Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar temizliği nasıl yapılır? Baharın gelmesiyle beraber bütün evlerde ayrı tatlı bir telaş başlar. Çünkü bahar temizliği demek, evdeki bütün yerlerin dip bucak silinmesi ve temizlenmesi demektir. Peki kıştan yaza geçtiğimiz bu mevsimde olması gereken bahar temizliği nasıl yapılır? Halıların, koltukların yıkanması eve boya badana yapılması, eski eşyaların tamir edilmesi gibi birçok detay gerektirmektedir. Bu kadar detay demek şüphesiz ki aşırı yorgunluk demektir.

Öyle ki birkaç gün süren bu temizliğin 1 hafta gibi ağrısını tüm vücudumuzda hissederiz. İşte tam da bu esnada birkaç pratik yollar uygulamak işimizi oldukça kolaylaştırabilir. Hem zamandan kazanacağız vakit hem de daha az yorulacağımız için bu konu ev hanımları için oldukça önem taşımaktadır. Şimdi gelin tüm detaylarıyla hep beraber bahar temizliği nasıl yapılır? Bütün püf noktalarıyla inceleyelim.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar temizliği nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce evlerimizde yapacağımız günlük temizliğin önemine değinmek gerekmektedir. Günlük temizlik yapılmadığı takdirde yapılacak işler fazlasıyla birikir ve bahar temizliği çok daha yorucu bir hal alabilir. İşte tam da bu yüzden yaşadığınız evin düzenini, temizliğini aksatmadan düzenli aralıklarla temizlemek gerekir. Tabi eğer güzel kokulu, temiz ve estetik görünmesini istiyorsanız. Ki bu durumu kim istemez ki?

Peki herkesin merak ettiği bu bahar temizliği nasıl yapılır? Bahar temizliğine girişmeden önce temizlik planı yapmanız gerekmektedir. Unutmayın ki işinizi daha çabuk bitirmeniz adına oldukça önemlidir plan yaparak işe başlamak. Bir sonraki adımı bilerek temizlik yapmak çok daha kolay ve stressiz temizlik yapmanızı sağlayacaktır. Önce hangi odayı nasıl ve ne şekilde düzenleyeceğinizi karar vermelisiniz. Daha sonra halı, perde gibi eşyaların temizliği yapıp kenarı kaldırmalısınız. Tüm temizlik bittikten sonra da perdeler ve halıları yerlerine koyabilirsiniz.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

MUTFAKTA TEMİZLİK

 • Mutfak temizliği diğer odalara göre çok fazla daha detay istediği bilinen bir gerçektir. Sadece mutfak dolaplarını detaylı bir temizlik yapmak istediğinizde yarım gününüzü alacağı için ilk olarak mutfaktan başlayabilirsiniz. Mutfak temizliğinde yapmaya başlayacağınız ilk iş boş şişe, kavanoz gibi fazlalıkları toplayıp ortadan kaldırmaktır. Fazlalıklar kalkınca temizlik çok daha kolay olacaktır.
 • Bunları attıktan sonra mutfak tavanını silebilirsiniz. Tabi bahar temizliği olduğu için boya badana da yapmayı tercih edebilirsiniz. O zaman silmeye de gerek kalmayacaktır.
 • Daha sonra mutfak dolaplarına girişebilirsiniz. Dolapları tamamen boşaltıp önce deterjanlı su ile güzelce silin. Daha sonra dolapların kabarmaması için kuru bez yardımı ile kurulayın. Bu sırada dolaplardan kullanmadığınız eşyalar çıkartabilirsiniz. Onları atarak dolabınızdaki kalabalığı da temizlemiş olursunuz.
 • Dolapların kapaklarını açık bırakın ki iyice kurusun. İçine yerleştireceğiniz mutfak eşyalarını da bir güzel yıkayın. Sonuçta tozlu tozlu temiz dolabın içine eşyalarınızı koymayı düşünmediniz değil mi?
 • Mutfak eşyalarınızı dolaba yerleştirdikten sonra sıra diğer eşyaların iç temizliğine sıra geliyor. Fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı ve erzak dolaplarının içini aynı mutfak dolaplarındaki işlemler gibi temizleyebilirsiniz.
 • Mutfak tezgahını yağ sökücü gibi güçlü bir deterjan ile iyice ovalayın. Deterjanın tezgâhta iyice bekleyip yağdan ve kirden arınmasına fırsat verin.
 • Tezgâhın üzerinde olan ocak ve diğer mutfak aletlerini de güzelce temizledikten sonra işimiz neredeyse bitiyor.
 • Mutfak camını da sildik mi işlem tamamdır. Yeri süpürüp iyice silebilirsiniz. Kapıyı kapatmayı sakın unutmayın. Malum temizlenmeyen diğer odaların kiri hala duruyor ve mutfağınızı kirletebilir.

OTURMA ODASINDA TEMİZLİK

 • Oturma odası en çok kullanılan alan olduğu için buraya yapılan dip köşe temizlik oldukça önemlidir. Önce perdelerinizi ve halılarınızı temizlemek için kaldırın ve temizlendikten sonra oda temizlenene kadar bir köşeye kaldırın.
 • Daha sonra koltukları ve diğer eşyaları ortaya çekin. Koltukların arkasını süpürüp temizledikten sonra tekrar yerlerine yerleştirin. Geri kalan yeri de süpürün. Odadaki tozu alınması gereken eşyaları da silerek temizleyin.
 • Camları da silmeyi unutmayın.
 •  İnce detaylar çok önemli bu detayların içerisinde de avize var.
 • Koltukları da yumoş sulu suyla silerseniz koltuklarınız da mis gibi kokacaktır ve bahar temizliğine hazır bir hale gelecektir. Her yeri iyice silip süpürdükten sonra halıları ve perdeleri yerine yerleştirebilir oturma odasının da kapısını kapatabilirsiniz.
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: Bitkilerde Bahar Bakımı

YATAK ODASINDA TEMİZLİK

 • Yatak odasında bahar temizliği yapmak diğer odalara göre biraz daha farklı ve yorucudur. Yorganlar, battaniyeler ve kışlık eşyaları yıkayıp yazlık eşyaları çıkarmak derken baya bir zaman alıp sizi yoracaktır. Ayrıca kıştan kalma kışlık kıyafetleri ve çarşafları yıkayıp bir hurcun içine koyup kaldırmak da gerektiği için yatak odasına baya bir vakit ayırmalısınız.
 • Unutmayın ki dolap temizliği en önce yapılması gerekmektedir. Eşyalarınızı çıkarıp bir güzel dolabı deterjanlı su ile silip kurulamalısınız. Ardından yeni çıkardığınız yazlıkları yıkayıp ütüledikten sonra temiz dolaba yerleştiriniz.
 • Aynı işlemi baza altına da gerçekleştirerek orayı da bir güzel temizleyin.
 • Yatağınızın şiltesini ve örtüsünü yenileriyle değiştirin. Mis gibi temiz nevresim kokusunu siz de alıyor musunuz?
 • Battaniyeleri ve yorganları kuru temizlemeye vererek yerlerine kaldırabilirsiniz.
 • Dolabınızın dışını da silip temizleyin. Yine aynı şekilde yatak odanızın da camını da silin.
 • Odadaki toz alma bittikten sonra yeri süpürüp silebilir ve bu odanın da kapısını kapatabilirsiniz.

BANYODA TEMİZLİK

 • Banyo temizliği yaparken önce kirli havluları, bitmiş şampuan kutuları ve çöpleri toplayarak çöpe atın. Banyo halılarını da yıkayıp banyo temizlenene kadar bir kenarıya kaldırın.
 • Banyoda yapacağınız temizlikte çamaşır suyunu kullanmakta hiç çekinmeyin eliniz daima bol olsun. Duşa kabin kısmını ve derz aralarınız çamaşır suyu yardımı ile güzelce fırçalayarak birikmiş kirleri çıkarın. Derz araları için eskimiş dış fırçası bir numara temizlik aleti olacaktır aklınızda olsun.
 • Aynı işlemi banyo holü için de gerçekleştirerek temizleyebilirsiniz.
 • Havalandırma filtresini söküp çamaşır sulu suda bekleterek temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Banyo dolaplarının içini boşaltıp temizledikten sonra banyo eşyalarınızı yerleştirin.
 • Ayna ve banyo fayanslarını da iyice silin.
 • Temizlediğiniz banyo iyice kuruduktan sonra banyo halılarınızı ve havlularınızı yerlerine yerleştirebilirsiniz.  

Bu yazımızda baharın gelişi ile dip köşe yaptığımız temizlik ile ilgili tüm detayları ve püf noktaları sizler için derledik. Planlı ve pratik bir temizlik yapmayı kim istemez öyle değil mi? Yazımızı sonuna kadar okuyup uyguladığınızda aradaki farkı çok daha iyi anlayacaksınız. Bu yazımızda bahar temizliği nasıl yapılır çok iyi bir şekilde öğrendiğimize göre şimdi uygulamaya geçebiliriz. Şimdiden kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu