Bilgisayarda Oynanabilecek En İyi Strateji Oyunları!

Strateji, PC oyunlarının ilk günlerinden beri kafalarımızı haritalara, ordulara ve savaşlarara gömdüren ve dünya çapında alıcısı olan bir PC oyun türüdür. Strateji oyunları, en çeşitli hardcore oyuncularından tutun sadece asker yetiştirip savaşmak isteyenlere  kadar herkese hitap ediyor. Bu listede, hızlı tempolu, rekabetçi RTS oyunlarından uzun süreli 4X romp’lara kadar her şeyi bulacaksınız. Tarih istiyorsanız, bizde var. Bilim kurgu mu? Evet, birkaçı. Fantezi de var. Her çeşit strateji oyunlarını oynamanın size fayda sağlayacak kadar farklı olduğunu düşünürsek lütfen açık fikirli olun ve buyrun listemize geçelim!

Crusader Kings 3

Crusader Kings 3

2020’nin en iyi strateji oyunlarından biri olan Crusader Kings 3, selefinin listedeki yerini şaşırtıcı bir şekilde gasp etti. Bu, CK2’den daha gösterişli ve uyumlu, gözleri biraz daha yoran, devasa bir büyük strateji RPG’sidir. İlk bakışta biraz fazla tanıdık gelebilir, ancak orta çağ soylularının yaşam tarzlarını canlandırmaya ve simüle etmeye daha da fazla odaklanma, yeni ve yeniden düşünülmüş özelliklerden oluşan büyük bir harita oyunu çok cezbedici kılıyor. Büyük bir plan olmadan dahi oyunun içinde dolaşabilir ve yine de kendinizi sayısız entrika, savaş ve buluşmanın içinde bulabilirsiniz

Total War: Three Kingdoms

Total War Three Kingdoms

Serinin en sonuncusu olan Total War: Three Kingdoms, bu listenin başka bir yerinde bulacağınız Warhammer’dan birkaç selam alıyor ve bize hem açık hem de kapalı farklı karakterleriyle körüklenerek yayılan bir Çin iç savaşı sunuyor. Her biri, diplomasiden savaştaki performansa kadar her şeyi etkileyen karmaşık bir ilişkiler ağının parçası ve Warhammer’daki benzerleri gibi hepsi de insanüstü savaşçılar. 

Total War: Roma’nın yaptığı gibi seri için bir sıçrama niteliğinde olan bu oyun ve beraberinde diplomasi, ticaret ve savaşın işleyişinde bazı temel değişiklikler getiriyor. Çin üzerindeki mücadele, daha önce Total War’da görmediğimiz bir tür dinamizmle kutsanmış zorlayıcı birer görevler silsilesi yaratıyor. 

Total War: Warhammer 2

Total War Warhammer 2

İlk Total War: Warhammer, Games Workshop’un fantezi evreninin, Creative Assembly’nin devasa savaşları ve etkileyici derecede ayrıntılı birimleri için mükemmel bir eşleşme olduğunu gösterdi. Total War: Warhammer 2, arayüzde kahramanlara ince ayarlar, başıboş insanları bir araya getiren haydut ordular ve daha bunun gibi pek çok iyileştirme ile yayınlanmıştı. Oyunun dört fraksiyonu, Skaven, High Elves, Dark Elfler ve Lizardmen, birbirinden anlamlı bir şekilde farklı ve eski Warhammer fantezi irfanının tuhaf köşelerine daha derinden iniyor. CA’nın Warhammer oyunlarıyla bir başlangıç noktası arıyorsanız şimdi alacağınız oyun budur ve zaten yine mükemmel bir oyun olan orijinal oyuna da sahipseniz, ölümlü imparatorluklar kampanyası her iki oyunu da tek bir dev haritada birleştirecek. 

Europa Universalis 4

Europa Universalis 4

Paradox’un uzun süredir devam eden, amiral gemisi strateji oyunu, sizi Orta Çağ’ın sonundan 1800’lere kadar bir ulustan sorumlu tutan çok büyük strateji oyunu. Baş honcho olarak, politik stratejisini belirler, ekonomisine karışır, ordularına komuta eder ve bir imparatorluk kurarsınız. Europa Universalis 4, geçmişi değiştirmeye başlamanızı sağlar. Belki İngiltere 100 Yıl Savaşlarında Fransa’yı ezer ve devasa bir kıta imparatorluğu kurar. Belki Iroquoiler Avrupalı sömürgecileri yener, gemiler inşa eder ve Eski Dünya’yı işgal eder. Devasa, karmaşık ve yıllarca süren genişlemeler sayesinde büyümeye devam eder. Simülasyonda bazen kafayı toparlamak zor olabilir ancak dalmaya ve alt-tarihin sizi nereye götürdüğünü görmeye değer. 

Civilization 6

Civilization 6

E tabii ki, biraz Civilization olmadan en iyi strateji oyunları listesine sahip olamazdık. Civilization 6, şu anda seride tercih ettiğimiz oyun, özellikle de birkaç genişleme görüldüğü için. Bu seferki en büyük değişiklik şehirlerin artık daha detaylı olması. Şehirler artık siz fayans geliştirirken bile sizi gerçekten geleceği düşünmeye zorlayan özel alanlarla dolu . Genişletmeler, çok hoş karşılanan ancak saygıdeğer seride devrim yaratmayı bırakmayan bazı yenilikler ekledi. Altın Çağlar ve Karanlık Çağlar kavramını tanıttılar. Ayrıca medeniyetinizin yıllar içindeki gelişimine, iklim değişikliği ve çevresel felaketlere bağlı olarak size bonuslar ve debuff’lar veriyorlar.  Bu özellikleriyle Civilization 6 çok daha modern ve ileri görüşlü bir oyun. 

Command & Conquer: Red Alert 2

Command and Conquer Red Alert

Westwood’un C&C oyunlarının çoğu harika ancak Red Alert 2 en iyi kampanyalara, en ilginç birimlere, harika haritalara ve elbette mükemmel FMV dizilerine sahip. Farklı gruplar gerçekten çok farklı ve orijinal oyunda olduğundan daha fazla kişiliğe sahip. Yani oyunda Sovyet mürekkepleri ve Müttefik yunusları görebilirsiniz. Bu versiyonda firma ara sahnelerde de öz-farkındalık ve samimiyet arasındaki doğru ton dengesini buldular – gülmek için oynanıyorlar, ancak yine de eğlendiriyor ve etkileşim kuruyorlar. 

Warcraft 3

Bugün en çok MOBA türünün çıkış noktası olmasıyla dikkat çeken Warcraft III, aynı zamanda türü anonim küçük hayaletlerin ötesine ve sinematik fantezi alanına taşıyan, kendi başına yaratıcı, iddialı bir strateji oyunudur. RPG unsurlarının kahramanlar ve tarafsız canavarlar biçiminde öncü olarak dahil edilmesi gibi özellikleri sahip. Oyundaki bilimkurgu, istikrarlı arkadaşında bulunmayan bir dereceye kadar birime özgü derinlik katıyor ve yayılan kampanya, oldukça yeni olmasa da, kapsamlı ve heyecan verici bir fantezi hikayesi sunuyor. Ayrıca sektördeki en iyi komedi unsurlarına ve şakalarına sahip. Ama bu sırada Warcraft 3: Reforged oyununu dışarıda tutuyoruz çünkü beklentileri yeteri kadar karşılayamamıştı.

Hearts of Iron 4

Hearts of Iron 4

Hearts of Iron 4, lojistik ve hassas savaş planları ile olduğu kadar diplomasi ile de rahat olan büyük bir strateji savaş oyunu melezidir. Görünüşte 2. Dünya Savaşı ile ilgili bir oyun, tarihi istediğiniz anda atmanıza izin veriyor. Dünyayı komünist bir İngiltere olarak fethetmek ister misiniz? Görelim sizi! Belki Almanya savaştan erken çıkarılacak ve işleri İtalya’ya bırakacak. Hatta işleri istediğiniz kadar devam ettirebilir ve 50’li veya 60’lı yıllarda devam eden bir 2. Dünya Savaşı’na yol açabilirsiniz. Genişletmelerle birlikte, deniz savaşları, casusluk ve diğer özellikleri ete kemiğe büründürerek savaşın neredeyse her yönü üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Gerçekten başında uzun uzun süreler harcayacak kadar güzel bir oyun Hearts of Iron 4.

Company of Heroes 3

Company Of Heroes 3

Relic sonunda bu oyunla birlikte 2. Dünya Savaşı RTS’sine geri dönüyor ancak önemli değişiklikler ile birlikte. Company of Heroes 3’te odak noktası, Kuzey Afrika ve İtalya’da gerçekleşen çatışmalarla Med’dir. Ayrıca, RTS katmanında mümkün olan her şeyi yapabileceğiniz, düşmana topçu saldırılarını düşürmek veya mayınları devre dışı bırakmak için mühendisleri göndermek olsun, hemen hemen her şeyi yapabileceğiniz dinamik bir sıra tabanlı kampanya da var. Ayrıca, ister bina ister yeşillik olsun, nesnelere farklı hasar durumları veren genişletilmiş bir imha sistemi de var, böylece nihayet çökmeden önce binaların yavaşça aşındığını ve ufalandığını görebiliyorsunz. Diğer yeni ilgi çekici yerler arasında son derece özelleştirilebilir şirketler ve müfrezeler var – bir şirkete tıbbi bir müfreze ekleyebilir ve ardından savaşın ortasında bir tıbbi kamyon çağırabilirsiniz.

Crusader Kings 2: A Game of Thrones

Crusader Kings

Crusader Kings 2, Game of Thrones strateji oyunu için hemen hemen mükemmel bir platformdur. Entrikalarla dolu, savaşan soylular ve krallıkları parçalayan çılgın hükümdarlar… Bu, CK2’nin A Game of Thrones modunun yaratıcılarının yükleri değiştirmediği anlamına gelmiyor. Oyun, haritayı değiştirmenin ve insanlara bilgiye uygun isimler vermenin ötesine geçen önemli bir revizyon. Odaklanmanın çoğu, örneğin herkesin kavga ettiği bir taht üzerindedir, bu nedenle oyunun yapısı ayara uyacak şekilde değiştirilmiş. Ayrıca Paradox’tan önce karakterlerin birbirleriyle düello yapabilmeleri de dahil olmak üzere birkaç sistem tanıttı. Ama hiçbir resmi oyun kitapları yakalayamadı veya mod gibi gösteremedi. 

Age of Empires II: The Age of Kings

Age Of Empires

İlerlemenizi görmekle ilgili çok ödüllendirici bir şey var. Age of Empires II’de, söz konusu ilerleme, dört “Çağ” boyunca gerçek bir ilerlemedir. Karanlık Çağ’dan başlayarak, oyuncular kaynakları toplar ve İmparatorluk Çağı’na yükselmek için üslerini yükseltirken, tüm bu sırada çiftliklerini savunur ve rakiplerini ezmek için bir ordu kurarlar. Mancınıklarınız düşmanınızın binalarını çabucak işlerken sıra sıra okçu ve şövalyeleri sıraya dizmek gibisi yoktur. Age of Empires II’deki hemen hemen her şey çok pürüzsüzdü ve bugüne kadarki en ödüllendirici gerçek zamanlı strateji oyunlarından birine ödünç verildi. Eklenen oyun mekaniği ve geliştirilmiş görsellere rağmen Age of Empires III bile selefinin kalitesiyle eşleşmekte zorlanıyordu. Age of Empires II, 20 yıl sonra bile oynaması hala eğlenceli olan bir klasik. Kampanya, her biri farklı bir tarihsel figürü takip eden beş senaryoya yayılmıştır. William Wallace, Cengiz Han, Joan of Arc, Edward Longshanks ve yalnızca bazı tarih severlerin hatırlayabileceği diğer isimlerin yer aldığı beş kampanya, her bireyin tarihine farklı bir bakış açısıyla büyük bir çeşitlilik sunuyor. 

Supreme Commander

Supreme Commander

Supreme Commander, herhangi bir oyunda görülen en havalı bina mekaniklerinden birine sahip olabilir. Zırhlı Komuta Birimi olarak da bilinen itibari birim, binaları bir kuantum ağ geçidi aracılığıyla nakleder ve gerçek zamanlı strateji türünde en eğlenceli üs kurma araçlarından birini oluşturur. Üssünüzü inşa etmek ve birimleri çağırmak Supreme Commander’ın büyük bir parçası olsa da, gerçekten parlayan ve oyunu harika RTS oyunları denizinde öne çıkaran savaştır. Diğer oyunların aksine ekranın değerli bir bölümünü kaplayan erişilebilir bir mini harita sağlayan Supreme Commander, seviyenin mini harita görünümüne sorunsuz bir şekilde uzaklaştırma yapmanızı sağlayan bir “stratejik yakınlaştırma” özelliğini kullanır.

Savaş kızıştığında ve haritanın her yerine dağılmış birimleriniz olduğunda, aynı haritanın küçük bir versiyonuyla çalışmadığınız zamanlarda haritanın etrafında zıplamayı yönetmek biraz daha kolay. Supreme Commander, orantılı olarak boyutlandırılmış birimler de dahil olmak üzere, öne çıkmasına yardımcı olan birçok küçük ayrıntıya sahiptir. Küçük görünebilir, ancak oyunun en büyük ve en güçlü birimleri çağrıldığında, kelimenin tam anlamıyla daha küçük güçleri ezebilirler. Supreme Commander, tüm orduları saniyeler içinde yok edebilen devasa birimler olsun ya da olmasın, en tatmin edici savaşlardan bazılarına sahip. Bunu stratejik temel oluşturma ile birleştirin ve harika bir strateji oyununa sahip olun. 

 

 

 

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza