Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Dikkat dağınıklığı, fiilen veya zihnen herhangi bir işle meşgul olunması esnasında dikkati tam olarak toplayıp işe konsantre olunamaması durumudur. Dikkat eksikliği ile benzer noktaları olsa da iki rahatsızlığın aynı olduğu söylenemez. Dikkat eksikliği daha çok küçüklükte görülen ve hiperaktivite sorunu ile birlikte gözlemlenen bir durumdur. Bu durum literatürde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu şeklinde adlandırılır.

Dikkat Dağınıklığının Dikkat Eksikliğinden Farklı Olduğu Noktalar

Dikkat eksikliğinde uzun süreli unutkanlıklar söz konusu olurken dikkat dağınıklığında anlık hafıza bozulmaları gözlemlenir. Dikkat eksikliğinde meşgul olunan işte ya da gün içinde genel olarak yapılan faaliyetlerde sakarlıklar yapılmaya başlanır. Dikkat dağınıklığı durumu daha çok anlık yapılan işlerde hata yapılmasına sebep olur. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda çoğunlukla hiperaktivite de gözlemlenirken dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklarda çoğunlukla içe kapanıklık ve daha az hareketli olma durumu gözlemlenir.

Dikkat eksikliği erken yaşta gözlemlenip tedavi sürecinin uzun vadede gerçekleşmesi söz konusudur. Bu da çocukluktan yetişkinliğe kadar kişiyi zor bir hayatın beklediği anlamına gelmektedir. Çünkü bu bozukluk kendini anlık olarak göstermez, sürekli kişiyi takip eden bir sorundur. Dikkat dağınıklığı ise anlık duygulara göre açığa çıkar ve kişi uykusuz kaldığında ya da stres altında olduğunda bu durumun daha da ilerlediği gözlemlenmiştir.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Öncelikle Psikiyatrist Dr.İbrahim Bilgenin Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir? Youtube videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Dikkat dağınıklığı bazı konularda dikkati toparlayamama şeklinde görülen bir sorundur. Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

– Çocuklar bazı derslere konsantre olabilirken bazı derslerde dikkatlerini toplamakta zorlanırlar. Bu durumu tetikleyen bir unsur da çocuğun o dersi sevmemesidir.

– Çocukken derslere yönelik olan dikkat dağınıklığı ve buna bağlı olarak çalışmalarda verimsizlik durumu yetişkinlikte de kendini iş hayatında gösterir. Kişi sevmediği bir işle meşgulse çalışırken dikkati daha dağınık olur.

– İlk kez görüşülen bir insanın ismini hafızada tutamama ya da görüşülen bir insanın yüzünü günler sonra gördüğünde ayırt edememe gibi durumlar gözlemlenir.

– Dışarıdan gelen önemsiz uyaranlara fazla dikkat verilmesi durumu da belirtiler arasında sayılabilir. Örneğin; bir işle meşgul olunması sırasında sokaktan geçen arabanın gürültüsüne dikkat etmek.

– Okuma ve dinleme esnasında dikkat dağınıklığı sonucunda aynı yeri tekrar tekrar okumak durumunda kalmak.

– Sınavlarda benzer hatalar yapmak gibi sorunlar çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri arasında sayılabilir.

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığının sebeplerini üç ana başlık altında inceleyebilmek mümkündür.

1- Çevresel Faktörler: Bu faktörler arasında ortamda çok fazla ses, ışık ya da hava bulunması sayılabilir.

2- Fiziksel Faktörler: Beş duyu organının herhangi birinde eksiklik ya da sorun olması durumu. Özellikle görme ya da işitme sorunlarında bu durumun daha fazla açığa çıktığı gözlemlenir.

3- Kişisel Faktörler: Dikkat toplamayı öğrenememe sorunu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek bilimsel ve eğlenceli dikkat egzersizleri ile mümkündür.

Tedavi ve Çözüme Yönelik Seçenekler

Dikkat dağınıklığı teşhisi konan her çocuğa ilaç tedavisi önerilmemektedir. Tedavinin derecesine karar verilmeden önce hastalığın ne kadar ilerlemiş olabileceği araştırılmalıdır. Dikkat dağınıklığı sorununun derecesine göre uygulanabilecek birkaç tedavi yöntemini şu şekilde sıralamak mümkündür;

1- Motivasyon: 

Yetişkinlere genelde maddi karşılığa dayansa da çocuklar için durum daha basittir. Çocuğa başardığı taktirde ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı anlatılıp, her defasında takdir edilir. Söz konusu bu motivasyon çocuğun dikkatini toplamasına ve daha kolay konsantre olmasına yardımcı olacaktır.

2- Yazılım Destekli Uygulamalar:

Teknoloji çağında yaşadığımız düşünülürse bu tip rahatsızlıklarla karşılaşıldığında bilişim dünyasından bilinçli ve yeterli düzeyde yardım alabilmemiz mümkündür. Örneğin; MentalUP Dikkat Oyunu ve benzeri programlardan yardım alarak dikkat dağınıklığı sorununu tedavi sürecine destek olunabilir.

3- Yaşam Standartlarını Düzenli ve Yüksek Hale Getirmek:

Çocukların büyüme ve gelişme çağında olduğunu unutmamak ve buna göre bir yaşam tarzı benimsemek çok önemlidir. Özellikle dikkat dağınıklığı teşhisi konan çocuklarda hem gelişiminin sağlıklı devam edebilmesi hem de hastalığın mümkün olduğunca kısa sürede tedavi edilebilmesi açısından beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra çocukları spora yönlendirmek ve sporu yaşam biçimi olarak benimsemesini sağlamak hem dikkat sorununu ortadan kaldırmaya yardım eder hem de daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar.

4- İlaçsız tedavilerin bir diğer alternatifi de psikolog eşliğinde alınabilecek terapilerdir. 

Bu seçenek sürecin son evresi olmakla beraber daha ileri seviyedeki rahatsızlıklar için uzman hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu