Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi kullanım pratikliği açısından aslında oldukça pratik bir yöntemdir. Sürekli kullanımda vajinada tahriş oluşturacağı için özellikle vajinasında kuruluk olanlar tarafından tercih edilmemektedir. Yazımızda Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir? Sorusunu detaylı bir şekilde ele aldık.

İlginizi çekebilir: Şeker alerjisinin belirtileri nelerdir? Şeker alerjisinin tedavisi nasıl olmalı?

Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?
Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Diyaframın genel olarak görevi sperm ile yumurtanın birleşmesini önlemektir. Yani döllenmeyi ve dolayısıyla hamileliği önlemeyi amaçlamaktadır. Çokta bilinen bir doğum kontrolü yöntemi değildir.

Diyafram nedir? Sorusu için en merak edilen kısım ise aslında yapısıdır. Diyaframın yapı olarak serviksin boyutuna uygun çaptadır. Aynı zamanda silikon veya kauçuk tabakası ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Diyafram 2 yıla kadar kullanılabilir. Daha sonrasında ise değiştirilmesi gerekmektedir. Burada pratik nokta diyaframın yerleştirmeden önce sperm öldüren jellerden tercih edilmesi gerekmektedir. Diyaframı yerleştirdikten sonra cinsel ilişkiden 6 ila 8 saat sonra çıkarılması gerekmektedir.

Kadın Diyafram Nasıl Takılır?

Kadın diyafram nasıl takılır? Sorusu yeni diyafram almış kadınların sıkça arattırdığı bir sorudur. Diyaframın yerleştirilmesi oldukça basittir ve cinsel ilişkiden yaklaşık 15 ila 30 dakika önce yerleştirilmesi gerekmektedir. Takmadan önce spermlerin yaşama süresini kısaltan bir jel bölgeye uygulanmalıdır. Daha sonrasında ise:

 • Diyaframın yuvarlak kısmının aşağıda kalacak şekilde yerleştirilmesi için bombeli kısmı yukarıda tutun.
 • Diyaframı yuvarlak kısmı aşağı gelecek şekilde vajinanın içerisine yerleştirin.
 • Daha sonrasında vajinanın içerisine doğru itin.

Eğer ki yeteri kadar rahat yerleştiremediyseniz burada yerleşimini kolaylaştırmak için biraz kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Spermlerin yaşama süresi göz önüne alınarak yaklaşık olarak ilişkiden 6 ila 8 saat sonra çıkarılması gerekmektedir.

Diyafram çıkarıldıktan sonra soğuk su ve içerisinde herhangi bir koku olmayan sade bir sabun ile yıkanması gerekmektedir. Kendi halinde kuruması sağlanmalıdır. Bu diyafram ortalama olarak 2 yıla kadar kullanılabilmektedir.

Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?
Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Diyaframı Kimler Kullanamaz?

Diyafram tıpkı diğer doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi bazı insanlar tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Bunlar:

 • Kadının vajina kas sisteminde bir zayıflık var ise
 • Rahimde yırtılma var ise
 • Latesk alerjisi var ise
 • Bakire ise

Bu durumlarda diyafram rahimde kan birikimine kadar olur. Buda kişide ciddi bir iltihaplanma ve enfeksiyon geliştirebilir.

Diyaframın Avantajları

Diyafram kullanımının kadınlar için bazı avantajları vardır. Gerek rahatlığı olsun gerekse kullanımının kolaylığı olsun bilen birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Diyafram avantajları şu şekildedir:

 • Hamileliğin olmasını engeller
 • Hormonal olarak herhangi bir yan etkisi yoktur
 • Kullanımı istendiği zaman çıkarılabilir
 • Pratiktir
 • Partner tarafından oldukça nadir hissedilir
 • 2 yıla kadar kullanılabilmektedir
 • Rahimin içerisine kaçma şansı yoktur.

Bunların yanı sıra diyafram cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Hatta sürekli kullanımda vajinada tahriş oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu