Batikon makata sürülür mü? Makata Batikon sürmek faydalı mı?

Makatta meydana gelen şikayetler oldukça yaygın bir hale geldi. Batikon etken maddesi olivinil pirolidon-iyot adlı bir maddedir. Cildi ve mukozayı neredeyse hiç tahriş etmeyen bir içeriğe sahip olan Batikon makata sürülür mü?

Batikon bilgileri Batikon prospektüsü baz alınarak yazılmış olup içeriğimiz herhangi bir öneri içermemektedir.

İlginizi çekebilir: Silverdin makata sürülür mü? Silverdin makata faydalı mı?

Batikon makata sürülür mü?

Batikon kullanım alanı oldukça geniş olan ve çeşitli formları bulunan bir antiseptik solüsyondur. Küçük yaralarda ilkyardım sırasında kullanılmasının yanı sıra jinekolojik müdahalelerde, cerrahi işlemler sırasında cilt ve mukozanın dezenfekte edilmesi için de kullanılır. Batikon etken maddesi olivinil pirolidon-iyot adlı bir madde olan bu solüsyon cildi ve mukozayı neredeyse hiç tahriş etmeyen bir içeriğe sahiptir. Batikon enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri öldürerek çalışan ve komplikasyon durumunda antibiyotik veya steroid tedavisinden sonra da kullanılabilir.

Makatta cerrahi işlemler sonrasında uzmanlar tarafından batikon uygulaması yapılabilir. Uzmanların el solüsyonu olarak kullandığı batikon şurup halk arasında da sıkça kullanılmaya başlandı. Batikon doğrudan makata uygulanabildiği gibi Batikonlu su yöntemi makatta meydana gelen enfeksiyonları önlerken iyileştirici etki de gösterir. Özellikle oturma banyosu denilen yöntemde kullanılan batikonlu su hemoroid, makat çatlağı, çeşitli mantar ve enfeksiyonlar için rahatlatıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda giderilen enfeksiyonun etkisiyle kaşınma, yanma gibi şikayetleri de hafifletir. Batikon ile oturma banyosu nasıl hazırlanır?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü hemoroid bir diğer adı basur olan rahatsızlıkta evde yapılması gereken ılık su oturma banyosu hakkında bilgiler verdi. Videoda da anlatıldığı gibi aşağıdaki adımları izleyerek oturma banyosu işlemini uygulayabilirsiniz.

  • Temiz bir leğen içerisine 2-3 litre kadar, ılığa yakın soğuk su koyun.
  • Bu suyun içine de 2 kapağa yakın batikon ilave edin.
  • Yaklaşık 5-10 dakika süreyle makatın batikonlu su ile temas etmesini sağlayın.
  • Bölgenin kurulanması için yumuşak dokulu bir peçete ya da bez kullanın.

Dikkat: Oturma işlemi sırasında kalçayı ayırma hareketinden kaçınılmalı ve sonrasında bölgenin ıslak bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Sert bir peçete, bölgede sürtünme etkisine neden olacağından tahrişe yola açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu