Çam terebentin yağı saç uzatır mı? Saç uzatan çam terebentin yağı maskeleri

Çam terebentinin kullanım alanları nelerdir? Peki çam terebentin yağı saç uzatır mı? Çam terebentin yağının faydaları ve zararları nelerdir? Çam terebentin yağı hakkında merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Çam terebentin yağı özellikle saça faydaları ile ön plana çıkmayı başarmış doğal bir yağdır. Gerek saç maskeleri gerek saç bakım ürünleri gerekse saç kürlerinde sıklıkla kullanılan çam terebentin yağının kullanım alanları, faydaları, zararları, kullanım şekli ve hakkında merak edilenler…

Çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağı nasıl elde edilir?

Çam terebentin yağı, özellikle saçlara olan faydaları ile bilinen doğal bir yağ çeşididir. Hızlı saç uzatma ve saçları güçlendirme konusunda hızlı, pratik ve ucuz bir yol sağlaması ile saç bakımında düşkün olan pek çok kişi tarafından tercih edilen çam terebentin yağının nasıl elde edildiği de birçok insan tarafından merak edilmektedir. Peki çam terebentin yağı nasıl elde edilir? Hangi ağaç ile çam terebentin yağını elde etmek mümkündür?

Çam terebentin yağı adından da anlaşılacağı üzerine çam ağacından elde edilmektedir. Çam ağacının iğne yapraklı kısmından ya da gövdesinden elde edilmekte olan çam terebentin yağı saç uzatmadan, eklem ağrısına, eklem ağrısından, stresi engellemeye ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu özellikleri ve doğal bir çözüm yolu olması ile pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan çam terebentin yağının faydaları ile yazımıza devam ediyoruz.

Çam terebentin yağı

Çam terebentin yağının faydaları nelerdir?

Çam terebentin yağı saymakla bitmeyen faydalara sahip olması nedeniyle popülerliğini her zaman korumaktadır. Yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılan çam terebentin yağı pek çok alanda alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Peki çam terebentin yağının faydaları nelerdir? Çam terebentin yağının yararları;

 • Çam terebentin yağı, özellikle eklem ağrısı ve romatizma kaynaklı ağrılara karşı iyi gelen çam terebentin yağı, ağrı kesici bir özelliğe sahiptir.
 • Çam terebentin yağı nefes açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle çam terebentin yağı ile yapılan bir buhar banyosu ile daha rahat nefes almaya başlayabilirsiniz.
 • Çam terebentin yağı, üst solunum yolları ile ilgili problemlerin çözümüne iyi gelmektedir.
 • Çam terebentin yağı, yoğun stres ile başa çıkma ve yorgunluk ile ilgili şikayetleri gidermektedir.
 • Çam terebentin yağının kokusu sayesinde konsantrasyon süresini uzattığı ve daha rahat konsantrasyon olmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Çam terebentin yağı antibakteriyel bir özellik taşımaktadır. Bu özelliği ile çam terebentin yağı, cilt üzerinde enfeksiyon gibi şikayetleri engellemektedir.
 • Çam terebentin yağı, düzenli kullanımında kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olması ile varis oluşumunu engeller.
 • Çam terebentin yağı, kırışıklık, siyah nokta, sivilce, egzama gibi şikayetlerin önüne geçmektedir.
 • Çam terebentin yağı, saç ile ilgili birçok problemin çözülmesine yardımcı olmaktadır. çam terebentin yağının saça olan faydalarını yazımızın devamında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Çam terebentin yağı maddeler halinde sıraladığımız şekilde pek çok alanda kullanılmaktadır. Kısaca çam terebentin yağı cilt sorunları, stres faktörü gibi psikolojik sorunlar, varis problemi, saç bakımı, kan dolaşımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. 

Çam terebentin yağı zararları

Çam terebentin yağının zararları nelerdir?

Çam terebentin yağı genellikle yararları ile bilinse de alerjik reaksiyon ve aşırı kullanım gibi nedenler sonucunda belli başlı noktalarda insan vücuduna zarar verebilmektedir. Peki pek çok alanda işe yarayan ve fayda sağlayan çam terebentin yağının zararları nelerdir? Çam terebentin yağının zararlarını görelim;

 • Çam terebentin yağı saç derisi ve cilt üzerinde yanma, şiddetli kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.
 • Çam terebentin yağı mide bulantısına yol açabilir.
 • Çam terebentin yağı baş ağrısına neden olabilir.
 • Çam terebentin yağı, eğer hassas bir cilde sahipseniz cildinizde yanma gibi reaksiyonlar gösterebilir.
 • Çam terebentin yağı tansiyon gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

Çam terebentin yağı ile ilgili uzmanların önerilerinden birkaçı ise şunlardır;

 • Çam terebentin yağını çocukların kullanımından kesinlikle sakınız.
 • Çam terebentin yağının göz sağlığınız için göz çevresi ve gözler ile temasından kaçınınız.
 • Çam terebentin yağını ilaç kullanan kişilerin kullanmaması kesinlikle önerilmemektedir.

Çam terebentin yağı yukarıdaki öneri ve tavsiyeler dikkat edildiği, aşırı kullanımdan kaçınıldığı, doktora danışılarak kullanıldığı takdirde fazlasıyla sağlıklı bir yağ olarak kullanılabilmektedir.

Çam terebentin kullanımı

Çam terebentin yağı nerelerde kullanılır?

Çam terebentin yağı faydaları sayesinde pek çok alanda kullanılmaktadır. Hangi alanlarda kullanıldığı sık sık merak edilen çam terebentin yağı, özellikle saçlara olan faydaları ile saç bakım ürünlerinde, cilde olan faydaları ve sivilce, siyah nokta gibi problemlere iyi gelmesi ile cilt bakım ürünlerinde, antibakteriyel özelliği, hastalık ve enfeksiyonlara karşı iyi gelmesi ile ise ilaç yapımında çam terebentin yağı kullanılmaktadır. 

Çam terebentin yağının saça faydaları nelerdir?

Çam terebentin yağı, tüm faydalarının yanı sıra saçlara olan faydaları ile ön plana çıkan doğal bir yağdır. Genellikle şampuanların içerisine katılan, saç bakım ürünlerinde kullanılan ve sık sık evde yapılan saç bakım kürlerinin içerisine eklenen çam terebentin yağının saça olan faydaları da diğer faydaları kadar fazladır.  Peki çam terebentin yağının saça sağladığı bu faydalar nelerdir? Bu faydaları açıklayalım;

 • Çam terebentin yağı, düzenli kullanımında saçların parlamasını sağlayarak daha sağlıklı görünen saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Çam terebentin yağı, saç derisini derinlemesine besler ve saçlarınızı yumuşatır.
 • Çam terebentin yağı, kepek gibi sorunların önüne geçer,
 • Çam terebentin yağı saç dökülmesi ve kellik gibi problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Çam terebentin yağı saçların hızlı uzamasına katkıda bulunur.
 • Çam terebentin yağı saçların hızlı yağlanmasının önüne geçmektedir.

Çam terebentin yağı saç uzatmada etkili midir?

Çam terebentin yağı saçlara parlaklık katar, dökülmesini, çabuk yağlanmasını engeller, saç derisini besler ve tüm bu faydalarının yanında elbette ki saçların hızlı uzamasına katkıda bulunur. Özellikle saç derisini besleme özelliği ile saçların uzamasına katkıda bulunan çam terebentin yağı, saçları kısa sürede maksimum seviyede uzatır.

çam terebentin

Çam terebentin yağı saça nasıl uygulanır?

Çam terebentin yağını saçlarımıza uygulamak için seçeceğiniz yöntemlerden en basiti çam terebentin yağını şampuanınızla karıştırmaktır. Böylelikle hem düzenli biçimde saçlarınıza çam terebentin yağını uygulayabilir hem de süreden tasarruf edebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesinin içerisine yaklaşık 25 ila 30 damla arasında çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. 

Çam terebentin yağı ile saç maskesi tarifi 1

Saçlarınıza uygulayabileceğiniz çam terebentin yağı içeren maskelerden ilki içi elinizde olması gereken malzemeler yalnızca 15-20 damla zeytinyağı, 15-20 çam terebentin yağı ve 15-20 damla badem yağıdır. Bu maskenin yapılışı ise;

 • Zeytinyağı, badem ve çam terebentin yağlarından aynı miktarda ekleyerek güzelce karıştırın,
 • Bu yağ karışımını saçlarınıza masaj yaparak uygulayın,
 • Kökten uca uyguladığınız yağ karışımını bir havlu yardımı ile yaklaşık 3 ya da 4 saat bekletin, 
 • Saçlarınızı yağ karışımı kürden arındırın ve bu kürü 4 ya da 5 günde bir uygulayın.

Çam terebentin yağı ile saç maskesi tarifi 2

Çam terebentin yağı içeren bu saç maskesi ile saçlarınız hızla gürleşecek ve sağlığına kavuşacaktır. Bu saç maskesi için gerekli olan malzemeler ise; dört yemek kaşığı hint yağı, iki yemek kaşığı çam terebentin yağı, vir adet yumurta sarısıdır. Bu maskenin yapımı için;

 • Dört yemek kaşığı Hint yağı, iki yemek kaşığı çam terebentin yağı, bir adet yumurta sarısını bir kase içerisinde güzelce uygulayın.
 • Saçlarınıza karışımını hazırladığınız maskeyi dipten uca sürün,
 • Saçlarınızı saç bonesi ve streç film yardımı ile toplayın,
 • Bu şekilde yarım saat boyunca bekleyin ve daha sonrasında bu maskeyi saçlarınızdan arındırın.

Uyarı: Bu maskenin içerisinde yumurta sarısı bulundurması nedeniyle saçlardan arındırılır iken sıcak su kullanılması önerilmemektedir. 

Çam terebentin yağı saça faydaları

Çam terebentin yağının saça faydaları hakkında merak edilenler

Çam terebentin yağı ile ilgili merak edilen diğer soruların yanıtlarına da yer veriyoruz…

Çam terebentin saç çıkarır mı?

Çam terebentin yağı kısmi ya da tamamen saç dökülmesi probleminin tedavisinde de kullanılır. Bu doğal yağ saç diplerini besler ve saçları kökten uca kadar onarır. Saç diplerini beslediği ve kan dolaşımını hızlandırdığı için çam terebentin yağı saç çıkarır ve saç dökülmesine iyi gelir.

Çam terebentin yağı saça nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağı saça kullanılırken sadece yağ ile saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak uygulanabilir. Bunun yanı sıra şampuanın içerisine konularak da kullanılabilir. Bu kullanımların haricinde yazımızda verdiğimiz çam terebentin yağı ile saç kürü tariflerini de uygulayabilirsiniz.

Çam terebentin yağı saç döker mi?

Çam terebentin yağı saç dökmez. Bunun aksine saç dökülme sorununa iyi geldiği bilinmektedir.

Çam terebentin yağı şampuana ne kadar katılır?

Çam terebentin yağını şampuan şişenizin içerisine 20- 25 damla kadar katabilirsiniz. Böylece her yıkamada saçlarınıza doğal bir yağ ile bakım yapabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler