Bakan Ersoy: “Malatya’da enkaz çalışmalarına başladık”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya’da AFAD Uyum Merkezinde bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Bakan Ersoy, bugün prestijiyle Malatya’da enkaz kaldırma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AFAD Uyum Merkezinde bilgilendirme toplantısı yaptı. Malatya’daki son durum hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Bugün prestijiyle Malatya’da enkaz kaldırma çalışmalarına başladık. Savcılık ,bilirkişi, AFAD raporları üzere süreçleri tamamlanan binaların enkazlarını kaldırmaya başladık. Prosedürü tamamlanmış binaların güvenlikli anlara ve numaralandırılmış noktalara kaydırılması işlemeleri bugün prestijiyle yapılıyor” dedi.

“Konteyner kentlerin kurumuna başlandı”

Malatya’da konteyner kentlerin imaline başlandığını ve 18 noktada konteyner yerleşim merkezi kurulacağını kaydeden Ersoy, birinci etapta 11 bini aşkın konteynerin kurulacağını, bunlardan 1110’unun hizmet vermeye başladığını söyledi.

Kentte kamu binalarının hasar tespitlerinin tamamlandığını vurgulayan Ersoy, “Sağlam olan kamu binaları bugün prestijiyle tamamı hizmet verir halde ve yeniden binası hasarlı olan kamu ünitelerimizi hasarsız olan kamu binalarına taşıyarak kamu ünitelerimizin tamamının bugün prestijiyle hizmet vermesi sürecine başladık” biçiminde konuştu.

Özel mülkiyetteki binaların hasar tespitlerinin süratli bir halde devam ettiğini aktaran Ersoy, “En geç bir hafta içinde tamamı denetlenmiş olacak. Sağlam raporu verilmiş olan binalara vatandaşlarımızın geçip olağanlaşma sürecinin bu kademesini da tamamlamayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız e-Devlet sistemi üzerinden binalarının rapor süreçlerini takip etsinler ve sağlam raporu almış binalara artık yavaş yavaş geçmelerini, bilhassa kendilerinden olağanlaşma sürecinin tamamlanması için ricada bulunuyoruz” tabirlerini kullandı.

“Kültürel varlıklarda hasar tespitleri tamamlandı”

Deprem bölgesinde kültürel varlıklarla ilgili de açıklamalarda bulunan Ersoy, “Mülkiyeti kamuya ilişkin, Bakanlığımıza yahut kurumlarımıza ilişkin kültür varlıklarının tamamında hasar tespitini tamamladık. İnşallah çok süratli bir biçimde şu anda çalışmaları başlatıldı. Tekrar onarım çalışmalarına buralarda başlayacağız. Ben aslında yarın prestijiyle Hatay ve Antakya’ya da geçiyorum. Buradaki biliyorsunuz bir tane müzemizde kısmi bir hasar vardı. Onun dışında önemli bir hasar bölgede yok. Bir de Gaziantep Kalemizle ilgili bir hasar, yani mülkiyeti kamuya ilişkin olan binalar, kültür varlıkları için söylüyorum. Onların da süratli bir formda onarım çalışmalarına tekrar başlayacağız” sözlerine yer verdi.

Bakan Ersoy, vakıf yapılarıyla da ilgili tespitlerin tamamlandığını belirterek, “Bütün kamu vakıf mülkleriyle ilgili müdafaa çemberleri oluşturuldu. Artık süratli bir müddet süratli bir süreçle bunların tekrar onarım ihaleleri ve en süratli halde onarımın tamamlanması için gerekli kaynakların aktarılmasına başlıyoruz” diye konuştu.

“Özel mülkiyette olan yapıların restore edilmesi için paket hazırlıyoruz”

Hatay ve Antakya bölgesi başta olmak üzere, tüm zelzele bölgesinde, mülkiyeti şahıslara ilişkin olan özel mülkiyetteki tescilli yapıların çalışmalarına da başladıklarını aktaran Ersoy, “Bunların da her birine yarından itibaren bilhassa Hatay ve Antakya bölgesinde, bir tabela takıyoruz ve bunların tescilli yapı olduğunu, enkaz çalışmaları sırasında Bakanlık vazifelileri nezdinde enkazın kaldırılmasıyla ilgili ihtar levhalarını da takmaya başlıyoruz. Bunlarla ilgili tespit çalışmalarını da çok kısa mühlet içerisinde Bakanlığımıza bağlı kurumlarca tamamlayacağız. Ben de yerinde ziyaret edeceğim yarın. Özel mülkiyette olan yapıların tekrar restore edilmesi için başka bir paket de hazırlıyoruz. Mülkiyet sahipleriyle ilgili konuşacağız. Onların onarım çalışmalarını yapmaya başlamaları takdirde onlara da maddi yahut teknik dayanak olacağız. Bu çalışmaları da tamamladıktan sonra olağanlaşmayı o bölgelerde de başlatmış olacağız” kelamlarına yer verdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de yaptığı açıklamada, Malatya’daki temel süreçlerin başarılı bir halde devam ettiğini belirterek, “Amacımız, vatandaşlarımızın sağlam olan binalara nakillerini ve konteyner kentlere nakillerini sağlamak. Nitekim Malatya bu bağlamda çok süratli ilerledi” dedi.

10 binin üzerinde konteyner kent planlamasıyla ilgili çalışmaların nihayetlendiğini bildiren Bakan Özer, bin 110 tane birinci konteyner kentin Malatya’daki vatandaşlara hizmet vermeye başladığını söyledi. Öbür taraftan Özer; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlam raporu verilen tüm kamu binalarına memurların ve çalışanların geçtiğini kaydederek, bu durumun sağlam binalara geçişin birinci örneği niteliğinde olduğunu lisana getirdi. Özer, “İstediğimiz; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasar tespiti yapılarak sağlam raporu verilen tüm binalara vatandaşlarımızın süratli bir biçimde geçişlerini sağlamak ve hayatın olağan akışını bir an önce tekrar hayata geçirmek” sözlerine yer verdi

Depremden etkilenen vilayetlerde Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ilgili yaşanan son gelişmelere değinen Bakan Özer, şöyle devam etti:

“Bu 10 vilayette 3 milyon 784 bin 411 öğrencimiz var. 212 bin 992 öğretmenimiz vazife veriyor. Daha evvel almış olduğumuz kararları açıklamıştık. Yani ikinci periyot 10 on vilayette tüm sınıf ve kademelerde devam kaidesi aranmayacak. 10 vilayette kurulan çadır merkezleri, yurtlar ve konteyner merkezlerini taşımalı eğitim çerçevesine aldık. Yani orada kalan öğrencilerimizi biz fiyatsız olarak okullarımıza götüreceğiz. Sıcak yemeklerini vereceğiz ve tekrar kaldıkları yerlere taşımasını sağlayacağız. Yeniden aileler de istemeleri durumunda çocuklarını başka vilayetlere, 71 ile taşımayla ilgili süreci başlattık. Bu çerçevede ilkokul, ortaokul ve lisede bu 3 milyon 784 bin 411 öğrencimizin 71 ile naklini sağlayacak kadar kapasiteye oluşturduk. Şu ana kadar bu imkandan 5 bin 836 öğrencimiz yararlandı.”

Bakan Özer, özel öğretim kurumlarının yüzde 3 olan tam bursluluk kapasitesinin depremzedeler için artırılıp yüzde 10’a çıkarıldığını anımsatarak, bu çerçevede özel öğretim kurumlarında 110 bin 735 ek kapasite oluşturulduğunu, şu ana kadar 2 bin 332 öğrencinin yararlandığını belirtti.

“10 vilayetimizde kurulan çadır kentlerde ve konteyner merkezlerinde psikososyal dayanak çadırları oluşturduk”

Özer, “Şu an prestijiyle 4 bin rehber öğretmen ve ruhsal danışmanımız alanda hizmet veriyor. Vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza, psikososyal sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü katkıyı veriyor. Bugün prestijiyle bu sayıyı 5 bine çıkartacağız. Yalnızca Malatya’da değil, 10 vilayetimizde kurulan çadır kentlerde ve konteyner merkezlerinde psikososyal takviye çadırları oluşturduk. Burada rehber öğretmenlerimiz, ruhsal danışmanlarımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tüm takımları, kütüphaneyle ilgili, kitaplarla ilgili dayanak veren tüm gruplarıyla birlikte bu çadırlarda çocuklarımıza psikososyal sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü takviyesi veriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tüm sanatkarları orada, çocuklarımıza aktiviteler yapıyorlar, oyunlar oynatıyorlar. Şu ana kadar bu çerçevede 355 tane psikososyal dayanak çadırı kurduk. İnşallah Cuma gününe kadar 10 vilayetteki çadır kentlerin, konteyner merkezlerin ve toplanma yerlerinin tamamında psikososyal dayanak çadırlarının kurulumunu tamamlayacağız” kelamlarını kullandı.

Sahada vazife veren 212 bini aşkın öğretmenin okullar açılmadığı için idari izinde olduğunu, lakin ders fiyatlarının tamamının ödeneceğini anlatan Bakan Özer, bugün prestijiyle husus ile ilgili Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yayınlandığını bildirdi. Özer, “Ücret karşılığı derse giren fiyatlı öğretmenler ve usta öğreticiler de zelzele nedeniyle eğitim orta verilen günlerde fiyatlarının tamamını alacaklar” sözlerine yer verdi.

“71 vilayette 20 Şubat tarihi prestijiyle eğitim öğretime başlıyoruz”

Hayatın normalleşebilmesi için öncelikle eğitimi olağanlaştırılması gerektiğine vurgu yapan Bakan Özer, “Bölgede 20 bin 868 okulumuz, binamız var. Bunun 95 tanesi yıkıldı. Başka tüm binaların hasar tespiti Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından Cuma gününe kadar tamamlanmış olacak. Önümüzdeki hafta prestijiyle bu 10 vilayetteki eğitim planlamasıyla ilgili, hangi ilçelerde, hangi bölgelerde okullarımızı açacağımızla ilgili tüm çalışmayı hafta sonu prestijiyle tamamlayacağız. İnşallah önümüzdeki hafta prestijiyle bu çalışmaların sonuçlarını da tüm vatandaşlarımızla paylaşacağız. Tekrar bu çerçevede burada depremzede öğretmenlerimizin ve idari işçimizin öbür vilayetlere görevlendirme talepleriyle ilgili, özür tayinleriyle ilgili, öteki vilayetlerden buraya gelecek öğretmenlerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Onların planlamasını inşallah önümüzdeki hafta prestijiyle paylaşacağız. 71 vilayette 20 Şubat tarihi prestijiyle eğitim öğretime başlıyoruz. Bizim hayatı normalleştirebilmemiz için öncelikli olarak eğitimi normalleştirmemiz gerekiyor. Zira Ulusal Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin örneklemi değil, cihanı. 20 milyon öğrencisi, 1,2 milyon öğretmeni ile nasıl covid sürecinde süratli bir biçimde olağanlaşmayı sağlayarak Türkiye’nin olağanlaşmasına katkı sunduysak, tıpkı yaklaşımı, tıpkı tecrübesi inşallah bu süreçte de uygulayacağız. Vilayet bazlı, ilçe bazlı karar vermeyip okul temelli bir biçimde açma kapamaları yaptıysak, tıpkı tecrübesi bu zelzele sürecinde de depremzede olan 10 vilayetimizde uygulayacağız. Devletimiz tüm imkanlarıyla alanda. İnşallah süratli bir biçimde, birlik beraberlik içerisinde bu süreçleri atlatacağız. Çok daha güçlü bir formda önümüze bakacağız. Burada çok başarılı bir uyum var. Sayın Bakanımız, valilerimiz, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Liderimiz, 2. Ordu Kumandanımız, Jandarma Kumandanımız, Vilayet Emniyet Müdürümüz, başka tüm üniteler ile çok başarılı bir halde süreçleri yönetiyorlar. İnşallah alandaki o çadırları yavaş yavaş normalleştirip başka muhtaçlık olan o bölgelere, vilayetlere de naklini sağlayacağız. Tekrar başımız sağ olsun” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com