Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabına ne iyi gelir konusunda öncelikle doktorun önerdiği ilaç tedavileriyle bazı bitkisel çözümler uygulanabilir. Boğazın iki yanında bulunan ve oval şekilli yumuşak doku kitleleri olan bademciklerde şişme olduğu zaman bu durum enfeksiyon kaynaklıdır. Bademcik enfeksiyonları, bademcik iltihabı olarak da bilinir. Bu durum, boğaz ağrısı, yutkunmada zorluk ve ateş gibi belirtilere sebep olabilir. Bademcik iltihabının kesin tedavisi için tıbbi destek gerekir fakat evde uygulanan bitkisel yöntemlerle belirtileri hafifletmek mümkündür.

Hekimler tarafından tedavilerin planlamasının yanı sıra birey olarak evde de çeşitli tedbirlerle boğaz iltihabıyla mücadele edilebilir. Bademcik iltihabı temizlenmesi ve iltihapların tedavisi konusunda yapılacak şeyler arasında istirahat etmek, bol sıvı alımı, sıcak ve soğuk gıdaların tüketimi, ortam havasının nemlendirilmesi, tuzlu su ile gargara gibi yöntemlerle evde gerekebilir.

Bademcik İltihabına İyi Gelen Bitkiler

İltihap, vücudun tahrişe veya çarpmaya karşı kullandığı savunma mekanizmaları arasındadır ve vücudunuzda bir bölge iltihap aldıysa o bölgede tahrişe veya darbeye tepki veriyor olabilir. Bunun dışında boğazınız yanmaya başladıysa, bademcik iltihabına iyi gelen bitkiler ve tarifleriyle beraber daha sağlıklı günlere kavuşabilirsiniz. Bademcik iltihabı için kullanılacak bitkiler,

  1. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile boğaz iltihabını kısa sürede geçirebilirsiniz. Enfeksiyon zamanlarınızda sarımsağı ezerek su ile karıştırıp için ve hastalığınız geçene kadar bu uygulamayı devam ettin.
  2. Kekik, limon ve bal ile bitki çayı hazırlayabilirsiniz böylece bu çay solunum yolunuzu rahatlatır ve limonda bulunan C vitamini sayesince vücudunuzdan mikroplar gider ve boğazınız temizlenir.
  3. Papatya çayı, boğaz enfeksiyonları için etkili bitkilerdir. Papatya çayını ılık şekilde tüketin ve üstelik demlenen papatyaları süzerek bir bez içerisine alabilir ve boğaz çevresinde gezdirebilirsiniz.
  4. Zerdeçal ile yeşil çay ile uygulanan bitki çayını ılık şekilde tüketebilirsiniz. Yeşil çayı demlerken içerisine bir çay kaşığı kadar toz zerdeçal ilave edin ve tadı sert gelirse balla tatlandırın.
  5. Adaçayı, boğaz iltihabına iyi gelen mucize bitkiler arasında bulunuyor. Yapısında yer alan uçucu bileşenler sayesinde üst solunum yoluna bulaşan mikropları temizlemektedir.

Bademcik İltihabına Hangi Antibiyotik İyi Gelir?

Bademcik iltihabına hangi antibiyotik iyi gelir için doktor tavsiyesiyle reçete edilen penisilin veya penisilin türevi ilaçlardır. Penisiline veya penisilin grubu ilaçlarda alerji varsa farklı grup antibiyotikler reçete edilir. Antibiyotik tedavisine başlandıktan sonra 48 saat içerisinde rahatlama başlar. Hastalık belirtileri geçse bile antibiyotiklerin doktorun önerdiği süre boyunca kullanılması önemlidir. Bazı hastalarda daha uzun süreli veya birden fazla kez antibiyotik tedavisi kullanılması gereklidir. Ağrının ve diğer belirtilerin hafifletilmesi için ağrı kesici, ateş dürücü ilaçlar, gargara ve boğaz spreyleri kullanılabilir.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Bademcik iltihabı, insan hayatını mahveden bir rahatsızlıktır, çocuklarda daha sık şekilde görülen bu hastalık yetişkin kişilerde yaygındır. Bu noktada Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, boğaz ağrısı ve bademcik şişmesine karşı adaçayını önermektedir. Bademcik iltihabına ne iyi gelir Saraçoğlu tarafından önerilen tedavi kürü, 1 bardak kaynamış su içerisine 1 poşet adaçayı ve 2 tane ebegümecinin yaprağını atın, bu çayın demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Çay demlendikten sonra süzün ve böylece bademcik iltihabı hafif olan kişilerde günde 3, kötü olan kişilerde ise 6-7 kez gargara yapılması önerilir.

İbrahim Saraçoğlu tedavi kürü 1 hafta boyunca uygulanabilir ve üstelik hastalık sürecinde her gün 1 bardak adaçayı tüketebilir. Alternatif tedavi yöntemlerini mutlaka doktorunuzla danışmalı ve danıştıktan sonra uygulamanız gerekir.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik iltihabı tedavisi, mevcut enfeksiyonun iyileşmesiyle olur ve yatak istirahatinin yanı sıra, ağız bakımı, bol sıvı alımı ve sağlıklı beslenme önemli bir konudur. Bademcik iltihabı nasıl geçer konusunda hastalığın seyri ve ortaya çıkan belirti şiddeti de hekimin önereceği ilaçların farklılaşmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında bitkisel çözümlerle beraber iltihap yumuşatılabilir ve ağrı durumu hafifletilebilir.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir Evde

Boğaz iltihabına ne iyi gelir evde yapabileceğiniz yöntemler için gargara en etkili yöntemler arasındadır. Evde yapabileceğiniz boğaz iltihabı için gargara iyi gelir ve bu gargarayı tuzlu suyla veya karbonatlı suyla hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bardak su içerisinde bir kaşık karbonat atabilirsiniz veya aynı ölçüdeki su içerisine bir çay kaşığı tuz döküp tuzu eriterek gargara yapabilirsiniz. Boğaz iltihabı sirke ile gargara yapıldığı zamanda temizlenecek ve iyileşecektir. Bir fincan su ile bir fincan sirkeyi karıştırarak gargara olarak kullanabilirsiniz. Boğaz iltihabı için evde yapabileceğiniz şeyler arasında,

  1. Boğaz iltihabı olduğunda vücudunuzdaki mikroplar daha da yayılmak ister. Bu durumun sonucunda kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz bu nedenle aldığınız ilaçların etkisiyle bir an önce ayağa kalkmak için bolca dinlenmeniz gereklidir.
  2. Boğaz iltihaplarında beslenme önemlidir ve özellikle C vitamini içeren besinler tüketirseniz zamanla vücudunuz daha hızlı kendine gelecek ve mikrobu atacaktır.
  3. Boğaz iltihabı, boğaz kuruluğu ve yanma hissi oluşturur bunu önlemek için nane çayını tüketebilirsiniz ve nefesinizi nane çayı ile açarak kuruluğu yok edebilirsiniz.
  4. Boğazınızda iltihap oluştuğunda balgam ve öksürükler meydana gelir. Bu rahatsız edici durum için meyan kökü kullanabilirsiniz. Sıcak su ile demleyin ve tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bademcik İltihabını Ne Kurutur?

Boğaz iltihabı tedavilerinde tercih edilecek yöntem, boğaz iltihabına neden olan altta yatan hastalığın tespit edilmesine bağlıdır ve her boğaz iltihabında aynı tedavi veya antibiyotik tedavisi de verilmez. Doğru tanıyla birlikte doğru tedavinin planlanması, boğaz iltihabının iyileşmesi ve tedaviden maksimum verim alabilmek açısından mutlaka gereklidir. Bademcik iltihabını ne kurutur konusunda eğer sorun bakteri enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa öncelikli olarak antibiyotik tedavisine başlanır.

Bazı bakteri türleri çeşitli antibiyotiklere dirençli olabildiği için verilen ilaç tedavisinin etkili olması öncesinde yapılacak direnç ve kültür çalışmalarına bağlıdır. Bakteri enfeksiyonu şüphesi durumunda ilk olarak hastadan boğaz kültürü alınmaktadır ve sonuca göre antibiyotik direnç testi yapılmaktadır, bu testin sonuçlarına göre uygun antibiyotik belirlenir ve reçete edilir. Bunların yanında genel olarak hastalara ağrı kesiciler, iltihabı gideren ilaçlar reçete edilir ve hastalara bol sıvı almaları önerilir.

Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer?

Bademcik iltihabı kaç günde geçer için iltihabın belirtileri tedaviden sonrasında 24 ila 48 saat içerisinde kaybolmaya başlamaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda bademcik iltihabı temizlenmesi 4 ila 10 gün sürebilmektedir. Bademcik iltihabının özel bir tedavisi olmaksızın 5 ila 7 gün içerisinde iyileşebileceğini söylemektedir ve bademcik iltihabı tedavi edilmediğinde romatizmal ateş gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

Bademcik İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bademcik iltihabı için hangi doktora gidilir konusunda bu şikayetler için kulak burun boğaz doktorlarına başvurulmalıdır, bademcik görüntüsünün, vücut ısısının ve boyun şişliklerinin fizik muayenesiyle başlar. Gerek duyulması halinde boğaz kültürü veya kan testleriyle enfeksiyonun viral veya bakteriyel kökenli olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu sonuçlara bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır ve bakteriyel enfeksiyonlar için genel olarak antibiyotik reçete edilir fakat virüs kaynaklı olan iltihaplanma vakaları antibiyotik tedavisine cevap vermediği için kendi kendine geçmesi beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu