10. Halsizlik
 11. Güçsüzlük
 12. Tırnak kırılmaları
 13. Saç dökülmesi
 14. Hafıza sorunları ve unutkanlık

Bu nedenle dikkatli olunması şarttır. B12 eksikliğine hangi meyveler iyi gelir gibi konular bilinmelidir. Taze fasulye, mercimek, brokoli, pancar, barbunya, maydanoz, ıspanak gibi sebzeler bu konuda tüketilmelidir.

Ayrıca ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler de B12 vitamini açısından zengin bir yapıya sahiptir.

B12 Vitamini Testi Kimler Yaptırabilir?

B12 vitamini testini isteyen herkes gerçekleştirebilir. Bunun için doktora gitmeniz gerekir. Eğer B12 eksikliği belirtileri gösteriyorsanız size tavsiye edilmektedir. Ayrıca

 1. Katı vejetaryenler,
 2. Veganlar,
 3. Çocuklar,
 4. Yaşlılar,
 5. Mide operasyonu olan kişiler,
 6. Diyabetli bireyler,
 7. Crohn ya da çölyak hastalığı gibi, gastroinstestinal problemleri olan kişiler,
 8. Kronik mide ekşimesi için proton pompası inhibitörleri kullananlar özellikle gerçekleştirmelidir.

Böylece kendinizde bu vitaminin eksik olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ardından buna uygun bir tedavi yöntemi de belirlenebilir.

B12 Vitamini Tedavisi Nasıl Yapılır?

B12 eksikliği nasıl giderilir için bir takım ilaçlar da vardır. Ancak bunları kullanmadan önce doktora gitmeniz gerekir. Zira bunlar hastalara göre özel reçete edilir. Hekiminiz eksikliğin altında yatan nedeni belirledikten sonra uygun bir yöntem belirleyecektir.

Bu kapsamda farklı şekilde çözümler vardır. Bu çerçevede oral tedavi olabilir. Günde 250 ile 1000 mikrogram olacak biçimde, bir hafta süreyle günlük; ardından 2 hafta süreyle haftada iki gün; sonrasında ise haftada bir kere 1-2 hafta süreyle verilmektedir.

Dolayısıyla hasta B12 eksikliği nasıl giderilir için tedaviye düzgün bir şekilde devam etmelidir. Özellikle hafif ve orta seviyede, orta yaşlı bireylerde kullanılabilir. İkincisi ise parenteral tedavidir. Burada günde 100-1000 mcg olacak şekilde kas içine veya deri altına bir hafta sürece her gün; ardından haftada 2 gün biçiminde 2 hafta sürecince; sonrasında ise haftada bir kere 1-2 hafta süreyle verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu