Domates ile nasır tedavisi mümkün mü? Doğal yollarla nasır nasıl tedavi edilir?

Hem görüntüsü hem acısı ile birçok kişinin ortak sorunu nasır nedir? Ayaklarımızda nasır olup olmadığını nasıl anlarız? Nasırın belirtileri nelerdir? Nasır için önerilen birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda doğal yöntemlerle nasır tedavisi mümkün mü sorunuzu yanıtlıyoruz. Nasır geçiren ve tekrarlamayı önleyen kürleri sizler için derledik. Eğer siz de ayak nasırına ne iyi gelir, nasır nasıl geçer gibi sorularınızın cevabını arıyorsanız okumaya devam edin.

Nasır hakkında bilinmesi gerekenler

Genellikle ayaklarda görülen ve ilerlediğinde rahatsız edici olan nasır tek çeşit sanılsa da nasırın birçok çeşidi bulunmaktadır.

Nasır nedir? 

Nasır ayakların kemikli bölgelerinde oluşan ve sürekli sürtünmeye sonucu meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Genellikle ayak yasına uygun olmayan ayakkabılar ile sürekli basınç sonucu oluşmaktadır. Ellerini kullanarak çalışan kişilerde nasır ellerde görülmektedir. Nasırlar genelde basit başlangıçlarda sahiptiler ve fazla ağrıya neden olmazlar. Hafif semptomlar sebebiyle önemsenmemektedir. Ancak bu hafif semptomlu nasırlar tedavi edilmezse büyür ve bu nasırların sertliği artmaktadır. Yeni oluşan nasırların uygun yöntemle tedavi edilmesi oluşabilecek sert nasırları engeller. Gün içinde sürekli ayakları ayakkabının içinde olan, ayakları terleyen, fazla ayakta kalan kişilerde nasır oluşma olasılığı daha yüksektir.

Nasır deyip geçiyoruz ancak nasırın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yumuşak nasır: Ayak parmakları arasında oluşurlar ve ağrıya sebep olurlar. Kızarık yapıda ve hassastırlar. Kadınlarda yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi sonucu parmaklara faz yük binmektedir. Bu sebeple yumuşak nasır oluşumunu tetiklemektedir.
 • Sert nasır: Ayakların kemikli kısımlarında sık görülen, ayağın yanlış basılması sonucu meydana gelen nasır türüdür. Derin bir köke sahiptir.
 • Tohum nasırı: Topukların yan ve arka kısımlarında görülür. Ölü derilerden oluşana tohum nasırı, basınca maruz kaldığında ağrıya neden olmaktadır.

Nasırın belirtileri nelerdir? 

Başlangıç dönemlerinde belirti ve rahatsızlık göstermeyen nasırlar, derecesi ilerledikçe rahatsızlık vererek belirti vermeye başlamaktadır. Hemen herkeste aynı belirtiyi veren nasırın belirtileri şu şekildedir;

 • Nasırlı bölgede belirgin derecede ağrı hissi
 • Nasırlı bölgede kalınlaşma ve sertleşme
 • İlerlemiş durumda olan nasırlarda renk değişimi
 • Nasırlı bölgenin etrafında iltihaplanma

Nasırın neden oluşur?

Birçok sebepten kaynaklanan nasırların en yaygın olarak bilinen sebebi ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesidir. Çok sık yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesi de nasırı tetiklemektedir. Aynı zamanda ayak boyutuna uymayan ayakkabıların giyilmesi ve ayakkabının ayağı vurması da nasıra zemin hazırlamaktadır. Gün içerisinde ayakların sürekleri ayakkabının içinde olması ve terlemesi de nasır oluşumuna sebep olmaktadır. Uzun süre çıplak ayakla yürüyen kişilerde ayaklar sürekli sürtünmeye maruz kaldığı için kurur ve nasır oluşmaktadır. Yürüme şeklindeki bozukluklarda nasırın oluşmasında büyük rol oynamaktadır.

Nasır nasıl geçer?

Nasırın boyutu ve derecesine göre değişim gösteren nasır tedavisi oldukça basittir. Kişiler doktorlara başvurabileceği gibi evde de nasır tedavisini gerçekleştirebilir. Kişilerin öncelikle şüphelendikleri şeyin nasır olup olmadığından emin olması gerekmektedir. Bu konuda uzmanlardan görüş alınmalıdır. İltihaplı nasırların tedavisi mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir. İltihapsız nasırlarda ponza taşı ile tedavi desteklenebilir, ölü derinin temizliği nasır tedavisi için oldukça önemlidir. Nasır söktürücü kremler, kalemler ve bantlardan da yararlanabilirsiniz. Bu yöntem oluşan ölü deriyi temizler ancak bu işlem canlı ve sağlıklı tabakaya zarar vermeden yavaşça yapılmalıdır. Eczaneden temin edebileceğiniz bu aparatlar ile nasırı tedavi edebilirsiniz.

Medikal yöntemler dışında evde doğal besinler ile nasır tedavisi gerçekleştirilebilir. Karbonat, sirke, aspirin, limon bunlardan bazılarıdır. Medikal yöntem yerine bu yöntemi seçtiyseniz dikkat etmelisiniz çünkü nasıra zarar verebilir, nasırın boyutunun büyümesine sebep olabilirsiniz. Çok ilerlemiş ve derinleşmiş nasırların cerrahi müdahaleler ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi sonrası süreçte nasırın tekrarlamaması için gerekli bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır.

Domates nedir? 

Domates hakkında bilinmesi gerekenler 

Domates içerisinde yüksek potasyum ve C vitamini bulunan, birçok tedavide kullanıldığı gibi nasır tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Düşük kalorisi ve yüksek lif içeriği sayesinde diyetlerde kullanılırken A ve C vitamini içeriği ile doğal tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılmaktadır. 

Domatesin faydaları nelerdir?

Domatesin faydaları nelerdir?

Domatesin hiç bu kadar fayda sağladığını bilmediğinizden eminiz. Domatesin faydaları öğrenenleri şaşırtıyor.

 • Domates, içeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde kansere sebep olan radikallerin oluşmaması için mücadele eder. Kanseri önler. Ancak domatesin bu faydası için kabuğu ile birlikte tüketmeniz daha etkili sonuçlar verebilir.
 • Kalp sağlığı için önemli rol oynayan domates, içeriğindeki Likopen ve beta karoten sebebi ile kalp krizi riskini ortadan kaldırır. Kanın pıhtılaşmasını azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Domatesin günlük C vitamini ihtiyacımızın %40’ını karşıladığını biliyor muydunuz? Doğal bir antioksidan olan domates, vücudun sistemlerine zarar veren radikallere karşı savaşır. İçeriğinde A vitamini, potasyum ve demir bulunur. Ayrıca kanamayı kontrol altına alan K vitamini de oldukça fazladır.
 • Domates, içerdiği fitokimyasallar sayesinde göz sağlığını korur ve yaşa bağlı oluşan göz problemlerine karşı koruma sağlamaktadır.
 • Bazı insanların vücudu kabızlığa yatkındır. Bu durumu önlemek için domates çok doğru bir tercihtir.
 • Kadınlardaki oluşan menopoz sendromunu hafifleten domates, kalp atış hızını hafifletir ve sakinleştirme özelliği vardır.
 • Güçlü saçların sırrı domateste saklı. İçeriğindeki A vitamini deposu ile domates saçlarınıza parlaklık ve güç verir.
 • Cilt sağlığı için büyük önem taşıyan domates, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. 2011’de yapılan bir araştırma sonucuna göre cilt yapısını genç tutan molekülün üretimini arttırdığı bilinmektedir.

Domateslerin diğer besinlerden en büyük farkı, pişirildiğinde ve işlendiğinde özelliklerinin ve faydalarının artmasıdır.

Domates neye iyi gelir?

Domates neye iyi gelir?

Kalorisi oldukça düşük olan domates diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Vücudun mineral ve vitamin eksikliğini tamamlar. Yağ asitlerini dengeleyen domates, yağ yakımını %30 arttırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur, bu sayede kabızlığı önler ve giderir. Safra ve böbrek taşı düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin en büyük destekçisi olan domates, grip tarzı virütik hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Birçok kanser çeşidine karşı koruyan domates %85 likopen içeriği ile kolesterolü düşürür ve damar sertliğini gidererek kalp hastalıklarına karşı korur. Felç riskini en aza indirger. Cilde tazelik kazandırır. Likopen içeriğinden daha fazla faydalanmak için domatesin kabuğu soyulmadan tüketilmesi önerilmektedir.

Domates nasıl kullanılır?

Domates sağlık sorunlarında nasıl kullanılır?

Dünyada en çok üretilen ve tüketilen besinlerden biridir. Kahvaltılarda, yemeklerde kullanıldığı gibi alternatif tıpta da sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca cilt bakımları, el ve ayak bakımları içinde sevilerek kullanılmaktadır. Domates, cilt bakımlarında peeling olarak kullanılmaktadır. Yaşlanma karşıtı sıkılaştırıcı bir peeling istiyorsanız domates ve şekerin karıştırılması ve 10 dakika yüzünüzde bekletilmesi yeterli olacaktır. Yüzünüzü ılık suyla duruladığınızda ise taze bir cilde kavuşabilirsiniz. Aynı şekilde nasırlarda da domatesi doğrudan nasırın üstüne uygulayabilirsiniz. Gece boyu domates ile sarılı kalan nasır sabah sargı çıkarıldığında yumuşamış olacak ve acı hissi vermeyecektir. 

Domatesin zararları nelerdir?

Domatesin zararları nelerdir?

Kalp hastalarının kullandığı ilaçlar genelde potasyumu yükselten ilaçlardır. Bu yüzden domates gibi potasyumu yüksek yiyecekler kullanılması önerilmemektedir. Çok fazla potasyum içeren domates böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan kişilerde ölümcül olabilir. Domates asidik yapıda bir besindir. Bu yüzden reflü hastalığı olanlar domates tükettiğinde mide ekşimesi gibi şikayetleri artabilmektedir. Nadiren alerjiye sebep olmaktadır. Domates alerjisi çimen polenine alerjisi olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Nasır için domates uygulaması nasıl yapılır?

Nasır için en etkili yöntemlerden biri olan domates kürü ile nasırlardaki farkı ertesi gün görebilirsiniz. Bir dilim domatesi nasırlı bölgeye yerleştirip gazlı bezle dikkatlice sarın. Kesin çözüm için 1 gece sargılı bekletin. Ertesi gün domatesli sargıyı çıkarın. Sabun ve su ile durulayın. Bu işlem sonrasında nasırınızın yumuşadığını görebilirsiniz. Sargıyı nasır tamamen kaybolana kadar geceleri uyurken uygulayın.

Domates ile nasır tedavisi için doğal yöntemler

Domates ile nasır tedavisi için doğal yöntemler

Nasır tedavisi için birbirinden kolay ve faydalı olan bu tarifler, aynı zamanda çok etkilidir. Düzenli ve doktor kontrolünde kullanmanız sonucunda kesin sonuç alabilirsiniz.

Domates ve soğan kürü ile nasır tedavisi

Yarım domatesi ve yarım soğanı sıvı kıvama gelen kadar robotta çekin. Daha sonra nasırlı böyle gece yatarken sargı bezi ile sararak uyuyun. 10 gün boyunca düzenli kullanımda nasır ortadan kalkacaktır.  Bu tarif ile hücrelerin yenilenmesini hızlandırabilirsiniz. Cam kavanozda buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.

Domates ve zeytinyağı ile nasır tedavisi

Bu tarifte yüksek oranda nemlendirme sağlayacaksınız. Hemen her tedavi yönteminde kullanılan zeytinyağı nasır tedavisinde en faydalı besinlerden biridir. 2 yemek kaşığı zeytin yağı ile yarım domatesi püre hale getirin ve karıştırın. Dilerseniz gazlı bez ile sarıp birkaç saat sonra durulayabilirsiniz. Ancak daha etkili olmasını istiyorsanız gece sabaha kadar sargılı kalması önerilmektedir. Nasırı 1 haftada tamamen geçiren bu tarif ile nasırınızı en büyük ölçüde ve en kısa sürede yumuşatarak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Domates ve ananas kabuğu ile nasır tedavisi

Diğer tariflerden biraz daha uğraştırıcı olsa da yüksek oranda etki etmektedir. Nasırın kolayca temizlenmesini sağlayan ananası kabuklarından ayırın. Kabuğun iç kısmına 1 çay kaşığı domates püresi koyun ve nasırlı bölgeyi sarın. Her gece yatmadan önce uygulayacağınız bu yöntem ile 7 günde nasırdan kurtulabilirsiniz. Ananasın hücre yenileme özelliği sayesinde nasırlarınızdan kurtulurken nasırlı bölgeye bakım yapmış olacaksınız.

Domates ve papatya suyu ile nasır tedavisi

1 litre suya 1 su bardağı domates suyu ve 1 yemek kaşığı papatya çayı ekleyin. Ayaklarınızı suya sokun ve 30 dakika bekletin. Papatyanın antioksidan özelliği sayesinde nasırlı bölgedeki zararlı dokuları yok eder ve nasırlı bölgeyi sağlığına kavuşturur. Kürleri ellerinizdeki nasırlar içinde kullanabilirsiniz. Günün yorgunluğunu da bu sayede atarak kendinize güzel bir bakım yapabilirsiniz.

Nasır için domates uygulaması nasıl yapılır?

Domates ve nasır ile ilgili merak edilen sorular

Sizler için domates ve nasır hakkında en çok sorulan ve merak edilen soruları derledik. Dilerseniz sorulara göz atalım.

Nasıra domates iyi gelir mi?

Eğer nasırdan tek malzeme kullanarak kurtulmak istiyorsanız en uygun yöntem domatestir. Domates kabuklarını soyarak nasıra sarın ve sargı bezi ile sabitleyin. Her gece aynı işlemi uygulamanız sonucunda nasır iyileşecektir.

Nasıra domates nasıl sarılır?

Domatesi dilimleyerek kullanabileceğiniz gibi domatesin kabuğunu da kullanabilirsiniz. Domatesin ıslak tarafı nasırlı bölgeye gelecek şekilde sarılır ve sargı bezi ile sabitlenir.

Nasır bandı nedir?

Nasır bandı, nasırın üzerine yapıştırılır. Birkaç saat ya da birkaç gün arasında nasırda kalır. Bant deriyi yumuşatıp nasırın soyulmasını sağlar.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler