Dayanıklı Balkon Çiçekleri
Dekorasyon

Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Dayanıklı Balkon Çiçekleri – Evimizin her noktasına ayrı bir canlılık katan çiçekler en çok balkonlara yakışmaktadır. Evlerinin balkonlarında çiçek yetiştirmek ve dekorasyonunu tamamlamak isteyen kişiler dayanıklı balkon çiçeklerini merak etmektedirler. En dayanıklı balkon çiçekleri şunlardır;

  • Bodrum papatyası
  • Çuha çiçeği
  • Ekinezya
  • Ezan çiçeği
  • Gelincik
  • Kasımpatı
  • Küpe çiçeği
  • Sardunya
  • şakayık

Dayanıklı Balkon Çiçekleri: Bodrum Papatyası

Bodrum papatyası asteraceae ailesine mensup, mızraklı yaprak kenarlarına sahip papatyaya benzeyen bir çiçektir. Bu çiçek mavi, mor, pembe, sarı ya da krem renklerinde açabilmektedir.

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği’nin anavatanı Çin’dir. Bu çiçek Primulaceae ailesine ait Primula cinsindeki bir bitkidir. Direk güneş ışınları ile temastan hoşlanmayan bu bitki dış mekân bitkileri arasında yer almaktadır. Çiçekleri kış bitimi ile ortaya çıkmaya başlar ilkbaharda tam olarak çiçek açmaya başlar. Soğuk havaya dayanıklılığı sayesinde balkonlarınızda da uzun süre yaşayabilmektedir.  

Ekinezya

Uzun süre yaşamasıyla bilinen ekinezya çiçeği sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklı bir bitki olması sebebiyle balkonlarda rahatça bakılabilmektedirler. Ekinezya çiçeği pembe, turuncu, sarı, kırmızı ve açık yeşil tonlarında açmaktadır. Ekinezya bitkisini havanın güneşli ve sıcak olduğu günlerde dikmeniz daha iyi olacaktır.

Ezan Çiçeği

Halk arasında ezan Çiçeği olarak bilinen bu bitkinin asıl adı Oenothera’dır. Onagraceae ailes,nin bir mensubu olan otsu bitki Gece Mumu adıyla da bilinmektedir. 145 farklı türe sahip olan ezan çiçeği güneşli havaları seven nadir bitkilerden birisidir.

Akşam ezanı ile yatsı ezanı arasında çiçek açması nedeniyle ezan çiçeği adı verilen bu bitki sabahın ilk ışıklarıyla kırmızı renge bürünmektedir.

Gelincik

Gelincik çiçeği Papaveraceae ailesinin bir üyesidir. Oldukça yaygın olarak bulunan bu bitkiye etrafımızdaki birçok yerde rastlamaktayız. Dayanıklı ve kolay yetişmesi nedediyle balkonlarda da çok tercih edilen çiçekler arasında yer almaktadırlar.

Kasımpatı

Papatyagiller ailesine ait olan kasımpatı aynı zaman da krizantem adıyla da bilinmektedir. Kasımpatı bitkisinin çiçekleri sarı, beyaz ve pembe renklerde açmaktadır.

Küpe Çiçeği

Bilimsel olarak Fuchsia adı verilen küpe çiçeği, sarkık görüntüsü sebebiyle bu simi almıştır. 100 farklı türe sahip olan bu bitki Tropik iklimli Orta ve Güney Amerika’nın dağlarında yetişmektedir.  Küpe çiçeği mor, kırmızı, pembe ve beyaz renklerde çiçek açmaktadır.

Dayanıklı Balkon Çiçekleri
Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Sardunya

Sardunya etrafa yaydığı keskin kokusu ile balkonlarınıza hem renk hem de hava katacaktır. Akdeniz iklimine uygun bir bitki olması sebebi ile de dayanıklı bitkiler arasında bulunmaktadır. İlkbaharın başlarında çiçek açmaya başlayan sardunya bitkisi kasım ayının bitimine kadar çiçek açmaya devam etmektedir. Suyu fazla seven bir bitki olmadığı için çok fazla sulamanıza gerek yoktur. Fazla sulanma durumunda çürüyebilir. Sardunyanızla ilgilenmek için onu düzenli olarak budaya bilirsiniz.

ŞAKAYIK

Şakayık Bitkisi, Paeoniaceae yani Şakayıkgiller familyasına ait bir cinsin adıdır. Ülkemizde birçok yerde karşılaşabileceğimiz bu bitki pembe, sarı, beyaz gibi renkte çiçekler açmaktadır.  

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!