Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?
Güzellik

Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?

Bebek gibi bir cilt her kadının hayalidir. Saf, doğal ve pürüzsüz bir ten için türlü bakımlar yapar ve kozmetik ürünleri kullanırız ancak zamanla cildimizde kimyasal ürün kullanmanıza bağlı olarak ve birçok etken ile beraber ton farklılıkları meydana gelir. Cildimiz zamanla melanin ve sebum dengesizliği nedeniyle rengini kaybeder ve melanin biriken bölgede cilt lekeleri ortaya çıkar. Ancak cilt tonundaki eşitsizlikler kalıcı değildir. Önceden önlemleri alınabildiği gibi cilt tonu eşitsizliği olan kadınlarda sizler için hazırlamış olduğumuz kürlerden uygulayarak cilt tonlarında eşitlik sağlayabilirler. Pürüzsüz bir tene sahip olmak bizim elimizde, lekesiz ve sorunsuz ışıl ışıl parlayan bir cilde hazır mısınız?

Özellikle güneş ışınlarına maruz kalan hassas ciltlerde meydana gelen güneş lekeleri ve cilt lekeleri can sıkıcı olabilir. Cilt tonunu eşitlemek için türlü tıbbi yöntemleri ve kimyasallara başvururuz ancak çözüm her zaman olduğu gibi doğadadır. Son zamanlarda yükselişte olan bitkisel ürünler ile cilt bakımı cilt lekelerinde de iddiasını ortaya koydu. Sizler için en etkili olan evde hazırlayabileceğiniz cilt bakım kürleri ne listeledik. Keyifli okumalar dileriz.

Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?

Ciltte ton farklılığı nedir?

Bebek gibi bir cilde sahip olmak isterken lekeli bir cilde sahip olmak korkunç bir kabus haline geldi. Özellikle dış görünüm yüzün en önemli bölgesi olan yüzümüzde cilt lekelerinin oluşması çoğu kadının korktuğu bir durumdur. Cilt lekeleri güneş lekeleri ile karıştırılmamalıdır. Vücudumuzun veya yüzümüzün bazı bölümlerinde diğer bölümlerine göre farklı bir ton olması renk eşitsizliği mânâsına gelir. Renk eşitsizliği birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Ciltte renk eşitsizliği neden oluşur?

 Leke oluşmasına neden olan sebepleri inceleyebilir ve sonuca bir adım daha yaklaşabiliriz. Soruna neden olan faktörleri ortadan kaldırdığımızda sorunu çözmek her zaman daha kolay olur. Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen ciltteki renk eşitsizliğinin öncül maddelerini sizler için sıraladık.  Gelin biraz daha yakından inceleyelim:

 • Güneş ışığına maruz kalma
 • Yapılan yanlış cilt uygulamaları
 • Cilde yanlış maske ve kür uygulamaları
 • Yanlış kozmetik seçimi
 • Hormonal değişimler
 • Yaş
 • Stres
 • Menapoz
 • Az su tüketimi
 • Sigara alkol kullanımı
 • Uzun süre akne tedavisi görme
 • Karma bir cilt yapısına sahip olma
 • Hamilelik
 • Ciltteki gözeneklerin nefes alamaması
 • Hormonal değişiklikler sonucu melazma oluşumu

Ciltte oluşan renk eşitsizliği önlenebilir mi?

birçok kadının sık sık arama motorlarında arattığı Bir diğer soru ise ciltte oluşan renk eşitsizliği önceden önlemek mümkün mü? Bu sorunun cevabı tabii ki evet her sağlık sorununda olduğu gibi cilt tonunda oluşan renk eşitsizliğinin de önlenmesi mümkün nasıl mı yapılmalı işte detaylar

-Bol su tüketimi

Günde en az 2 litre su tüketimi sayesinde cilt nem kazanır ve  hücre yenilenmesinde artış gözlenir bu sayede ciltteki renk eşitsizlikleri önlenmiş olur

-Meyve sebzeye ağırlık verin

Meyve ve sebze tüketiminin artması  cildin yenilenmesi demektir. Antioksidan açısından zengin meyve ve sebzeler vücuda girdiği zaman cildin hem korunmasını hem yenilenmesini sağlar. Dış etkenlere karşı da bir nebze cilt korunmuş olur.
Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?

-Zararlı alışkanlıklardan kurtulun!

Özellikle alkol ve sigara gibi vücudu kötü etkileyen alışkanlıklarınızdan arının. Fast-food tüketiminden kaçınarak bolca protein ve sebze tüketmeye özen gösterin.

-Cilt bakım kürü uygulayın!

Doğal çözümler ile cildinizi gün içerisinde yaşamış olduğunuz stres ve sıkıntıdan arındırabilirsiniz. Bunu yaparken de cildinizde oluşması mümkün olan renk eşitsizliklerini engellemiş olursunuz.

Ciltte oluşan renk eşitsizlikleri için kür önerileri

Alışkanlıkları değiştirmek zordur ancak yanlış alışkanlıklar edinmek biyolojik yapımızı etkiler. Bilim adamlarının yaptıkları açıklamalar doğrultusunda 21  gün boyunca aynı işi yaptığımızdan hafıza bu rutini beynimiz alışkanlık haline getirir. Cilt tonumuzda oluşabilecek renk eşitsizliklerini engellemek için yanlış ve eksik olan alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekir. Ancak bunun için geç kalındıysa ve cilt tonu eşitsizlikleriniz varsa korkmanıza gerek yok. Birbirinden etkili kürler ile cilt tonu yüzde oluşan eşitsizlikleri giderebilir. Pürüzsüz bebek gibi bir cilde sahip olabilirsiniz.

-Limon suyu kürü

 • 1 yemek kaşığı taze limon suyu
 • 1 yemek kaşığı soğuk su
Limonun faydalarını saymakla bitmez özellikle renk açmada kullanılan limon içerdiği C vitamini ile asidik yapısı sayesinde cildi besleyip cilt tonunu dengeleme özelliğine sahiptir. Renk eşitsizliklerinin yanı sıra güneş lekelerinde de etkili olan limon suyu maskesi akne ve sivilce lekelerini de tedavi edebiliyor. Bir yemek kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu ile 1 yemek kaşığı soğuk suyu bir kasede güzelce karıştırın. Daha sonrasından pamuk yardımı ile renk eşitsizliği olan bölgeye tampon yaparak sürün. Ortalama 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol su ile durulayın.

-Yoğurt kürü ile cilt lekelerine son!

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
Bir çok güzellik maskesinde kullanılan yoğurt, yenildiği zaman vücudun protein ihtiyacını karşılar. Günümüzde evde yapılan cilt maskelerinin ve kürleri içerisine sıkça katılan yoğurt, aynı zamanda cilt lekelerini geçirmede de oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bal ile birleştiği zaman cilde yoğun nem sağlamasıyla cilt tonunu kısa zamanda açar. 2 çay kaşığı yoğurdu bir çay kaşığı bal ile karıştırıp elde ettiğiniz karışımı tahriş etmeden leke olan bölgeye sürün. 15 dakika bekletin ve durulayın. Haftada 3 kere yapabileceğiniz bu maske sayesinde kısa zamanda cildiniz eski görünüme kavuşacaktır.

– Ten tonunu eşitleyen Avakado maskesi

 • 1 çay kaşığı avakado püresi
 • 1 çay kaşığı salatalık püresi
 • 1 çay kaşığı papaya
 • 2 çay kaşığı kaymak
 • 2 çay kaşığı kil
Faydalı meyveler arasında ilk sırayı çeken avakado cilde  nem vermesi ile bilinir. Özellikle sivilce ve akneler ile sürekli uğraşan kişiler için ciltte leke oluşması kaçınılmazdır. Sizler için hazırladığımız avakado maskesi ile yüzünüzde oluşmuş olan akne ve sivilce izleri tamamen kaybolacak. Cilt tonunda oluşan renk eşitsizlikleri için hazırlamış olduğumuz bu tarif, aynı zamanda cilde yoğun biri nem bombası ve parlaklık sağlıyor. Bir kaşık avokado püresi ile bir kaşık salatalık püresini bir kase içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra üzerine bir kaşık papaya ekleyin bu karışıma kaymak ve kili de ekleyerek karıştırmaya devam edin. Homojen bir karışım elde ettiğiniz bu kürü renk eşitsizliği olan bölgeye güzelce yedirin. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayın. Çok yakında pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.
Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?

-Gül suyu maskesi

 • 2 yemek kaşığı Gül suyu
 • 1 yemek kaşığı un
 • 2 kaşık süt
 • 1 kaşık limon suyu
Cilt tonunu eşitleyen en etkili yöntemlerden biri de gül suyu maskesidir. Cildi yumuşatıp, pürüzsüzleştiren gül suyu maskesi aynı zamanda ciltte ortaya çıkmış olan renk eşitsizliklerin de ortadan kaldırır. 2 yemek kaşığı gül suyunu bir kaseye alıp üzerine 1 yemek kaşığı un, 2 kaşık süt, 1 kaşık limon suyu koyun güzelce karıştırın. Homojen bir karışım elde ettiğiniz maskeyi renk eşitsizliği olan bölgeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayın.

-Patates kürü ile cilt lekeleri yok oluyor!

 • 1 adet patates rendelenmiş

Özellikle koltuk altı kararmalarında sık sık kullanılan patates, yüzde ki renk eşitsizliklerinde de sık sık kullanılmaya başlandı. Bir adet patatesi soyup rendeleyin. Rendeleğiniz patatesi suyu ile birlikte yüzünüzde renk eşitsizliği olan bölgeye sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın. Haftada iki kez yapacağınız patates kürü ile  cildinizde olan renk eşitsizlikleri yok olacak.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!