Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.

Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı. Çocuğunuz, doğum günleri için onlara bir cep telefonu almanız için sizi rahatsız mı ediyor? Yoksa güvenlik amacıyla çocuğunuza cep telefonu vermeyi düşünüyor musunuz? Doğru bir karar olsa da cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkilerini düşündünüz mü? Hayır ise, bu yazıyı okumak isteyebilirsiniz.

Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.
Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.

Çocukların bir arada durduğunu ancak birbirlerini tamamen görmezden geldiğini görmek, bugünlerde yaygın bir manzara. Pew Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir ankete göre, 12 ila 17 yaş arasındaki gençlerin %78’inin cep telefonu var. Ve bunu sadece ebeveynlerini aramak için kullanmıyorlar. Her dört gençten biri, yetişkinlerden çok daha fazla İnternet erişimine sahiptir. Peki, cep telefonu çocuklar için iyi bir şey mi? Cep telefonlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Cevabı bulmak için okumaya devam edin.

cep telefonunun çocuğa zararları, cep telefonunun zararları, cep telefonunun zararları nelerdir, cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkileri, cep telefonlarını ölçülü kullanmak, cep telefonunun güvenli kullanımı, cep telefonunun olumsuz etkileri

Cep Telefonlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.
Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.

Hiç şüphe yok ki bir cep telefonu kullanışlı bir araçtır. Meslektaşlar, arkadaşlar ve akrabalarla iletişimi kolaylaştırır. Ancak bu tür faydalar sağlayan her teknoloji, bir takım olumsuz etkilerle birlikte gelir. Cep telefonlarının gençlik ve toplum üzerindeki etkisi çok büyük. Çocuğunuza cep telefonu verirken dikkat edilmesi gereken bu alandır. Cep telefonlarının gençleri nasıl etkilediği aşağıda açıklanmıştır.

1.Genç tendinit (TTT)

Aşırı mesajlaşma, Teen Tendonitis’e (TTT) yol açabilir. Kötü duruş nedeniyle ellerde, sırtta ve boyunda ağrıya neden olur. Beş yıllık bir kohort çalışmasına göre, aşırı cep telefonu kullanımının, ön kol ve başparmaklarda tendinit ve ilk karpometakarpal artrit gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olduğu bilinmektedir.

2. Stres

Bir cep telefonuna sahip olmak, çocuğunuzu üretken şeyler yapmak yerine tüm gününü konuşarak veya mesajlaşarak geçirmeye teşvik edecektir. Araştırmalar, cep telefonlarıyla çok fazla zaman geçiren gençlerin stres , kaygı ve depresyona daha yatkın olduğunu kanıtladı . Araştırmalar ayrıca akıllı telefonların aşırı kullanımının zihinsel sağlık sorunları riskinin artmasına neden olabileceğini bulmuştur.

3. Uyku kaybı

Çoğu genç, metinlere ve aramalara yanıt vermek ve günün her saatinde ulaşılabilir olmak için uyurken cep telefonlarını yakınlarda tutar. Bu, uykunun bölünmesine ve bozulmasına neden olabilir. Araştırmalar, ışıklar söndükten sonra cep telefonu kullanan gençlerin yorgunluklarının arttığını bulmuştur. Ayrıca uyku başladıktan sonra cep telefonu kullanan üniversite öğrencilerinin haftada fazladan 46 dakika uyanık kaldıkları bildirilmektedir.

4. Kazalar

Gençler, araba kullanırken aramalara ve mesajlara katılma eğilimindedir, bunun tehlikeli olduğu kanıtlanmıştır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, gençlerin diğer yaştaki sürücülerden daha fazla dikkati dağılıyor. Bu nedenle, sürüş sırasında cep telefonu kullanmak kesinlikle hayır olmalıdır.

5. Kaygı

Birincil iletişim modu olarak mesajlaşmaya güvenmek, gençlerde kaygıyı artırabilir. Mesajlaşmak anında tatmin edicidir, ancak aynı zamanda endişe yaratır. Bir arkadaşın anında yanıtı neşe ve mutluluk getirebilir. Ancak geç cevap verilmesi veya cevap verilmemesi durumunda aynı zevk hayal kırıklığına dönüşebilir. Ayrıca, cep telefonu bağımlılığı mesajları kontrol etme ve hemen cevap verme takıntısına dönüşebilir. Ayrıca, mesaj olmadığında bile mesaj aldıkları yanılsaması yaratarak, sık sık telefonlarını kontrol etmelerini sağlayarak kaygıyı artırabilir.

6. Kanser riski

Cep telefonu kullanımı ile kanser arasındaki ilişkiye dair net bir kanıt olmamasına rağmen, bazı insanlarda istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler var. Beş Avrupa ülkesinden toplanan veriler, on yıl veya daha uzun süre cep telefonu kullananlarda akustik nöroma riskinin arttığını göstermiştir.

Kanser ve cep telefonu kullanımının riskini destekleyen net bir araştırma olmamasına rağmen, sağlığa çok çeşitli etkileri olduğu söyleniyor.

7. Siber zorbalık

Cox Communications tarafından 13-18 yaşındakiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, çocukların %15’i çevrimiçi siber zorbalığa, %10’u cep telefonuyla ve %5’i başka bir kişiye cep telefonu aracılığıyla siber zorbalığa maruz kalmıştır.

Bir ankete göre, siber zorbalık gençleri üzüyor ve okula gitmeye isteksiz yapıyor. Bu çalışma aynı zamanda siber zorbalığa uğrayan çocukların sık baş ağrıları, uykuya dalma sorunları, daha yüksek anksiyete ve depresyon gibi psikosomatik problemlere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

iber zorbalık, daha görünmez olma eğiliminde olduğu için fiziksel zorbalığa göre çok daha zordur. Ayrıca failler internetin sunduğu anonimliğin arkasına saklanabilmektedir.

8. Sahte prestij

Cep telefonlarındaki son gelişmeler, gençlerin her türlü bilgiye ulaşmasını kolaylaştırdı. Sosyal medyada ve internette yansıtılan şeylerin çoğu doğru olmayabilir, ancak saf (yaşlarında) olan gençler bunları ciddiye alabilir ve etkilenebilir. Bu onların bir fantezi dünyasında yaşamalarına ve sahte prestij geliştirmelerine neden olabilir. Bazıları da fantezilerini gerçekleştirmek için suça başvurabilir.

9. Obezite

Cep telefonlarının sürekli kullanımı da gençlerde obeziteye neden olabilir . Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, cep telefonlarında günde daha fazla saat geçiren gençlerin obez olma olasılığı daha yüksektir. Çalışma ayrıca, günde beş saatten fazla ekran karşısında geçiren gençlerin daha az uyku veya egzersiz yapma olasılığının %43 daha fazla olduğunu ve bunun da obezite ile sonuçlandığını söylüyor.

10. Görme sorunları

Cep telefonu kullanımının artmasının gençlerde görme sorunlarına neden olduğu söyleniyor. 30 tıp öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bunların %83’ünde cep telefonu görme sendromu olduğu tespit edildi. Semptomlar stres, kızarıklık, yanma hissi, bulanık görme ve kuru gözleri içerir.

Cep telefonlarının aşırı kullanımı, kullanışlılıklarını aşmakta ve gençlerde yeni sorunlar yaratmaktadır. Çocuğunuzun cep telefonu kullanmasını engelleyemeseniz de, bazı temel kurallar belirleyerek kullanımı sınırlamak mümkündür.

Çocuğunuza cep telefonu vermeden önce, aşağıdaki noktaların farkında olduğundan emin olun.

Gençler İçin Cep Telefonlarının Güvenli Kullanımına İlişkin İpuçları

Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.
Cep Telefonunun Çocuğa Zararları! 10 Etkili Zararı.

Cep telefonları hiçbir yere gitmiyor, en azından yakın zamanda. Bu nedenle, gençlerinize cep telefonu güvenliğini ve onu nasıl sorumlu bir şekilde kullanacaklarını öğretmelisiniz. Ayrıca cep telefonu kullanımı için üzerinde anlaşmaya varılmış sınırlara sahip olmaları gerekir. Cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmanın bazı yolları:

 1. Cep telefonlarında harcanan kabul edilebilir zaman ve para miktarının ne olması gerektiği konusunda çocuğunuzla görüşün.
 1. Metinlere anında cevap verme dürtülerini engellemelerini söyleyin.
 1. Sürüş sırasında cep telefonlarını kapatmalarını isteyin.
 1. Düzenli bir uyku programı sürdürmek için uyumadan önce cep telefonlarını kapatmalarını isteyin.
 1. Çocuğunuza, cep telefonlarında kısa ve orta dereceli konuşmaların, kötü etkileri bir dereceye kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini öğretin. Konuşmaları günde 20 dakikadan fazla olmayacak şekilde sınırlamaları için onları teşvik edin.
 1. Günlük telefon kullanımını izleyen uygulamaların yüklenmesini teşvik edin. Bu, kullanıcının günlük gerçek telefon kullanımını takip etmesini sağlar.
 1. Kaç arama dakikası ve metin mesajının mevcut olduğuna ilişkin bir yapı veren aylık bir planı seçin. Faturayı ödüyorsanız, gençinizin ne sıklıkla arayıp hangi numaralara mesaj gönderdiğini takip etmenize yardımcı olacak cep telefonu kayıtlarına da erişebilirsiniz.
 1. Çocuklar ebeveynlerini taklit etmeye veya onlardan daha fazla şey öğrenmeye meyilli olduklarından, cep telefonu kullanımınızı sınırlayarak iyi bir örnek oluşturduğunuzdan emin olun.
 1. Uyumadan en az bir saat önce cep telefonu kullanımının kısıtlandığına dair bir kural oluşturun.
 1. Ayrıca, çocuğunuzun yemek veya aile toplantıları sırasında cep telefonunu uzak tuttuğundan emin olun.
 1. Çocuklarınızın koşma, oyun oynama veya yürüme gibi fiziksel aktivitelere her gün biraz zaman ayırmasını sağlayın. Bu tür etkinlikleri yaparken cep telefonlarını geride bırakmaya teşvik edin.

Büyüyen teknolojik dünyanın bir parçası olmak harika ve gençler de dahil olmak üzere herkes bunun faydalarından yararlanmalıdır, ancak ölçülü olarak. Teknolojinin dışarıda oynamanın ve ailenizle vakit geçirmenin mutluluğunu elinizden almasına izin vermeyin. Cep telefonları ölçülü kullanıldığında oldukça faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu