DigiByte (DGB) Nedir? Yatırım İçin Fırsat Mı?

Birikimlerinize nicelik olarak avantaj sağlamaya ne dersiniz? Güven ve hızı merkeze alan bu kripto para sistemi ile daha önceden tanışmış mıydınız? Eğer en büyük kripto para birimi olan DGB ile yola devam etmeyi düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

DigiByte (DGB) Nedir?

Nicel olarak verilerin (özel bilgiler, para değerleri, taşınmaz varlıklar gibi .) benzemeye çalışılması, çalınmasını ve kullanım dışı olmasını önleyen dijital dünya olarak varlık olarak tanımlayabileceğimiz bir kripto para çeşididir. Jared Tate’in meydana getirmiş olduğu açık kaynaklı çeşitlerinden olan kripto para, Digibyte 2013’te gelişim göstermiştir. 2014’te ilk kez bloğunu meydana getiren DGB, pratik ve güvenilir olması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Western Union ve Paypal olarak bilinen örnekler A noktasından B noktasına en pratik biçimde para gönderebilmek için DGB kripto para birimi seçmektedir. Digibyte, merkeziyet olmayan, pratik, güven verici oluşumu ile kendisini göstermekte ve dijital veriler, mülk bilgi, para, gibi değerli bilgileri değişmez, silinmez, hacklenmez biçime  dönüşmüş olarak yani  bu durumda şifrelenmiş transfer fırsatı vermektedir. Segwit’in (Soft fork) Nisan ayı 2017 senesinde aktif hale getirdiği ilk büyük başarı yakalamış altcoin olma özelliğini kazanmıştır. Blok zincirinin ise ilk bloğu Genesis bloğu olarak bilinmektedir. Digibyte’ın genesis bloğu tarih olarak 10 ocak 2014 senesinde üretime geçmiştir. DigiByte 2035 senesine kadar toplam değer 21 milyar adet olarak üretilecek biçimde tasarlanmıştır.

DigiByte ülkeler arasında en pratik, en uzun ve en güvenilir harcanmamış işlem çıktısı olarak tanımlanır. UTXO, mülkiyet olarak beliren soyut elektronik para birimidir. DigiByte  dijital mülkiyet hakkı bulunduran bir zinciri oluşturur. Bu zincir, işlemlerine imza atan dijital yani elektronik bir imzayı temsil eder. Özünde DigiByte, Bitcoin’e benzeyecek biçimde merkezsizleştirilmiş bir blok zinciri dahilinde çalışır. DigiByte açık kaynaklı olarak merkezsizleştirilmiş bir yerdir, bu kripto para değeri Bitcoin ile birebir olmasa da aynı prensiplere dayanır. Ayrıca Bitcoin Core özünü alarak gelişim gösterir. Fakat DigiByte çalışanları, yaklaşık olarak her altcoin gelişimi için çalışanlarının yapmak hedeflediği şeyi arzulamıştır: Bitcoin’in öz yapısını geliştirmek içindir. Bu iş genel olarak işlemleri daha pratik ve faydalı biçime getirirken Bitcoin’deki ölçeklendirilebilirlik problemlerine de göz atarak gerçekleştirilmektedir.

DigiByte (DGB) İşlem Süreçleri Nasıl İşler?

İşlem süreçleri, blok boyutlarını artırarak daha faydalı hale getirilebilmekte ve böylece zinciri oluşturması gereken ve işlemleri iletmeye yarayan bloklar daha pratik bir biçimde daha çok veri işlemeyi sağlar. DigiByte çalışanları ağı hızlandırmak ve işlemleri daha faydalı biçime getirebilmek için koda bazı değerli değişiklikler eklenmiş olmuştur. DGB, eş zamanlı zorluk ayarları içinde, 15 saniyelik blok süresi ve artırılmış güvenlik önlemleri sunmaktadır. DGB’nin yanında bulunan ekip gelişim için ilk zamanlarında siber güvenlik, ödeme seçenekleri ve işlem hızının artırılmasına bireysel olarak dikkat edilmesine karar kılmıştır. DigiByte’ın bir diğer ilgi çekici tarafı, DGB gruplarının daha çok ilklere imza atmış olacaktır. DGB, Segregated Witness (SegWit) sistemini başarı sağlayarak uygulayan ilk altcoin olma hakkına sahip olmuştur. Bu dijital platformun arkasındaki çalışanların ayrı olarak blok zinciri tabanlı özelliğe sahip ve protokollerin genel gelişimine de katkı sağlayarak, MultiAlgo, Odocrypt, DigiAssets ve DigiShield  madencilik algısını yaratmayı sağlamıştır. Ethereum ve Bitcoin Cash tarzında bazı blok zincirleri, DigiShield vb. bazı DigiByte teknolojilerini saihplenmiştir. Blok zinciri teknolojisi sektörüne ve kripto para geliştirme sektöründe yeniliklere sebep olan DigiByte, geniş ölçekte kabul görmeye hak kazanmıştır.

DigiByte (DGB), 2013 yılında Jared Tate tarafından meydana gelmiş ve 2014 senesinde ilk bloğunu ortaya çıkarmış olan, niceliksel karşılaştırılabilen verilerin benzetim sağlanması veya çalınmasının önüne geçmek amaçlı olan dijital bir para birimlerinden sadece birisidir. İki nokta arasında en pratik para alışverişi için bu para değeri tercih edilme yönündedir. Değerli belgeleri şifreleyerek taklitlerin önüne geçerek ve çalınamaz biçime getirerek alışveriş sağlamaktadır. DigiByte’in ilk bloğu olan Genesis bloğu 2014 senesinde üretime geçmiştir.

DigiByte Nasıl Çalışır: Protokoller ve Yapı

DigiByte UTXO ve Proof-of-Work (PoW – çalışma ispat) gerekçesine dayanmaktadır. Fakat Bitcoin ve DGB’nin PoW’u kullanma biçimleri içerisinde önemli değişiklikler bulunmaktadır. Bitcoin ve Bitcoin Core alt yapılı diğer altcoin ve kriptolar benzeri olarak DigiByte’da da madencilik seçeneği vardır. Yani madenciler işlemleri doğrulamadan geçirerek ve DGB’nin iki kere harcanmasının önüne geçerek ağın güvenliğini sağlamaktadır. DGB çalışan grubu madencilik sürecini daha avantajlı biçime getirmek için DGB madenciliğine emek harcamış beş farklı algoritma stratejisi uygulamaktadır. Bu algoritmalar PoW tabanlıdır ve madencilik için kullanılan enerjiyi bölebilmek ve ağı güvenilir ve emniyet sağlayan biçime dönüştürmek için blok zincirine eş olarak dağıtılmıştır. Bu özelliğe MultiAlgo madenciliği olarakta adlandırılmaktadır. Ağ içinde kullanılmakta olan düğümlerin zorluk derecesi, tekrar DigiByte geliştirme ekibi aracılığı ile yaratılmış olan MultiShield teknolojisi ile düzenlenmelidir.

MultiShield Özellikleri ve 5 Algoritması Baskın Olacak

MultiShield özellikleri, beş algoritmanın birinin baskın olacak biçimde gelmesine engel olarak daha küçük zincirlerin etkilenerek edilmemesini sağlar. DigiSign de DigiByte özelliklerinden sadece biridir. Belgeler ve veriler DigiByte blok zinciri sistemi içerisinde pratik ve problemsiz bir biçimde doğrulanması, gönderilmesi ve gömülmesine aracı olmasını sağlar. DigiByte teknolojisiyle ortaya çıkan diğer bir özellikler DigiShield, Odocrypt ve DigiSpeed’dir. DigiShield, DGB’nin yanında yer alan grup tarafından zorluğu ağırlaştırmak için ortaya çıkmış bir özelliktir. İlk olarak Şubat 2014 senesinde ortaya çıkmış olan ve o yıllardan beri Ethereum, Dogecoin, Zcash ve Bitcoin Cash gibi bir çok blok zinciri aracılığı ile benimsenmiştir.

Hafif zorlukta çoklu-havuz kullanımı pek çok miktardan oluşan DBG çıkarılmasına karşı korunma sağlar. DigiShiled operasyonların zirvesinde ve sonunda bütün blokları inceleyerek ve çoklu-havuz madenciliğini düzenleyerek blok zorluk seviyesini yeniden hesaplayabilir hale gelmiştir. Odocrypt, ASIC madencilerinin DigiByte madencilik havuzu içerisine dahil olmasının önüne geçmek için yaratılmıştır. Bu durumda madencilikte rekabeti en aza indirmektedir. Algoritma hash detayları on günde bir değiştirme sürecine girerek ağı ASIC madencilerinden korumaktadır.

DigiSpeed İşleme Süreci Hızlandırılmış

DigiSpeed işleme sürecini hızlandırılmış ve blok zincirinde ortalama 15 saniyelik bloklara imka tanıyacak bir özelliktir. Bu ağın ölçeklendirilebilirliğini Bitcoin ve diğer birçok ağa uyarlı olarak artırmaktadır. DigiByte ağı DigiSpeed sayesinde saniyede yaklaşık 560 işlem meydana gelmektedir ve bu DigiByte’ın Bitcoin’den 40 kat kadar pratik olduğu anlamını taşımaktadır. Toplam olarak DGB arzı 21 milyardır; bunun 105 milyonu daha önceden zaten çıkarılmıştır. DigiByte blok zinciri üç farklı parkurdan oluşmaktadır. Core Protocol Layer ya da Global Network Layer (Çekirdek Protokol Katmanı veya Küresel Ağ Katmanı), tüm blok zincirinin alt yapısıdır; tüm temele destek sağlar ve DigiByte blok zincirinin en alt tabakasını oluşturmaktadır. Çekirdek katmanın üzerinde Digital Asset ve Public Ledger Layer (Dijital Varlık veya Açık Defter Katmanı) bulunmakta ve bu tabaka yönetim ve güvenlik sağlamaktadır. Bu tabaka orta katman olarak bilinmektedir. DigiByte birimlerini, değiştirilmez açık bir defter ve beş madencilik protokolünü içerisine almaktadır. Yeni DGB birimleri madencilik ile ortaya çıkmaktadır.

En üst tabakaya Application Layer ya da DigiAssets Layer (Uygulama Tabakası veya DigiAssets Katmanı) denmektedir. DigiByte zincirlerinden diğer dijital varlıkların oluşturulmasını destek olmaktadır. DigiByte ekosisteminin birinci katmanı olarak bu tabaka, DApps (merkezi olmayan platformlar) gelişmesine ve akıllı sözleşmelerin kullanım imkânı sağlayarak sağlam ve güvenilir bir blok zinciri ortamı yaratır. DigiByte, Bitcoin oluşumu için kullanmakta olan özgün kodun tersine değişik özelliklere, tabakalı mimariye ve gelişmiş mekanizmalara sahip karmaşık bir ekosistem birimidir. Fakat bu konu piyasa ekonomisi için ve pazar payı gerekçesiyle DigiByte hala BTC’yi geçmekten fazla uzaktır.

digibyte-(dgb)-nedir-yatirim-icin*firsat-mi-454545

DGB İstatistik Nedir?

Bu sıralar ortalama olarak 110 milyon dolarlık bir ekonomisine sahip olan DGB; geçen dönemki tepe seviyesinde 0.13 dolara kadar ulaşım hakkına sahip olmuştur. 2019’un başı itibariyle talep edildiği 2014 ilk başlarında 0.0006 dolar değerlerinden ortalama %1600 oranı kazanmış olarak 0.01 dolardan yer değiştirmektedir. Çok değer kazanan kripto paralar listesinde 41. sırada kendisine yer bulmaktadır.

DigiByte (DGB) Cüzdanları Nedir?

DigiByte donanım ya da yazılım cüzdanlarında gizlenebilmektedir. Bütün cüzdanlar, kişisel anahtar sahiplerinin birikimi ve fonlarına rahatça ulaşabilmesini sağlarken fonları güvende tutabilmek için tasarlanmıştır. Donanım cüzdanları, hacker’ların kişisel anahtarları çalmasında engel olacak ve zorluk sağlayacağı için en yüksek güvenlik seviyesine sahip olmuştur. DGB, Nano Ledger S ve Nano Ledger X gibi donanım cüzdanlarında güven içinde saklanabilme imkanı bulmaktadır. DGB’nin yanında yer alan ekip, DigiByte Core isminde bir yazılım cüzdanı meydana getirmiştir. Bu bir çeşitmasaüstü cüzdandır. DigiByte Core, DGB fonlarınızı güven içerisinde tutmakta ve siz de seçiminizi bu taraftan kullanarak ağın güvenli olmasına katkıda bulunmuş olacaksınız. Carteira Guarda’ın DGB saihpleri için mobil, masaüstü ve web olarak bulunmaktadır. Bazı cüzdan durumları DGB fonlarınızı daha pratik yönetim sağlamak amaçlı cihazlar içerisinde senkronize edilebilmektedir. Guarda Wallet, DGB ve diğer kripto paralar arasında doğrudan takas fırsatı da yakalamaktadır. Kullanıcılar buraya tıklayarak sayfasını ziyaret ederek DGB için kâğıt olan cüzdanlar da oluşum imkanı sağlamaktadır. DGB, DigiByte’ı destek olan ve gizleme hizmeti yaratan takas sitelerinde de gizlenebilir.

DigiByte Topluluğu

DigiByte, Bitcoin ve Jared Tate’in Bitcoin alt yapısının güncel olarak daha pratik bir versiyonunu oluşturma düşüncesiyle başlamıştır. DigiByte’ın blok zinciri alt yapılı, katmanlı ve karmaşık yeri bu biçimde meydana getirilmiştir. DGB ve DigiByte ağı, 2014 senesinden bu yana proje için önemli olarak destekleyici bir topluma dönüşmüştür. DigiByte bugün geldiği yere, topluluğunun yirmi bin ortalama kullanıcısı sayesinde gelmektedir. Özel bir şirket veya herhangi bir şahsa ait olmayan, açık kaynaklı, bütün merkezsizleştirme bir blok zinciri projesi olarak bilinmektedir. Merkezsizleştirme düşüncesi ve bunun uygulanması yönünde DigiByte için fazla önemlidir. DigiByte Küresel Topluluğu, topluluğun projenin gelişimi ve işlevselliğindeki önemi nedeniyle, kişileri etkin olarak süreç içerisine dahil etmek ve gelişmeleri ilerletmek için Telegram toplulukları oluşturmuştur. Teknik destek, madencilik hakkında ki bilgiler, geliştirici tartışma, topluluk tartışmaları, pazarlama türleri ve haberler için başka başka kanallar bulunmaktadır. DigiByte Küresel Topluluğu, DigiByte’in açık kaynaklı yapısını ve merkezsizleşmeyi ön plana çıkarmaktadır.

DigiByte Coin Geleceği

2014 senesinden 2017 Aralık ayına kadar pek çok hareket olmayan DGB, 2017’deki popüler yükseliş esnasında bir anda %1000 artış göstererek 1 milyar dolar piyasa değeri üzerine çıkmıştır. Fakat o dönem içerisinde Bitcoin de içerisinde olmak üzere birçok kripto para gibi DGB’nin anında yükseldiğini aynı biçimde düşüşünü takip etmiştir. Zamanla bizlere ne getireceğini göreceğiz. Şu an için yaşayıp göreceğiz.

DigiByte (DGB) Madenciliği Nasıl Yapılır?

DigiByte madenciliği yapabilmek amacıyla Blockfactory ve DigiHash kullanılabilmektedir. DigiHash tarafından madencilik yapıldığı süreçler içerisinde kullanıcılara farklı miktarlarda kripto para kazanabilme imkânı yaratmaktadır. Madencilik havuzunun geliştirici birer firması olan DigiHash bazı değişik kodlama dili kullanmaktadır. Bütün algoritmalarında kişiye özgü zorluk seviyeleri bulunmaktadır. DigiHash, beş ayrı DigiByte madenciliği algoritmasını destek olan bir havuzdur. DGB coinler cüzdan da bulunduğu sürece kullanıcılar havuzdan ödül almaktadırlar.

digibyte-(dgb)-nedir-yatirim-icin*firsat-mi-454545

DiguSign Nedir, Kullanım Alanları Nedir?

DiguSign, herhangi bir belgeyi merkezi olmayan bir blok zincirinin ortasına konumlandırarak korumakta, güven vermekte ve doğrulama sistemi üzerine kurulmaktadır. DiguSign, sağlık firmalarında da kullanılabilir. Hasta kayıtlarının dijital sistemle korunması ve güvence içerisine alınması gizlenmesi için ideal bir teknoloji olmaktadır. Ek olarak ekonomiyi de düşürmektedir. Hükümet belgeleri ve sözleşmeleri de içerisinde yer alan DiguSign kullanılarak güven içine alınmaktadır. Hukuki anlaşmaların dokümanları da, şifrelenmiş olarak blok zincirinde güvence içerisine alınabilir. Ticari belgelerin de dijital dünyada blok zincirinde gizlenmesi ile mevcut ortamdaki dolandırıcılık, verim alınamadığı durumlarda ve gecikmelerin önüne geçilmesi meydana gelecektir. Finans hizmet belgeleri içinde DiguSign kullanılmaktadır. Bankacılık ve kredi sözleşmeler ile varlık ve servet yönetimi sözleşmelerinde kullanılmaktadır. Müşterilerle yapılan ortak sigorta poliçelerinin de güven sağlayacak biçimde imzalanması da bu teknoloji aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Emlak alım-satımlarında sözleşmeler imzalanarak dijital ortamda blok zincirinde gizlenebilir ve bu da kağıt ekonomisini düşürmektedir.

DigiByte Blok Zinciri

DigiByte bir piramite benzer olan üç ana katmandan oluşmaktadır. Birinci katman içerisind, altyapıyı destek olan çekirdek iletişim protokolü içinde yer almaktadır. İkinci katman içerisinde, dijital verilerin korunması amaçlı içerik dijital güvenlik formu bulunmaktadır. Üçüncü katman içerisinde ise, günlük yapılan işlerin kullanılmakta olduğu uygulama bulunmaktadır. Platform tabakası ismi verilen bu tabakada, para alış verişleri, transferler ve veri alış verişleri yer almaktadır. Her 15 saniyede bir blok oluştuğu bilinmektedir.

DigiByte Yatırım ve Ortaklıkları

Açık kaynak kod olarak bilinen ve kullanıcılar DigiByte, blok zinciri içerisinde yeni projelere imza atmış olan, isteyen firmaların sınırlarına girmiştir. Mine That Digi adlı oyun uygulaması, Minecraft oyunundaki oyuncuları DigiByte ile ödüllendirme sistemi kullanılmaktadır. Ek olarak bir Play Station Store hizmeti olarak tanınan DigiPSN ise ödemeleri DigiByte seçeneği ile almaktadır. 2017 senesinde çok önemli başarıya imza atan DigiByte platformu, Citi Bank ve Digisign ile ortak anlaşma yapmıştır.

Bitcoin ve DigiByte Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin madenciliği sadece bir tanesi olarak bilinir. Buna karşılık DigiByte madenciliği beş ayrı algoritmada yapılmaktadır. Bu sebeple daha güvenilir işlemler yapılmaktadır. Bitcoin 10 dakikada bir zamanla blok oluşturma kapasitesindeyken, DigiByte blokları 15 saniye içinde tamamlamaktadır. Bitcoin ortalama saniyede 7 adet işlem gerçekleştirmekte ve DigiByte saniyede 280+ işlem gerçekleştirebilme kapasitesine sahiptir. Bitcoin 21 milyon adet üretilebilecek ve bunu 140+ senede tamamlama gösterecektir. DigiByte ise 21 milyon DGB’yi 21 yılda üretim sağlayacaktır.

DigiByte mı Bitcoin mi?

DigiByte, Bitcoin’den 40 kat fazla pratiktir fakat daha pratik blok süreçleri, ölçeklenebilirlik problemlerini meydana getirmektedir. Bu sorunları çözebilmek için DigiByte, SegWit’i uygulayan ilk kripto olmuştur ve  SegWit bilgiyi doğrulamak için ve çapraz zincirleme işlemlerine ve sadece bir tek onaylamaya izin veriliyord. Bütün bunlar, işlem ebatında büyük bir azalma için yapılan bir sınırlama ile birlikte, saniyede ortalama 280 işlem hacminde gerçekleşmesine olanak tanıyor.

DigiByte Nasıl ve Nereden Alınır?

DigiByte coin alabilmek için yabancı kripto para borsalarından yararlanma fayda vardır. İlk önce, ülkemizdeki kripto para borsalarından güvenilir birine üye olunarak Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerden alınmaktadır. Daha sonra alınan bu coinler yurtdışındaki borsaya transfer edilmektedir. Bu borsadan sonra ise Bitcoin karşılığında DigiByte coin alınma imkanına sahip olunmaktadır.

digibyte-(dgb)-nedir-yatirim-icin*firsat-mi-454545

DGB Coin Yatırım İçin Fırsat Mı?

Bütün bunlara baktığımızda, DigiByte’ın fazla gelişmiş şifreleme işlemlerinden birisi olduğunu göstermektedir. Şirket, yakın gelecekteki akıllı sözleşmelerin gelişimine destek olacağını da belirtmektedir. Oysa neden hala çıkmadı? DigiByte, kamu kökeninde dikkat edileceği ve üslerini artırmaya ve daha çok destek ve büyük çapta kabul görmeye dikkat edileceğine söz vermiştir. Son teknoloji desteğiyle ana kriptolardan birine mi dönüşeceğini ya da niş kalitesinde bir proje olarak kalmayı sürdürüp edemeyeceğini göreceğiz.

DigiByte Fiyat Tahminleri İçin Koşullar:

  • DigiByte önceki senelerde olduğu gibi piyasadaki konumunu korumayı sürdürecektir.
  • Kripto para piyasasının toplam olarak değerinde yükseliş olacaktır.
  • Bitcoin’in piyasa payı yarı yarıya olarak DigiByte’ın dezavantajına olacak biçimde alınmıştır.
  • Seneler belirsiz olarak arz miktarındaki yükselişe geçen grafiğe göre belirlenmektedir.

Sonraki senelerde (sene belirsiz) toplam piyasa ederi 2 trilyon dolar, 10 trilyon dolar ve 15 trilyon dolar değerine ulaşabilirse DigiByte için ekonomisi en kötü tahminle şu şekilde olabilir:

Toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar, DigiByte arzı olursa 13.5 milyar:

DigiByte değeri: 0.154 dolar

Toplam piyasa fiyatı 5 trilyon dolar, DigiByte arzı kabul edersek 15.5 milyar:

DigiByte fiyatı: 0.336 dolar

Toplam piyasa fiyatı 10 trilyon dolar, DigiByte arzı varsayımı olursa 16.5 milyar: (DigiByte madencilik grafiğine göre 2024-2025 arası DigiByte arzının 16.1 milyar gibi olması beklenmektedir.)

DigiByte değeri: 0.631 dolar

Geçmiş piyasa piyasası ve DigiByte, Bitcoin tarzında coin’ler odaklanılır ise ihtimal olarak en kötü tahmini yansıttığı söylenebilmektedir. DigiByte son 2 yıldaki verilere göre ICO ile piyasaya girmiş token’lerden daha iyi performans göstermektedir.

Teknik olarak Bitcoin’e benzer olarak DigiByte, fiyat performansı yönünden de bir çoğu altcoin’in tersine Bitcoin’e daha benzer performans göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler