Çocuklarda Karın Ağrısı Ne İyi Gelir?

Ara ara karın ağrısı nedenleri özellikle çocuklarda sık sık sorulur. Her ebeveyn çocukları hastalandığında doğal olarak endişelenir. Bu rahatsızlıklar, farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ayrıca şiddeti, görülme sıklığı, başlama zamanı gibi durumlara göre akut yahut kronik olarak da sınıflandırılır.

Bu ağrılar, göğüs kafesi ile pelvik bölge arasında görülen ağrının bir diğer ismidir. Genellikle bir uyaran sonrasında oluşur. Karın ağrısı kişilerin günlük hayatını olumsuz etkilediği için çözümler de sıklıkla düşünülür.

Ancak evde karın ağrısına ne iyi gelir öncesinde bunun nedenleri, belirtileri gibi etmenler de bilinmelidir. Evde kullanabileceğiniz yöntemler bilmeniz gereken hususlar arasındadır. Ancak çocuğunuzun karnı ağrıyorsa, farklı sebepler de olabileceği için doktora gidilmelidir.

Özellikle bilinçsiz ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Zira bu durum yan etkiler oluşturabileceği için ciddi sorunlara neden olabilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

13 yaş karın ağrısı nedenleri gibi durumlar, her ebeveyn tarafından bilinmelidir. Zira böylece daha bilinçli hareket edilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Karın içindeki bir organın sorunları
 2. Organı saran periton isimli zarda oluşan sorunlar
 3. Organlarla alakalı sinir yapıları
 4. Organı besleyen damarlar
 5. Karın içi organların yahut dokuların gerilmesi, tıkanması, enfeksiyonu, iskemisi gibi durumlar
 6. Sindirim sistemi sorunları
 7. Üriner sistem hastalıkları
 8. Kadınlarda bir takım jinekolojik hastalıklar
 9. Psikojenik sorunlar
 10. Bir takım metabolik hastalıklar

Karın ağrısının sebebine göre verilecek ilaçlar, tedavi yöntemleri de değişebilir. Bu nedenle 4 yaş karın ağrısı nedenleri konusunda çözüm olarak bilinçsiz ilaç kullanmak çözüm sunmayabilir.

Karın Arısı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda karın ağrısı nasıl geçirilir ebeveynler için oldukça önemlidir. Bunun kadar belirtilerin de bilinmesi şarttır. Zira çocuklar ağrısının karnından kaynaklandığını anlamıyorsa bunu net olarak belirtemeyebilir.

Karın ağrısı genel olarak kramp, sıkışma, yanma gibi etmenlerle tarif edilir. Kaynağına bağlı şekilde yayılma gösterebilir. Bunun yanı sıra hasta tarafından tespiti de gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra,

 1. Huzursuzluk,
 2. İştahsızlık,
 3. Terleme,
 4. Ateş,
 5. Mide bulantısı,
 6. Soluk bir hal,
 7. Kusma,
 8. Kilo kaybı,
 9. Kanama,
 10. Genel durum bozukluğu gibi durumlar da eşlik edebilir.

Ara ara karın ağrısı nedenleri belirtileri kapsamında bazen, kişiler bazen az ağrı hissedebilir. Bu durumda vücut farklı bir hal alabilir. Özellikle sırt üstü yatma, ağrının üzerine yatma, öne eğilme gibi durumlar gözlemlenir.

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Bebek karın ağrısı nasıl geçer için ilk olarak karının ağrıdığını bilmeniz gerekir. Her ne kadar çocuklarda bunu anlamak daha kolay olsa da bebekler kendini ifade edemeyeceği için hemen anlaşılmayabilir.

Dolayısıyla belirtiler bilinmelidir. Özellikle bebeklerin ilk 10 günü ile 3 aylık evresinde, devamlı şekilde görülür. Genellikle ağlama krizleri ile kendini gösterir. Özellikle akşama yakın ve gece görülmekte olup çok kolay bir şekilde durdurulamaz. Bunun yanı sıra

 1. Huzursuzluk,
 2. Bacakları karna doğru çekme,
 3. Sık gaz geçişleri,
 4. Karın şişliği,
 5. Karın şişliği de belirtiler arasındadır.

Buna çözüm için doktora gitmeniz şarttır. Böylece uygun bir tedavi, kısa sürede belirlenebilir. Eğer bebek mama ile besleniyorsa, markasını değiştirmek de mümkündür. Ayrıca bebeği ılık derecenin hafif üzerinde su ile yıkamak da rahatlamasına yardım edebilir.

Bebek karın ağrısı nasıl geçer diyorsanız, bebeğiniz biberonla besleniyorsa gaz yapmayan biberonları da tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda Karın Ağrısına Ne Yapılabilir?

Evde karın ağrısına ne iyi gelir her ebeveyn tarafından bilinmelidir. Burada farklı yöntemler yer almakta olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Zencefil çayı kramp ve sancıları azaltılabilir.
 2. Karın ağrısı üşütme kaynaklıysa ayaklar sıcak tutulabilir.
 3. Ballı süt kabızlık sebebiyle olan ağrılara yardım edebilir.
 4. Günde üç kere pekmezli su içmek karın ağrısına iyi gelebilir.
 5. Muz karın ağrısına olumlu etki yapabilir.
 6. Kas spazmı kaynaklı ağrılar banyo ile hafifleyebilir.
 7. Düzenli yoğurt tüketmek ağrıyı çözebilir.
 8. İncir karın ağrısına iyi gelebilir.

Bunların yanı sıra psikolojik sebeplerden dolayı karın ağrısı da oluşabilir. Bu durumda konuyla detaylı ilgilenmek gerekir. Karın ağrısı devam ediyorsa, geçmiyorsa ya da sık sık ağrıyorsa doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca evde karın ağrısına ne iyi gelir kapsamında, çocuğun alerjisi olan şeylere karşı da dikkat etmeniz gerekir. Bu durum farklı sorunları da beraberinde getirebilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı İçin Neler Uygulanabilir?

Kızımın/oğlumun karnı ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız, farklı yöntemler de bilinmelidir. Bal ve limon bunlardan biridir. Eğer çocuğunuz büyük yaştaysa bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek çocuklarınıza verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yoğurt da yararlı bakteriler bakımından zengindir. Dolayısıyla mide ağrısı için bir kase yoğurt da kullanılabilir. Elma da mide ağrısı için unutulmaması gereken besinler arasındadır. Dilimlenen elmaları toz zencefil ve şeker ile mikrodalga içinde 30 saniye bekletmek, ardından da çocuğunuza yedirmek yardımcı olabilir.

Kızımın/oğlumun karnı ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız, nar da bilinmelidir. Bunun için nara çok az karabiber ve tuz serperek yedirebilirsiniz. Ayrıca nar suyu da tüketmek mümkündür. Ancak bu gibi bitkisel önlemleri doktor önerisi olmadan kullanmamanız gerekir.

Zira çocuğun bitkilere veya içeriğine alerjisi olabilir. Dolayısıyla ilk önce hekime gitmeniz gerekir. Bilinçsiz ilaç kullanımı da bu çerçevede gerçekleştirilmemelidir. Zira karın ağrısının nedenleri farklılaşacağı için kullanan ilaç çözüm olmayabilir. Bunun yanı sıra her ilaçta bir takım yan etkiler de görülebilir.

Dolayısıyla bu gibi sonuçlar olmaması için kızımın/oğlumun karnı ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız hekime gitmeniz önerilir.

Karın Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Çocuk karın ağrısı nasıl geçer gibi karın ağrısının çeşitleri de bilinmelidir. Bu bakımdan akut ve kronik olarak iki tür vardır.

Ani başlayan, yeri konumlandırılabilen, şiddetli ağrılar ciddi sorunları gösterebilir.  Dolayısıyla doktora hızlı bir şekilde görünmek önerilir. Kronik karın ağrıları genel olarak 6 aydan uzun hissedilir. Sürekli ya da aralıklı, tekrarlayıcı şekilde gözlemlenebilir. Ağrı mekanik bir sebepten kaynaklanabileceği gibi iltihaba da bağlı gelişebilir.

Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk karın ağrısı nasıl geçer için doktora gitmek daha hızlı, kesin çözümler almanıza yardımcı olacaktır. Hekim tedavi öncesinde karın ağrısının nedenini araştıracaktır. Bu her hastada farklılaşabilir. Ağrının sebebi, şiddeti, yeri ve ağrıya eşlik eden bulgulara göre tedavi değişir.

Dolayısıyla bir takım tanı, testler ve hastanın tıbbi öyküsünün alınması, muayene edilmesi gerçekleştirilir. Bu kapsamda,

 1. İdrar ve dışkı analizi,
 2. Karın grafisi,
 3. Ultrason,
 4. Bilgisayarlı tomografi,
 5. Endoskopik işlemler gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılabilir.

Bu kapsamda karın ağrısı net olarak anlaşıldıktan sonra uygun bir tedavi uygulanabilir. Bu çerçevede,

 1. Gaz ilaçları,
 2. Mide asidi yahut bağırsak gazını düzenleyen ilaçlar,
 3. Antibiyotikler,
 4. Sindirime yardımcı ilaçlar gibi bir takım ilaçlardan yararlanılabilir.

Ancak çocuk karın ağrısı nasıl geçer için hayatı tehlikeye atan karın ağrıları varsa cerrahi işlemler de yapılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu