Bebekler bal ne zaman yer? Bebekler bal yerse ne olur?

Bal bebekler için oldukça zararlı olan bir besin olabilir. Çünkü 2 yaşından önce verilen bal bebeklerde uyku ölümüne yol açabilmektedir. Bunun önlenmesi için 2 yaşından önce kesinlikle bebeklere bal verilmemelidir. Yazımızda Bebekler bal ne zaman yer? ve Bebekler bal yerse ne olur? sorularının cevaplarını ele aldık.

İlginizi çekebilir: Emzirmenin anne ve bebek için faydaları

Bebekler bal ne zaman yer? Bebekler bal yerse ne olur?

Bebekler bal ne zaman yer?

Bebekler için bal 2. Yaştan sonra önerilebilir. Çünkü sindirim sistemi çocuk için risk oluşturmadan botulizm bakterileriyle savaşmak için daha gelişmiş ve güçlü olacaktır.

Bebekler bal yerse ne olur?

Vücut, balı emdiğinde 36 saat içinde nöronları etkileyerek kas felcine neden olur ve solunumu doğrudan etkiler. Bu zehirlenmenin en ciddi riski, bebeğin daha önce belirtilerini göstermeden uyku sırasında ölebileceği ani yeni doğan ölümü sendromudur.

Bebeğin bal yediği nerden anlaşılır?

Bebeğinizin sizden habersiz bal yediğini düşünüyorsanız aşağıdaki belirtiler meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir:

  • Uyku hali
  • İshal;
  • Nefes alma çabası
  • Kafayı kaldırmada zorluk
  • Kolların ve/veya bacakların sertliği
  • Kolların ve/veya bacakların tamamen felç olması

Bu belirtilerden iki veya daha fazlasının ortaya çıkması durumunda, bu belirtiler botulizm belirtileri olduğundan, çocuk doktoruna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bebek bal yerse, ne yapılmalı?

Bebek bal yutarsa ​​hemen bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Tanı klinik belirtiler gözlemlenerek konulacaktır ve bazı durumlarda laboratuvar testleri istenebilir. Botulizm tedavisi gastrik lavaj ile yapılır ve bazı durumlarda çocuğun solunum cihazına ihtiyacı olabilir. İyileşme genellikle hızlıdır ve bebek tedaviden dolayı risk altında değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu