Doğal taş alırken nelere dikkat etmeli? Doğal taşlar ve anlamları…

Doğal taşlar dünyanın birçok yerinde oluşabilen kristal yapılardır. Metamorfizma ile meydana gelen doğal taşlar ne işe yarar? Bu yazımızda bazı doğal taşlar ve anlamlarına yer verdik. Burçlara göre doğal taşlar nasıl seçilmeli? Kan grubuna göre doğal taşlar nasıl seçilir? Faydaları ile popüler hale gelen doğal taşların etkisi var mı? Birbirinden göz alıcı renk ve ışıltılarıyla doğal taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlarız? Nazar ve kem gözden koruduğu düşünülen doğal taşlar neden kırılır? Hepsi ve daha fazlası için yazımıza göz atın.

İlginizi çekebilir: Parmak çıtlatmak zararlı mı?

Doğal taş nedir?

Doğal taşlar son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve genellikle takı, mücevher, dekorasyon gibi alanlarda kullanılan yapılardır. Doğal taşların oluşumu çoğunlukla metamorfizma ile gerçekleşir. Meydana gelen mineraller birbirinin altında hareket eden tektonik plaklarca büyük basınç ve ısı ile bir araya getirilir. Bir araya gelen mineraller bazen erimez ve farklı minerallere dönüşmeye başlarlar. Bu dönüşüm uzun yıllar sürer. Bu nedenle doğal taşlar nadir ve değerli yapılardır. Yapılan bazı araştırmalara göre doğal taşların yılda yaklaşık on milyon yıllık bir süre zarfında büyüyen 2 santimetrelik kristal yani bir atomik katman büyüyebildikleri söyleniyor. Bu sayede ‘doğal taşlar neden pahalı?’ sorusunu soranlar için cevap vermiş olduk. Elbette her doğal taş farklı zamanlarda ve şekillerde oluşuyor. Bu da birçok doğal taş çeşitleri ile karşımıza çıkıyor. Öncelikle doğal taşlar ve anlamları hakkında biraz bilgi verelim.

Doğal taş ne işe yarar?
Doğal taş ne işe yarar?

Doğal taş çeşitleri nelerdir?

Doğal taşlar keşfedildiğinden beri insan üzerindeki etkileri ile sıkça tercih edilen bir iyileşme yöntemi olmuştur. Doğal taşlar Antik Mısır zamanlarında çeşitli şekillerde güzelliğe yardımcı olan aynı zamanda korunma ve şifalanma için kullanılmıştır. Günümüzde alternatif tıp ve tamamlayıcı tıp metotlarından biri olan doğal taşlar vücuda ve yaşam alanlarına yerleştirilerek topraklama, çakraları güçlendirme ve enerji çalışmalarında kullanılıyor. Aşağıda en çok tercih edilen bazı doğal taşlar hakkında bilgiler verdik daha detaylı bilgi için diğer yazımızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Ametist taşı:

Doğal taşların arasında en güçlü türlerden biri olan ametist taşı birçok özelliği bulundurur ametist taşı faydaları arasında şunları sıralayabiliriz.

 • Daha sakin bir ruh haline kavuşmaya yardımcı olur.
 • Stresi yenmeyi sağlar.
 • Negatif enerjiyi atmaya katkıda bulunur.
 • Özellikle migren ağrılarına tedavi eder.
 • İştahsızlık sorunu yaşayanların iştahsızlığını giderir.
 • Maddi ve manevi bağımlılıklarla savaşmaya yardımcı olur.
 • İletişim ve bilgelikle bağlantılıdır.
 • Korkulara karşı etkilidir.

Ametist taşı; kristal kuvars, pembe kuvars, sitrin ve turmalin taşlarıyla kullanıldığında daha fazla etki gösterir. Ateş grubundan olan Koç burcunun doğal taşları arasında yer alır. Koç burcunda şifalandırıcı niteliği daha fazladır.

Akik taşı:

Diğer taşlardan en büyük farkı şeritli yapıya sahip olması ile gözleri kamaştıran akik taşı genellikle farklı renklere sahip taşlardır. En yaygın olan akik taşları arasında botswana (kahverengi) akik, beyaz akik, yeşil/yosun akik ve yemen akiği yer alır. Kalsedon minerali olan akik taşı faydaları aşağıdaki şekildedir.

 • Depresyon ve tedavi eder.
 • Cinsel bozuklukları gidermek için kullanılır.
 • Analitik yetenekleri destekler.
 • Algıyı ve konsantrasyonu geliştirir.
 • Obsesif düşünceleri hafifletmeye yardımcı olur.
 • Agorafobi ve panik atak gibi korkularda cesaret verir.
 • Göğüs ortasına takılan akik taşı kolyesi sevginin kabul edilmesini simgeler.

Ölümsüz taş ve Yemen taşı olarak da bilinen akik taşı, saydam veya yarı saydam bir geçirgenliğe sahiptir. Akik taşı kova ve ikizler burcu için en uyumlu taştır. Akik taşının anka kuşu ile özdeşleştirildiğini biliyor muydunuz?

Kuvars taşı:

Beyaz kristal bir usta şifacı olarak kabul edilen kuvars taşı pembe türü ile dikkat çeker. Sonsuz sevgi ve aşkın evrensel taşı olarak kabul edilen pembe kuvars aynı zamanda şefkat ve güzelliği temsil eder. Bu taş ile sevgi ve aşkın yanı sıra dostluk ve içsel şifa bulunduğuna inanılır. Yarı değerli doğal taş grubunda yer alan pembe kuvarsın çok eski çağlardan beri mutluluk ve huzur getirdiğine inanılır. Pembe kuvars taşı pembeden gül rengine doğru farklı tonlarda bulunabilir. Takılarda ve dekorasyonlarda beğenilerek kullanılan pembe kuvars taşı faydaları aşağıdaki şekildedir.

 • Baş ağrılarını azaltır.
 • Kaygı ve stresi giderir.
 • Öfke ve kırgınlığı iyileştirerek kalbin rahatlamasını sağlar.
 • İlişkilerde romantik bağı teşvik eder.
 • Bulunduğu ortama sevgi, aşk, mutluluk ve huzur getirdiğine inanılır.
 • Kalp çakrası taşı olan pembe kuvars duygusal anlamda kişiyi şifalandırır.
 • Sadece ilişkilerde değil, taşıyan kişilerin kendilerini tanımasına ve sevmesine yardımcı olur.

Pembe kuvars taşı; Opel, Atik ve Dumanlı kuvars ile daha büyük faydalar gösterir. Hava grubunda yer alan terazi burcunun doğal taşlarından biridir.

Sitrin taşı:

Sitrin taşı para taşı olarak da bilinen ve içerisinde yoğun demir bulunan bir yapıya sahiptir. İçerisindeki yoğun demir sayesinde sarı tondan kahverengine doğru geçişli bir görünüme sahiptir. Yunancada limon anlamına gelen cilton kelimesinden gelen sitrin, içerisinde donmuş su barındıran halk arasında limonlu kuvars olarak da bilinen bir taştır. Ender bulunan taşlar arasında yer alan sitrin aynı zamanda en sert taşlardan biridir. Sitrin taşı kırıldığında içerisindeki donmuş su çözünür. Sitrin taşı faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Bilgisayar cep telefonu gibi elektronik cihazlardan yayılan radyasyonu azaltır.
 • Cesaret ve güç duygusunu arttırır.
 • Uyku problemi yaşayan kişilerde büyük faydalar gösterir. Bu noktada kabus gören çocukların yastığının altına sitrin taşı koymak etkili bir yöntemdir.
 • Kişileri üzüntü, endişe ve stresten uzaklaştırarak mental sağlığı korur.
 • Vücudun zinde ve enerjik olmasını sağlar.

Sitrin taşının sahtesi ayırt edilemeyecek kadar zordur. Temizlenmeye ihtiyaç duymayan sitrin taşının negatif enerjiyi pozitif enerji çevirme özelliği olduğu söyleniyor. Sitrin taşı; kristal kuvars başta olmak üzere diğer kuvars türleri ile kullanıldığında etkisini maksimum düzeyde gösterecektir. Ayrıca Ametist, Aventurin gibi taşlarla birlikte de kullanılabilir. Koç ve Aslan burcu için sitrin taşı şifalandırıcı özelliklere sahiptir.

Obsidyen taşı:

Siyah obsidyen rengi ile takı olarak kullanıldığında sık sık tercih edilen bir taştır. Sağlığa faydalı doğal taşlar arasında yer alan Obsidyen, erimiş lavların çabuk bir şekilde soğuması sonucunda meydana gelir. Ayna taşı olarak bilinen obsidyen taşı kristal yapıya sahiptir. Obsidyen taşı faydaları;

 • Stresli olunan süreçlerde daha iyi yönetim sağlar.
 • Kötü düşünceleri uzaklaştırır.
 • Merhamet duygusunu güçlendirir.
 • Eklem ve kas ağrılarında büyük fayda gösterir.
 • Güven duygusunu güçlendiren obsidyen taşı özgüveni de arttırır.
 • Ruhu dinlendirerek stresten uzaklaştırır.

Son dönemlerde gua sha masajı ile cilt sağlığında kullanılan Obsidyen taşı içeriğindeki mineraller sayesinde cilde özellikle de yüze çok iyi geldiği söyleniyor. Başak, Akrep ve Oğlak burçlarında daha uyumlu ve daha faydalı etkiler gösteren Obsidyen taşı koruyucu taşlar grubundadır.

Opal taşı:

Panzehir taşı olarak da bilinen şifalı enerjiye sahip olan opal taşı doğal taşlar arasında kişinin vücut ısısına göre renk değiştirme özelliğine sahip tek taştır. Üçüncü göz çakrasını açtığı bilenen opal taşı kişiye bir çekim hissettirir. Opal taşı faydaları;

 • Kızgınlık halini yatıştırarak kişiye sakinlik verir.
 • Duygular ve akıl konusunda bütünlük sağlar.
 • Sevgi, şefkat ve umut taşı olarak bilinir.
 • Göz sağlığı ve hastalıklarına iyi gelir.
 • Kişiyi kötü huylardan uzak tutarak kişiye özgüveni arttırır.

Opal taşı, Yengeç, Terazi ve Boğa burcu ile uyumlu bir taştır. Ancak opal taşı çekimini hisseden herkes bu taşı kullanabilir. Yansımalı görüntüsü ile dikkat çeken opal taşı yakut ve elmaslara rakip olabilir.

doğal taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?
doğal taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

Doğal taş nasıl anlaşılır?

Doğal taşlar ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan sorulardan biri de ‘doğal taş olup olmadığı nasıl anlaşılır?’ Oldukça merak konusu haline gelen doğal taşların gerçek olup olmadığının anlaşılması uygulanabilecek farklı yöntemler ile mümkün diyebiliriz. Elbette her taş aynı yöntemle denenmez. Örneğin bazı taşlara küçük müdahaleler taşa zarar verirken bazılarının sert darbeler ile denenmesi gerekebilir.

Doğal taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir taş buldum ancak gerçek olup olmadığını bilmiyorum, nasıl anlayabilirim? diyorsanız cevabı çok basit. Bunun için önce taşın grubu anlaşılmalı. Önce taşları gruplara ayıralım daha sonra nasıl anlaşıldığına bakalım.

 • Değerli taşlar: Eğer bir mücevher yani değerli taş almayı düşünüyorsanız sertifikasını mutlaka görün, inceleyin. Değerli taşlar için uluslararası geçerliliği olan sertifikalar düzenlenir. Mümkün olduğunda güvenilir yerlerden alışveriş yapın. Eğer elinizde değerli bir taş olduğunu düşünüyorsanız bir gemologtan yardım alabilirsiniz.
 • Yarı değerli taşlar: Bu taşlar doğal taşlardır. Elbette her doğal taşın özellikleri aynı değildir ancak değerli taşlar ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız büyük avantaj sağlar. Mohs cetvelinden mutlaka sertliğini ölçün. Saydam bir taş ise içindeki renk yansımalarına bakabilirsiniz.

Doğal taşların etkisi var mı?

Doğal taşlar yüzyıllık yapılardır. Bu nedenle içlerinde çeşitli doğal mineraller ve bileşenlere sahiplerdir. Doğal taşları evinizde dekorasyon olarak kullandığınızda etkisini görebileceğiniz gibi kolye, bileklik, yüzük gibi takı şeklinde kullanarak da etkilerinden faydalanabilirsiniz. Doğal taşlar bilinçli ve inançlı şekilde kullanıldığında daha etkili sonuçlar verir. Elbette doğru taşlar ile birlikte ve diğer şartlara uygun olarak kullanılmalıdır. Burçlara göre doğal taşlar seçildiğinde maksimum etkiyi görebileceğinizi söylemiştik. Bunun için sıkıntılarınız ve kan grubuna göre doğal taşlar uygun seçilmelidir. Önce kendinizdeki problemi analiz etmelisiniz. Daha sonra uygun taşları bulup burcunuza ve kan grubunuza göre eleyerek ilerlemelisiniz.

Doğal taşlar kötü enerji verir mi?

Nazar, kem göz gibi olumsuzlardan korunmaya yardımcı olduğu düşünülen doğal taşlar kişi üzerindeki negatif enerjiyi çeker. Fesat düşünceli ve kötü niyetli kişilerin sizin üzerinizdeki etkilerini engeller. Peki doğal taşlar kişiye kötü enerji verir mi?

Doğal taşlar olumsuz, negatif ne kadar kötü enerji varsa hepsini çeker, alır. Ancak kişiye kötü enerji vermezler. Her şeyde olduğu gibi doğal taşlarında bir etki süresi vardır. Olumsuz enerjileri çeken doğal taşlar bir süre sonra arındırılmalıdır. Aksi halde etkisi azalır ve özelliklerini kaybedebilir. Etkisi azalan veya kaybeden doğal taşlar aktif hale getirilmelidir.

Doğal taş nasıl aktif edilir?

Doğal taşların aktif hale gelmesi için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Bunlardan en yaygın olanı deniz suyu veya tuzlu suda temizleme işlemidir. Bir süre bu suda bekleteceğiniz doğal taşlarınızı normal su ile durulayın. Birçok taş çeşidi için uygulanabilen bu yöntem sonrasında taşınızı ay ışığında 24 saat bekletmeniz ayın temizleyici ve sakin enerjisini absorbe eder.

Su ile temizleme yönteminden sonra en sık uygulanan yöntem doğal taşların toprağa gömülmesi yöntemidir. Doğal taşlar toprakta ne kadar kalmalı? En güçlü temizleme yöntemleri arasında yer alan toprağa gömme işlemi taşın toprağa gömülüp 24 saat toprakta bekletilmesi ile uygulanır. Saksı yerine açık havada duran bir toprakta gömülü kalması taşın daha iyi temizlenmesine yardımcı olur. Eğer saksıda arındırma işlemi yapacaksanız 8-10 saat sonra saksıyı değiştirilmelisiniz.

Bu yöntemler dışında tütsü ile temizleme, mum ışığı ile temizleme, tuz lambası ile temizleme yöntemleri de bulunuyor ancak daha çok suda temizleme ve toprak ile temizleme yöntemleri tercih ediliyor.

Doğal taş sabun ile yıkanır mı?

Doğal yapılar olan bu taşlar temizlenirken doğal içerikler tercih edilmelidir. Aksi halde özelliklerini yitirebilir hatta yapısında bozulmalar yaşanabilir. Bu nedenle sabun, köpük, kolonya, parfümlü içerikler ile temas etmesi önerilmez.

Doğal taşların ömrü ne kadardır?

Doğal taşlar oluşumlarından itibaren milyonlarca yıl bozulmadan kalabilir. En dayanıklı yapılar bile zaman geçtikçe bozulurken doğal taşlar zaman geçtikçe daha da güzelleşirler. Doğal taşların ömrü sınırlı değildir. Çok büyük hasarlar almadığı sürece milyonlarca yıl daha yaşayabilirler.

Doğal taşlar nasıl muhafaza edilir?

Doğal taşlar sertlik derecesine göre birbirini çizebilir. Örneğin sertlik derecesi 7 olan Ametist taşı, sert derecesi 6,5 olan Oniks taşını çizebilir. Bu nedenle ucu sivri yapıda olan taşlarınız ayrı ayrı keselerde, ipek veya kadife kumaşlara sararak saklayabilirsiniz. Aksi halde kırılabilir, çizilebilir veya estetik görüntüsünü kaybedebilir.

doğal taşların gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?
Doğal taş kırılır mı?

Doğal taş kırılır mı?

Bazı doğal taşlar kristal yapı olarak daha hassastır bu nedenle darbelere karşı daha dayanıksızdır. Peki herhangi bir darbe almayan doğal taşlar neden kırılır? Daha önce doğal taşların tüm negatif enerjiyi topladığını söylemiştik. Bazen bu doğal taşlar o kadar negatif yükle dolar ki bu enerjiye dayanamaz ve çatlarlar. Bazen ikiye bile ayrılabilirler. Bunu önlemek için taşınızı belirli aralıklarla arındırmaya özen göstermelisiniz.

Doğal taş ile duşa girilir mi?

Bazı taşlar su ile temizlenebilir olması yönü ile kişilere kolaylık sağlayabiliyor. Ancak doğal taş ile banyo yapılır mı sorusu akılları karıştırıyor. Doğal taşınız ile suda buluşmanız etkileşiminizi arttırır.

Hangi doğal taş suya girmez?

Diğer kristal taşların aksine içeriğinde kurşun, arsenik, alüminyum ve antimon içeren zehirli ve öldürücü bileşenler bulunan doğal taşlar ile su temas ettirilmemelidir. Çünkü bu taşlar suda paslanır veya toksik mineraller üretir. Aynı şekilde radyoaktif elementlere sahip doğal taşlarında suya girilmesi uygun değildir.

Doğal taşlara neden dokunulmaz?

Doğal taşlar sahibi dışında dokunulması önerilmeyen yapılardır. Doğal taşa biri dokunursa ne olur? Doğal taşlar salınım hızı adı verilen titreşimlere sahiptir. Bu titreşimler sayesinde kişideki negatif enerjiyi alır. Başkasının doğal taşa dokunması ise bu titreşimi bozabilir. Bu nedenle size hediye edilen doğal taşları da temizleyip arındırmadan kullanmamalısınız.

Doğal taş Türkiye’de nerede bulunur?

Gemoloji Derneği Başkanı İsmail Hakkı Özak: Ülkemiz kıymetli taşlar cenneti! Dünya’da genellikle Güney Afrika ve Hindistan’dan çıkan değerli taşlar, ülkemizde hemen her şehrinden çıkarılıyor.

 • Muğla ve civarında diaspor taşı
 • Kütahya’da ateş opali ve diğer opal çeşitleri
 • Bursa’da mor yeşim ve olivin taşı
 • Eskişehir’de kalsedon taşı
 • Çanakkale’de krizopras taşı
 • Balıkesir’de ametist taşı
 • İzmir’de granat ve rodonit taşı
 • Ankara’da agat taşı ve çeşitleri
 • Erzincan’da kemerrit taşı
 • Erzurum’da siyah kehribar ve yeşil opal taşı
 • Malatya’da yakut taşı
 • Edirne’de olivin taşı
 • Yozgat’ta pembe turmalin taşı
 • Ordu’da bantlı agat taşı

Doğal taş alırken nelere dikkat etmeli?

Doğal taş alınırken öncelikle gerçekten güvenilir bir yer olması önemli bir etkendir. Çünkü sahte taşları maliyetli fiyatlar ile satan birçok kişi var. diğer önemli nokta ise size ve şikayetlerinize uygun olan taşın seçilmesidir. Burcunuza ve kan grubunuza uygun doğal taşın tercih edilmesi maksimum düzeyde etki görmenizi sağlar. Aynı zamanda edindiğiniz taşı sevmeniz gerekir. Taşla kuracağınız olumlu etkileşim taşın daha aktif olmasına yardımcı olur. Beğendiğiniz ve edindiğiniz taş özellikle kuvars ve çeşitleri ise daha önce dokunulmuş olmasından dolayı arındırmadan kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com