Ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar? El ve yüzdeki mürekkep lekesini çıkarmanın en etkili yolları nelerdir?

Ciltteki mürekkep lekeleri olmadık zamanlarda çok can sıkıcı görüntülere neden olabilir. Okulda, ofiste veya evde yazıcı kartuşu değiştirirken hangimizin elleri ve yüzü mürekkep lekesi olmadı ki? Dolma kalem kullananların sayısı günümüzde bir hayli azalmış olsa dahi, halen bu kalemi doldururken giysilerini ve özellikle cildini mürekkep lekesiyle süsleyenlerin sayısı az değil. Ciltteki mürekkep lekesini çıkarmanın hiç mi yolu yok, bütün gün ellerim ve cildimdeki mürekkep lekeleri ile mi dolaşacağım diye hayıflanmanın anlamı yok. En etkili ve kalıcı çözüm sunan, ellerdeki mürekkep lekesini çıkarma ile ciltteki mürekkep lekesinden kurtulmanın yollarını bugünkü yazımızda bulabilir ve vakit kaybetmeden el ve yüzdeki mürekkep lekelerinden kurtulabilirsiniz.

ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Son zamanlarda uzaktan eğitim sebebiyle neredeyse her evde bir yazıcı var ve mürekkep lekesiyle uğraşmak zorunda kalan kişi sayısı oldukça çoğaldı. Ofis ortamında çalışan kişilerin sık sık ellerinde mürekkep lekesi oluştuğunu ve bazen günlerce bu leke ile yaşadıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bundan sonra, aslında pek çoğu elimizin altında olan ve mürekkep lekesini hemen çıkarmaya yarayan birçok malzeme bulunduğundan habersiz olmayacaksınız. Ciltteki mürekkep lekesini kolayca çıkarmanın birçok pratik yöntemi bulunuyor ve bu yöntemler sayesinde elinize ve yüzünüze bulaşan mürekkep lekelerini kısa sürede yok edebilirsiniz.

Ellerdeki ve yüzdeki mürekkep lekesini çıkarırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ellerinize mürekkep bulaşmış ise, muhtemelen aynı leke yüzünüze de bulaşacaktır ve siz o mürekkebi yanlış yöntemlerle çıkarmaya çalıştıkça deriye tamamen işlemesine neden olabilirsiniz. Elbette cildinize mürekkep bulaştığında ilk olarak elleri ve diğer lekeli yerleri yıkamayı düşünmeniz çok normaldir. Birde ne gördünüz, elleri iyice yıkamanıza rağmen mürekkep lekesi çıkmıyor! Hiç endişelenmeyin, leke çıkmayabilir çünkü sadece su bazlı mürekkepleri bu şekilde cildinizden çıkarabilirsiniz. Su bazlı olmayan mürekkepleri çıkarmak için hazırladığımız ve çok işinize yarayacak birçok yöntem bulunuyor ve mutlaka bir tanesi sorununuzu çözümleyecektir. Ayrıca hassas bir cilt yapısına sahipseniz cildinizdeki mürekkep lekesini çıkarırken olabildiğince kimyasal içerikli çözücülerden uzak durmalısınız.

ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Ciltteki mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Cildinizde oluşan mürekkep lekelerini hızlı ve pratik olarak çıkarmanızın pek çok yolunun olduğundan söz etmiştik. Her lekeyi çıkarmak zordur, fakat söz konusu mürekkep olduğunda biraz daha çaba sarf etmeniz gerekiyor. Hazırladığımız ciltteki mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri arasından size uygun olanı uygulayarak bu sıkıntılı durumu atlatabilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini aseton ile kolayca çıkarabilirsiniz

Oje çıkarmak için kullanılan aseton, hemen hemen her yüzeydeki mürekkep lekesini çıkarmada gösterdiği başarıyı cilt üzerinde de gerçekleştirmektedir. Elinizde veya cildinizin herhangi bir yerindeki mürekkep lekelerinden zahmetsiz olarak aseton ile kurtulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir pamuk ya da bezin üzerine aseton dökerek mürekkep lekesini silmektir. Aseton kullanarak cildinizde hiçbir mürekkep izinin kalmadığını görebilirsiniz.

Eldeki mürekkep lekesini çay ağacı yağı ile çıkarma

Eldeki mürekkep lekelerini çıkarmanın en doğal yöntemlerinden biri çay ağacı yağından faydalanarak lekeyi temizlemektir. Çay ağacı yağının içerisinde bulunan aktif bileşenler mürekkebi parçalar ve yok olmasını sağlar. Bu pratik yöntemi uygulamak için temiz bir bez üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp mürekkep lekelerini silebilirsiniz. İlk seferde leke tamamen çıkmazsa, cilde hiçbir zararı olmayan bu uçucu yağ ile aynı işlemi tekrar tekrar uygulayabilirsiniz. Pek çok lekenin çıkarılmasında olumlu etkisi bulunan çay ağacı yağı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz çay ağacı yağı ne işe yarar başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini cam temizleyici deterjan ile çıkarabilirsiniz

Cildinize bulaşan mürekkep lekesini kolayca çıkarmanın bir başka pratik yolu ise, çoğu ev ve ofiste bulunan cam temizleyici deterjan ile lekeyi silmektir. Yeni bulaşmış mürekkep lekesini çıkarmada daha fazla etkili olan bu yöntemi hemen uygulamanız çok önemlidir. Mürekkep bulaşan bölgeyi cam temizleyici ile ovalayın ve sonra kağıt havlu ile silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Yüzdeki mürekkep lekesini bebek yağı ile çıkarma

Yüzünüzde mürekkep lekesi olduğunu fark edince panik yapmanıza ve o leke ile yaşamanıza hiç gerek yok. Özellikle çocuklu ailelerin evinde mutlaka bulunan bebek yağı ile yüz ve eldeki mürekkep lekesini çıkarmak çok kolay. Bebek yağı, cilt üzerinde bulunan tabakaya yapışarak mürekkep lekesini oradan kolayca çekip almanızı sağlıyor. Bebek yağı ile ciltteki mürekkep lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bir miktar bebek yağı sürüp ovalamanız ve sonrasında her zamanki gibi cildinizi yıkamanız yeterli olacaktır.

Ciltteki mürekkep lekesini makyaj temizleyici solüsyon ile çıkarma

Ciltteki mürekkep lekesinden kurtulmak için yine tamamen zararsız bir madde olan makyaj temizleme suyu veya makyaj temizleyici jel ile çıkarabilirsiniz. Sadece makyaj temizleyici ile mürekkep lekesini sildiğinizde lekenin ortadan kaybolduğuna tanıklık edebilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini şampuan ile de çıkarabilirsiniz

Şampuan sayesinde cildinize yerleşmiş ve berbat bir görüntü oluşturan mürekkep lekesini tamamen yok edebilirsiniz. Özellikle su bazlı mürekkep türlerinin neden olduğu lekeleri kolayca çıkarmada etkili olan şampuanı lekenin üzerine bol miktarda sürerek, bir süre bekletin. Elinizle şampuanı ovalayarak lekeyi çıkarabilir ve sonrasında kağıt havlu veya su ile temizleyebilirsiniz.

Cildinizdeki mürekkep lekelerini karbonat macunu ile çıkarmayı deneyebilirsiniz

Cildinizdeki inatçı mürekkep lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir başka etkili yöntem, karbonat ile hazırlayacağınız bir leke çıkarıcı macun ile temizlemektir. Mürekkep lekesini çıkarmada müthiş etkisi olan bu macunu hazırlamak için 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı zeytinyağı gerekiyor. Tüm malzemeyi karıştırarak macunu hazırlayın ve mürekkep lekesinin üzerine sürüp leke çıkana kadar iyice ovalayın. Özellikle ciltteki kurumuş mürekkep lekelerini çıkarmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ciltteki kurumuş mürekkep lekesini alkol ile çıkarma

Kurumuş mürekkep lekelerini çıkarmak biraz uğraştırıcı olabiliyor, özellikle ciltteki kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için kimyasal maddelerden yardım almak zorunda kalabilirsiniz. Saf alkol iyi bir leke çıkarıcı olarak hemen hemen her yüzeydeki mürekkep lekelerini çıkarmada etkilidir. Pamuklu çubuk ya da bir parça pamuğun üzerine metil alkol gibi bir saf alkol ile silerek cildinizdeki mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini beyaz sirke ile çıkarabilirsiniz

Beyaz sirkenin içeriğinde bulunan bileşenler pek çok lekede olduğu gibi ciltteki mürekkep lekesini çıkarmada da etkilidir. Bir pamuk parçası veya bezin üzerine beyaz sirke dökerek mürekkep lekesini silebilir ve cildinizden çıkarabilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini diş macunu ile çıkarma

Ciltteki mürekkep lekesini çıkarmanın en etkili yöntemlerinden biri şüphesiz ki diş macunu ile lekeyi temizlemektir. Mürekkep lekesini çıkarma ile ilgili olan diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi diş macununun mürekkep lekesi üzerinde harika bir çıkarıcı özelliği bulunuyor. Ve bu durum el, yüz ve tüm ciltteki mürekkep lekelerini kolayca çıkarmak için de geçerlidir. Bu yöntemi uygularken unutmamanız gereken nokta ise, diş macununun jel formunda olmaması gerektiğidir. Mürekkep lekesinin üzerine yeteri kadar diş macunu sürün ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında yavaşça elinizle macunu ovaladığınızda mürekkep lekesinin çıkmış olduğunu görebilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini limon ile çıkarma yöntemi

Limon suyu pek çok yüzeydeki lekeleri çıkarmak için kullanılan başlıca doğal malzemelerden biridir. Cildinizdeki mürekkep lekesinden kurtulmak için ortasından kestiğiniz bir limon ile lekenin üzerini iyice ovalayabilir ve limon içindeki asidik maddeler sayesinde mürekkebi çıkarabilirsiniz.

Ciltteki mürekkep lekesini el dezenfektanı ile çıkarabilirsiniz

Son zamanlarda herkesin çantasında veya cebinde mutlaka bir el dezenfektanı olduğu düşünüldüğünde, mürekkep lekesini en hızlı ve pratik çıkarma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğinde bulunan alkol sayesinde hızlıca mürekkep lekesini çıkaran el dezenfektanı ile lekeli bölgeyi iyice ovalamanız yeterli oluyor.

Ciltten mürekkep lekesini poşet çay ile çıkarma

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, ciltteki mürekkep lekesini doğal yöntemlerle çıkarmak gerçekten çok kolay ve etrafımızda bu malzemelerden birçoğu hali hazırda bulunuyor. Tek kullanımlık çay poşetini kullandıktan sonra geriye kalan çay poşetinin içeriğindeki bileşenler ile ciltteki mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kullanılmış çay poşetini lekenin üzerinde ovalamak ve böylece lekeyi çıkarmaktır.

Ciltteki mürekkep lekesini saç spreyi ile çıkarmayı deneyebilirsiniz

Ciltteki mürekkep lekesini çıkarmak için saç spreyi kullanmak da etkili bir yöntemdir. Mürekkep lekesinin üzerine saç spreyi sıkarak bir bez veya kağıt havlu ile iyice ovalayarak cildinizi mürekkepten arındırabilirsiniz.

Cilt derisinden kurumuş mürekkep lekesini çamaşır suyu ile çıkarma

Deriden mürekkep lekesini çıkarmanın bir başka yolu ise cildinizi biraz tahriş edebileceğini düşündüğümüz için en sona bıraktığımız yöntem olan çamaşır suyu ile çıkarmaktır. Cilt derisinde kurumuş mürekkep lekelerini çıkarmada etkili olan bu uygulamayı şayet cildiniz hassas bir yapıya sahip ise denememelisiniz. Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ve 10 yemek kaşığı su koyup bu karışımı bir beze batırarak leke çıkana kadar cildinizi ovalayabilirsiniz. Biraz can yakıcı olduğunu kabul ediyoruz fakat kurumuş mürekkep lekesini çıkarmada bu yöntemin çok etkili olduğunu bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com