Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Ve Tedavisi

Çocukluktan yaşlılığa kadar, insan hayatının her evresinde dikkat eksikliği problemi ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Bu problemin tanısı ve tedavi yöntemleri uzman hekimlerce yapılmakta olup, kesinlikle aşılmayacak bir sorun olmadığını belirtmek isteriz. Zira bu problem psikolojik temelli olabileceği gibi, insan vücudunda bazı maddelerin yetersiz olmasına ya da fiziksel fonksiyonları olumsuz etkileyecek başka herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sorunun çözülebilmesi için öncelikle doğru tanıda bulunmak ve yapılacak olan birtakım testler ile sorunun nedenini belirlemek gerekecektir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Bu konu, sorunun görüldüğü yaş grubu göz önünde bulundurularak iki biçimde saptanabilmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri araştırılacaksa, direk olarak çocuğun okul hayatındaki durumu mercek altına alınmalı ve hatta bu konu ile ilgili çocuğun öğretmeninden yardım alınarak, dikkat eksikliğinin hangi boyutta olduğu tespit edilmelidir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri ise yine bu yetişkinin, hangi yaş grubunda olduğu ile doğru orantılı biçimde tespit edilmelidir. Çünkü yaşlılık evresindeki bir yetişkinde görülen semptomlar ile çalışma hayatında bulunan orta yaşlı bir yetişkinin göstereceği semptomlar aynı olmayacaktır.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri

Çocuk yaş grubunda görülen dikkat eksikliği belirtileri iki biçimde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki hiperaktivitedir. Çocuk uzun bir süre sessiz şekilde yerinde oturamaz. Sürekli bir şeylerle meşgul olma ve hareket etme ihtiyacı içerisindendir. Bu yaşadığı ruh hali, çocuğun sınıftaki davranışlarını olumsuz etkiler. Çünkü okulda ders saati süresince sessiz bir biçimde oturup dersi takip edemeyen çocuk, bir süre sonra okula gitmek istemeyecek ve derslerden nefret edecektir.

Dikkat eksikliği probleminin çocuklardaki ikinci tip yansımasında ise, çocuk tamamen sessiz ve sakindir. “İçe kapanma” olarak adlandırdığımız bu durumda çocuk, kendisini yalnız ve mutsuz hissetmektedir. Sürekli kendi iç dünyasında yaşayan bu çocuk, okulda derslere kendisini veremez. Her ne kadar öğretmenini dinlemek ve derste başarılı olmak istese de bir süre sonra ders dinlemekten sıkılan bu çocuk, derse konsantre olmaya çalışırken, birkaç dakika sonra aklında oluşan farklı düşüncelerin etkisine girer. Örneğin, ders zili çaldığında arkadaşları ile oynayacağı oyunu veya akşam annesinin ona en sevdiği yemeği hazırlayacağını hayal etmeye başlayan çocuk, öğretmeninin anlattığı dersten kopar. Bu durumda da bu çocuğun okulu sevmemesi, çok sıkılması beklenen bir ruh halidir.

Çocuklarda dikkat eksikliği mutlaka kontrol edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü çocuk bu şekilde devam ederse okul hayatı başta olmak üzere yaşamın pek çok alanında başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yetişkinlerde dikkat eksikliği problemi yaşlılık evresinde daha ağır boyutlara ulaşmaktadır. Ancak bazı unutkanlıklar biçiminde ortaya çıkan bu semptomların, Alzheimer hastalığı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü günümüzde Alzheimer, belli bir noktada durdurulabilen ama asla geri döndürülemeyen bir rahatsızlıktır. Dikkat eksikliği ise tedavi edilerek, kontrol altına alınabilir bir durumdur.

Yaşlı bireylerde dikkat eksikliği belirtileri genellikle alışverişe çıkarken cüzdanını evde unutma, ilaçlarını alıp alamadığını hatırlamama, evden çıktıktan sonra ocağı veya prizleri kontrol etme ihtiyacı ile tekrar eve dönme gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Diğer yaşlardaki yetişkinlerde, dikkat eksikliği daha farklı biçimlerde ortaya çıkar. Örneğin, bu durumdaki hastalar birinin konuşmasını dinlerken, bu konuşma uzadığında sıkılabilirler ve konuşma sırasındaki detaylar onları sıkar.

Bazen de bu semptomlar, iki işi aynı anda yapma konusunda zorlanma, biçiminde ortaya çıkabilir. Örneğin, ofiste çok ciddi bir işle ilgilenirken içeriye gelen müşterileri fark etmemek, ya da bilgisayarda çalışırken, yan masada seslenen arkadaşın sesini duymamak gibi eylemler de dikkat eksikliğinin bir belirtisidir.

Doğru Tanı Tedavinin İlk Adımıdır

Hangi yaş grubunda olursa olsun, dikkat eksikliği tedavisi önce doğru tanı ile başlamalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu rahatsızlığın, başka rahatsızlıklarla karıştırılması mümkün. Bu sebeple bu tanıyı koymak için mutlaka uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Bu konuda ifade etmemiz gereken bir başka husus daha var ki, bu da “dikkat eksikliği” ve” dikkat dağınıklığı” kavramlarının aynı olmadığı gerçeğidir. Dikkat dağınıklığı her bireyde, günlük yaşamın getirdiği bazı stresler ve uykusuzluk, yorgunluk gibi doğal olguların bir sonucu olarak gerçekleşir. Kişi stresli ortamdan biraz uzaklaşıp, uyuyup dinlendiği zaman dikkat dağınıklığı problemini atlatacaktır. Yani “dikkat dağınıklığı” kısa süreli bir problemdir. Ama “dikkat eksikliği” uzun sürelidir. Dayandığı temeller ise uykusuzluk, stres gibi basit nedenler değildir.

Dikkat Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Doğru tedavi için, sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu yüzden kişi üzerinde yapılacak bir dizi psikolojik ve fiziksel tahlil bulunmaktadır. Bazen dikkat eksikliği sorunu, vücuttaki bazı maddelerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Yani düzensiz ve kötü beslenme, insan bünyesinde bazı gerekli maddelerin yeterli düzeyde alımına engel olacağı için, bununla birlikte gelişecek bazı sorunların da fitilini ateşlemiş olabilir. Dikkat eksikliği A, B gibi hayati önem taşıyan vitaminlerin eksikliğinden ya da omega 3 gibi maddelerin yetersiz alımından kaynaklanıyor olabilir. Veya tiroit rahatsızlıkları, menopoz, vücutta salgılanan bazı hormonların eksik ya da fazla olması gibi nedenler dikkat eksikliğini tetikleyebilir.

Tedavi Yöntemleri

Dikkat eksikliği tedavisi oldukça çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Bu rahatsızlığın kaynağı belirlendikten sonra, eğer vücutta herhangi bir maddenin eksikliği söz konusuysa, doktorunuz size buna uygun bir beslenme programı önerecektir. Ya da başka bir rahatsızlık dikkat eksikliğine neden olmuşsa, bu rahatsızlığın tedavisine başlanacak ve tedavi etkisini gösterdiğinde dikkat eksikliği de aşılmış olacaktır. Ancak dikkat eksikliği psikolojik bir nedene dayanıyorsa, bu durumda özellikle çocuklar için uygulanacak psikoterapi yöntemleri mevcut bulunmaktadır. Bu rahatsızlığın tanısında size yardımcı olan doktorunuz tedavi sürecinde de sizin için en doğru olan yöntemi belirleyecektir. 

Son olarak Psikiyatrist İbrahim Bilgen’in hazırlamış olduğu Dikkat Eksikliğinin Belirtilerine ilişkin videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu