Beyin kanaması nedir? Beyin kanamasının belirtileri neler?

Beyin kanaması nedir? Genellikle kafaya alınan sert bir darbe sonucu meydana gelen ve hemen sağlık kuruluşuna başvurulmadığında ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Beyin kanaması sonrasında kişide belli başlı fiziki ve psikolojik engeller kalabilmektedir. Bu durumlarda zamanla düzelme gösterecektir. Yazımıda beyin kanamasının belirtileri neler? ve beyin kanaması geçiren hasta ne kadar yaşar? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Beyin ölümü nedir? Nasıl gerçekleşir?

Beyin kanaması nedir? Beyin kanamasının belirtileri neler?

Beyin kanaması nedir?

Beyin kanaması, genellikle atardamar olan bir kan damarının yırtılması sebebi ile beyin çevresinde veya içinde kanamanın meydana geldiği bir tür serebrovasküler olaydır.

Genellikle kafaya alınan bir darbenin neden olduğu, bulantı, kusma, kalp hızında azalma ve denge kaybına ek olarak kişiyi derin bir bilinç kaybı durumuna da götürebilen ciddi bir olaydır.

Beyin kanaması şüphesi olduğunda, örneğin yürüme, konuşma veya yemek yeme güçlüğü gibi sekelleri önlemek için tıbbi yardım çağırmak, tanıyı doğrulamak ve mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak çok önemlidir.

Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanaması belirtileri kanamanın ne kadar olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Lakin genel olarak beyin kanamasının belirtileri şu şekildedir:

 • Günlerce sürebilen şiddetli, ani baş ağrısı
 • Vücudun bir bölümünde uyuşma veya karıncalanma
 • Kusma
 • Denge kaybı
 • El titremesi
 • Azalan kalp hızı
 • Her şeyi çok karanlık görme, görüş alanının azalması veya körlük gibi görme değişiklikleri

Daha şiddetli koşullarda, ani epileptik nöbetler veya kişinin uyaranlara yanıt veremediği derin ve uzun süreli bilinç kaybı da olabilir.

Beyin kanaması teşhisi

Beyin kanaması tanısını doğrulamak ve en uygun tedaviyi göstermek için en çok bahsi geçen doktor nörologdur. Lakin tıbbi bir acil durum olduğundan, beyin kanaması şüphesi olduğunda acil servise gitmek önemlidir.

Kontrastlı veya kontrastsız manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve anjiyografi gibi beyinde kanama veya lezyon varlığının değerlendirilmesini sağlayan görüntüleme testleri yapılarak tanı konur.

Beyin kanaması çeşitleri

Beyin kanamasında kanamanın meydana geldiği bölgeye göre çeşitlere ayrılmıştır. Bu çeşitler 5 tanedir ve şu şekildedir:

İntraparankimal veya intraserebral kanama

Bu tür kanamanın yaşlılarda meydana gelme olasılığı daha yüksektir ve beyin içinde kanama meydana geldiğinde ortaya çıkar. En ciddi tiptir. Lakin aynı zamanda en yaygın olanıdır. Genellikle tümörler, pıhtılaşma bozuklukları ve kusurlu damarlar nedeniyle oluşur.

İntraventriküler kanama

Beyin omurilik sıvısı üretiminin gerçekleştiği beyindeki boşluklar olan beyin ventriküllerinde intraventriküler kanama meydana gelir. Bu tip kanama genellikle prematüre yeni doğanlarda, doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde veya doğumdan hemen sonra solunum sıkıntısı sendromu gibi bir yan etki olanlarda görülür.

Subaraknoid kanama

Bu kanama genellikle bir anevrizmanın yırtılmasından kaynaklanır. Lakin bir darbenin sonucu da olabilir ve meninkslerin iki tabakası, araknoid ve pia mater arasındaki boşlukta kanama ile karakterizedir.

Dura, araknoid ve pia mater, merkezi sinir sistemini kaplayan ve koruyan zarlar olan meninkslerin kurucu katmanlarıdır. Subaraknoid kanama genellikle 20 ila 40 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Subdural kanama

Subdural kanama, meninkslerin dura ve araknoid tabakaları arasındaki boşlukta meydana gelir ve başa alınan bir travmanın en sık rastlanılan sonucudur.

Epidural kanama

Bu kanama dura mater ile kafatası arasında meydana gelir ve kafatası kırığının bir sonucu olarak çocuklarda ve ergenlerde daha sık görülür.

Beyin kanaması nedir? Beyin kanamasının belirtileri neler?

Beyin kanamasının nedenleri

Beyin kanamasının ana nedeni, kafaya güçlü bir darbenin neden olduğu kafa travmasıdır. Bununla birlikte düşük ihtimallerde olsa bazı nedenler söz konusudur. Bunlar şu şekildedir:

 • Kontrolsüz yüksek tansiyon
 • Aşırı ve kronik alkol tüketimi
 • Kokain veya amfetamin gibi uyuşturucuların kullanımı
 • Beyindeki küçük kan damarlarının iltihabı olan amiloid anjiyopati
 • Pıhtılaşma sürecini engelleyen trombositemi ve hemofili gibi kan bozuklukları
 • Kanamayı kolaylaştıran, pıhtılaşmayı zorlaştırdıkları için antikoagülanların kullanımı
 • Beyin tümörü.

Beyin kanamasının diğer bir yaygın nedeni, beyindeki bir kan damarının genişlemesi olan beyin anevrizmasıdır. Bu genişleme damar duvarlarının ince ve kırılgan hale gelmesine neden olur ve her an yırtılarak kanamaya neden olabilir.

Beyin kanaması tedavisi

Beyin kanaması tedavisi hastanede mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır ve genellikle basıncı azaltmak ve kalıcı beyin hasarını önlemek için kafatasının içinde biriken kanı çıkarmak için ameliyatla yapılır.

Ameliyata ek olarak, doktor tarafından basınç, nöbet ve olası enfeksiyonları kontrol etmek için ilaçlarla tedavi de belirtilebilir. Daha ciddi vakalarda, kan nakli de yapılabilmektedir

Beyin kanaması sonrası

Kanama sonrasında bazı kişilerde konuşma, yutma, yürüme, günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluk gibi sekeller olabilir veya felç olabilir.

Beyin kanamasının ilk belirtileri ortaya çıkar çıkmaz, sekellerin şiddeti kanamanın derecesine bağlı olduğundan tedavinin başlayabilmesi için hemen doktora gitmelisiniz.

Beyin kanaması nedir? Beyin kanamasının belirtileri neler?

Beyin kanaması geçiren hasta ne kadar yaşar?

Bu beyin kanamasının yoğunluğuna ve hastaneye ne zaman götürüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla net bir bilgi veremiyoruz.

Beyin kanaması geçiren kişi iyileşir mi?

Burada beyinde bir hasar söz konusu olduğu için iyileşme yavaş görülebilmektedir. Lakin yine de bir iyileşme söz konusudur.

Beyin kanamasında ölüm riski nedir?

Bu oran beyin kanamasının yoğunluğuna ve hastaneye ne zaman götürüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Lakin ortalama olarak %50 diyebiliriz.

Beyin kanaması sonrası hasar kalır mı?

Kişiye zamanında müdahale edilmemesi halinde yutmada zorluk, yazma ve okumada zorluk gibi durumlar söz konusu olabilir.

Beyin kanamasında ilk kaç saat önemli?

Beyin kanamasında hasta ilk 24 saat kontrol ve gözetim altında tutulması önemlidir.

Beyin kanaması sonrası psikolojik sorunlar nedir?

Beyin kanaması sonrasında hastada psikolojik sorunlar baş gösterebilmektedir. Bunların ise en sık görüleni anksiyete olarak görülmektedir.

Beyin kanaması geçiren biri kaç gün yoğun bakımda kalır?

Bu kişiden kişiye göre değişmektedir. Lakin kişinin kendini iyi hissetmesini söylemesi halinde 2 veyahut 5 gün arasında yoğun bakımda kalabilmektedir.

Beyin kanaması geçirmiş olanlar nelere dikkat etmeli?

Beyin kanaması geçirmiş olanlar çok sıcak ya da çok soğuk ortamlara girmemeye özen göstermelidirler. Bir müddet fiziki aktivitelerden uzak durmalıdırlar. Tansiyonlarını düzenli olarak kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Beyin kanaması geçiren bir hasta ne yemeli?

Araştırmalar açık renkli meyve ve sebzelerin beyin kanaması sonrasında hastaya oldukça iyi geldiğini savunmaktadır.

Beyin kanaması geçiren bir hasta tekrar geçirir mi?

Riskin 0 olduğunu söylememiz yanlış olacaktır. %5 oranında bir tekrarlama olasılığı bulunmaktadır.

Beyin kanaması geçiren hasta neden uyutulur?

Beyin kanaması geçiren bir bireyin suni olarak uyutulması aslında hastanın sağlığı içindir. Böylece beyinin vücut için harcadığı enerji azalmış olacaktır ve daha hızlı bir toparlanma süreci söz konusu olacaktır.

Beyin kanaması geçiren kişi çalışabilir mi?

Eğer ki hasta iş yerinde beyin kanaması geçirdiyse bu iş kazası olarak sayılmaktadır. Bu durumu bildirmesi halinde geçici iş göremezlik ödeneği talebinde bulunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu