Boyalı saçlara nasıl bakım yapılır? Boyalı saçlar için evde bakım önerileri

Kadınlar için vazgeçilmez olan saç bakım kritelerinden en önemlileri arasında saç boyası yer alır. Yaş almanın etkisi ile saçlara düşen aklardan kurtulmak ya da istenilen saç rengine kavuşmak isteyen kadınlar, saç boyalarını çok sık tercih ederler. Fakat saç boyasıyla saç renginde değişiklik yapan kadınlar için en çok yakınılan durumlardan biri de boyalı saçların çok çabuk matlaşması ve yıpranmasıdır.

Boyalı saç bakımı nasıl yapılır?

Boyalı saç bakımı, doğal renkteki saçlara göre daha hassas ve kapsamlı olmalıdır. Saçlarınıza hoş bir renk uygulaması yaparken saçlarınızın yıpranmamasını sağlamak için hassas bir bakım yapmalısınız. Örneğin boyalı saçınızı yıkarken, öncelikle şampuan tercihini doğru yapmalısınız. Boya içerisindeki kimyasallar yeterince saçı yıpratırken şampuanının da kimyasal içerikli olması saçınıza verilen zararı arttırır. Bu nedenle özellikle paraben gibi yıpratıcı kimyasallar içermeyen ve renk koruyucu özellikte olan şampuanları tercih edebilirsiniz. Ardından nemlendirme ve yumuşatma etkili bakım kremini de mutlaka şampuan sonrası, saçınıza masaj yaparak uygulamalısınız.  Boyalı saçlarınız için evde uygulayabileceğiniz örnek saç maskesi tarifi ise; aloe vera maske sapı kullanılarak içeriğine de zeytinyağı karıştırarak uygulanacak maskedir. Bu maske sayesinde saçlarınız eskisinden daha kalın telli ve canlı bir görünüme kavuşacaktır. Bakım önerileri arasında yer alan diğer tavsiyelerimizi aşağıdaki yazımızda rahatça bulabilirsiniz.

Boyalı Saç İçin Bakım

Boyalı saçlar için bakım nasıl olmalıdır?

Bildiğiniz gibi doğal renkten daha açık tonlarda saç boyama işlemi yapılmadan önce saçın rengi açılmaktadır. Bu işlem, saçı kökten uca kadar yıpratan bir durumdur. Bu sebeple, saçlarınızın matlaşması sonucunda bakım uygulamaları yaparken dikkatli olmalısınız. Kolayca yapabileceğiniz bakım işlemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kimyasal olmayan ve kremli şampuanlar tercih etmelisiniz.
 • Saç bakımı ve onarım işlemi için bakım kremlerinin içinde amonyak olmamalıdır.
 • Saçınızın rengini koruyan saç kremlerini kullanmalısınız.
 • Yıkama işlemi yaparken, saçınızı çok sıcak suyla yıkamamanızı öneririz. Soğuk ya da ılık suyla yıkama şekli uygun olacaktır.
 • Her yıkama işleminde saçınıza şampuan sürmeniz şart değildir. Şampuan kullanmadan da duş alabilirsiniz.
 • Kullanımı sağlanan krem ve şampuan aynı marka ve içerikte olmalıdır.
 • Saçlarınız için çeşitli bitkisel bakım yağlar ya da maskeler de uygulayabilirsiniz.
 • Mümkün mertebe saçınızı maşa, fön ve benzeri uygulamalardan uzak tutmalısınız. Eğer ille de bu cihazlar kullanılacaksa, ısıya karşı koruyucu kremlerden destek alabilirsiniz.
 • Saç derisi ve saçınızın sağlığı için C ve B vitaminlerini almanızı öneririz.
Boya Saçı Yıpratır Mı?

Boya saçı yıpratır mı?

Kadınlar için saç boyama işlemi terapi niteliği taşıyan uygulamalardan biridir. Daha hoş bir görünüme kavuşmak için zaman zaman kadınlar saç renklerinde değişiklik yaparlar. Bu değişim saçın kendine gelmesi bile beklenmeden çok sık yapıldığında yıpranma durumu da kaçınılmaz hale gelir. Genellikle saç boyalarının zarar veren özelliklerinden bir tanesi kalıcı olmasını sağlayan kimyasallar bulundurmasıdır. Kalıcılık, boyaların içinde yer alan sülfür oksidasyonunun saça nüfus etmesiyle sağlanır. Saç için istenilen renge kavuşsanız bile saç tellerinizde incelme ve yıpranma zamanla kendini gösterecektir.

Saç dipleriniz için herhangi bir zarara yol açmayan boyalar kullanabilirsiniz. Çünkü saç şaftı ismi verilen saçın gövde kısmı boyanmaktadır. Saç boyanızın saçınıza verdiği zarar ise boya türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tercih edebileceğiniz boya türleri, yarı kalıcı, kalıcı ve geçici olarak ayrılmaktadır. Sıraladığımız boya türleri saçınız üzerinde farklı etkilere sahiptir. Genellikle kalıcı olan saç boyaları uzun soluklu kullanımının sağlanabilmesi için tercih edilir. Saçınızın rengi alttan orijinal saç telleri çıkmaya başladığında değişim gözlemlenecektir. Ayrıca kalıcılığı yüksek olan saç boyaları, 15-20 yıkama sayısına kadar dayanıklılık gösterir.

Boya Saçı Döker Mi?

Boyalı saçlar dökülür mü?

Saç dökülmeleri, genellikle kadınlar başta olmak üzere erkeklerinde yaşadığı problemlerin başında gelmektedir. Özellikle saçını boyatmayı düşünen kadınlar, bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Saçlar, kadınların en değer verdiği bölgeler arasındadır. Saçınızda zaten mevcut bir dökülme sorunu varsa, bu boya işleminden kaynaklı değildir. Saç dökülmesine neden olan bazı haller şu şekilde sıralanabilir;

 • Saç boyalarının içeriğinde kimyasal bazı maddeler bulunduğu için saç dökülmelerine yol açtığı söylenebilir.
 • Güçlü içerikte üretilen saç boyaları ise saçın kırılmasına neden olurken aynı zamanda dökülmesine de ortam hazırlar.
 • Kimyasal saç boyaları, kafa deriniz üzerinde kepeklenme, alerjik reaksiyonlar ve yanmaya da neden olmaktadır.
 • Boyalı saçlar, zamanla cansızlaşarak dökülmeye başlar.
 • Boyaların içeriğinde yer verilen, hidrojen peroksit içerikleri saç dökülmelerine neden olacaktır.
 • Açık renk saçların koyu renge çevrilmesi dökülmeyi tetikleyecektir.
 • Saç renginin çok fazla açılması da dökülme sorununu ortaya çıkarır.
 • Yapılan işlem ile eşdeğer olarak dökülme oranları kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Bu sorunların yaşanmaması adına saç renginize en uygun renkte boya türünü tercih etmeniz gerekir. Yakın tonlarda boyayacağınız saçlar, dökülme sorununuzu en aza indirecektir. Tabii ki tercih edeceğiniz kaliteli boyalar da saçınız için daha verimli sonuçlar veriyor olacaktır.

Boyalı Saçlara Evde Bakım

Boyalı saçlar için evde bakım rutini

Kadınlar, boyalı saçlarını daha canlı ve parlak göstermek için can atarlar. Mevsim değişiklikleri nedeniyle saçlarınızı boyadıktan sonra, saç tellerinde matlık oluşmaya başlayacaktır. Boyalı saçlar için uygulayabileceğiniz bakım önerileri ile bu matlıktan kurtulabilirsiniz. Tavsiyelerimiz doğrultusunda, saç renginiz öncesinden daha canlı bir görünüme sahip olacaktır. Evdeki malzemelerinizle 5 dakikada hazırlayarak, uygulayabileceğiniz bakım maskeleri şu şekilde sıralanabilir:

Elma sirkesi maskesi

1 ya da 2 su bardağı elma sirkesi ve yine 2 su bardağı kadar su karıştırılmalıdır. Karışımı sprey şişesine alarak çalkalarsanız, sizin için daha işlevsel olacaktır. Elma sirkeli suyu saçınızın dip kısımlarına doğru sıkın. Bu uygulama, saçınızın kaybetmiş olduğu pH seviyesini geri kazandırır. Aynı zamanda saçınızdaki kepek sorununu da ortadan kaldırır. 20 dakika kadar masaj yaparak karışımı yavaş yavaş saçınıza uygulayın.

Avokado maskesi

Cilt ve saç için onarıcı olan maskelerden bir tanesidir. Saçın tellerinizin tamirini sağlarken, aynı zamanda sağlıklı, parlak olmasına yardımcı olur. Kırılmış olan saçlarınız için iyileştirici etkisi vardır. Bu maske, bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ile hazırlanır. Yetişmiş olan avokadoyu ezerek, ikisini ürünü karıştırın. Saçınıza uyguladıktan sonra bir saat kadar bekletin.

Mayonez maskesi

Çoğu kişinin bilmediği bir konu olsa da mayonez içindeki sirke ve yumurta saç bakımında harika sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Mayonezi saçınıza uygularken, haftada bir kez yapmanızı öneriyoruz. Nemli saçınıza uygulayarak, yaklaşık yarım saat kadar bekletebilirsiniz.

Hint Yağı maskesi

Boyadan aşırı yıpranmış olan saçlarınız için saç tellerinizi kalınlaştıracak bir maskedir. Saçınızı kalınlaştırırken aynı zamanda yumuşamasına da yardımcı olur. Maske için gerekli malzemeler; 1 bardak buğday, 2 çay bardağı kadar hint yağı ve 5 bardak su karıştırılmalıdır. Buğdaylar öncelikle suya konularak, kaynatılmalıdır. Kaynatılan buğdayları daha sonra süzün ve hint yağını ilave edin. Maskenin saça yedirilmesiyle 1 saat bekleme süresinden sonra durulayabilirsiniz.

Boyadan yıpranan saçlara çözüm yöntemleri

En bilindik saç bakım rutinlerinden bir tanesi, saç boyama işlemleridir. Kadınlar için vazgeçilmez olan saç boyaları, çeşitli amaçlar ile yapılır. Çoğunlukla saçlar, boyadan yıpranarak eski canlılığını kaybeder. Bu durum saçını sık boyatan kadınlar için can sıkıcı olabilmektedir. Yıpranmış ve kırılmış olan saçlarınız için sizlere özel çözüm yolları sunacağız. Ancak bu doğal yöntemlerde kullanılan herhangi bir ürüne alerjiniz varsa bunlar sizin için uygun olmayabilir.

 • Yıpranmış olan saçlar, bakım yağları, keratin botoks gibi uygulamalar ile eski canlılığını geri kazanır.
 • Muz, yumurta, bal, süt ve zeytinyağı ile özel bir karışım hazırlanarak, haftada bir bu karışımı uygulayabilirsiniz.
 • Saçınız boyadan yandı ve yıprandıysa, saç düzleştiricilerden uzak durulmalıdır.
 • Yanlış saç için A, B, C ve E vitaminleri doğal bir görünümün geri kazanılmasında etkilidir.
 • Saçınız hem kurumuş hem yanmış hem de boyadan yıpranmışsa, doğal bakım maskelerini öneriyoruz. Özellikle duş sonrası saç bakım kremleri ve yağlarını uygulayabilirsiniz.

Boyalı saçlara bakım konusunda sık sorulan sorular

Sizlere boyalı saçlarınıza nasıl bakım yapacağınız konusunda birçok bilgi verdik. Ancak hala aklınıza bazı sorular takılabilir. Sık sorulan sorular ve cevapları bölümümüzde aklınıza takılan her soruya cevap bulabilirsiniz. 

Boyadan yıpranan saça nasıl bakım yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Boyalı saç için gerekli bakım rutini, doğal renkteki saçlardan farklıdır. Çünkü boya içerisindeki kimyasallar sonucu saçta istenmeyen pek çok etki oluşur. Boyalı saçlar için bakım yapılırken keratin ve hazır serumlar gibi bakımlar tercih edilebilir. Ancak bunlar haricinde evde uygulanabilecek yöntemlerin sayısı da oldukça fazladır. Bunları sizler için bu yazımızda derledik.

Boyadan incelen saçlara nasıl çözüm bulunur?

Isıyla uygulanan işlemler, renk açıcılar ve boyalar saçların incelenerek yıpranmasına yol açabilir. Bu nedenle saçınız boyadan sonra kendini yenilemeden yeniden boyama işlemi yapmamalısınız. Ayrıca boyadan yıpranan saçlarınızı ısıyla şekillendirmekten de kaçınmalısınız. Yukarıda anlattığımız bakım önerilerini dikkate alarak saçınızdaki yıpranma ve incelme etkilerini giderebilirsiniz.

Boyalı saçlar hangi şampuanı kullanmalı?

Saç tipinize uygun şampuan ve bakım kremi kullanmak, saç bakımı için atmanız gereken ilk adımdır. Bu nedenle boyalı saçlara özel şampuanları kullanabilirsiniz. Boyanın doğal içerikli olmasına ve saçı yıpratıcı etkisi olan kimyasallar bulundurmamasına dikkat etmelisiniz.

Hangi aralıklarla saç boyanmalı?

Saç boyama rutininizi saçınızın sağlığına göre belirlemesiniz. Sağlıklı ve boyaya alışan saçları 26- 30 günde bir boyamak idealdir. Bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Ancak saçınız boyadan dolayı yıprandıysa ve yandıysa, saçınıza 2 ay kadar bir süre boya kimyasalları uygulamamak yararlı olacaktır.

Boyalı saçlar nasıl yumuşatılır?

Kimyasal içerikli boyalar saçlarda kurumaya ve yıpranmaya neden olur. Boyalı saçlarınızı yumuşak ve parlak bir hale getirmek için doğal saç bakım yağları kullanabilir, tarifini verdiğimiz saç bakım maskelerini uygulayabilirsiniz. Düzenli bakımla kısa süre içerisinde sağlıklı ve yumuşak saçlara ulaşabilirsiniz.

Boyalı saç uzar mı?

Sağlıklı ve doğal nem dengesinin korunduğu saçlar hızlı uzar. Boya, uzamaya engel bir durum oluşturmaz. Ancak boyama sonrası bakımı ihmal etmemelisiniz. Boyadan yıpranan saçar kırılacağı ve nem dengesini kaybedeceği için uzamama hızı oldukça düşer. Bu nedenle boya sonrası hassas bir bakımla saçlarınızın hızlı uzamasına destek olabilirsiniz.

Hamileler saç boyası yaptırabilir mi?

Hamileliğin ilk 3 ayından sonra boyama işleminin zararlı olabileceğini belirten kaynaklar da vardır. Özellikle boya içerisindeki zararlı kimyasalların saç derisi aracılığı ile vücuda geçebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hamilelikte kimyasal içerikli işlemler minimum seviyede tutulmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi için hamileliğinizi takip eden hekiminize danışabilirsiniz.

Boyalı saça perma tutar mı?

Doğal duran ve uzun süre kalıcı dalgalı saç yaptırmak istiyor ama saçınızda boya olduğu için endişe mi ediyorsunuz? Saç boyası perma yaptırmaya engel oluşturmaz. Ancak hem boya hem de perma işlemlerinin yıpratıcı etkisinden korunmak için düzenli bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Boyalı saç yağlanır mı?

Bakımlı ve sağlıklı saçların normal seyreden bir yağlanma süresi bulunur. Hızlı yağlanan ya da aksine çok kuru olan saçların sağlıksız olduğundan söz edilebilir. Yağlanma ve boyanın direkt olarak bağlantısı bulunmasa da saçınıza zarar veren kimyasal içerikli boyalar, hızlı yağlanmaya sebep olabilir. Bunu doğal içerikli boyalar kullanarak ve bakım rutininizi düzenli uygulayarak sağlayabilirsiniz.

Boyalı saç her gün yıkanır mı?

Boyalı saçların hızlı yağlanmaması, nem dengesini koruması ve sağlıklı kalması için her gün yıkama önerilmez. Bunun yerine 2-4 günde bir şampuan ve saç bakım kremi ile yıkamanız daha sağlıklıdır. 

Boyalı saç polisliğe engel mi?

Rengi doğal tonlarda olan saç boyaları polisliğe engel oluşturmamaktadır. Polislikle ilgili kılık, kıyafet ve saçla ilgili yönetmelikte saç boyasının yasak olduğu ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır.

Boyalı saça kına yakılır mı?

Kınanın saça daha iyi nüfuz edebilmesi için saç diplerinde boya olmaması daha sağlıklıdır. Ancak çok koyu tonlarda olmayan saç boyalarının üzerine kına yakılabilir.

Boyalı saç sabun ile yıkanır mı?

Saçı sertleştirmeyen ve kurutmayan sabunlar boyalı saçlar için de tercih edilebilir. Doğal sabunların ve şampuanların saçı besleyici bir etkisi bulunur. Bu nedenle doğal içerikli olduğu sürece hem sabun hem de şampuanlar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler