Doğurganlık dönemi nedir? Nasıl hesaplanır?

Doğurganlık dönemi nedir? Hamile kalmak isteyenler ya da hamile kalmak istemeyen kadınlar için hesaplanması gereken bir dönemdir. Doğurganlık döneminde yumurtlama normalden oldukça fazladır. Yazımızda doğurganlık dönemi nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Kondom Ne Demek Anlamı

Doğurganlık dönemi nedir? Nasıl hesaplanır?

Doğurganlık dönemi nasıl hesaplanır?

Doğurganlık dönemini hesaplamak için, yumurtlamanın her zaman döngünün ortasında, yani 28 günlük düzenli bir döngünün 14. günü civarında gerçekleştiğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Doğurganlık dönemini belirlemek için, 28 günlük düzenli bir döngüye sahip bir kadın, son adet tarihinin geldiği tarihten itibaren 14 gün saymalıdır. Çünkü bu tarihten 3 gün önce ve 3 gün sonra yumurtlama gerçekleşecektir. Genel olarak bu böyle kabul edilmektedir.

Düzensiz adet olan birisinin doğurganlık dönemi nasıl hesaplanır?

Düzensiz döngüde doğurganlık döneminin hesaplanması, hamile kalmak isteyenler veya hamile kalmak istemeyenler için güvenli bir yol olmayacaktır. Adetler her zaman aynı anda gelmediğinden, hesaplamalar yanlış olabilir. Dolayısıyla Erkek Korunma Yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte, düzensiz bir döngü durumunda doğurganlığın ne zaman olduğunu bulmanın bir yolu, her adet döngüsünün bir yıl boyunca süresini yazmak ve ardından en kısa döngüden 18 gün ve en uzun döngüden 11 gün çıkarmaktır.

Örneğin: En kısa adetiniz 22 gün ve en uzun adetiniz 28 gün ise, o zaman: 22 – 18 = 4 ve 28 – 11 = 17, yani doğurganlık dönemi, döngünün 4. ve 17. günleri arasında olacaktır.

Hamile kalmak isteyen kadınlar için adet düzensizliği durumunda doğurganlığı bilmenin daha doğru bir yolu, eczaneden satın alabileceğiniz yumurtlama testini kullanmak ve doğurganlık döneminin belirtilerine dikkat etmektir. 

Hamile kalmak istemeyen kadınlar için tablo etkili bir yöntem değildir ve bu nedenle örneğin prezervatif veya doğum kontrol hapı gibi güvenli doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması önemlidir.

Prezervatif hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: Prezervatif Ne İşe Yarar, Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu