Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor Sorunu ve Çözümü

Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor sorunu ve çözümü birbiri ile uyumludur. Hemen hemen herkesin başına gelen sorunun çözümü elbette bulunmaktadır. Özellikle bazı filtreler doğrulanmamış geliştiriciler tarafından bilgisayarı uygulamalara karşı korur. Bu filtreye Windows 10’da SmartScreen adı verilmektedir. Filtrenin gönderdiği hata mesajlarının çoğu basitçe çözülebilir.

Bilgisayar hataları genelde ekstra izinler ya da yönetici hesabından açılan oturumlar ile alakalıdır. Bu noktada uygulamanın geliştiricisi ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Hata genelde sorunlu çalışanlarda ortaya çıksa da bazen sorunsuz çalışan uygulamalarda da görülebilir. Bu hataya uyumluluk hatası adı verilir. Yüklemeye çalıştığınız uygulama Windows 10 ile uyumsuzdur. Bunun dışında yüklü olmayan bir uygulamayı açmaya çalışırsanız da aynı sorun çıkar.

Yönetici Hesabı Kullanmayı Deneyin

Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor sorunu ve çözümü için en etkili yöntemdir. Eğer uygulama sisteminizde yüklüyse böyle bir uyarı çıkmaz. Ancak hata mesajını gördüyseniz ilk yapmanız gereken yönetici hesabı ile oturum açmak olacaktır. Eğer Windows yönetici hesabı kullanmıyorsanız yönetici hesabına geçmeniz gerekir. Daha sonra uygulamayı tekrar açın ya da yüklemeyi deneyin. Eğer sorun devam ederse ortada başka bir neden var demektir. Bu nedenler;

  • Eğer Windows 10’un 32 bit sürümünü kullanıyorsanız ve bir uygulamanın 64 bit sürümünü yüklemeye çalışıyorsanız “bu uygulama bilgisayarınızda çalışmıyor” mesajını alırsınız.
  • Bu durum 64 bit bilgisayar ve 32 bit uygulama ile de yaşanabilir.

Bunun yüzünden yaşanan bir hata varsa tek bir çözümü bulunmaktadır. Uygulamanın doğru sürümü bulunmalı ve bilgisayara o yüklenmelidir.

SmartScreen’i Devre Dışı Bırakın

Yukarıdaki çözümler denediyse ve sonuç vermediyse SmartScreen’i devre dışı bırakmak gerekir. Bunun için takip edilmesi gereken adımlar;

  • Denetim masasını açın
  • Sistem ve güvenlik>Güvenlik ve bakım adımlarını takip edin
  • En altta Windows SmartScreen> Ayarları değiştir seçenekleri yer alacaktır
  • Bu pencerede Windows SmartScreen kapat seçeneğine tıklayın
  • Uygulamayı yönetici hesabınızdan açmayı deneyin

Eğer bu adımları takip ettikten sonra uygulama açılırsa emin olmak adına uygulama içeriğini kontrol edebilirsiniz. Eğer yine yüklenmezse sorun uygulama dosyalarından kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada yapmanız gereken tek şey uygulamayı güncellemek olacaktır. Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor sorunu ve çözümü bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu