Bebeğin ağlaması nasıl durdurulur?

Bebeğin ağlaması nasıl durdurulur? Yeni anne olan birçok insanın en merak ettiği soru tabikide hiç şüphesiz ki budur. Bebeğinizin ağlaması için aslında birçok neden olabilir. Aç kalmak, üşümek, ağrı ya da çok sessiz ortamda kalması bunlardan sadece bir kaçıdır. Peki kriz anını nasıl yönetebiliriz? Tüm detayları sizin için yazımızda kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Doğurganlık dönemi nedir? Nasıl hesaplanır?

Bebeğin ağlaması nasıl durdurulur?

Bebeğin ağlaması nasıl durdurulur?

Bebeğin ağlamasını durdurmak için ağlamanın nedeninin belirlenmesi önemlidir. Çünkü ağlama, bebeğin kirli bezi olması, üşüme, sıcak, aç hissetme, ağrıdan meydana gelebilir. Ayrıca bebeğin sık sık ağlaması da sinirlendiğini veya korktuğunu gösterebilir.

Bu nedenle, bebeği sakinleştirmenin ve ağlamasını durdurmanın bazı yolları emzirmek, ninni veya bebeği daha korumalı ve kucaklanmış hissettiren rahatlatıcı bir masajdır.

Ancak, özellikle bebek çok ağladığında ve onu sakinleştirmenin bir yolu olmadığında, bebekte ağrı veya rahatsızlığa neden olan herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını değerlendirmek için her zaman çocuk doktoruna başvurmak önemlidir.

Bebeği sakinleştirmenin ve ağlamanın nedenini belirlemenin bazı basit yolları, memeyi veya mama vererek bebeğin aç olup olmadığını kontrol etmek, bezinin kirli olup olmadığını veya bebeğin çok fazla ya da çok az giysi giyip giymediğini kontrol etmek olacaktır.

Bebeğinizi onu sıcak tutabilecek bir battaniyeye sarın.

Bebeği battaniyeye sarmak, sanki daha anne karnındaymış gibi daha sıkı sarılmış ve korunmuş hissetmelerini sağlar. Ancak bebeğin sarılışına dikkat edilmesi ve battaniyenin kan dolaşımını engellememesi için çok sıkı olmaması önemlidir.

Bebeğinize rahatlatıcı masajlar yapın.

Anne ve babanın elleri ile bebeğin cildi arasındaki temas, kasların gevşemesine ve kendini iyi hissetmesine neden olduğu için, göğsüne, karnına, kollarına ve bacaklarına hafif bir masaj yapmak bebeği sakinleştirmenin harika bir yoludur. 

Yaşamın ilk ayında masaj yağsız veya losyonsuz yapılmalıdır ve bu süreden sonra çocuk doktorunun önerdiği bebek yağı veya losyonunu kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin sırtı ile temas halinde olun.

Bebeğin sırtını okşamak, göğsünüze yaslamak veya bebeği bacaklarının üzerinde yatarken karnına koymak da onu sakinleştirmeye yardımcı olacak mükemmel bir stratejidir.

Bebeğinize sakin bir şekilde ninni söyleyin.

Bebeği yatıştırmanın iyi bir yolu ona ninniler söylemektir. Bunu aşağıdaki yöntemleri yaparken deneyebilirsiniz:

  • Bebek kucağınızdayken nazikçe yürümek veya dans etmek
  • Bebek arabasında gezdirirken bebek arabasını ileri geri hareket ettirerek birkaç dakika sallamak

Bu tür ileri geri hareket, bir kadının hamilelik sırasında örneğin bebeğin sakinleşmesine yardımcı olmak için oturmak ve ayakta durmak için yaptığı hareketle aynıdır.

Saf gürültülü seslere bebeğinizi odaklandırın.

Saf gürültülü ses; ev gürültüsü veya konuşmalar, sokaktaki arabalar veya havlama gibi dışarıdan gelen sesler gibi bebeğinizi rahatsız edebilecek diğer sesleri bastıran vantilatör veya saç kurutma makinesi gibi sabit seslerdir. Bu saf gürültüler bebeğin anne karnındayken duyduğu sesin aynısını yeniden oluşturduğundan bebeği sakinleştirmek için özellikle önemlidir. Ek olarak, çok sessiz bir ortam da bebeği korkutabilir, serebral korteksi harekete geçirebilir, bu da bebeğin korkmuş ve ağlayarak uyanmasına neden olabilir.

Lakin burada saf gürültü olarak tercih ettiğiniz vantilatör veya saç kurutma makinesi kullanırken rüzgârın bebeğe doğru yönlendirilmemesi önemlidir.

Bebeğinizi yan yatacak pozisyona getirin.

Bebeğin ağlamasını durdurmasına yardımcı olmak için, bebeğin başını tutarak ya da yatakta yatarken, onu asla yalnız bırakmadan anne-babasının kucağına yan yatırabilirsiniz. Fetal pozisyon olarak adlandırılan bu pozisyon, bebeğin anne karnındaki pozisyonuna benzer ve genellikle sakinleşmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu