Cilt alt tonu bulma nasıl yapılır? Cilt alt tonu testi hakkında bilmeniz gerekenler

Cilt alt tonu bulma, makyaj yapmaya yeni başlayanlar için yapılması gereken bir işlemdir. Cilt tonu ve cilt alt tonu testi işleminden sonra cildinize yakışan fondöten, allık, bronzer, highlighter ve ruj renklerini bulabilirsiniz. Bu yazımızda cildin alt tonunu bulmak için yapılması gerekenler, cilt alt tonu bulma testi, cilt alt tonu bulma programı ve cilt alt tonu renkleri gibi konuları ele alacağız.

Cildin alt tonunu bulmak için yapılması gerekenler

Hiç bir sonraki ürününüzü aramak için kozmetik koridorda bir aşağı bir yukarı dolaşıp kendinize “Cilt tonumu nasıl belirlerim?” diye sorarak takılıp kaldınız mı? Cilt tonunuzu belirlemek göz korkutucu bir görev olabilir ve cildinizi güzelleştirmek için doğru tonları satın almak bazen çok zor olabilir.

Yanlış fondöten, kapatıcı, bronzlaştırıcı veya allık, dikkatli olmazsanız sizi turuncu bir palyaçoya veya korkunç bir porselen bebeğe dönüştürebilir. Doğal olmayan veya topaklanmış görünmekten kaçınmak için makyajınızın çene hattında doğal cilt tonunuzla kusursuz bir şekilde karışması gerekir ve cilt tonunuzu belirlemek bu görevi yerine getirmek için çok önemlidir. İşte cilt tonunuzu nasıl (doğru bir şekilde) keşfedebileceğiniz ve bu korkunç makyaj felaketlerini nasıl önleyebileceğiniz konusunda kapsamlı bir kılavuz…

Cilt tonu nedir?

Cildinizin tonu, epiderminizdeki (cildin en dış tabakası) genetik olarak bahşedilmiş melanin miktarıdır. Melanin – melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen karmaşık bir polimer – insan derisinde ve hayvanlarda da bulunan doğal olarak oluşan koyu kahverengi veya siyah pigmentler grubunu ifade eder.

Cilt güneşten gelen zararlı ultraviyole ışığa maruz kaldığında, melanositler doğal bir savunma mekanizması olarak aşırı hızlanmaya başlar ve epidermise yayılan bol miktarda melanin üreterek güneşin zararlı ışınlarını emer. Bu nedenle, cilt tonunuzu belirlemek, korunmasız güneşe maruz kalmada ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak doğduğunuz cilt tonu genetik yapınıza bağlıdır. Atalarımız çevrelerine adapte oldular. Güneşli bölgelerde ve iklimlerde olanlar, doğal olarak güneşten korunmak için daha fazla melanin üretecek şekilde evrimleşti ve bu nedenle daha koyu ten tonlarına sahipti. Her birimizin benzersiz bir şekilde değişen tonları olduğundan cilt tonlarını kategorilere ayırmak zordur, ancak genel olarak cilt tonunuzu belirlemek için kullanabileceğiniz üç farklı kategori vardır.

Açık: Açık veya açık ten tonları, geçmişte sık sık kar veya bulutla karşılaşan ve bu nedenle çok fazla melanin korumasına ihtiyaç duymayan kuzey Avrupa ülkelerinden geliyor. Solgun insanlar genellikle güneşe karşı çok hassastırlar ve koyu tenli olanlara göre çok daha kolay yanarlar. Bunun cilt tonunuz olduğunu fark ederseniz, UV korumanız konusunda daha dikkatli olun.

Kumral: Orta ten rengi Güney Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Asya kökenlidir. Bazen “zeytin” olarak anılan bu cilt tonu, nötr, dengeli bir bej görünümdür ve doğru fondöten rengini bulmayı çok daha kolay hale getirecektir. Bunun cilt tonunuz olduğunu belirlerseniz, muhtemelen güneşte iyi bronzlaşırsınız. Bu, güneşe bağlı yaşlanmaya karşı bağışıklığınız olduğu anlamına gelmez.

Esmer: Koyu ten rengi, genellikle Orta Doğu, Hindistan ve Afrika gibi dünyanın ultraviyole radyasyona en çok maruz kalan bölgelerinden kaynaklanır. Orta cilde sahip olanlarda olduğu gibi, bu cilt tonuna sahipseniz güneşin zararlarından muaf değilsiniz ve aslında hiperpigmentasyona daha yatkınsanız, bu yüzden o güneş kremini tutun!

Yine, bu üç cilt tonu, çok daha küçük özelliklere bölünebilen geniş, genel terimlerle konuşuyor. Örneğin, açık ve adil arasında ayrım yapabilirsiniz, “koyu” ise espresso, kahverengi veya abanoz anlamına gelebilir. Cilt tonunu ve hafif varyasyonlarını belirlemek, benzersiz alt tonunuza bağlıdır.

Cilt alt tonları nedir?

Daha önce makyaj ürünleri satın aldıysanız, muhtemelen farklı cilt tonu tonlarını tanımlayan “havalı”, “sıcak” ve “nötr” terimlerini duymuşsunuzdur. Bu terimler, cildin “alt tonunu” veya cildinizin yüzeyinin altındaki ince, derin rengi ifade eder. Her zaman orada olan bir ton olarak düşünün. Belirlenen cilt tonunuz değişebilirken, alt ton aynı kalır. Doğru kozmetiği bulmak için cilt tonunu nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek, büyük ölçüde benzersiz alt tonunuzu eşleştirmeye dayanır. Farklı alt tonları inceleyelim…

Soğuk cilt alt tonları, mavimsi kırmızı ve pembedir. Sıcak cilt alt tonları sarı, şeftali gibi ve altın tonlarıdır. Nötr cilt alt tonları zeytin veya yukarıdaki tonların dengeli bir karışımıdır.

Ten renginizin yüzey rengi veya aynaya baktığınızda ilk gördüğünüz şey kirli görünebilir ancak alt tonunuz altın veya sarı olabilir. Bu nedenle, fondöten, kapatıcı veya herhangi bir kozmetik türü için cilt tonunuzu belirlerken, alt tonunuza eşit derecede önem verin.

Ten rengi nedir?

Hala emin olamayanlar için cilt tonunuzu nasıl belirleyeceğinizi öğretmeden önce, cilt tonunun ve ten renginin aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Cilt tonu, cildinizin rengini ifade ederken, ten renginiz genel görünümünüzü kapsar. Pembe, kırmızı yanaklar veya koyu göz altı halkaları düşünün. Ten rengi, doğal cilt tonunuza ek olarak bu renkleri içerir. Kuru ve yağlı gibi dokuya da atıfta bulunur.

Cildinize ve tona uygun ürünler seçin, yani aşırı parlaklığa sahip olanlar matlaştırıcı ürünler aramalı veya tonu eşit olmayanlar renk düzelticiler bulmalı.

Cilt tonunuzu nasıl belirleyebilirsiniz?

Mükemmel ürünü bulmak için o kozmetik koridorda yukarı ve aşağı gitmeden önce, cilt rengini belirlemenin ve mükemmel uyumu yakalamanın şu birkaç yolunu inceleyin.

Yüzünüze doğal ışıkla bakın

Makyaj yaparken gri bir ton fark ederseniz, fondöteniniz alt tonlarınızı tamamlamaz. Yüzünüzü herhangi bir makyaj veya kirden arındırmak için iyice yıkayın. En az on beş dakika bekleyin ve biraz doğal ışık bulun çünkü farklı ışıklandırma cildinizin görünümünü etkiler (hepimiz floresan ışığın kimsenin yararına olmadığını biliyoruz). Küçük bir ayna alın ve en doğal tonunuzu belirlemek için güneş ışığına veya iyi aydınlatılmış bir pencereye gidin. Yüzey renginizi bulmak için çene çizginizi gözlemleyin (renk değişikliklerinden genellikle yüzünüzün geri kalanına göre daha az etkilenir). Unutmayın, çene karıştırmanız gereken yerdir bu yüzden eşleştirmeniz gereken renk tonu budur!

Gümüş veya altın testi

Gümüş cildinizi altından daha iyi tamamlarsa, muhtemelen soğuk alt tonlarınız vardır. Sıcak ten renginiz varsa, altın muhtemelen daha iyi görünecektir. Bunlar, takı alışverişi söz konusu olduğunda yararlı bilgiler!

Damarlarınıza bakın

Doğal ışıkta, cildinizin altındaki damarlarınızın görünümünü kontrol edin. Damarlarınız mavi veya mor görünüyorsa, soğuk bir cilt tonunuz vardır. Damarlarınız yeşil veya yeşilimsi mavi görünüyorsa, sıcak bir cilt tonunuz vardır. Damarlarınızın yeşil mi yoksa mavi mi olduğunu bilemezseniz, muhtemelen nötr bir cilt tonunuz vardır. Buğday tenli olanlar muhtemelen bu kategoriye girecektir.

Güneşin altındayken cildiniz kolayca bronzlaşıyor mu? Nadiren güneş yanığı olur mu? Cildinizin güneş ışınlarına nasıl tepki verdiğini incelemek cilt rengini belirlemenize yardımcı olabilir. Kolayca bronzlaşanlar orta veya koyu ten rengine sahipken, kolayca yananlar muhtemelen çok açık ten rengine sahip olurlar.

Artık cilt renginizi nasıl belirleyeceğinizi bildiğinize göre, cildinizi güzelleştirmek için doğru kozmetik ürünlerini bulmanın zamanı geldi. Karşılık gelen renge uyan cilt tonunu belirleyebilirseniz, mükemmel makyaj uygulaması çocuk oyuncağı olacaktır.

Cildinizin alt tonunun soğuk olduğunu belirlerseniz, şunları göz önünde bulundurun. Mavi tabanlı göz farı, kırmızı, pembe veya mor tonlarda vurgulanmış dudaklar ve soluk, pembe allık ile pembe pigmentinizi güçlendirin.

Altın kahverengi tenli yani sıcak alt tonu olanlar doğal bir altın sarısı parıltıyı tamamlamak için kahve göz farı, mercan allık ile yanakları vurgulayın ve daha koyu kırmızı ruj tonlarını bulun.

Cilt tonunuzun nötr olduğunu belirlediyseniz, şanslısınız. Hemen hemen her kozmetik, teninizde harika görünür. Bunun yerine gözlerinizi ve saçınızı tamamlayan renkler kullanmayı düşünün.

Fondöten satın alırken, cilt tonunuzun verilen ürünle eşleşip eşleşmediğini belirlemek için her zaman küçük bir yama testiyle (çenede) başlayın. Tonunuzun mevsime göre değişeceğini ve birçok kişinin tercihe bağlı olarak yüzey renginden bir ton daha açık veya daha koyu seçtiğini unutmayın.

Cilt alt tonu bulma testi 

Cilt alt tonları söz konusu olduğunda kafanız karışıksa, yalnız olmadığınızı size ilk söyleyen biz olalım. Cilt tonları bir şey olsa da, alt tonlar tamamen farklıdır ve çoğu zaman makyaj görünümü yapabilir veya bozabilir. Ünlü makyaj sanatçılarına göre ten tonları çok derinden çok açık renklere kadar değişirken, alt ton o rengin içindeki o tonu ifade ediyor. Cilt tonunuz yıl boyunca değişebilir (yazın bir veya iki ton daha koyu veya kış aylarında daha açık veya daha açık olabilir), ancak alt tonunuz asla değişmez.

Alt tonunuzun ne olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? Sıcak, soğuk veya nötr cilt alt tonuna sahip olup olmadığınızı anlamak için en iyi hileleri derledik.

Alt tonu bilmek neden faydalı?

Doğru fondöten renginizi bulmakta zorlandıysanız, işlem sadece alt tonunuzu bilerek daha kolay hale getirilebilir. Cilt tonunu uygun fondöten ve kapatıcılarla uyumlu hale getirmek ve dengelemek için alt tonunuzu tanımlamanıza yardımcı olur. Doğru tonları bulmaya çalışırken, yüzün ortasından boynun ortasına kadar uygulayın ve rengin eşleşip eşleşmediğine bakın çünkü bu size en doğru temsili verecek ve iptal etmek isteyebileceğiniz herhangi bir kızarıklığı görmenize izin verecektir.

Renk eşleştirmenin amaçlarından biri, korkunç sınır çizgisinden kaçınmaktır. Gördüğümüz en yaygın makyaj hatalarından biri uyumsuz fondötenlerdir. Nötr veya soğuk tonlu fondötenler süren, sarı alt tonların yanı sıra nötr veya soğuk alt tonlar her zaman bir sınır çizgisi gösterecek, cildin küllü veya gri görünmesine neden olacak ve muhtemelen formülü oksitleyerek rengin daha da yapay görünmesine neden olacak.

Mükemmel kapatıcı tonunun peşinde misiniz? Sarı alt tonunuz varsa, nötr veya soğuk bir kapatıcı öneriyoruz. Soğuk veya nötr bir cilt tonunuz varsa, sarı bazlı bir kapatıcı seçin. Cilt alt tonunuzu anlamanıza yardımcı olacak birkaç denenmiş ve doğru test var.

Beyaz tişört giyin

Saf beyaz bir kıyafet veya hatta sadece bir parça beyaz kağıt alın. Parlak, doğal ışıkta öğeyi yüzünüze doğru tutun. Cildiniz kıyaslandığında pembe veya kırmızı görünüyorsa, soğuk cilt alt tonunuz var demektir. Yüzünüz daha sarı görünüyorsa, alt tonunuz sıcaktır. Açık beyaz yerine kirli beyaz veya kremsi tonlarda daha iyi göründüğünüzü hissediyorsanız, bu, sıcak tonda olabileceğinizi gösteren başka bir belirti işaretidir. Soluk görünüyormuş gibi hissetmeden her iki rengi de giyebilirseniz, nötr bir alt tonunuz olabilir.

Cildinizin güneşe karşı tepkisini düşünün

Cildinizin alt tonunu anlamak söz konusu olduğunda güneşe maruz kalma çok önemlidir. Güneşte kolayca yanıyorsanız, soğuk bir cilt alt tonunuz vardır. Kolay bronzlaşırsanız, sıcak bir cilt alt tonunuz vardır. Yanar ve sonra bronzlaşırsanız, muhtemelen nötr bir cilt alt tonunuz vardır. 

Bu çok özneldir, ancak altının ve gümüş takıların cildinize nasıl göründüğünü karşılaştırmak, alt tonunuzu anlamanın yararlı bir yolu olabilir. Altın mücevherler, daha sıcak ten tonlarına yakışırken, gümüş çoğunlukla soğuk tonlarda şık duruyor. Altın veya gümüş arasında ayrım yapmazsanız, nötr alt tonlara sahip olabilirsiniz.

Damarlarınızın rengini kontrol edin

Damarlarınızın rengini kontrol etmenin, alt tonlarınızı bir tutamda belirlemenin harika bir yoludur. Ancak gerçekten tanımlamak için yüzünüzün ve boynunuzun içindeki ve etrafındaki damarlara bakmanızı tavsiye ediyor. Cildinizde mavi damarlar görüyorsanız soğuk alt tonlarınız var. Damarlarınız ciltte yeşil görünüyorsa (zeytin), nötr cilt alt tonuna sahipsiniz. Nötr, hem sıcak hem de soğuk alt tonların bir karışımıdır.

Göz rengine bakın

Tek başına göz renginin soğuk ya da sıcak olmanızla pek bir ilgisi yoktur. Kahverengi gözlerin otomatik olarak sıcak anlamına gelmemesi gibi mavi gözler de otomatik olarak soğuk anlamına gelmez. Aradığınız renk kalitesi ve gözlerin özellikleridir. Kahverengi veya altın benekleriniz veya bal rengi gözleriniz varsa, bu, bazı sıcak alt tonlarınız olduğunun bir göstergesidir. Gözleriniz dumanlı, buzlu veya soğuk bir renge işaret eden kırık cam gibi görünüyorsa soğuk alt tonlu bir cildiniz vardır. Gözlerin tonu “altın”, “turkuaz” veya “bal” olarak tanımlanabiliyorsa, bu genellikle sıcak anlamına gelir. Ton “buzlu”, “çikolata” veya “grimsi” olarak tanımlanabiliyorsa, bu genellikle soğuk anlamına gelir.

Doğal saç renginize bakın

Doğal saç rengini bir süredir görmeyenler için bu biraz zor olabilir. Bu sizseniz, sadece saç köklerinize ve kaşlarınıza bakın veya yirmi yaş civarında doğal saçlı fotoğraflarınızı bulmaya çalışın.Saçlarımız çocukluğumuzda ve gençliğimizde çok değişir, genellikle yaşlandıkça koyulaşır.

Saçınızın daha soğuk mu yoksa daha sıcak mı olduğunu belirlemek için kendinize sorun: “Saçımın” altın “tonları var mı? Yoksa bunu küllü olarak mı tanımlardım? Sıcaklık varsa, alt tonlarınız muhtemelen sıcaktır, ancak daha küllü tonlardaysa, muhtemelen soğuk cilt alt tonunuz vardır.

Kızıl saç zordur! Kızıl rengin, sıcak alt tonları olduğunu düşünüyorsunuz, ancak bu her zaman böyle değildir. Saçınız parlak turuncu ise, muhtemelen sıcak cilt alt tonunuz vardır. Daha fazla kumral ise, muhtemelen soğuk cilt alt tonunuz vardır. Kızıllar saç rengi testine tek başına güvenmemelidir.

Diğer özelliklerinizi düşünün

Hala kafanız mı karıştı? Alt tonunuzun ne olabileceğine dair bir rehber olarak gözünüze ve saç renginize bakmanız gerekir. Göz ve saç renginde herhangi bir cilt altı tonu olabilir ancak genelleme olarak, daha derin cilt tonları ve daha derin göz rengi genellikle daha sıcak alt tonlara sahip olma eğilimindeyken, çok açık ten ve daha açık renkli gözler nötr veya soğuk alt tonlara sahip olma eğilimindedir.

Her bir cilt alt tonunun hangi renk paletleri ile harika olduğunu bilmek ister misiniz? 

Nötr cilt alt tonunda açık ten, nötr veya daha soğuk alt tonlar olma eğilimindedir. Boz kahverengi, bej ve yumuşak pembeler gibi daha soğuk tonlar bu alt tonu tamamlar.

Açık tonlu olanlar ancak o kadar eşit olmayan cilt, griler ve daha koyu bejler gibi daha yumuşak ve nötr olan daha soğuk tonlarda en iyi görünümdür.

Orta cilt tonu genellikle hem daha sıcak hem de daha soğuk renklerle uyumludur.

Buğday tenli ya da zeytin cilt tonu da hem daha sıcak hem de daha soğuk tonlar kullanabilir, ancak buğday ten tonları genellikle bunun üstesinden gelebileceği için daha canlı renkler eklemeyi öneriyoruz.

Cilt alt tonu bulma programı

Böyle bir aplikasyon yoktur.

Cilt alt tonu renkleri

Hiç bazı renklerin sizi parlatıyor gibi göründüğünü fark ettiniz mi? Gözlerinizle eşleştiği için mavi renkte harika göründüğünüzü biliyor veya kızıl olduğunuz için kırmızı giyemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama sizi gerçekten soluk gösteren maviler olduğunu fark ettiniz mi? Ya da tüm yüzünüzü canlandıran kırmızı ruj tonu? Rengin tuhaf ve büyülü gücü budur.

Tüm maviler ve kırmızılar veya yeşiller veya sarılar eşit olarak yaratılmaz. Hepimizin en iyi mavileri veya en iyi kırmızıları var. Ne aradığınızı bilmiyorsanız, farklılıklar ince olabilir. En iyi renklerinizi giymek size zaman, para ve enerji tasarrufu sağlayabilir ve daha sağlıklı, daha genç ve daha canlı görünmenizi sağlayabilir. 

Kendinizi analiz etmek için biraz zaman ayırırsanız, en iyi renkleriniz hakkında oldukça iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bu yazıda size en iyi renklerinizi bulmak için ilk adımları atmanız için gereken adımları tam olarak göstereceğiz.

Hangi renklerin size en çok yakıştığını gösteren birkaç faktör olsa da, başlamak için en iyi yer cilt alt tonunuz. Bu parçayı tek başına bulmak, renklerin neredeyse yarısını ortadan kaldırarak alışverişi iki kat daha kolay hale getirebileceğiniz anlamına gelir.

Adından da anlaşılacağı gibi, alt tonunuz cildin altındaki renktir (üst tonlarla karıştırılmamalıdır). Herkesin alt tonu soğuk (daha mavi) ila sıcak (daha sarı) spektrumunda bir yere oturur. Bunun bir spektrum olduğunu söylüyorum çünkü öyledir. Bazı insanlar çok sıcak, bazıları çok soğuk, ancak çoğu ortada bir yerde, ve birkaçı gerçek nötr, sıcak ve soğuk arasında mükemmel bir dengededir. Alt tonunuzu öğrendikten sonra, zıt tonlu renkleri ortadan kaldırabilirsiniz.  Gerçek kırmızı, yeşil, mavi ve sarı teknik olarak evrensel veya “nötr” renklerdir.

Oldukça basit görünüyor, ancak insanlar genellikle cilt alt tonunu bilmiyor. Anlıyorum, bazen açık, ama diğer zamanlarda oldukça zor olabilir özellikle çok açık, zeytin, sarı veya koyu ten tonlarına sahip olanlar için… 

En üstte, sıcaktan (sarı) nötrden (kırmızı) soğuğa (mavi) doğru bir gradyan görebilirsiniz. Nötrün yeşil olması gerektiğini düşünebilirsiniz çünkü sarı ve mavi arasındadır, ama kırmızı da öyle. Renk çemberine geri dönün. Kırmızının da doğrudan mavi ve sarı arasında olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com