Cilt Bakımı İpuçları Erkeklere Özel!

Cilt Bakımı İpuçları Erkeklere Özel! Cilt bakımı söz konusu olduğunda, erkekler geleneksel olarak bunu basit tutmuştur. Bununla birlikte, artık daha fazla erkek daha sağlıklı, daha genç görünen bir cilt peşinde koşuyor ve bu da erkeklerin cilt bakım rutinlerini değerlendirmelerini harika bir zaman haline getiriyor. Erkeklerin sağlıklı cilt bakım rutinleri geliştirmelerine yardımcı olmak için dermatologlar bu videodaki ipuçlarını izlemenizi önerir. cilt bakımı ipuçları

Cilt Bakımı İpuçları Erkeklere Özel!

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, erkekler geleneksel olarak bunu basit tutmuştur. Bununla birlikte, artık daha fazla erkek daha sağlıklı, daha genç görünen bir cildin peşinde koşuyor, bu da erkeklerin cilt bakım rutinlerini değerlendirmeleri ve vücutlarının en büyük organına nasıl bakacakları hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için harika bir zaman haline getiriyor. Erkek ve kadın cildi arasında temel farklılıklar olsa da (örneğin erkek cildi kadınlardan daha kalındır) etkili bir cilt bakım planının temel unsurları aynı kalır. cilt bakımı ipuçları

İlk olarak, erkekler dahil herkesin cilt tipini tanımlaması ve anlaması önemlidir:

  • Hassas cilt , ürün kullanımından sonra acıyabilir veya yanabilir
  • Normal cilt temiz ve hassas değil
  • Kuru cilt pul pul, kaşıntılı veya pürüzlüdür
  • Yağlı cilt parlak ve yağlıdır
  • Karma cilt bazı bölgelerde kuru, bazılarında yağlıdır.

Cilt Bakımı İpuçları Erkeklere Özel!

Cilt tipinizi anlamak, cildinize nasıl bakacağınızı öğrenmenize ve sizin için doğru olan cilt bakım ürünlerini seçmenize yardımcı olacaktır.

Erkeklerin sağlıklı cilt bakım rutinleri geliştirmelerine yardımcı olmak için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını önerir:

1. Ürün etiketlerini ve içeriklerini göz önünde bulundurun. Seçeceğiniz cilt bakım ürünleri cilt tipinize bağlı olacaktır. Akneye meyilli bir cildiniz varsa, “yağsız” veya “komedojenik olmayan” diyen temizleyiciler ve nemlendiriciler arayın çünkü bunlar gözeneklerinizi tıkamaz. Hassas bir cildiniz varsa, hafif, “kokusuz” ürünler kullanın, çünkü koku içeren ürünler ciltte tahriş ve kuru bir his bırakabilir. Bununla birlikte, birçoğu cildinizi tahriş edebilecek maskeleyici kokular içerdiğinden, “kokusuz” etiketli ürünlere dikkat edin. cilt bakımı ipuçları

2. Yüzünüzü günlük olarak ve egzersizden sonra yıkayın. Normal kalıp sabun genellikle cildi kurutabilecek sert maddeler içerdiğinden, yüzünüzü hafif bir yüz temizleyici ve ılık (sıcak değil) suyla yıkayın.

3. Tıraş tekniğine dikkat et. Bazı erkekler için çok bıçaklı tıraş makineleri çok iyi çalışabilir veya cildinize çok yakın tıraş olabilir. Sık sık jilet darbeleri, jilet yanıkları veya batık tüyler yaşıyorsanız, bunun yerine tek veya çift bıçaklı bir jilet kullanın ve tıraş olurken cildinizi gergin bir şekilde germeyin. Tıraştan önce cildinizi ve saçınızı yumuşatmak için ıslatın. Nemlendirici bir tıraş kremi kullanın ve tüylerin çıkış yönünde tıraş olun. Tıraş makinesinin her vuruşundan sonra durulayın ve tahrişi en aza indirmek için bıçağınızı beş ila yedi tıraştan sonra değiştirin.

4. Günlük nemlendirin. Nemlendirici, cildinizdeki suyu hapsederek çalışır, bu da ince çizgilerin görünümünü azaltmaya ve cildinizin daha parlak ve daha genç görünmesine yardımcı olabilir. En iyi sonucu almak için banyodan, duştan veya tıraştan hemen sonra cildiniz hala nemliyken nemlendiriciyi yüzünüze ve vücudunuza uygulayın.

Cilt Bakımı İpuçları Erkeklere Özel!

5. Cildinizi düzenli olarak kontrol edin. Kaşınan, kanayan veya renk değiştiren yeni lekeler veya benler genellikle cilt kanserinin erken uyarı işaretleridir. Herhangi bir şüpheli nokta fark ederseniz, bir dermatolog görmek için randevu alın. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin, genel nüfusa göre en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom geliştirme riski daha yüksektir. Bununla birlikte, erken yakalandığında cilt kanseri oldukça tedavi edilebilir.

6. Açık havadayken güneş koruyucu kullanın. Kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve hatta cilt kanserine yol açabilecek güneş hasarını önlemeye yardımcı olmak için, dışarı çıkmadan önce, saç deriniz, kulaklarınız, boynunuz ve dudaklarınız da dahil olmak üzere cildin açıkta kalan tüm bölgelerine güneş kremi sürün. En iyi koruma için, 30 veya daha yüksek SPF’li geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş koruyucu kullanın ve her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten hemen sonra tekrar uygulayın. Ayrıca, gölge arayarak ve mümkünse hafif ve uzun kollu gömlek, pantolon, geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü gibi güneşten koruyucu giysiler giyerek de cildinizi koruyabilirsiniz. Daha etkili güneş koruması için ultraviyole koruma faktörü (UPF) etiketli giysiler seçin. cilt bakımı ipuçları

Her erkeğin cildi farklıdır ve cilt bakımında “herkese uyan tek beden” yaklaşımı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu