Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Zira kent oldukça eski bir tarihe sahiptir. Anadolu ve Mezopotamya toprakları arasında bir körü görevi görmüş olup bugüne kadar birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle gezip görebileceğiniz birçok yer vardır. Burada sayılabilecek sayısız yer olsa da bazıları şu şekilde gösterilebilir;

  1. Ulu Cami
  2. Hevsel Bahçeleri
  3. Ziya Gökalp Müze Evi
  4. Park Orman
  5. Göletli Park
  6. Anıt Park
  7. Hasuni Mağaraları
  8. Çermik Kaplıcaları
  9. Yeşil Çınar Aquapark

Diyarbakır merkez gezilecek yerler bunun dışında da oldukça geniştir. Eğer planınıza göre bir liste yaparsanız hepsini ziyaret ederek size uygun olanları gezebilirsiniz.

Ulu Cami

Ulu Cami, Diyarbakır ilinin simgelerinden biridir. Tarih bakımından incelendiğinde Doğu Roma dönemine ait olan Mar-Tama Kilisesi’nin, Hz. Ömer döneminde Diyarbakır’ın alınması ardından  camiye çevrilmesiyle inşa edilmiştir.

Büyük Selçuklu dönemine gelindiğinde ise 1091 uılında restore edilmiştir. 1115 yılında yangın ve deprem sonucu büyük hasar alsa da 1240’da halk desteği ile onarılmıştır. Görenleri büyüleyen bir yapısı olan Ulu Cami, kara taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Şadırvanları, farklı dönemlere ait kitabeleri ile tarih sevenlere ilgi çekici gelecektir.

Anadolu’Da bulunan en eski cami olma özelliğine sahip olan yapı, etrafında iki medrese ve anıtsal bir yapıya sahiptir. Diyarbakır’da gezilecek yerler arasında bu konum Sur ilçesinin Cami Kebir bölgesinde yer alır. 

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri iki ana bölümden oluşur. Bunlar surlar ve bahçeler şeklindedir. Burası 2015 yılında, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmeye hak kazanmıştır. Hevsel Bahçeleri neden önemli incelenirse, 180 üzeri kuş türüne ev sahipliği yapması görülebilir. Ayrıca kirpi, sincap ve sansar gibi birçok canlı da yer almaktadır.

700 hektarlık olan alanda eski zamanlarda karpuz, şeftali, erik, armut ve daha birçok meyve-sebze ekilmiştir. Bu gibi nedenlerden dolayı hem doğal hem de tarihi bakımında önemli konumlar arasındadır.

Diyarbakır gezilecek yerler arasında listeye ekleyebileceğiniz konumlardan biri olan Hevsel Bahçeleri Sur ilçesinin Dicle bölgesinde yer almaktadır.

Ziya Gökalp Müze Evi

Diyarbakır müzeler bakımından da zengindir. Bunlardan bir tanesi de Ziya Gökalp Müze Evidir. Her ne kadar bilinmese de Ziya Gökalp biyografi incelenirse, Diyarbakır’da 1876 yılında doğduğu görülebilir. Bu müze de aslında onun dünyaya geldiği evdir.

İki katlı olan yapı 1806 yılında bazalt taş kullanılarak inşa edilmiştir. Gökalp ailesi 1824 yılında eve taşınmış; vefat ettikten sonra ise Turizm Bakanlığı isteği üzerine 1956’da müze yapılmıştır. İçinde kendisine ait eşyaları incelemek mümkündür.

Her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmakta olan müze haremlik ve selamlık olarak iki bölümden meydana gelir. 2014 senesinde eylemler sırasında zarar görse de 2016 yılında onarılmıştır. Diyarbakır gezilecek yerler listesinde merkez ilçede, Ziya Gökalp mahallesinde yer alır.

Park Orman

Park Orman Diyarbakır’ın oksijen gereksinimini karşılar. Eski adıyla Ayşe Nur Park Ormanı olup, halkın kullanımına 2007 senesinde sunulmuştur. İçinde 57 farklı türde 1553 adet ağaç, 11 bin farklı tür bodur ağaç, 12 bin mevsimsel çiçek vardır. Bu yapısıyla Diyarbakır gezilecek yerler arasında renkli ve ferahlatıcı bir yapıya sahiptir.

900 metre uzunluğa sahip yürüyüş parkı spor yapmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra oturabileceğiniz 272 tane bank vardır. Eğer çocuklarınız varsa onlar için sunulan 5 oyun parkı, vardır. Böylece size birçok seçenek sunar.

Ayrıca tenis kortu, voleybol ve basketbol sahası ile farklı eğlencelere de imkan tanır. Eğer yorulursanız cafeleri sayesinde oturarak dinlenebilirsiniz. Diyarbakır Orman Park nerede diyorsanız Peyas Mahallesi, Şanlıurfa Bulvarı üzerinde bulunmaktadır.

Göletli Park

Mimari açıdan güzel bir görünüme sahip olan Diyarbakır Göletli Park her mevsim büyük bir yoğunluğa sahiptir. 2011 yılında yapımına başlanmış olup 55 bin metrekarelik alanı kapsamaktadır. Bunun 10 dönümünü ise gölet meydana getirmektedir.

Diyarbakır’ın ilk su parkı olma özelliğine sahip olup üç kafesi ve büfeleri vardır. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Gölde deniz bisikleti olduğu için kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

Bu açıdan Göletli Park, Diyarbakır gezilecek yerler arasında size birçok eğlence sunar. Burası Bağlar ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Anıt Park

Anıt Park Diyarbakır’ın en eski parklarından biri olma özelliğine sahiptir. Kentin en yoğun caddelerinden biri olan Ekinciler caddesinde, valilik binasının karşısında konumlandırılmıştır. İçerisinde yürüyüş yolları olduğu sabah sporları için mükemmel bir yapısı vardır.

Diyarbakır merkez gezilecek yerler arasında olan bu yapı içerisinde oyun alanlarına da sahiptir. Bu açıdan çocuklu aileler için de en iyi seçenekleri sunar. Özel gün ve haftalarda da kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra içinde farlı türlerde ağaç ve çiçekler de vardır. Dolayısıyla fotoğraf makinenizle gelirseniz, birçok güzel manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. 

Hasuni Mağaraları

Diyarbakır içerisinde görmek isteyebileceğiniz doğal alanlar oldukça zengindir. Bunlardan bir tanesi de Hasuni Mağaralarıdır. Bölge Silvan’a 7 kilometre yakınlıkta olup Mezolitik çağda yerleşim görmüştür.

Bunun yanı sıra Hristiyanlığın yayıldığı ilk dönemlerde de bir yerleşim merkezi olmuştur. İçerisinde bulunan kaya kiliseleri, sarnıçlar, dokuma atölyeleri, su arkları ve diğer yapılarla büyük bir göz şöleni yaşatmaktadır.

Dolayısıyla Diyarbakır gezilecek yerler arasında görmek isteyeceğiniz yerlerden bir tanesi olabilir. Bölgeye ulaşım da oldukça kolaydır.

Hasuni Mağaraları yol tarifi istiyorsanız Silvan ilçesinin, Bahçe mevkiinin Yüksek bölgesinde yer almaktadır. 

Çermik Kaplıcaları

Çermik Kaplıcalarının sularının deri hastalıkları, felç ve romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, burada yer alan Belkıs Hamamını sık sık ziyaret etmektedir. Özellikle özel bir dua okuyarak yıkanan kadınların, çocuk sahibi olabileceği inancı mevcuttur.

Diyarbakır gezilecek yerler arasında bulunan Çermik Kaplıcaları bir hikayeye de sahiptir. Buna göre Acem kralının kızı Melike Belkıs bir gün hastalanmış ve yaralar çıkmaya başlamış. Dönem hekimleri onu tedavi edememiş, kızın da vücudunu kurtlar sarmaya başlamış. Bu da saraya pis kokuları yaymaya başlamış.

Bundan sonra kral birkaç muhafız ile kızı ormana bıraktırmış. Kız da ormanı gezerken kaplıcaları görmüş. Burada yorgunluğunu atmak için ayaklarını sokunca, değen yerlerin iyileştiğini keşfetmiş. Ardından burada yıkanınca, eski sağlığına geri döndüğünü görmüş.

Sonradan muhafızlar da krala haber vermiş. Böylece Büyük Paşa adı verilen kaplıcanın üzerine hamam yapılmış. Eğer buraya gelmek istiyorsanız, Çermik otel kaplıca bulunduğu için aradığınız seçeneklere ulaşabilirsiniz. Burası Çermik ilçesinin Tepe bölgesinde yer almaktadır.

Yeşil Çınar Aquapark

Yeşil Çınar Aquapark özellikle çocuklu aileler için kaçırılmaması gereken mekanlar arasındadır. Bunun yanı sıra sıcaktan bunalmışsanız, serinlemek istiyorsanız da tercih edilebilir. Diyarbakır gezilecek yerler arasında bu konum gelişmiş seçenekleri sayesinde güzel bir eğlence kaynağı sunar.

Bunun yanı sıra acıkmışsanız içinde birçok lezzet bulabileceğiniz restoranı da mevcuttur. Oturup dinlenmek, bir şeyler içmek isterseniz kafeteryasını ziyaret etmeniz de mümkündür. Eğer nerede olduğunu merak ediyorsanız Yeni Mardin Yolu üzeri 5. Kilometrede bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu