Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir konusunda arayış içerisinde giren anneler, kimi zaman burun yıkama gibi seçeneklerle sorunu gidermeye çalışmaktadır. Burun temizliği işlemi ile burun tıkanıklığının önüne geçilebilir aksi takdirde bu tıkanıklık anneler için tam bir kâbus haline gelebilir. Nefes almada zorlanan ve tıkanıklık nedeniyle sürekli mutsuz ve huzursuz olan bebekler için anneleri çeşitli çözüm arayışlarını merak etmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermek için,

  1. Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı sorunlarında genellikle burun tıkanıklığı açan şeyler genel olarak burun açıcı spreylerdir. Bunun dışında doğal içeriklerle hazırlanan ve cildi nemlendirerek yumuşatan aynı zamanda sağladığı ferah kokular ile nefes almayı kolaylaştıran, göğüs balsamı bebeklerde tıkanıklıkların aşılmasında yardımcı olabilir.
  2. Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye arayış içerisine giren anneler kimi zaman burun yıkama gibi seçeneklerle sorunu gidermeye çalışır.
  3. Buhar makinesi ile bebek odasını nemlendirebilir, çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer şeklinde soruların cevapları arasında kimi zamanda cerrahi çözümler karşımıza çıkabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Bebeklerde burun tıkanıklığı belirtileri arasında iştahsızlık, gaz sancısı, sıklıkta uyanma, huzursuzluk, uyurken zaman zaman horlamaya yakın sesler çıkartmak, iştahsızlık gibi belirtiler olabilir. Burun tıkanıklığı önemli bir rahatsızlık gibi görülmese de bebeğin yaşam kalitesini doğrudan etkiler ve enerji seviyesini düşürür. Bu durumda huzursuzluğu ve ağlama nöbetlerini getirebilmektedir. Bebeklerde burnu tıkayan ve özellikle nezle gibi alerjik rahatsızlıklar burnun iyice tıkandığına işaret olabilir bu nedenle gerekli önlemlerin alınması gerekebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesiyle bazı ebeveynler neler yapabileceğini merak edebilecekler. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır için özellikle yeni doğan dönemindeki çocuklarda sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Burun tıkanıklığı, bebeklerde geliştiğinde genel olarak endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Bebeklerin burunun oldukça dar hava yollarına sahip olması durumu özellikle bu yaş grubunda burun tıkanıklığı ve hapşırık şikayetlerinde sıklıkla görülmesi başlıca etkendir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri genel olarak,

  1. Bebeklerinin burnunun oldukça dar hava yoluna sahip olması, bu yaş grubu içerisinde burun tıkanıklığı ve hapşırık şikayetlerinin daha sık görülmesinde başlıca etkenlerdir.
  2. Bebeklerde burun tıkanıklığının kontrol altına alınması için öncelikle bebeğin yaşadığı çevrede sigara dumanı, saç spreyi, boya, toz, parfüm, esanslı vücut losyonu veya evcil hayvan tüyü tarzında burun tıkanıklığı tetikleyici faktörleri varsa ortadan kaldırılması önerilir.
  3. Hekimlerin bilgisi ve önerisiyle beraber burnun serum fizyolojik ile açılması, vakum etkisi sağlayan tıbbi cihazlarla burun temizliğinin yapılması gerekebilir. Enfeksiyon etkenlerinden kaynaklanan durumlarda ise bu etkene yönelik olarak medikal tedavinin başlanması durumu için doktorla görüşülmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında burun tıkanıklığı gelmektedir ve bu tıkanıklık problemi bebeklerde ciddi bir sorun olabilmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir evde çözüm için başlangıç aşamasında fark edilmeyen veya pek önemsenmeyen burun tıkanıklığı halsizlik başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı için evde yapabileceğiniz şeyler arasında,

  1. Bebeklerde burun tıkanıklığı gideren en basit yöntem doğal tuz solüsyonudur. Bebeğiniz altı altıktan küçükse bir bardak suya bir kaşık tuz karıştırarak her burun deliğine birkaç damla damlatabilirsiniz.
  2. Genellikle kapalı ortamlarda bulunan yeni doğan bebeklerin ortamdaki nemi düşük olduğunda burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları süzmeye yarayan küçük tüyler etkilerini gösteremezler.
  3. Bebeğinizin yastığını hafif bir şekilde yükselterek tıkanıklığa çözüm üretebilirsiniz ve bebeğinizin hafif dik şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz.
  4. Doktor önerisiyle kullanabileceğiniz aspiratörler bebeğin burnundaki fazla mukusun çekilmesine ve bebeğin solunumunu rahatlaması ve nefes almasına yardımcı olur.

1 Yaşındaki Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde küçük yaşlardan itibaren görülen burun tıkanıklığı için doğal tuz solüsyonu özelliği göstermektedir. Genzi dolan ve burun tıkanıklığı oluşan bebekler için ve 1 yaşındaki bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir için öncelikle sorunu anlamak önemlidir. Bebekler sıkıntılarını anlatamazlar bu nedenle burun tıkanıklığını annelerin çözmesi gereklidir. Bu tarz durumlarda bebeklerde ciddi değişimler görülebilir.

Özellikle bebekler ağızdan nefes alıyorsa burnu tıkalı olabilir, bunun dışında burnu tıkalı bebekler genellikle hırıltılı nefes alırlar. Görülen tıkanıklıklar arasında gaz sancısı, bebeklerde görülen iştahsızlık veya meme reddi, sık sık uyanma ve huzursuzluk, uyurken horlamaya yakın sesler çıkarma gibi durumlar olabilmektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Soğan

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğan çözümü geleneksel yöntemler arasındadır. En bilindik yöntemleri, bebeğinizin burnu tıkandığında denediyseniz ve buna rağmen açılmadıysa farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Soğan yöntemi, eski bir yöntem olarak nitelendirilen soğan kokusu bebeğinizin tıkalı olan burnunu açmak için etkili olabilir. Ufak çaplı burun tıkanıklığı için bebeğinizin yatağının başına veya yatağına yakın bir yere parça soğan keserek koyabilirsiniz.

Soğanın içinde sülfür bulunduğu için bebeğinizin burnunu açılmasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Soğanda bulunan keskin bir koku bebeklerinizin odasına yayılır ve daha rahat nefes almayı sağlar. Büyük olasılıkla bebeğiniz soğanın kokusunu sevmeyecek fakat soluk alıp vermedeki sorun ortadan kalkar. ¼ dilim soğanınızı bebeğinin odasına koyarak ufak çaplı tıkanıklıkları önleyebilirsiniz, eski fakat oldukça etkili bir yöntem olarak soğan tüm çocuklar için geçerlidir.

2 Yaş Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeğinizin tıkalı burnunu açmak için bitkisel çözüm yollarını deneyebilirsiniz. 2 yaş bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir için bitkisel çözüm yolları arasında bulunan okaliptüs yağı bitkisel çözüm yollarının başında bulunur ve bu yağı iltihap sökücü, burun tıkanıklığı açan niteliklere sahip olarak bebeğinizin odasında yer alan nemlendiricinin içerisine birkaç damla okaliptüs yağı koyabilirsiniz. Bebeğinizin baş kısmına birkaç damla bu yağı damlatabilir veya bebeğinizin alnına, çene veya yanağına bu yağla masaj yaparak tıkalı burnunu açarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bebeklerin daha rahat nefes alıp vermesi için ılık kompres uygulayabilirsiniz. Uygulamış olduğunuz sıcak kompres sayesinde bebeğinizin burnundaki mukus sıvılaşır ve akar. Bebeğinize yapacağınız ılık kompres ağrısını azaltır ve burun deliklerinizde yer alan iltihabı söker. Temiz bir tülbenti sıcak ve ılık arası suya batırın ve çıkartın. Tülbentin fazla suyunu iyice sıkın. Bebeğine burnuna yukarıdan aşağıya doğru tülbenti tutun, gerektiği zaman ılık kompresi tekrarlayabileceksiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Bebeklerin burnu tıkalı olduğunda emzirirken soluk alıp vermesi zorlaşmaktadır. Bebeğinizi kısa bir süre için rahatlıkla emzirmeye devam edebileceksiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü iyi gelir mi için anne sütü, bebeklerin burun tıkanıklığına en iyi ve doğal çözüm yolları arasında anne sütü bulunuyor. Anne sütünün içeriğinde birçok molekül ve hücre bulunur ve bu hücre ve moleküller bebeğinizin savunma sisteminin güçlenmesine katkıda bulunabilir.

Anne sütünün içeriğindeki maddeler ve moleküler üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu burun tıkanıklığını önleyebilir ve bu nedenle bebeğinizin tıkanan burnuna anne sütü damlatarak kimi anneler tarafından deneniyor ve biliniyor. Bebeklerin tıkalı burnunu açmak için anne sütü damlatma yöntemi tıpkı soğan kokusu yöntemi gibi eski bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu