Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek ağrısı için evde ne yapılabilir? Böbrekler işlevleri bakımından en önemli organlardan birini oluşturur. Ancak bilindiği üzere herhangi bir nedenle ağrılar meydana gelebilir. Böbrek taşları özellikle ciddi, dayanılamayan ağrılara sebep olabilir.

Her ne kadar böbreklerin içindeyken taşlar ağrı oluşturmasa da mesaneye doğru hareket etmeye başlayınca ciddi sancılara, ağrılara neden olur. Böbrek taşlarının oluşmasına bakıldığında, böbrek içinde yer alan bazı maddelerin birikerek, katılaşması sonucunda oluştuğu görülür. Kalsiyum oksalat taşları olarak da adlandırılmakta olup bir süre bölgede kalır.

Ancak bir süre sonra büyüyerek mesaneye doğru hareket etmeleri de görülür. Bulundukları yere göre adlandırılmakta olup pelvis, kalis, üreter, renal ve mesane taşı olarak isimlendirilir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi böbrekleri ağrımasına rağmen böbrek taşı olduğunu bilmez. Bu nedenle böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir diyorsanız, ilk olarak belirtilerin neler olduğu bilinmelidir. Bunlardan bazıları şu şekilde görülür;

Şikayetlerin başında şiddetli bir ağrı gelir. Ağrı sadece böbrek bölgesinde değil sırtta, alt karın bölgesinde, kasıklarda, kaburgaların altında da görülebilir. İdrar esnasında ağrı olabilir. Ağrı dalgalarının yoğunluk ve biçimi ise farklılaşabilir.

 1. Sık idrar hisleri meydana gelebilir.
 2. İdrar rengi ve kokusu değişebilir.
 3. Mide bulantısı, kusmalar görülebilir.
 4. İdrar ardından yanma olabilir.
 5. Normalden daha fazla idrara gidilebilir. Buna karşılık idrar miktarı düşebilir.

Eğer bu gibi etmenler varsa ve böbrek ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir diyorsanız, ilk olarak doktora görünmeniz gerekir. Zira her hasta için tedavi ona özel olarak belirlenir.

Böbrek Taşı Neden Meydana Gelir?

Böbrek taşı belirtileri yanı sıra taşların neden oluştuğu da bilinmelidir. Bunlar oldukça geniş olup şu gibi faktörler görülmektedir;

 1. Tek böbrekli olmak taş oluşma tehlikesini arttırabilir.
 2. Obez, kilolu kişilerde böbrek taşı oluşabilir.
 3. Polikistik böbrek yahut farklı bir kistik böbrek hastalığı bulunan bireylerde taş oluşma oranı yükselebilir.
 4. Sıvı birikimini azaltmak için alınan ilaçlar, bir takım antibiyotikler, kalsiyum bazlı antasitler böbrek taşına zemin olabilir.
 5. İdrarda oksalat, ürik asit, kalsiyum ya da sistin oranının artmasına sebep olan rahatsızlıklar, taş oluşumunu arttırabilir.
 6. Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek riski arttırabilir.
 7. Uzun süre D vitamini ve kalsiyum takviyesi almak, taş oluşmasına katkıda bulunabilir.
 8. Yetersiz sıvı alımı, böbrek taşına neden olabilir.
 9. Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla taş oluşabilir.
 10. Geçmiş ailede böbrek taşı olmuşsa, genetik olarak yaşanabilir.
 11. Beslenme böbrek taşı oluşumunda etki gösterebilir.
 12. Sindirim sistemi ameliyatı olanlarda risk tehlikesi artabilir.

Böbrek taşı belirtileri vücudun bir ya da iki tarafında da görülebilir. Kalça ve göğüs kafesinin arasında, omurgada da kendini gösterebilir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Böbrek taşı düşürmenin en kolay yolu ne? Böbrek taşı sorunu yaşayanlar ciddi ağrılar yaşadığı için nasıl düşürebileceğini sıkça sormaktadır. Burada nelere dikkat etmeniz gerektiği bilinmelidir. Sancıların yaşandığı günden itibaren beslenme düzeniniz incelenmeli ve değiştirilmelidir.

Eğer hazır ve paketli gıdalar tüketiyorsanız, sebze ağırlıklı ve sağlıklı bir düzen kabul edilmelidir. Tuz tüketimi de böbreklerin düşmanı olduğu için dikkat edilmelidir. Ayrıca tuzlu konserve, sodyum içeren gıda, hazır gıdalar da tüketilmemelidir.

Böbrek taşı tehlikesini arttıran besinlerden de uzak durulmalıdır. Bu açıdan oksalattan zengin besinlerin böbrek taşını arttırma olasılığı yüksektir. Söz konusu madde,

 1. Dondurma,
 2. Çikolata,
 3. Tahin,
 4. Işgın otu,
 5. Patates,
 6. Fındık,
 7. Fıstık,
 8. Badem,
 9. Susam,
 10. Bamya,
 11. Domates,
 12. Ispanak,
 13. Pazı,
 14. Pancar gibi besinlerde vardır.

Böbrek taşı düşürmenin en kolay yolu için beslenme şekli düzenlenmelidir. Bu kapsamda yüksek lif içeren besinler düşünülebilir. Hazır ve konsantre meyve suları yerine taze sıkılan meyve suları tercih edilebilir. Greyfurt, limon ya da portakal suyuda böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir.

Ayrıca hayvansal gıda tüketimi de düşürülmelidir. Bunların haricinde daha hızlı, kesin çözümler için hızlı bir şekilde doktora gitmeniz önerilmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Teşhis Edilir?

Böbrek taşı belirtileri gösteriyorsanız, doktora giderek muayene olmanız gerekir. Bu noktada kesin bir teşhis konulması için farklı yöntemler kullanılır. Bunlar temel olarak şöyledir;

 1. Kan testi: Böbreklerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol için kan testi olabilir. Bu kapsamda kandaki ürik asit, kalsiyum gibi böbrek taşı oluşumunu etkileyebilecek maddeler incelenir.
 2. İdrar testi: İdrar testi çerçevesinde kan ve enfeksiyon gibi varlıklar tespit edilebilir. Böbrek taşına ek hastalıkları belirlemek, teşhisi kesinleştirmek için önemli ayrıntılar sunar.
 3. Görüntüleme: Görüntüleme yöntemleri sayesinde böbrek taşları belirlenebilir. Bunun için farklı teknikler vardır.

Bilgisayarla tomografi kapsamında küçük taşlar da dahil olmak üzere, böbrek ya da idrar yolunda mevcut taşların yeri, boyutu belirlenebilir. Ayrıca Ultrason da kullanılabilir. Yüksek frekanslı ses dalgaları ile böbrek taşları belirlenebilir ve bilgiler alınabilir.

İntravenöz ürogram ya da intravenöz piyelogram da tercih edilebilen bir yöntemdir. Burada böbrek taşı tanısı nasıl konulur damardan kontrast madde verildikten sonra, böbreklerin süzme işleminin röntgenle kontrol edilmesiyle hareket edilir.

Bunların yanı sıra daha önce idrar ile atılan bir taşın üroloji doktoruna götürülmesi de iç yapısının hangi maddelerden oluştuğunu analiz etmeye izin verir. Laboratuvar ortamında bunları incelemek, ayrıntılı bilgiler sunabilir.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı nasıl yok olur için farklı tedaviler vardır. Bunlar kesin teşhis konduktan sonra hastanın durumuna göre belirlenir. Dolayısıyla bilinçsiz şekilde ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Eğer inceleme ardından böbrek taşlarının küçük olduğu görülmüşse, idrar yolundan geçebilecek boyuttaki taşlar için kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Bunun için farklı ilaçlar yer alır. Kasların gevşemesi sayesinde hızlı özümler alınabilir.

Taşların düşmesi sırasında ağrılar için bir takım ağrı kesiciler de verilebilir. Ancak bazı durumda taşlar, idrar yolundan geçemeyecek kadar büyük olabilir. Burada şokla dalga tedavisi, taşları kırmak için kullanılabilir. BU çerçevede vücudun dışından, taşı parçalamak için güçlü titreşimli ses dalgalarından yararlanılır.

Böylece kırılan taş parçaları, idrar ile uzaklaştırılır. Bu işlemin süresi taşın büyüklüğüne, bulunduğu bölgeye ve cihazın özelliklerine göre 30 ile 45 dakika arası devam edebilir. Taşların kırılması esnasında ağrılar olabileceği için hafif anestezi ya da sedasyon uygulanabilir.

Böbrek taşı nasıl yok olur için üreteroskopi de kullanılabilir. Burada ince aletler kullanılarak lazerle kırma yapılır. Burada idrar yolu uç kısmından girilerek üretra, mesane, üreter geçirerek böbreğe ulaşılır. Taşın boyutu ve bulunduğu konuma göre bütün olarak çıkartmak mümkündür.

Ancak mümkün değilse holmium lazer ile küçük parçalara ayrılarak, idrar ile çıkartılması mümkündür. Bu esnada herhangi bir kitle veya şüpheli oluşuma denk gelinirse biyopsi alınması yahut endoskopik temizleme yapılması mümkündür.

Bunun yanı sıra böbrek taşı ameliyatı da yapılabilir. Açık böbrek taşı ameliyatları, günümüzde fazla yapılmamaktadır. Çok büyük bir taş olması yahut anormal bir durumun olduğu halde tercih edilebilir. Ayrıca hiperparatiroidi ameliyatı da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu