Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir gezilecek yerler bakıldığında Türkiye’nin turizm konusunda en gelişmiş yerlerinden biri olarak birçok doğal ve tarihi yerler bulunuyor. Balıkesir, Ege ve Marmara Denizi kıyılarındaki mavi bayraklı plajları, Kaz Dağları’nın temiz havası, doğal güzellikleriyle ünlü tabiat parkı gibi alanlarda herkes için farklı hazineleri gizliyor. Balıkesir, tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle ünlü bir tabiat park olarak herkes için farklı hazineler gizliyor.  Balıkesir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında,

  1. Ayvalık
  2. Marmara Adası
  3. Kazdağı Milli Parkı
  4. Çamlık
  5. Susurluk
  6. Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı
  7. Küçükköy (Yeniçarohori)
  8. Avşa Adası
  9. Aşıklar Tepesi

Ayvalık

Balıkesir’de gezilecek doğal yerler arasında öne çıkan yerlerden olan Balıkesir’in ve Türkiye’nin en sevilen turistik ilçelerinden olan Ayvalık, tertemiz plajlarıyla ve el değmemiş doğal güzellikleri ve tarihi hazineleri ile unutulmaz bir tatil deneyimi sağlamaktadır. Tarihi Rum evlerinin sıralandığı sokaklarında keyifli bir gezinti yaparak güne başlayabilir ve rengarenk teknelerin sıralandığı Ayvalık Limanındaki yol üstü kafelerinde mola verebilirsiniz. Bölgedeki en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan Ayvalık’ın ünlü birçok yerini keşfedebilirsiniz.

Marmara Adası

Balıkesir Marmara Adası, Çanakkale, İstanbul ve Balıkesir gibi büyük şehirlerden feribotlar ile kolaylıkla ulaşılabildiği gibi hem hafta sonu gezileri hem de yaz tatilleri için tercih edilen Marmara Adası, Marmara Denizi’ndeki en büyük ada olma özelliği taşımaktadır. Bölgenin diğer turistik adası olan Avşa Adasına göre daha huzurlu ve daha sakin bir yer olan Marmara Adası, zeytin, ceviz ve çam ormanlarının sardığı doğası, tertemiz plajlarıyla yürüyüş yolları, deniz manzaralı kaliteli butik otel restoranlarıyla ilgi görüyor.

Marmara Adası, 4 tane köye ev sahipliği yaparak en hareketli köyü olan Çınarlı Köyü, ismini aldığı asırlık çınar ağaçları bulunuyor. Temiz deniziyle sahilinde sıralanmış olan balıkçı restoranlarıyla beraber yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir şehrine bağlı Edremit ilçesi sınırlarında bulunan bu park, Alplerden sonra dünyada oksijen seviyesi en yüksek ikinci yer olmasıyla ünlü ve sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden doğa severler tarafından ziyaret edilmektedir. Edremit Körfezi’nin panoramik manzaraları eşliğinde uzanan milli park, Homeros’un ünlü eseri İlyada’da geçen ve antik çağlarda İda Dağı olarak bahsedilen Kaz Dağları’nın büyük bir bölümünü kapsamaktadır.

Ülkemizin en sevilen ve tabiat cennetleri arasında bulunan Kazdağı Milli Parkı, endemik bitki türleri arasında akan Zeytinli Çayı ve Mıhlı Çayı, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş olan yürüyüş parkurları ve popüler kamp alanlarıyla Balıkesir gezinizde mutlaka keşfetmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Çamlık

Balıkesir Ayvacık merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan, büyüleyici bir tatil beldesi Çamlık, bir zamanlar Ayvalık sakinlerinin yazlık olarak kullandığı gizli bir cennettir. Günümüzde çam ormanları ve zeytin ağaçları ile çevrili köşkleriyle, kaliteli butik oteller, tarihi olan Rum evleriyle denize kadar uzanan dar sokakları, tam olarak turistik geziye uygundur.

Huzurlu bir tatil arayanların değişmez adreslerinden biri olan Çamlık, günübirlik geziler içinde idealdir. Tekne turlarında en sevilen koylarından olan Çamlık Koyu berrak denizinde doyasıya yüzebileceğiniz belde de tekne gezilerine çıkarak Cunda Adası, Tımarhane Adası, Kapıdağ Yarımadası’nın gizli koylarını keşfe çıkarak ilçede sahil kısmında sıralanan balık restoranlarında Girit ve Ege mezeleri eşliğinde mevsimlik balıkları tadarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Susurluk

Balıkesir gezilecek yerler merkez bölgesinde arayanlar için, Balıkesir merkezine yaklaşık olarak 48 km uzaklıkta bulunan Susurluk ilçesi, yöresel yemeklerinin yanı sıra lezzetli ayranı ve şifalı kaplıcalarıyla her sene binlerce insanı kendine çekiyor. 70 bin kişinin yaşadığı bu ilçede gezebilecek birçok doğa güzelliği bulunuyor. Susurluk’un en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri olan ve ilçeye yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan Çataldağ Seyir Terası’nda mmuhteşem doğa manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

Susurluk bölgesinde doğa yürüyüşleri ve kap yapmak için değişmez adreslerinden biri olan Farafat Ormanına ev sahipliği yapan ilçede Susurluk Çayı, Çapraz Çayı ve Suuçtu Tabiat Parkı bölgesinde doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Susurluk’un ünlü olan kaplıcalarında ise 30 ila 35 derecelik onlarca rahatsızlığa iyi gelen şifalı termal sular bulunuyor ve tedavi olarak senenin yorgunluğun atabilirsiniz.

Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı

Büyüleyici Manyas Gölü’nün kuzeybatı kıyısını kapsayan ve Türkiye’nin en önemli doğa cennetlerinden biri olarak tüm dünyadan doğa severleri kendine geçen bu göl, 24.000 hektar gibi büyük bir yeşil alana sahiptir. 1975 senesinde Avrupa Konseyi’nden A sınıfı diploma alan bu park Balıkesir merkeze sadece 85 km uzaklıktadır.

Yüzlerce çeşit su kuşunun yanı sıra, Avrupa, Asya ve Afrika bölgesinden göç eden göçmen kuşlara da ev sahipliği yapan bu park, senenin her mevsimi kuş gözlemciler ve doğa severlerin akınına uğramaktadır. Seyir terasları ile beraber kuş gözlem kuleleri hem bisiklet hem de yürüyüş yollarıyla kolaylıkla keşfedebileceğiniz, Türkiye’nin her yerinden doğa gezileri ve fotoğrafçılık safarilerinin düzenlediği bu göl, özellikle Mart, Temmuz, Eylül, Ekim aylarında uğrarsanız binlerce göçmen kuşun sazlıklar arasında oluşturduğu manzaralara şahit olabilirsiniz.

Küçükköy (Yeniçarohori)

Küçükköy, Ayvalık’ı gezerken mutlaka uğramanız gereken ve sanat köyü olarak da bilinen bu bölge, eskiden göç etmiş Rumlardan kalan tarihi taş evlerin sıralandığı hayalet bir köydür. Fakat turizm profe kapsamında restore edilerek sanat galerileri, butik oteller, yol üstü kafeleri ve restoranlarla Ayvalık’ın en hareketli yerlerinden biri halinde gelmiştir. Günümüzde Küçükköy, Ege’nin büyülü atmosferini en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden biri olarak ziyaret ediliyor.

Müzeleri ve sanat galerileriyle her zaman hareketli olan köyde sanat atölyelerine katılabilir, el yapımı yöresel ürünler alabilir. Otantik dekorasyonlu butik otellerde konaklayabilir ve akşamları rengarenk çiçeklerle süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyüşe çıkabileceksiniz. Ayvalık’ta her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle Küçükköy’e rahatlıkla ulaşarak sanat galerilerinde alışveriş yapabilirsiniz.

Avşa Adası

Avşa Adası, Balıkesir, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale’den feribotla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Marmara Denizi’nin en turistik adası olan bu adada büyük şehirlerden gelen birçok tatilcisi bulunuyor. Her zaman sürekli hareketli, turizm olanaklarının çok geliştiği adada her bütçeye uygun otel, restoran, kafe ve bar hizmeti de bulunuyor. Ege ve Akdeniz’i aratmayacak güzellikte olan altın renkli kumsallarıyla mavi bayraklı plajlarıyla yaz tatillerinin en sevilen adresleri arasındadır.

Balıkesir kışın gezilecek yerler arasında da bulunan Avşa Adası, zeytin ve çam ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları, keşfe çıkabileceğiniz birçok plajla beraber serin sularda yüzebilir ve muhteşem fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Bunun dışında anıt mezarlar, etkileyici manastırlar için tarih meraklıları tarafından da ziyaret ediliyor.

Aşıklar Tepesi

Balıkesir’in popüler turistik ilçesi olan Ayvalık’ın panoramik fotoğraflarını çekmek için Cennet Tepesi ve Aşıklar Tepesi, Şeytan Sofrası en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Çiftlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden olan Aşıklar Tepesi, özellikle gün batımıyla sağladığı mükemmel manzaradan ismini almaktadır.

Romantik tatillerinde değişmez gezi noktalarından olan ve ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Aşıklar Tepesi bölgesinde yöreye özgü taş mimarili yel değirmeninin çevresindeki kır bahçesinde mola verebilir, hem de Ayvalık ve adalarının fotoğraflarını çekebilirken çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında kesinlikle uğranılması önerilen bu tepeye yürüyerek veya minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu