Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir için anne sütü ile beslenen veya mama ile beslenen bebeklere göre yöntemler değişebilir. Bebeklerde kabızlık denildiğinde bebeklerin kaka yaparken zorlanması akla gelebilir fakat bebeğin kaka yaparken zorlanması, hemen akla kabızlığı getirmemelidir. Bebeklerin kaka yapma sıklığı bebekten bebeğe değişiklik gösterir. Eğer bebekler huzursuzsa, kakası daha sert ve top top şeklindeyse, 3-4 günden uzun süre aralıklarla kaka yapıyorsa kabız denilebilir.

Yeni doğan bebeklerde boşaltım sistemleri tam gelişmediği için kakalarını düzensiz bir biçimde yapmaktadırlar. Özellikle bebekler her emzirmeden sonra kakasını yapabileceği gibi daha seyrek aralıklar da tuvalete çıkabiliyor. Özellikle 1 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir konusunda herhangi bir ek besin verilmesi önerilmez ve mutlaka doktor önerisiyle beraber bir tedavi uygulanmalıdır. Bunun dışında bebeklerde kabızlığa iyi gelen şeyler,

  1. Bebeklerde ek gıdalara 3 gün kuralına uygun olarak azar azar ve tadımlık başlamanız daha uygundur, yoğun şekilde ve çok miktarda ek gıdaya geçmek bebeklerin sindirim sistemini zorlayabilir.
  2. 5-6-7 aylık bebeklerde kabızlık durumunda, demir damlaları, bebeklerde kabızlık sorununa neden olabilir bu nedenle bu tarz bir kullanımınız varsa bırakabilirsiniz.
  3. Keçi sütü ve inek sütü gibi hayvanların sütleri bebeklerde kabızlık sorununa neden olabilir bu nedenle azaltmak faydalı olabilir.
  4. Tahıllar arasında bulunan yulaf, meyve ve sebzeler arasında bulunan armut, kayısı, kırmızı erik ve sebzelerden de balkabağı, kabak, semizotu ve kereviz gibi lifli sebzelerde bebeklerin daha yumuşak kaka yapmasına destek olur.
  5. 2 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir konusunda bebeklerde kabızlık çözümünde yeterli su tüketimi önemlidir fakat anne sütü veya devam sütü alınırsa sıvı ihtiyacı karşılanacağı için daha fazla suya ihtiyacı olmayabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nedir?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama ile beraber dışkılamanın seyrekleşmesi veya zorlaşması durumudur. Tipik olarak haftada bir kere veya daha seyrek dışkılama ile karakterize bir durumdur ve kabızlık sorunu bebeklerde de sıkça görülebilir. Bebeklerde kabızlık nedir genel olarak bakıldığında özellikle günlük hareketleriyle bağırsak alışkanlıklarını takibi, kabızlık sorununun tespit edilebilmesi için çok önemlidir.

Bu anlamda bebeklerde karın bölgesinde sertlik, kasılma veya şişlik durumu, bağırsak hareketleri esnasında ağlama ve huzursuzluğun olması, bebeklerin beslenmeyi reddetmesi gibi durumlar kabızlığa işarettir. Her bebeğin kaka yapma sıklığı farklı olur, kabızlık şüphesi olduğu zaman ilk izlenilmesi gereken yol, dışkılama sıklığı değildir ve burada dışkılamada yaşanan zorluğun derecesine bakılmalıdır. Bebeklerde kabızlık sorunu sıklıkla kısa süreli, geri dönümlü olarak gerçekleşebilmektedir ve tedavilerde kolayca düzeltilebilir.

1 Yaş Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık sık karşılaşılan bir durum olduğu için halk arasında bu soruna ilişkin birbirinden farklı ve ilginç çözüm önerileri bulunuyor. Bebeklerde kabızlığa iyi gelen çözümlerle yanlış yöntemler uygulamak bebeklerin sindirimine zarar verebilir ve bebeklerin sağlığını tehdit edecek boyutlara çıkmasına istemende olsa zemin hazırlanabilir. 1 yaş bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir konusunda bu yaş civarında ve altında olan bebeklerin mutlaka doktor kontrolünde muayene olması gerekir. Özellikle inatçı olan kabız vakalarının mutlaka doktor kontrolünde çözülmesi şarttır.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde kabızlık denilince akla ilk bebeklerin kaka yaparken zorlanması gelebilir. Fakat aslında kabızlık tanımı tamamen farklıdır. Her bebeğin kaka yapma tanımı farklıdır ve eğer bebek huzursuzsa acil doktor muayenesi gerekebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl giderilir konusunda özellikle annenin kabız olması da bebeklerin sindirimini etkileyebilir. Bebeklerde yeni doğan kabızlığı yaşanıyorsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa bebeklere günde 2 kez 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı verebilirsiniz.

Bebeklerin kakası sert ise mutlaka doktorunuza danışmalı ve kendi beslenmenizi düzenlemelisiniz. Kabız bir bebeğin rahatlaması için bacaklarına dairesel hareketlerle bebek masajı yapmak faydalı olabilir. Bunun dışında bebeklerde kabızlığı gidermek için,

  1. Bebekler devam sütü ile besleniyorsa devam sütünüzü doğru hazırladığınızdan emin olmanız gerekir. Her 30 ml suya 1 ölçek olan standart devam sütü hazırlama şeklini değiştirmeyip devam sütüne 2 kez 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı ilave edebilirsiniz.
  2. Günlük diyette lif yönünde zengin elma, armut, kuru erik püresi, bezelye gibi gıdalara ağırlık verilmesi kabızlığı giderecektir.
  3. Kabızlık sorunu olan bebeklerde bacaklara bisiklet sürer gibi hareketler yaptırmak, bağırsaklarda hareketlenmeyi tetikler ve dışkılama durumunu kolaylaştırır. Benzer bir etki görülmesi için alternatif şekilde olarak yapabilecekleriniz arasında oyuncaklarının bebeğin karnına koyulmasıyla bebeklerin oyuncağa ulaşması için karın kaslarını çalıştırması sağlanır.
  4. Bebeklerin karnına tek elle yumuşak, dairesel hareketlerle masaj yapılması yoluyla bağırsak hareketleri arttırılabilir.
  5. Bebeklere ılık banyo yaptırmak, bağırsak hareketini tetikler ve bu durum yararlı olabilmektedir.

Mama ile Beslenen Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Mama ile beslenen bebeklerde mama markasını değiştirmek kabızlığı önleyebilir ve bebeklerde kabızlığın çözülmesi için bolca sıvı ve yüksek lifli gıdaların tüketimi gerekir. Üstelik havuç, püre, kıyısı, elma ve çilek gibi besinlerde bebeklerde kabızlık sorununu hızlı bir şekilde çözer. Mama ile beslenen bebeklerde kabızlık nasıl giderilir için bebeklerin kabızlığını gidermesi için bolca su içmek ve sıvıyı fazla tüketmesi gerekir.

Bebeklerde kabızlık en çok görülen rahatsızlıklar arasındadır, kabızlığı önlemek için de bazı yöntemlerin kullanılması gerekir. Özellikle bebekler iyi bir şekilde gözlemlenmelidir ve bebeğin kakasının ne sıklıkla çıktığı ve şekli de not edilerek bu gözlemlerin doktorlarla paylaşılması gerekir. Çağımızda hazır mama tüketen bebekler, anne sütü tüketen bebeklere göre daha fazla kabız sorunu yaşayabilir. Bebekler hazır mama ile besleniyorsa mamalar doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

2 Yaş Bebek Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Besin tüketimine geçen bebeklerde lif tüketimi gibi kurutulmuş meyve, baklagiller, sebze ve meyveler gibi veya tahıllar tüketilmelidir. 2 yaş bebek kabızlığa ne iyi gelir için anne sütüyle beslenen bebeklerin, mama ile beslenen bebeklere göre kabız olma ihtimali daha düşüktür. Bebeklerde meydana gelen kabızlık sorunlarında, gün içindeki dışkı yapma sayısından görülebilir. Bebeklerde göbek masajı yapmak ve ardından aşırı olmayacak şekilde yüksek lifli yiyecekler vermeniz ve su tüketimini arttırmanız işe yarayacaktır. Bunun dışındaki kabızlık sorunlarında mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gereklidir.

Bebeklerde Kabızlığın Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerde kabızlığın gelişmesini tetikleyen etken ve koşulların ortadan kaldırılması, özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlığı önlemek için yeterli olur. Bebeklerde kabızlığın önlenmek için bazı tedbirlerin günlük hayatta tatbik edilmesi ile bebeklerde kabızlık sorunu önlenebilir. 6 ayı dolmayan bebeklerde sadece anne sütü ile beslenme yapılması gerekir. 6 aydan öncesinde herhangi bir gıdaya başlanmaması gerekir.

6.ay sonrasındaki dönemlerde sadece anne sütüyle beslenmenin yapılması gerekir ve 6 aydan öncesinde herhangi bir katı gıdaya başlanılması önerilmez. Bebeklerin günlük yeterli miktarda sıvıları alması önemlidir, bu bağlamda günlük 1 litreye yakın sıvı alımı yararlıdır. Bebeklerde, karın masajı bacakların karna doğru hareket ettirilmesi, günlük aktivitelerde bulunması gibi bağırsak hareketlerini teşvik edici hareketlerin yapılması aşamasında faydalı bir durumdur. Bebeklerde kabızlık sorunu altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla kısa sürede düzelir ve kabızlıkla mücadelede evde uygulanacak farklı tedbirler, yaşam tarzının değişikliğiyle yeterli etkiye sahip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu