Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?

Buğday yağı ile saç bakımı özellikle Japonya da oldukça tercih edilen bir bakımdır. Uzun ve bakımlı saçlara sahip olan Japon kadınlarının düzenli olarak uyguladığı biliniyor. Peki buğday yağı saça nasıl uygulanır? Merak edilen soruları tek bir yazıda topladık. Bununla birlikte buğday yağı saç çıkarır mı? ve buğday yağlı saç baş ağrısı yapar mı? Gibi sorularında cevaplarını kaleme aldık.

Bkn: Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?

Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?
Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?

Buğday yağı nedir?

Buğday yağı yapısında bol miktarda magnezyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra E, F ve B grubu vitaminleri de içerisinde barındıran önemli yağlardan birisidir.

Özellikle aktarlardan buğday yağı seçerken soğuk sıkım veyahut soğuk presleneme yöntemi ile elde edilmesine önem verin. Buğday tohumundan elde edilen 1 litre buğday yağı için yaklaşık 550 kilo buğday gerekmektedir.

Buğday yağının faydaları

Buğday yağı bilinenin aksine oldukça faydalı bir yağdır. İçerisinde vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Gelin hep beraber buğday yağının genel olarak faydalarına bir göz atalım.

 • Erkeklerde sperm üretimini destekler. Buğday yağı yapısında bol miktarda E vitamini barındırır. Bu da erkeklerde sperm oluşumunu desteklemektedir.
 • Anksiteye iyi gelir. Buğday yağı yapısında bol miktarda B vitamini ve türevlerini içermektedir. Buda anksiyeteye oldukça iyi gelmektedir.
 • Cildi nemlendirir. Buğday yağı temiz cilde düzenli olarak uygulandığında cilde nem desteği vererek daha dolgun durmasını sağlar.
 • Diyabetin oluşmamasına yardımcı olur. Buğday yağın içerisinde bulunan B1 ve E vitaminlerinin birleşik etkisi diyabet için bulunmaz bir savaşçıdır. Doktor kontrolünde günde üç yemek kaşığı buğday yağı tüketmek ker hastalarında glikoz seviyesini düşürür ve insülin ihtiyacını azaltır.
 • Besin takviyesi olarak muhteşem. Buğday yağı içerdiği vitamin ve minerallerden ötürü genellikle sporcular tarafından besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt hastalıklarında bulunmaz bir nimet. Ciltte meydana gelen sedef hastalığı, dermatit, egzama ya da yara izleri gibi ciltte yer alan sorunlarda buğday yağından faydalanılabilir. Bu durumlarda buğday yağı önemli şekilde iyileştiricidir. Hatta bazı durumları tamamen ortadan da kaldırabilmektedir. Bununla birlikte güneş yanığını da tedavi etmektedir.
 • Yaşlılık belirtilerini gözle görülür şekilde azaltır. Buğday yağı yapısında yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Buda cildin yaşlanmasını önler ve kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer.
Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?
Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?

Buğday yağının saça faydaları

İçerisinde birçok vitamin ve mineralleri taşıyan buğday yağının saça olan faydaları anlatılmakla bitmez. Bizde sizler için saça olan faydalarını derledik.

 • Saçları ayda 7 cm’e kadar uzatır.
 • Saçlara gözle görülür bir parlaklık verir.
 • Saç tellerini kalınlaştırır.
 • Saçı dış etkenlerden korur.
 • Saçların kırılmasını önler.

Buğday yağı saça nasıl uygulanılır?

Buğday yağını saçınıza uygulamadan önce derinizin en hassas yerinde alerji testi yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında saçınıza maske olarak kullanabilirsiniz. Bunun için saç tipinize uygun maskeler tercih etmeniz gerekmektedir. Bizde 5 çeşit saç için çeşitli maskeler derledik.

Yağlı saçlar için buğday yağı maskesi

Saçta yağ oluşması genellikle kötü beslenmeden ve saç diplerinin sürekli sebum üretiminden kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için öncelikle beslenmenizi doğru bir şekilde ayarlamanız gerekmektir. Daha sonrasında şimdi bahsedeceğiz maskeyi düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 1 limon
 • 1 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

Yumurtayı beyazı ile iyice özdeşleşene kadar çırpın. Sonra içerisine sırası ile balı, limonu ve buğday yağını ilave edin. Homojen bir kıvam almasına özen gösterin. Öncesinde saçlarınıza sıcak havlu ile sarmanız maskeden alacağınız etkiyi artıracaktır. Maskeyi saçlarınıza 40 dakika bekletin. İyice saca nufus etmesi için saçlarınızı hava geçirmeyen bir poşet ile sarın. Daha sonra 5 dakika poşete ısı verin. İşlem sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru saçlar için buğday yağı maskesi

Saçların kuruması aslında dönemsel olarak birçok insanın başına gelebilmektedir. Bu durumu önlemek için ani hava değişimlerinden uzak kalmak gerekir. Bunun dışında uygulayacağınız harika bir nem bombası maskesi ile birlikte geldik. Maskenin yapılışı şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 3 aloe vera yaprağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

Aloe vera yapraklarını 1 gece dik bir şekilde bardağın içerisinde bekletin. Bu yaprağın içerisinde ki cildi yakan maddeyi atmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra başka bir kasede balı ve yumurta sarısını karıştırın. Kalan tüm malzemeleri de ilave edin. Maskeden maksimum fayda almak için işlemden önce saçlarınızın diplerine peeling yapabilirsiniz. Daha sonrasında nemli saçlarınıza maskeyi parmak uçlarınız ile yedirin. Güzelce masaj yaptıktan sonra saçlarınızı streç ile sarın. 25 dakika maskenin saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. İşlem sonrasında ılık bir su ile maskeyi tamamen arındırın. 2 haftada 1 kez bu maskeyi saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

İnce telli saçlar için buğday yağı maskesi

İnce telli saçlar genellikle dış etkenlerden daha fazla etkilenen saç tipleridir. Dolayısıyla içten korumak ve dışarıdan korumak oldukça önemlidir. Bunun için size harika bir maske tarifi vereceğiz. Maskemiz şu şekilde:

Malzemeler:

 • 1 olgun avokado
 • 1 olgun muz 
 • 2 çay kaşığı bal
 • Yarım yemek kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

1 adet olgun avokadoyu ve muzun bir çatal yardımı ile ezin. Sonra kalan malzemeleri içerisine ilave edin. Maskeyi saçınıza uygulamadan önce saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile temizlemeniz maskeden alacağınız verimi maksimum seviyeye çıkaracaktır. Hazırladığınız maskeyi saçlarınıza 40 dakika bekletin. Bu arada saçlarınıza 5 dakika ısı verebilirsiniz. Sonrasında ılık bir su ile maskeyi saçlarınızdan arındırın. İşlemi haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kırık saçlar için buğday yağı maskesi

Saçların kırılması birçok faktörden dolayı oluşabilir. Isı kullanmak, agresif işlemler yaptırmak ve en önemlisi yanlış ürün kullanımı buna neden olabilir. Saçlarınızı kestirmeden bu kırıklardan kurtulmak istiyorsanız öncelikle beslenmenizi düzene koymanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise şimdi bahsedeceğimiz maske ile kırıkların görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı buğday yağı
 • 1 yumurtanın akı
 • Yarım yemek kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

Yumurta akını blender ile kar beyazı halini alana kadar çırpın. Daha sonrasında içerisine kalan malzemeleri de ilave ederek 10 dakika malzemelerin iyice birbirine özdeşleşmesini sağlayın. Maskeyi saçınıza uygulamadan önce saç derinize parmak uçlarınız ile masaj yapın. Bu işlem saçta kan dolaşımını arttıracaktır ve maskeden alınan verimi arttıracaktır. Daha sonra yine masaja devam ederek maskeyi saç derinize zarar vermeden yedirin. Daha sonrasında saçlarınızı streç film ile sarın. 30 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Haftada 3 kez maskeyi saçınıza yapabilirsiniz.

Hızlı saç uzatan buğday yağı maskesi

Aslında saçların hızlı uzaması sadece maske ile sağlanacak bir yöntem değildir. Bunun için önce vitamin değerlerine baktırmanız gerekmektedir. Daha sonrasında saça maske uygulamanız ve düzenli beslenmeniz gerekiyor. Eğer bu dediklerimizi tamamen yapmışsanız size en hızlı saç uzatan maskeyi derledik.

Malzemeler:

 • 2 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı buğday yağı
 • 1 su bardağı su

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kaseye aldıktan sonra birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Maskenin yeteri kadar kıvam aldığından emin olduktan sonra saçlarınızı ılık bir su ile nemlendirin. Daha sonrasında parmak uçlarınız ile maskeyi saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar yedirin. Burada masaj yapmak maskenin saçta daha iyi etki etmesine yardımcı olacaktır. Maskeyi saçınızda 1 saat boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftanın 2 günü saçlarınızı bu maske ile şımartabilirsiniz.

Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?
Buğday yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Buğday yağı saç rengini açar mı?

Buğday yağının saça sürülmesi hakkında merak edilen sorular

Saça düzenli olarak buğday yağı sürmek saçları güçlendirir, parlatır ve oldukça hızlı uzatır. Bununla birlikte rapunzel gibi saçlara sahip olmanın sırrı da buğday yağının içerisindeki bileşenlerde saklı. Gelin hep beraber buğday yağının saça sürülmesi hakkında merak edilen sorulara yakından göz atalım.

Buğday yağı saç çıkarır mı?

Buğday yağı saça masaj yoluyla uygulandığında kan akışını arttırır. Böylece saç çıkmayan yerlerde saçların tekrar çıkmasını sağlar.

Buğday yağı sürülen saçta baş ağrısı yapar mı?

Buğday yağını saçlarınıza uyguladığınızda uzun süre bekletmeden dolayı kafanız üşüyebilir. Bu durumda saçta baş ağrısına neden olabilir.

Buğday yağı sürülen saç boyanır mı?

Temiz saça saç boyası uygulamak boyanın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla saçlarınızda buğday yağı var iken saç boyası kullanmayınız.

Buğday yağı saçta bit yapar mı?

Saça uygulanan yağlar saçta bit oluşturmaz.

Buğday yağı saç dökülmesine iyi gelir mi?

Saçların dökülmesi genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla tek başına buğday yağı kullanmak saç dökülmesine iyi gelmeyebilir. En yakın sağlık kuruluşunda vitamin değerlerinize baktırın.

Buğday yağı saç gürleştirir mi?

Buğday yağını saçlarınıza masaj yolu ile uyguladığınızda saçların beslenmesine yardımcı olacaktır. Bu da saçların güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Buğday yağı saç güzelleştirir mi?

Buğday yağı saçta düzenli olarak kullanıldığında saçlara parlaklık verir. Bununla birlikte sağlıklı bir şekilde beslenirseniz de saçlarınız oldukça güzelleşecektir.

Buğday yağı saç hastalıklarına iyi gelir mi?

Saç hastalıklarının en iyi çözümü bir doktora başvurmaktır. Çünkü buğday yağı sürdüğünüzde durum daha da kötüleşebilir. Bunun olmaması için bir doktor kontrolünde olmanız önemlidir.

Buğday yağı saça ıslakken mi sürülür?

Buğday yağını saçlarınıza kuru ya da ıslak iken uygulayabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra saçlarınızın elektriğini almasında iyi olacaktır.

Buğday yağı saçı ısıdan korur mu?

Saçlarınıza ısı kullanmadan önce buğday yağı sürmeniz ısının saça verdiği zararı en aza indirecektir. Böylece saçlarınız daha az kırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler