Cuma Gününü Mucizeye Dönüştüren Dua

Cuma gününü mucizeye dönüştüren dua ile rızık ve bereketinizin artması için dua edebilirsiniz. Bunun yanı sıra küstüğünüz, tartıştığınız insanlarla bu dualar sayesinde barışabilirsiniz. Dolayısıyla bu gün geldiğinde nasıl dua edebileceğinizi, hangi sureleri okuyabileceğiniz bilmek oldukça önemlidir.

Cuma günü duaların kabul olduğu zamanlar arasındadır. Dolayısıyla bu gün geldiği zaman fırsat olarak görüp, dua etmeniz önerilir. Ancak bu esnada dikkat etmeniz önerilen bazı konular da vardır. Duanızı ihlaslı ve temiz bir kalple etmeniz, günahlardan da uzak durmanız önerilir.

 

Cuma Gününü Mucizeye Dönüştüren Dua

Okunacak dua ve surelerin yanı sıra, Hz. Muhammed (S.A.V.) için salavat getirmeniz de önerilir. Bu sayede Allah’ın izniyle dualarınız kabul edilebilir.

Cuma Günü Hangi Salavatlar Okunabilir?

Cuma günü Müslümanların kutsal günüdür. Cuma günü mucize dua arıyorsanız, hangi salavatları getirebileceğiniz bilmeniz oldukça önemlidir. Bu kapsamda Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi adedi ilmike etmeniz önerilen salavatlar arasındadır.

Bunun dışında Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin el-müştemili alel hakayiki de unutulmaması gereken salavatlar arasındadır. Ayrıca Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim de edilebilir. Ayrıca aşağıda yer alan salavat da unutulmamalıdır;

 1. Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali
 2. Muhammedin hatta yebka minessalati şey’ün, verham
 3. Muhammeden ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minerrahmeti şey’ün ve barik ala
 4. Muhammedin ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minel bereketi şey’ün ve sellim
 5. Ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin hatta la yebka minesselami şey’ün

Cuma gününü mucizeye dönüştüren dua kapsamında bunlar unutulmaması gereken dualar arasındadır. Ayrıca Allahümme salli ala Muhammedin abdike ve resûliken nebiyyil ümmiyyi de edilebilir. Eğer bunları sık sık ederseniz, faziletini kısa sürede görülebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan salavatı ad getirmeniz önerilir;

 1. llahümme salli ala Muhammedin ve Ademe ve Nuhin ve İbrahim’e
 2. Ve Musa ve İsa ve Yusuf ve Yahya ve Eyyüp ve Harun ve İsmail ve İshak ve Yakup ve İdris ve Süleyman ve Zekeriya ve Zülkif ve Hud
 3. Ve Sit ve Salih ve Zülkarneyn ve Şuayp ve Hızır ve İlyas ve Davut ve Lokman ve Uzeyr ve Yunus ve Lut ve Yuşave Danyal ve Ehli beyti
 4. Mustafa ve ma beynehum minen nebiyyinevel mürselin,
 5. Salavatullahi ve selamuhu aleyhim ecmain

Cuma gecesi ne okunur diyorsanız bunları etmeniz de mümkündür.

Cuma Günü Hangi Sureler Okunabilir?

Eğer bir arzunuz ve muradınız varsa yüce Allah’a dua etmeniz gerekir. Özellikle Cuma günü geldiğinde buna özen vermeniz önerilir. Zira bu gün, duaların kabul edildiği günler arasında bulunur. Cuma günü okunacak dualar ve sureler oldukça geniş olup bazıları şu şekildedir;

 1. Hud Suresi
 2. Duhan Suresi
 3. Kehf Suresi
 4. Fatiha Suresi
 5. Zilzal Suresi

Bunun yanı sıra Kur’an-ı Kerim’den sureleri okumanız da mümkündür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı konularda vardır. Okumadan önce ilk olarak gusül abdestiniz yoksa almanız gerekir. Ardından da normal bir şekilde abdest alınmalıdır.

Cuma günü okunacak sureler ardından dua edilmelidir. Böylece Allah’ın izniyle dualarınız kısa sürede kabul edilebilir.

Cuma Gününü Mucizeye Dönüştüren Dua

 

Cuma Günü Hangi Tesbihler Çekilebilir?

Cuma günü geldiğinde duaya önem verilmesi her Müslümana tavsiye edilir. Böylece muradınız yüce Allah tarafından kabul edilebilir. Eğer bir isteğiniz, arzunuz varsa salavat ve sureye ek olarak hangi zikirleri, tesbihleri çekebileceğinizi bilmeniz gerekir.

Cuma günü yapılacak zikirler her yerde yapılabilir. Dolayısıyla oldukça pratiktir. Bu kapsamda 100 kere Ya Allah diye zikrederseniz tüm dilekleriniz kabul olur. Ayrıca şunların da bilinmesi önerilir;

 1. Ya Vali esması 1000 defa okunursa her işinizde kolaylık görebilirsiniz.
 2. 200 kere la ilahe illalahü’l melikü’l hakku’l- Mübin zikri ile yüce Allah’a dua edebilirsiniz.
 3. 100 kere Ya Darr esması çekilirse düşmüş olduğunuz dertlerden kurtulmak için edilebilir.
 4. Cuma günü namaz öncesi Ya Allah Ya Hu zikrini 100 kere okuyanların hayırlı dilekleri olabilir.
 5. La ilahe illa ente ya Hannanü ya Mennanü ya bedi’as semavati vel arzı ya zel Celali vel İkram zikri okunursa sahibine icabet olunur.
 6. Cuma ezanı vaktinde Ya Bais 1062 kere zikredilirse kısmet açılabilir.
 7. Cuma namazı ardından Ya Rahman 100 defa unutkanlık ve gafletten kurtulmak için okunabilir.
 8. Ya Gaffar Cuma namazı ardından 100 kere okunursa affa, mağfirete mazhar olunabilir.

 Cuma günü okunacak esmalar arasında bunlar unutmamanız gereken esmalar içindedir. Hadis-i Şeriflere göre Cuma günü 80 salavat getirenin 80 yıllık günahı affolunmaktadır. Bunun yanı sıra Cuma günü gusül abdesti alanın da günahları affolur.

Cuma Gününü Mucizeye Dönüştüren Duanın Faziletleri Neler?

Cuma günü okunacak sureler birçok fazilete sahiptir. Hayırlı dualarınız bu gün kabul olabilir. Böylece rızkınızın artması, bereketlenmesi mümkündür. Ayrıca şu gibi faziletleri de yer alır;

 1. Eğer tartıştığınız bir kişiyle barışmak istiyorsanız gerçekleşebilir.
 2. Sevdiğiniz kişinin size yazmasını, aramasını istiyorsanız gerçekleşebilir.
 3. Rızkınız artarak bereketlenebilir.
 4. Sınavlardan iyi not almak istiyorsanız Allah’ın izniyle alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Cuma gecesi Yasin suresi okuyanın günahları da affedilir. Bu gün veya gece Duhan suresi okuyana cennette bir köşk de ihsan edilir. Cuma günü geldiğinde sela ve ezan sarası Cuma suresinin 9, 10 ve 11. ayetleri 3 kez okunursa o hafta elinize helal para geçebilir.

Cuma günü okunacak esmalar ve faziletleri bunlarla da sınırlı değildir. Bu günün gecesinde Fatiha ile 15 kez İza Zülzile surelerini okuyup 2 rekat namaz kılmak da kabir azabından, kıyametin dehşetli anından korunmanıza yardımcı olur.

Cuma Günü Nerede Nasıl Dua Edilebilir?

Dualarınızın kabul edilmesini istiyorsanız, Cuma günü gibi duaların kabul olduğu zamanları bir fırsat olarak görmeniz şarttır. Ancak Cuma günü okunacak esmalar ve faziletleri görebilmek için bazı şartlara dikkat etmeniz de gerekir.

Bu kapsamda dua ederken, sure okurken veya salavat getirirken ihlaslı olmanız, temiz bir kalple hareket etmeniz gerekir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okurken de kendinizle yalnız kalabilmek için sessiz ve sakin bir yere gitmeniz önerilir.

Bunun dışında Cuma gününü mucizeye dönüştüren dua için salavat getirirken veya zikir okurken her yeri tercih edebilirsiniz. Ancak banyo veya tuvalet gibi uygun olmayan yerlerde dikkatli olmanız önerilir.

İlginizi Çekebilir: En Kullanışlı Perde Modelleri

Duayı ve salavatları düzenli bir şekilde getirmeye devam ederseniz, kısa sürede muradınıza kavuşmanız mümkündür. Ayrıca vakit namazlarını da kaçırmamanız önerilir. Zira namazlar ardından ettiğiniz dualar da kabul edilebilir.  Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin adede ma fi ilmillahi salaten daimeten bi devami mülkillah salavatı da Cuma günleri edilebilir.

Dolayısıyla Cuma günü asla geri çevrilmeyen dua etmek istiyorsanız verdiğimiz salavatların, surelerin ve zikirlerin yanı sıra dikkat etmeniz gerektiği şeylere de önem vermeniz tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu