Bel fıtığı nasıl geçer? Bel fıtığının evde tedavisi var mı?

Bel fıtığı nasıl geçer? Sorusunun cevabını genellikle spor yapanların Google üzerinde arattığı soru haline geldi. Bunun yanı sıra doktora gitmek istemeyenler ise Bel fıtığının evde tedavisi var mı? sorusuna cevap aradı. Peki bel fıtığı nedir? Hep beraber detaylı bir şekilde akıllardaki sorulara göz atalım.

İlginizi çekebilir: Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı yağı ve sabunu nasıl yapılır?

Bel fıtığı

Bel fıtığı

Bel fıtığı amortisör görevi gören omurilik omurları arasındaki disklerin bastırılması ve şekil değiştirmesi veya yırtılması sonucu meydana gelir. Bu da vertebral diskin yakınındaki sinir köklerine baskı yaparak bacaklarda ağrı, karıncalanma veya uyuşma gibi belirtilere neden olabilir. Bel fıtığı, doğal yaşlanma süreci nedeniyle yaşlılarda daha sık görülür, ancak obezite, aşırı kilo taşıma veya omurgayı destekleyen karın ve sırttaki kasların zayıflaması nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bel fıtığı belirtileri

Çoğu durumda, bel ağrısı bel fıtığının ilk belirtisidir. Bu ağrı sabit olabilir veya hareket ettiğinizde daha da kötüleşebilir ve birkaç gün sürebilir, sonra iyileşebilir. Diğer belirtiler ise şu şekildedir:

 • Kalça veya bacaklara yayılabilen omurganın sonunda sırt ağrısı;
 • Bacaklarda ve/veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissi;
 • Bacaklarda ve/veya ayaklarda güçsüzlük;
 • Hareket etme zorluğu;
 • Sırtta veya kalçada yanma veya karıncalanma hissi.

Ayrıca, daha şiddetli pelvik sinir sıkışması vakalarında, kişi mesane ve bağırsak kontrolünü kaybedebilir.

Bel fıtığı nedenleri

 • Ağır nesneleri kaldırmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alt sırtın tekrarlayan bükülmesi veya bükülmesi
 • Aynı pozisyonda saatlerce oturmak veya ayakta durmak
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olun
 • Sigara içmek

Bel fıtığı teşhisi

Doktor önce hastanın şikayetlerini dinler ve temel ağrı kaynaklarını keşfetmek için fiziksel testler yapar. Ayrıca fıtıklaşmış yerden etkilenen bölgelerde refleksleri ve hassasiyeti değerlendirebilir. Uzman hala, idrar kaçırma ve anüs bölgesindeki kas zayıflığı gibi durumun olası kötüleşmesini gösteren başka belirtilere bakabilir. Spesifik senaryolarda, MRG, bilgisayarlı aksiyal tomografi ve diğer görüntüleme testleri, sorunun kökenini ve hasarın boyutunu saptamak için kullanılır.

Bel fıtığının tedavisi

Bel fıtığı tedavisi, ortopedist veya beyin cerrahı tarafından ağrıyı kontrol etmek ve hafifletmek amacıyla belirtilmelidir. Örneğin ağrıya neden olan hareketlerden kaçınmak için aktivite modifikasyonunu içermelidir.

 • İlaçlar: Akut fazda ağrıyı kontrol etmek için birkaç ilaç kullanılabilir. En yaygın olanları şunlardır: basit analjezikler, hormonal olmayan antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler ve opioid analjezikler. Gabapentin ve pregabalin gibi antikonvülzanlar da ağrı kontrolünde rol oynar.
 • Fizyoterapi: Fizyoterapi tedavisi, bel ağrısının ve kol ve bacaklara yayılan ağrının kontrolünde önemli bir rol oynar. Bu amaçla açıklanan çeşitli teknikler ve yöntemler vardır. Fizik tedavi hedefleri, analjezi, spesifik manevralar yoluyla nöral dekompresyondan, kritik ağrılı dönemde iyileşmeden sonra önerilen stabilizasyon ve kas güçlendirme egzersizlerine kadar uzanır .
 • Ameliyatlar: Bel fıtığıvakalarının sadece %10’un da genellikle ameliyat gereklidir. Klinik tedaviden sonra semptomlarında düzelme olmayan veya güç kaybı gibi nörolojik fonksiyonları kötüleşen hastalar ameliyat için adaydır. Bel fıtığı cerrahisi, etkilenen sinir kökünün baskısını azaltmayı amaçlar. Teknikler fıtığın bulunduğu bölgeye göre değişir.

Bel fıtığı egzersizleri

Omurgayı uzatma: Karnına yat, ellerini boynunun arkasına koy ve bacaklarını düz bırak. Gövdenizi ve bacaklarınızı aynı anda kaldırın, ardından başlangıç ​​pozisyonuna dönün. Bakışlarınızı dümdüz ileri tutun ve boyun ve omurga kaslarınız çok gergin olmayacak şekilde hafifçe hareket edin. 10 ila 15 tekrardan oluşan 3 set gerçekleştirin.

Plank pozisyonu: Karnınızın üzerine yatın ve ön kollarınızı dirseklerinizle 90 derecelik bir açıyla yere koyun. Bacaklarınızı düz, bir arada ve ayak parmaklarınızın üzerinde dinlenerek tutun. 20 ila 60 saniyelik 3 set gerçekleştirin.

Yarım bağdaş: Sırtınız çok düz olacak şekilde bir sandalyeye oturun ve dümdüz karşıya bakın. Bir sağ bacağınızı kaldırın ve sol uyluğun üzerinden geçirin. Ardından, kalça kaslarınızın gerildiğini hissedene kadar gövdenizi öne doğru eğin (sırtınızı düz tutun). Geri dönün ve bacakların pozisyonunu değiştirerek tekrarlayın. Her biri 30 saniyelik 3 set gerçekleştirin.

Yarım köprü: Sırt üstü yatın ve kollarınızı yanlara doğru uzatın ve boynunuzu gevşetin. Ayak tabanlarınız yerde düz ve dizleriniz bükülü olarak ayaklarınızı kalça genişliğinde açık tutun. Karnınızı, kalçalarınızı kasın ve kalçalarınızı omuzlarınızdan dizlerinize kadar düz bir çizgi oluşturacak şekilde kaldırın. Dönüş. 30 saniyelik 3 set yapın.

Bel fıtığı hakkında merak edilen sorular!

Bel fıtığı hakkında merak edilen sorular!

Artık Türkiye’de her 10 kişiden 8’inde görülmeye başlayan bel fıtığı, insanların akıllarında gün geçtikçe soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Bizde bu soru işaretlerinin hepsini tek bir başlık altında toparladık.

Bel fıtığı ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?

Evet, ameliyat edilen vakaların %7 ila %10’unda bel fıtığı tekrarlayabilir. Bununla birlikte, her tekrarlamanın ameliyat edilmesi gerekmez.

Bel fıtığı hangi yaşlarda görülür?

Bel fıtığı her yaşta ortaya çıkabilir, 20-40 yaş arası genç erişkinlerde daha sıktır. Bel fıtığı sırt ağrısına veya sinir kökü kompresyon semptomlarına neden olabilir. Bel fıtığı teşhis etmek için ana görüntüleme testi MRI’dır.

Spor bel fıtığına neden olur mu?

Evet, diskler gövdenin dönme ve eğilme kuvvetlerine karşı daha az dirençlidir. Bununla birlikte, sağlıklı diskler bu hareketlere iyi direnç gösterir, bu nedenle daha önce dejenere olmuş disklerde risk daha fazladır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası ne yapılmalı?

Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar ameliyatın aynı günü yürüyebilirler . Ortalama hastanede kalış süresi bir gündür. 7 gün sonra işe dönüş, yürüyüşler ve günlük aktiviteler gerçekleşir. 

Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Bel fıtığının ne seviyede olduğunu öğrenmek için öncelikle doktora başvurmanız önemlidir. Doktorun size uygun olarak tavsiye edeceği bel fıtığı egzersizlerini uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Bel fıtığına hangi bölüm bakar?

Bel fıtığı şüheniz var ise fizik tedavi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Eğer ki uygun görürse sizi başka doktora da yönlendirebilir.

Bel fıtığı belin neresinde olur?

Bel fıtığı belin herhangi bir yerinde olabilmektedir. Genellikle bacağa vuran ağrı ile kendisini belli etmektedir. 

Bel fıtığı cinselliğe engel mi?

Bel fıtığı olan insanlar cinsellik sırasında diğer insanlara göre daha dikkatli olmak zorundadır. Beli zorlayacak hareketlerden kaçınması önem arz etmektedir.

Bel fıtığı dize vurur mu?

Bel fıtığı genel olarak bacağa doğru yayılan bir ağrı ile karakterizedir. Dolayısıyla kendinizi çok zorlamanız halinde dize vurma olasılığı oldukça yüksektir.

Bel fıtığı felç yapar mı?

Uzman Doktor Reşat Coşkun: “Türkiye’nin yüzde 80’i bel ağrısı çekiyor” ifadesine yer verdi. Bilinen oran bu kadar yüksek iken, aslında henüz bel fıtığı olduğu halde fark etmeyen insanların oranı ise oldukça fazla. Bel fıtığı tedavi edilmediğinde bacaklarda güçsüzlük yaparak felce neden olabilmektedir.

Bel fıtığı geçer mi?

Bel fıtığı başlangıç evresinde kendiliğinden geçebilir. Lakin burada en önemli nokta, bele yük vermemektir ve bel fıtığı için olan egzersizleri düzenli olarak uygulamak sürecin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Bel fıtığı gaz yapar mı?

Bel fıtığı idrar tutamamanın yanı sıra gaz problemi de yaratabilmektedir. Bel fıtığından ötürü kasların güçsüzleşmesi ile gazınızı ve dışkınızı tutamama sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bel fıtığı hangi ayağa vurur?

Bu durum bel fıtığının yönüne bağlı olarak değişmektedir.

Bel fıtığı jandarma olmaya engel mi?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre: Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

Bel fıtığı kasık ağrısı yapar mı?

Bel fıtığı bölgesinde baskı altında kalan sinirler kişide kasık ağrısına neden olabilmektedir.

Bel fıtığı meslek hastalığı mı?

Bel fıtığının meslek hastalğı olabilmesi için, meslek anında ağır yükün altına girmesi gerekmektedir. Lakin kişi aşırı kiloluysa ve geçmişinde bel açıklığı var ise bu meslek hastalığı sayılmamaktadır.

Bel fıtığı olanlar futbol oynayabilir mi?

Beline yük vermediği sürece ve hareketlerini kontrollü yaptığı sürece futbol oynamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bel fıtığı ödem yapar mı?

Ödem, vücutta fazla su birikimidir. Lakin bel fıtığında ödem söz konusu olmamaktadır. Düşük bir ihtimal ile fıtık olan bölgede şişme meydana gelebilir.

Bel fıtığı polisliğe engel mi?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre: Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

Bel fıtığı patlarsa ne olur? 

Bel fıtığının patlaması demek aslında balon patlaması gibi bir mesele değildir. Fıtığın bulunduğu bölgeden dışarıya doğru çıkarak omurilikten çıkan sinirlere yoğun derecede baskı uygulamasıdır. Bu durumda ilaçla veya fizik tedaviyle sonuç alınamaz. Duruma bağlı olarak ameliyat edilir.

Bel fıtığı röntgende çıkar mı?

Bel fıtığının teşhisi için CT, MR ve röntgen istenmektedir. Sadece röntgen ile doğru tanı yetersiz kalabillir.

Bel fıtığı rahim ağrısı yapar mı?

Bel fıtığınızın olduğuna dair doktor tanınız yok ise rahim sarkması da belinize oldukça şiddetli ağrılar verebilir. 

Bel fıtığı sırta vurur mu?

Bel ve boyun fıtıkları zarar aldığında ve en kısa zamanda tedavisi mümkün olmaz ise, sırta şiddetli ağrılar verebilmektedir.

Bel fıtığı olanlar şınav çekebilir mi?

Bel fıtığınız var ise, şınavı bir uzmandan yardım alarak yapmanız önem arz etmektedir. Aynı zamanda şınav çekerken bele yük bindirmemek oldukça önem arz eder.

Bel fıtığı uzmanlığa engel mi?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre: Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

Bel fıtığı astsubaylığa engel mi?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre: Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüksetme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

Bel fıtığı üşüme yapar mı?

Bel fıtığına sahip kişilerde bacağa ağrı vurabilmektedir. Dolayısıyla oluşan ağrıdan ötürü bacak fiziksel egzersizden mahrum kalabilir. Dolayısıyla kaslarda erime ve üşüme söz konusu olabilmektedir.

Bel fıtığı yanma yapar mı?

Bel fıtığında, sıkışan sinir uçları yerine göre ağrı yapabilmektedir. Dolayısıyla, bacakta yanma ve ağrı söz konusu olabilmektedir.

Bel fıtığı zayıflayınca geçer mi?

Fazla kilo, omurlar arasında baskı yapacağı için bel fıtığının daha da çekilmez bir hal almasını sağlayabilir. Dolayısıyla şişmansanız, zayıflamak bel fıtığı tedavisi için yapabileceğiniz en güzel adım olmaktadır. Geçer mi? sorusuna da değinecek olursak, size en iyi bilgiyi doktorunuz verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler