Biberiye yağı ile ciltte nasıl kullanılır? Biberiye yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Biberiye yağı ile cilt bakımı son zamanlarda birçok Youtuberın tercihi oldu. Bunun yanı sıra biberiye yağının cilde faydalarını duyanlar ciltlerinde hemen denemek için aktarlara koştu. 20 TL gibi bir fiyat ile önümüze gelen biberiye yağı cilt bakımı için artık birçok insanın vazgeçilmez ürünü olarak zirvede yerini aldı. Doğal oluşu ile kullanılan market ürünlerinin taçlarını çıkartan biberiye yağı ile yapılan cilt maskelerine ve bakımlarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Biberiye suyu saç uzatır mı? Saç uzatan biberiye suyu maskeleri

Biberiye yağı ile ciltte nasıl kullanılır?

Biberiye yağı

Son zamanlarda birçok insanın birçok alanda kullandığı biberiye yağı Rosmarinus officinalis bitkisinden elde edilir. Birçok özelliği vardır. Bunlardan en çok öne çıkanı antiseptik ve antimikrobiyal özellikleridir. Bu 2 özellik kişiye çeşitli sağlık yararlarını garanti eder.

Biberiye yağı sindirim, antiseptik, antimikrobiyal, antioksidan ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Bunlar kişide çeşitli faydalar oluşturabilir ve bu nedenle farklı amaçlar için kullanılabilir. Gelin hep beraber biberiye yağının kullanım amaçlarına bir göz atalım.

Biberiye yağının kullanım alanları

Sadece cilt ve saç bakımlarından kullanılmayan biberiye yağı, aslında birçok alanda kendisini kanıtlamıştır. Gerek doğal deodorant olsun, gerekse vücutta var olan zararlı mikroorganizmalarla savaşmak olsun. Gelin şimdi hep beraber  biberiye yağının kullanım alanlarına bir göz atalım.

Beyin için oldukça faydalıdır. Biberiye sinir sistemini uyararak hafızayı, konsantrasyonu ve akıl yürütmeyi geliştirebilir. Böylece depresyon, anksiyete ve Alzheimer hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.

Bebeksi bir cilde kavuşmanızı sağlar. Biberiye antioksidan özelliklere sahiptir, yani serbest radikallerin konsantrasyonunu azaltabilir ve böylece cilt hasarını azaltabilir, kırışıklıkların ve lekelerin ortaya çıkmasını önler.

Vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır. Vücuda zarar veren bakterilerin neden olduğu idrar ve mide-bağırsak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olmak için bir numaradır.

Diş çürüklerine elveda demenizi sağlar. Biberiye yağı, antiseptik ve bakterisit özelliğinden dolayı çürüklerin gelişmesini engelleyerek ağzınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Gaz sıkışmalarının önüne geçer. Biberiye yağı; gaz, mide ağrısı, ishal ve kabızlık gibi zayıf sindirimle ilgili semptomları hafifletmek için harika bir seçenektir.

Saçtaki kepekleri yok eder. Biberiye yağı  mantar önleyici özelliğinden dolayı meydana gelen kepekle savaşır.

Baş ağrılarına son verir. Biberiye yağı, stres hormonu olarak bilinen kortizol salınımını azaltabildiğinden, özellikle baş ağrısının nedeni stresse, baş ağrılarını hafifletmek ve sağlığı desteklemek için harika bir seçenektir

Kan dolaşımını hızlandırır. Biberiye yağı, analjezik özelliklere sahip olmasının yanı sıra kan dolaşımını iyileştirir. Böylece krampların, kas ve eklem ağrılarının tedavisinde büyük rol oynar.

Kötü kokulara son. Antimikrobiyal etkisinden dolayı biberiye yağı doğal deodorant olarak kullanılabilmektedir.

Didrar söktürür. Yapılan araştırmalar biberiye yağının sulandırılıp tüketiminin idrar söktürücü etkiye neden olabileceğini, böylece dehidrasyon riskini artırdığını ve vücutta toksik seviyelere ulaşabilen lityum konsantrasyonunu değiştirdiği iddia ediyor.

Evde biberiye yağı nasıl yapılır?

Günümüzde artık birçok insan her şeyin doğalına yönelmeye başladı. Buna biberiye yağıda dahil. Aslında evde biberiye yağı yapmak oldukça basit. Bir cam kavanoza iki kuru biberiye dalını koyun. Üzerini kapatacak kadar hindistancevizi, badem veya zeytinyağı gibi bir baz yağı ekleyin. Daha sonra hafifçe çalkalayın. Ardından yağı yaklaşık iki hafta boyunca ılık ve karanlık bir yerde saklayın. Son adım olarak ise süzün ve tekrar bir cam kavanoza koyun.

Biberiye yağı ile ciltte nasıl kullanılır?

Biberiye yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Kokusu ile aromaterapilerin bir numarası haline gelen biberiye yağı, cilt bakımında da performansını göstermeye başladı. Maskelerin içerisine biberiye yağını eklemeden önce su ile seyreltiniz ve uygulama öncesinde kol içinizde alerjiniz olup olmadığına dair bir test yapınız. Eğer ki bölgede kaşınma, uyuşma yada kızarma meydana gelirse biberiye yağı sizin için uygun değildir. Ayrıca cildinizde aktif sivilce problemi, egzama ve sedefte var ise maskeyi kullanmayınız.

Kuru ciltler için biberiye yağı maskesi

Cildiniz ne kadar kuru olursa olsun; düzenli olarak cilt bakımı yapmak, yaparken hassas olmak ve özen göstermek büyük önem taşır. Kuru ciltler genellikle dış etkenlerden daha fazla etkilenir. Kötü hava şartları kuru ciltlerin baş belasıdır. Aynı zamanda makyaj ile uyumakta oldukça sorun yaratabilir. Bunların önüne geçmek için tıpkı diğer cilt tipleri gibi kuru ciltlerde maske yapmalıdır. Maskemize göz atacak olursak:

Malzemeler:

 • 1 buçuk yemek kaşığı avokado yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
 • Tercihe göre gül yağı

Yapılışı:

Maskemize başlamadan önce cildimizi gül sabunu ile yıkayabilirsiniz. Yüzünüzün yanı sıra ellerinizi de yıkayın. Daha sonra 1 buçuk yemek kaşığı avokado yağı ve 1 tatlı kaşığı balı birbiri ile özleşene kadar karıştırın. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı biberiye yağı ekleyin. Eğer ki maskenin güzel kokmasını isterseniz burada 1-2 damla gül yağı tercih edebilirsiniz. Maskeyi hazır hale getirdikten sonra haftada 1 olmak koşulu ile temiz cildinize masaj yoluyla yedirin. Ortalama 10 dakika kalması yeterli olacaktır. Daha sonra güzelce arındırın ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Yağlı ciltler için biberiye yağı maskesi

Yoğun parlaklık, aşırı sebum üretimi nedeniyle ciltte ağırlık hissi, genişlemiş, düzensiz gözenekler ve akneye yatkınlık gibi özelliklere sahip olan cilt tipi: Yağlı ciltlerdir. Yağlı ciltlere sahip olan kişiler siyah nokta ve sivilcelere eğilimi olan kişilerdir. Yağlı ciltlerin en önemli problemi, genellikle kadınların, yüze sürülen fondötenin surata oturmaması ve aşırı parlak görünmesidir. Bu gibi durumlarda yüzdeki yağı dengelemek için düzenli maske yapılması önemlidir

Malzemeler:

 • 2 buçuk yemek kaşığı kil
 • 1 buçuk yemek kaşığı limon suyunu
 • 5 damla biberiye yağı

Yapılışı:

2 buçuk yemek kaşığı kili ve 1 buçuk yemek kaşığı limon suyunu macun kıvamı elde edene kadar karıştıralım. Daha sonra içerisinde 5 damla biberiye yağı ilave edin ve karıştırın. Burada püf nokta kile metal kaşığın değmemesidir. Maskeyi cildinize uygulamadan önce temizleyin ve peeling yapın. Daha sonra ince bir tabaka halinde cildinize maskeyi uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra soğuğa yakın ılık bir su ile maskeyi yüzünüzden arındırın. Kilin cildi kurutma etkisinden ötürü maskeyi arındırdıktan sonra uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Maskeyi cildinize 2 haftada 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Karma ciltler için biberiye yağı maskesi

Karma cilde sahip olanların özelliği, yüzün T bölgesinin (alın, burun ve çene) yağlı olması ve yüzün diğer bölgelerinde kuruluk oluşmasıdır. Bu cilt tipi her ne kadar kolay bilinen bir cilt tipi olsa da, oldukça hassaslık gerektirmektedir. Bu kişilerin temiz çevrede bulunmaları ve sağlıklı beslenmeleri ön plandadır. Sağlıklı bir cilt tipine sahip olmanız için karma cilde uygun bir maske yapmanız oldukça önemlidir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 buçuk tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı

1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 buçuk tatlı kaşığı bal cam bir kasede güzelce karıştırın. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı biberiye yağı ilave ederek 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. Bu sırada cildinizi, cilt tipinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Maskeyi ince bir tabaka halinde cildinize yedirin. Masaj yaparak bu işlemi gerçekleştirin ve göz çevrenize gelmemesine özen gösterin. Ortalama olarak maske cildinizde 15 daha kalmalı. Daha sonrasında maskeyi cildinizden arındırarak karma ciltlere uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Haftanın 2 günü cildinize bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Normal ciltler için biberiye yağı maskesi

Normal ciltler gözenek görünümü olmayan pürüzsüz ciltlerdir. Lakin tıpkı diğer ciltler gibi mevsim geçişlerinden etkilenebilirler. Ne kadar yapısı, rengi ve bariyeri doğal olsa da, yine de dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Bu cilt tipinin en önemli özelliği yaşlanma belirtilerinin diğerlerine göre daha geç başlamasıdır. Lakin buna aldanmamak lazım ve düzenli olarak maske yapılması şarttır. 

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Yapılışı:

1 yumurta akını ve 1 yemek kaşığı balı özleşleşene kadar bir mutfak blenderından geçirin. Daha sonra içerisine 1 çay kaşığı biberiye yağını ilave edin. Cam bir kasece karıştırın ve 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. Maskeyi temiz cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Haftada 2 kez olmak koşulu ile yüzünüzde 45-50 dakika bekletin. Daha sonra soğuğa yakın ılık bir su ile durulayın.

Hassas ciltler için biberiye yağı maskesi

Bilimsel araştırmalara göre kadınların %86’sının cildi hassas olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla hassas ciltler için bakım yapılırken birçok faktöre dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle uygulanacak bakım yönteminin kişinin cilt yapısına uygun ve doğal olması çok önemlidir. Genellikle hassas cilt tipinin karakterize özellikleri vardır. Bunlara; çabuk kızaran, cilt için yapılan işlemlere ani olarak tepkiler vermek olarak örneklendirebiliriz.

Hassas ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha doğal yöntemler tercih etmeleri gerekmektedir. Bunlarla beraber cilt daha kolay bir şekilde bariyerini koruyabilir.

Piyasada satılan birçok krem, tonik ve maskeler hassas ciltler için problem arz edebilmektedir. Dolayısıyla hassas ciltli insanlar maskelerine daha çok dikkat etmelidirler.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı

Yapılışı:

Eritilmiş Hindistan cevizi yağını ve balı bir güzel karıştırın. Daha sonra içerisine süt ve biberiye yağlarını ilave edin. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Daha sonra ince bir tabaka halinde sürün ve 25 dakika bekletin. Haftada 2 veya 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Maskeyi temiz cildinize uygulamanız, maskeden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

Biberiye yağı ile ciltte nasıl kullanılır?

Biberiye yağı ile cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Biberiye yağı, birçok alanda başarısını kanıtlamış ender ürünlerden birisidir. Bu anlamda cilt bakımında da son zamanlarda kullanılmasıyla göze çarptı. Gelin şimdi hep beraber biberiye yağı ile ilgili merak edilen sorulara bir göz atalım. 

Biberiye yağı ciltte tüylenme yapar mı?

Ciltte tüylenme olabilmesi için, mevcut ürünün uzun zaman kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla biberiye yağının ciltte tüylenme yapabilmesi için aralıksız olarak en az 3 ay kullanılması gerekmektedir.

Biberiye yağı cildi sıkılaştırır mı?

Bir yağdan etki görebilmek için onu düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla su ile seyreltilen biberiye yağı düzenli kullanımda cilt sıkılaştırma etkisi gösterecektir.

Biberiye yağı lekelere iyi gelir mi?

Biberiye yağı cilde masaj yolu ile yedirilmesi gereken bir kremdir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere su ile seyreltildikten sonra parmak uçları ile hem yüzünüzde kan dolaşımını arttırabilirsiniz, hemde cilt lekeleri için bariyer oluşturabilirsiniz.

 • Cilt lekeleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız: Cilt beyazlatıcı ve leke giderici kremler gerçekten etkili mi? En iyi cilt beyazlatıcı ve leke giderici 10 krem

Biberiye yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Göz altına her ürünün kullanımı uygun değildir. Lakin sabah gazetesinin kaleme aldığı yazıda ”Araştırmalara göre lavanta, kekik ve biberiye yağı gibi yağların göz altı morluklarında azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. ” ifadesi yer almaktadır.

 • Göz altı morlukları için daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız: Göz altı morluklarına kesin çözüm! Bu maske göz altı morluklarını yok ediyor!

Biberiye yağı cildi yakar mı?

Biberiye yağına alerjiniz var ise cildinizi yakabilir. Buda ciltte morarma, kızarma veya yanma gibi semptomlarla ortaya çıkar. Bunu önlemek için Biberiye yağını su ile seyreltip yüzünüze surebilirsiniz. Daha sonrasında yine ciltte yakma problemi gösterirse kullanmayınız.

Biberiye yağı cilde zarar verir mi?

Biberiye yağı doğru kullanımında cilde herhangi bir zararı olmamaktadır. Herhangi bir yan etkiye karşı kolunuzun iç kısmında Biberiye yağına karşı alerjiniz olup olmadığını test edebilirsiniz. Güvenli kullanımda cilde herhangi bir zarar vermemektedir.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza