Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? – Boyun tutulması boyun sinirlerinde meydana gelen ve kişinin günlük hayatını ciddi oranda etkilemekte olan bir kas rahatsızlığıdır. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan boyun tutulmasının en önemli nedeni ise uzun süre aynı yönde yatarak sinirleri zorlamaktır. Peki herkesin başına gelebilen boyun tutulmasına ne iyi gelir?

 1. Dinlenmek
 2. Soğuk ya da sıcak uygulamak
 3. Boyun gölgesini esnetmek
 4. Sorunlu bölgeyi çalıştıran egzersizler yapmak

Her doku gibi kas dokusu da uzun süre çalıştığında sorun çıkartabilmektedir. Bu durumlarda boyun kaslarını bir süre dinlendirmek boyun tutulmasının geçmesini saplayabilmektedir. Bu süreçte masa başında çalışanlar iki gün izin alabilir veya sürekli olarak araba kullananlar iki gün boyunca araba kullanmayı bırakabilir.

Boyun tutulmasında uygulanabilecek bir diğer yöntem ise ağrının en şiddetli olduğu ilk 24 ila 48 saatlik süreçte ağrıyan bölgeye sıcak veya soğuk uygulaması yapılması gerekmektedir. Boyun tutulmalarında ilk 24-48 saat ağrının en şiddetli olduğu zaman aralığıdır. Soğuk uygulama enflamasyonu azaltmakta sıcak uygulama ise kan akışını hızlandırarak kasların salınmasına fayda sağlamaktadır.  Bazı kişilerde sıcak uygulama işe yararken bazı kişilerde soğuk uygulama fayda sağlamaktadır. Kişinin bu yöntemlerin her ikisini deneyerek vücuduna iyi geleni seçip bir süre uygulaması gerekmektedir.

Boyun tutulmalarında hafif miktarda boyun bölgesi esnetildiğindeboyun sinirleri yavaş yavaş salınacaktır.Genellikle fizyoterapilerde uygulanan bu yöntemi evde kendi kendinize de uygulamanız mümkündür.

Boyun bölgesine kas gevşetici krem sürerek hafif şekilde masaj uygulaması yapmak ve bazı boyun egzersizlerini yapmakta sorunlu bölgenin iyileşmesini saplayacaktır.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması, başı bir yöne doğru hareket ettirirken ağrı hissedilmesi veya hiçbir şekilde hareket ettirilememesidir. Bu durum bazen baş ağrısı, omuz ağrısı veya kol ağrısı ile birlikte meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni boyun sinirlerinin vücudun hareket mekanizmasını etkileyen sinirler olmasıdır. Bu sinirler hasar gördüğündü anda diğer bölgelerde de ağrılar meydana gelebilmektedir.  Boyun tutulması yaşayan bir kişi arkasına dönmekte veya diğer tarafa kafasını hareket ettirmekte sorun yaşayacağı için bütün vücuduyla dönmek zorunda kalmaktadır.

Boyun tutulmasının en yaygın sebpleri kas gerilmesi veya yumuşak doku zedelenmesidir. Boyun bölgesinde yer alan levator skapula kasları en hassas kas dokusu olması sebebiyle en ufak etmenlerden bile zarar görebilmektedir.

Boyun tutulması belirtileri nelerdir?

Boyun tutulmasından ortaya çıkan en önemli belirti ağrıdır. Kişi kafasını bazı yönlere çevirmekte zorlanır ve bu sırada ağrı meydana gelir. Boyun ağrısında ortaya çıkan ağrılar üç gruba ayrılmaktadır;  

 1. Keskin ağrı meydana gelen hastalarda tek bir noktaya ani ağrılar saplanmaktadır. Bıçak sağlanması olarak da nitelendirilen bu ağrılar genellikle boynun alt kısmında ortaya çıkar.
 2. Genel ağrı da ise çoğunlukla ağrı boyunun bir bölgesinde bulunmaktadır.
 3. Yayılan ağrı tipi ise kişiyi en çok zorlayan ağrı türüdür. Çünkü ağrı sinirleri takip eden tüm uzuvlara yayılmaktadır. Bu da boyun bölgesi ile birlikte beli sırt ve kol ağrılarına neden olmaktadır.

Boyun tutulması belirtileri arasında şu belirtilerde bulunmaktadır;

 1. Karıncalanma
 2. Uyuşma,
 3. Baş ağrısı

Karıncalanma, uyuşma veya zayıflık hissi sadece boyun bölgesinde değil aynı zaman da kol, omuz veya parmaklarda da meydana gelebilmektedir.

Boyun sinirlerinin bağlı olduğu baş bölgesi de bu hastalıktan nasibini almaktadır. Boyun tutulması yaşayan bir kişide baş ağrısı ortaya çıkması da çok yüksek olasılıktadır.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Levator skapula kası boyun bölgesinde yer alan en hassas kas olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu kas servikal omurgasını omuz ile birleştirmekle görevlidir. Boyun tutulması nedeni ise bu kasın herhangi bir etmene bağlı olarak zarar görmesi ile ortaya çıkmaktadır. Boyun tutulmasına neden olan etmenler şöyledir;

 1. Uyku halindeyken boyuna ters bir hareket yaptırılması.
 2. Spor aktivitesi sırasında meydana gelen boyun yaralanmaları
 3. Yüzmek aktivitesi sırasında başın sürekli olarak aynı tarafta kalması,
 4. Uzun süre bilgisayar başında eğik bir şekilde oturulması,  
 5. Kaslarda gerginliğe sebep olacak miktarda stres veya kaygı yaşamak
 6. Uzun süre boyunca telefonun boyun ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulmaya çalışılması.  

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması bir kas burkulması ile meydana gelen bir rahatsızlık olduğu için herhangi bir kas yaralanmasında hangi yöntemler uygulanıyorsa bu durumda da aynı yöntemler uygulanabilmektedir. Boyun tutulması tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 1. İlaç tedavisi
 2. Fizik tedavi
 3. Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı
 4. Kısa Süreli İmmobilizasyon
 5. Steroid Enjeksiyonları
 6. Boyun Tutulması Ameliyatı

Boyun Tutulmasında İlaç Tedavisi

Boyun tutulmasında ilaç tedavisi uygulanırken en çok tercih edilen ilaçlar anti-enflamatuar grubudur. Kas gevşetici olarak da bilinen bu ilaçlar krem formunda bulunmakta ve sorunlu bölgeye masaj uygulayarak sürülmektedir. Boyun tutulması ile karşı karşıya kalan kişilerin uzman bir doktora başvurarak doktor tarafından reçetelendirilen ilaçların kullanılması daha doğrudur.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, Fiziksel Tıp Rehabilitasyon uzmanı tarafından belirlenen boyun güçlendirici egzersizler ile boyun tutulmalarının geçirilmesi hedeflenmektedir.

Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı

Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı tedavi yöntemde, ağrılı bölgenin etrafına küçük elektrotlar yerleştirilmektedir. Bu elektrot ile yollanan elektrik sinyalleri ile boyun bölgesindeki ağrı hafifletilmektedir.

Kısa Süreli İmmobilizasyon

Kısa Süreli İmmobilizasyon tedavisinde boyun bölgesine yerleştirilen yumuşak bir destek ile boyun bölgesi rahatlatılır ve ağrı azaltılır.

Steroid Enjeksiyonları

Steroid Enjeksiyonları ile kortikosteroid ilaçlar boyun kaslarına enjekte edilir ve boyun bölgesi uyuşturularak ağrı hafifletilmeye çalışılır.

Boyun Tutulması Ameliyatı

Bazı boyun tutulması vakalarında yukarıda geçen uygulamaların hiçbirisinin fayda sağlamaması halinde çok nadirde olsa son çare olarak boyun tutulması ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat ile omurilik sıkışmasının giderilmesi hedeflenmektedir.

Boyun Tutulmasına Evde Bitkisel Çözüm

Bazı kişiler ilaç tedavisi uygulamadan evde kendi yöntemleri ile boyun tutulmasını geçirmek istemektedir. Bazı bitkisel çözümler ile boyun tutulması tedavi edilebilmektedir. Boyun tutulmalarında en etkili 4 bitki zencefil, biberiye, kedi otu ve kekiktir. Boyun tutulmasına evde bitkisel çözüm için şu adı geçen bu dört bitkiyi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.  

Boyun Tutulmasında Zencefil Çayı

Zencefilin fayda sağlamadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Kas gevşetici ve sinir rahatlatıcı özelliği ile boyun tutulmasında zencefil çayı uygulaması boyun bölgesini fazlasıyla rahatlatacaktır. 15 gram kadar zencefili rendeleyip 300 ml sıcak suda 10 dakika kadar kaynatın ve daha sonra süzerek için anında rahatlama hissi verdiğin göreceksiniz.  Günde 2 bardak içerek 1 hafta kadar uyguladığınızda kesin çözüm elde edeceksiniz.

Boyun Tutulmasında Biberiye Yağı

Boyun tutulması ile gelen ağrı birçok kişide ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kas gevşetici ve ağrı kesici özelliği ile boyun tutulmasında biberiye yağı kullanarak sorunlu bölgeye masaj uygulaması yapın. Gece yatmadan önce uygulanan bu yöntem kasların gevşemesine neden olacak ve ağrıyı azaltacaktır.

Boyun Tutulmasında Kedi Otu

Boyun tutulması hastalığında kullanılan bir diğer yöntem ise kedi otudur. Boyun tutulmasında Kedi otu toz halinde bir miktar zeytin yağı ile karıştırarak doğal bir krem elde edilmektedir. Daha sonra bu kremi boyun bölgesine masaj yaparak uygulamak gerekmektedir. Bir saat kadar beklettikten sonra sıcak su ile durulanmalıdır.

Boyun Tutulmasında Kekik Çayı

Ağrı kesici özelliği ile bilinen kekik tıpkı zencefil gibi birçok hastalıkta kullanılmakta olan doğal bir bitkidir. Boyun tutulmasında kekik çayı içerek kasları rahatlatmanız mümkündür.  Aynı zaman da poşet kekik çayını ılık bir sıcaklığa getirerek boyun bölgesine koymanızda ağrıyı almada fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu