Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü? Ebegümeci faydaları nelerdir? Çıban izi nasıl geçer?

Bugün ki sağlık konumuz hemen herkesin tanıdığı ancak genelde ismini bilmediği o faydalı bitki olan Ebegümeci. Ebegümeci faydaları nelerdir? Ebegümeci otu nerelerde yetişir? Ebegümeci çayı nasıl hazırlanır? Ebegümeci bitkisini kimler tüketmemelidir? sorularını cevaplarken çıban nedir? Çıban neden çıkar? Evde çıban tedavisi mümkün mü? Ebegümeci ile çıban nasıl tedavi edilir? bunlardan da bahsettik. Faydalı içerikleri olan bu yazımızın başlıkları dikkatinizi çektiyse keyifli okumalar dileriz…

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Ebegümeci nedir?

Ebegümecigiller familyasına ait bir bitki olan Ebegümeci, kolayca kendi kendine yayılabilmekte ve çok yıllık bir bitkidir. Kuzey Afrika’da bir yıllık, Akdeniz’de ise çok yıllık olan Ebegümeci, 1 metre kadar uzayabilir. Birçok çeşidinden biri olan Büyük Ebegümeci ilk çiçek açtığında hoş bir görüntüye sahiptir ancak yaz aylarının sonuna doğru yapraklarını dökmeye başlar. O hoş rengi gider koyu yeşil renge bürünür ve yırtık pırtık saplara döner. Genellikle sarı, mavi ve beyaz renkleriyle bilinen Ebegümeci bitkisinin farklı çeşitlerini de görebiliriz. Çok bilinen ve şifalı bitkiler listesinde bulunan bu bitkinin birçok farklı alanda faydası vardır. Yaprakları ve tohumları da tüketilebilen Ebegümeci, çayı ile de tanınmaktadır.

Ebegümecinin faydaları nelerdir?

Birazdan Ebegümecinin birçok faydasından bahsedeceğiz. Ancak en bilinen özelliklerden bahsederek başlamak istedik. Boğaz ve bademcik iltihaplarına birebir gelen Ebegümeci, gargarasının yapılmasıyla da bilinmektedir. Zengin içeriği ile ağız ve diş sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

En sık yaşanan sorunlardan biri olan baş ağrısına tropik kullanımı ile fayda sağlamaktadır. Yapraklarında bulunan kimyasal sayesinde yaralardan kaynaklı oluşan ya da normal ağrıları kesmeye yardımcı olur ve yaralı olan bölgeyi besler. Bol C vitamini içeriği ile ağrı kesicilerin içeriğinde mutlaka bulunmaktadır.

Ebegümeci anti bakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemine en iyi yardımcıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde yapraklarını ve tohumlarını taze olarak tüketmeniz sizi hastalıklardan koruyacaktır.

Özellikle beyaz ve hassas ciltlere sahip kişilerin yazın yaşadığı en büyük sorun güneş yanıkları ve kızarıklıklardır. Ebegümeci ile yapacağınız bir jel veya kür ile bu yanıklardan hatta sinek ısırıklarından bile korunabilirsiniz. Ebegümeci öz yağı veya diğer alternatif yollar ile ısırık yaralarını veya güneş yanıklarını giderebilir, iyileştirebilirsiniz.

Solunum sistemi hastalıklarına da iyi gelen Ebegümeci, balgam söktürerek solunum sıkıntısı yaşayan kişilere çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda boğazları ve bademcikleri rahatlattığı gibi göğüs tıkanıklığını da gidermektedir.

Birçok kadının bin bir türlü yol aradığı ve dert ettiği o problemin çözümü de Ebegümeci bitkisinde. Yaşlılık karşıtı kremlere tonla para vermenize hiç gerek yok. Demleyeceğiniz Ebegümeci suyu veya hazırlayacağınız lapa ile aynaya daha neşeli bakabilir ve aynadaki görüntünüzü severek bakabilirsiniz.

Özellikle karantina günlerinde hareketsizliğin olumsuz etkilediği bağırsak ve sindirim sorunları yaşamayan yoktur. Birçok kişi bu yüzden tıbbi ilaçlar kullanmakta ancak bu ilaçlar başka sorunlara yol açmaktadır. Bu ilaçları kullanmak yerine şifalı bitkimiz Ebegümeci ile bu problemden kurtulmak mümkün. Kurtulmuş yaprakları veya tohumlarını tüketerek bu sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz. Boşaltım sistemi için de hafif müshil etkisi gösteren Ebegümeci, sizi oldukça rahatlatacaktır.

Gece yattığınızda sağa sola dönmekten ya da herhangi bir sebepten dolayı uyuyamıyorsanız, size Ebegümeci çayı ya da Ebegümeci öz yağından 1-2 damla tatmanızı öneririz. Rahatlatıcı özelliği ile uykularınızdaki düzelmeyi sizde göreceksiniz.

Hem kuru öksürük hem soğuk algınlığı için mücadele eden Ebegümecinin hatmi çiçeği diğer Ebegümeci tiplerine göre daha etkili olduğu bilinmektedir.

Göz kuruluğu yaşayan birçok kişinin de tercihi Ebegümeci. Hazırladığınız çay ile pansuman göz kuruluğunuza birebir gelecektir.  

Yaralara ve içerisindeki iltihapları giderdiği bilinen Ebegümeci, taze yaprakları veya tohumlarıyla hazırlanan Ebegümeci kürleri çıban yaralarına çok iyi gelmektedir. Çıban yaralarını da giderdiği demlediğiniz Ebegümeci çayı ile bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Ebegümecinin zararları nelerdir?

Ebegümecinin fazla tüketimi dışında doğrudan bir zararı olmadığı bilinmektedir. Ancak diğer kimyasal ve bitkisel ilaçlar ile kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü yeterince araştırma bulunmamaktadır.

Ancak anne olmak isteyen kadınların ebegümecinin salatasından ve kürlerinden uzak durmaları önerilir. Nedeni ise; Ebegümecinin yumurtayı kisttik yapıya dönüştürme özelliği vardır bu yüzden hamile kalmayı zorlaştırır.

Ebegümeci nerede ve nasıl yetişir?

Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesinde daha çok tanınan Ebegümeci, pazardan elde ettiğiniz bir ya da birçok bağını açık havada ancak gölge bir yerde kurutabilirsiniz. Soğuk mevsimlerde kurutulan Ebegümeci yaprakları, çiçek ve saplarını birlikte kurutabilirsiniz.

Anadolu’da yaprakları sarılarak sarma yapılan Ebegümeci, kolay ve kendine yetişebilmektedir. Ancak evinizin balkonlarında ya da bahçelerinizde yetiştirmek isterseniz diye kısaca bahsetmek istedik. Dediğimiz gibi hemen her toprak türüne uyum sağlayabilen bu faydalı bitki için bahçe toprağı yeterli olacaktır. Tohumların daha çabuk yeşermesi için 1 gün önceden ıslak bir peçeteniz üzerinde tohumları da ıslatarak bekletin ve diğer gün toprağa ekin. Can suyundan sonra toprağın nemliliğine göre sulama aralığınıza karar vermelisiniz. 12 derecenin altında ve şiddetli rüzgarlardan korunmalıdır. Ebegümeci ekmenin en uygun döneminin kış sonu veya ilkbahar ayları olarak bilinmektedir.

Ebegümeci nerelerde kullanılır?

Ebegümecinin salatası ve turşusu yapılırken, çayı içilebilmektedir. Köylülerimiz ekşimsi tada sahip olan yapraklarını ve genellikle saplarını salatalarında kullanır. Bulgurdan yapılan kısırı ebegümecinin taze yaprakları ile lezzetlendirenler ekşimsi tadını hissedenler enfes bir tadı olduğunu söylemektedirler. Tohumu ve Ebegümeci öz yağı da birçok yemek ve salatalarda kullanıldığı gibi alternatif tıpta da kullanılmaktadır.

Ebegümeci çayı nasıl hazırlanır?

Yorgunluk ve ağrılara birebir gelen Ebegümeci çayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Ekşimsi tatları seven kişilerin mutlaka her gün tükettiğini biliyoruz. Farklı bitkilerle farklı ve gaydalı içeriklere sahip olan Ebegümeci çayına en çok yakışan çay ise Ada çayıdır. Ebegümeci çayını yapmak ise oldukça basit. 1 bardak suya 2 ila 4 çay kaşığı kadar Ebegümeci kurutulmuş formunu katarak 10 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz Adaçayı ile yapmanız içinde tarifi verelim. 1 bardak suya 2 çay kaşığı ada çayı 2 çay kaşığı ebegümeci kurutulmuş formunu katarak 10 dakika demleyerek lezzetli bir çay elde edebilirsiniz. Adaçayı ile Ebegümeci ile gargara da oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Evde çıban tedavisi mümkün mü?

Şimdi birçok kişinin yüzünün ve vücudunun farklı bölgelerinde çıkabilen çıban yaralarına gelelim. Görüntüsü ve ağrıyla insanın içini burkan bu rahatsızlığın evde tedavisinin mümkün olup olmadığı merak ediliyor. Biz öncelikle biraz çıbandan bahsedip sonrasında Evde çıban tedavisi mümkün mü? sorusundan bahsedeceğiz. Ebegümeci ile çıban nasıl geçer? sorularının yanı sıra size farklı ve oldukça faydalı birçok tarif vereceğiz. Dilerseniz devam edelim.

Çıban nedir?

Çıban, deri üzerinde çıkan apseli ve ağrılı yaralardır. Genellikle bir kıl kökünden ya da yağ kanalından geçen bakteriler sayesinde oluşurlar. Dokunulduğunda sert bir yapıya sahiptir ancak aslında içi irinle yani iltihapla doludur. Çıbanlar genelde birbirine sürtünen yerlerde çıkar. Örneğin yüz, boyun,  kulak, kol ve bacaklarda görülebilir. Komşu sinirlere kadar büyüyüp ulaşan irin iltihaplara sebep olur. Dermatoloji bölümünün ilgilendiği çıban, ortasında kıl yuvasına uyan, beyaz veya gri renkte ve fındık veya ceviz büyüklüğünde bir tıkaç görüntüsünün altında sıvı irin bulunmaktadır. Zamanla bu irin daha koyu kıvama sahip olmaya başlarken tıkaç görevi gören bu parçayı atmayı sağlayabilir. Bu işlemi doktorlarda gerçekleştirebilir.

Genellikle dış kulakta çıkan çıbanlar daha ağrılı ve belirtili olmaktadır. Ağrı, sertlik ve hatta ateş gibi belirtiler gösteren bu çıbanlar kulağın hareket ettirilmesiyle daha sancılı hale gelir.

En önemli şartı yaraların temizliği olan çıban rahatsızlığı, bulunan bölgenin temiz tutulması ve tahriş edilmemesi adına uzmanların antibiyotik içerek merhemlerle tedaviyi destekledikleri bilinmektedir. Özellikle yüzde çıkan çıbanlar kan zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Komşu sinirlere yaklaşmaması için bir an önce tedavi edilmelidir.

Çıbanın bir çeşit olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şark çıbanı olarak ama halk arasında güzellik çıbanı olarak adlandırılan bu çıban türü, kum sineklerinin ısırması ile insana bulaşmaktadır. Genellikle el, ayak ve yüz bölgesinde çıkan ve sivilce şeklinde başlayan şark çıbanı, 1-2 cm civarı büyüklüğündedir ve tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir.

Kara çıban; çoban çıbanı ismiyle bilinen bu çıban türü, inek, keçi ve koyun gibi hayvanlardan bulaşan ya da bu bakterinin temas ettiği eşyalara dokunulması ile bulaşan kara çıban deride kabarıklık ve içi su dolu kabarcıklara sebep olur. Bu çıbanların ortası zamanla kararır ve ağrısız yara haline dönüşür.

Şirpençe çıbanı ise; aslan pençesi olarak da bilinen bu çıban türü diğer çıban türlerine oranla daha ağır seyirlidir. Ateş, titreme ve üşüme belirtileri ile normal çıban belirtileri göstermektedir.

Çıban kimlerde çıkar?

Başta sivilceye benzeyen çıbanlar zamanla irileşir ve büyük bir kitleye ulaşır. Genellikle yağlı cilt tipine veya sık terleyen bir yapıya sahip olan kişilerin yüzünde çıkan çıbanlar kronik deri hastalığı olan kişilerde çıkabilmektedir. Böbrek hastalığı olanlarda sıkça görülen çıban yaraları, şeker hastalarında da sıkça görülmektedir. Yaşlılarda da çıban yaraları için risk grubundadır. Obezite olan kişilerin yanı sıra vitamin ve mineral eksikliği olan kişilerde de oldukça fazla görülmektedir. Peki ya çıban neden çıkar? İşte cevabı…

Çıban neden çıkar?

Bakımsız cilt ve düzensiz beslenme sonucu oluşan sivilce oluşumları çıban çıkmasını oldukça fazla etkilemektedir. Sık hava değişiminden kaynaklı hızlı terleme ve vücut ısısı değişimi sonucu çıkabilir. Kılların oluştuğu kök ve boşluklardan giren çıban bakterisi kılları temizleme yöntemi ve temizlik sonrası açılan yuvaların temiz kalmaması sonucu oluşabilir. Fazla kilo sonucu oluşan etlerin üst este gelmesi sonucu oluşan çıbanların çıkma nedenlerinin tamamı bilinmemektedir.

Çıban izi nasıl geçer?

Hekimlerinizin önerdiği krem ve jellerin yanı sıra aloe vera jelinin yara izlerine birebir geldiğini biliyoruz. Çıbanı giderdikten sonra istemediğimiz şekilde bir iz kalır. Genelde oyuk şeklindedir. Leke ve iz bırakmayan çıban giderici ilaç ve merhemler yerine evde kendi karışımlarınız ile bu izlerden kurtulabilirsiniz.

Bu karışımı yapmak için kekik yağı, karanfil yağı, kantaron yağı, okaliptüs yağı, gliserinle bir karışım yapılarak çıbanın üzerine yerleştirilir. Hücre canlandırıp kendi kendine yenilenmesini sağladığı için, cilt de iz bırakmaz. Her yağdan 2-3 damla koymak yeterli olacaktır. Düzenli kullanımda farkı gözlemleyebilirsiniz.

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Ebegümecinin sayısız faydasının olduğunu artık biliyoruz. İçeriğindeki kimyasallar sayesinde bakteri barındırmayan Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün. Birbirinden kolay ve faydalı tariflerimizi okuyarak size uygun olanı seçebilir gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda çıban izleri içinde fayda sağlayacak karışımlar paylaşacağız. Bu tarifleri sivilce ve sivilce izleri için de kullanabilirsiniz. Dilerseniz ilk tarifimiz ile başlayalım.

Ebegümeci ve fındık yaprağı ile çıban tedavisi

Taze fındık yaprakları ve ebegümeci yapraklarını ezerek hamur haline getirin. Daha sonra bu karışıma yarım su bardağı sıcak su ekleyip iyice karıştırın. Karışımın ılıması için bekletin ve soğuduktan sonra bu karışımı çıbanın üzerine uygulayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Ebegümecinin anti bakteriyel özelliği sayesinde çıbanın içerisindeki iltihaptan kurtulurken fındık yaprağı sayesinde tekrar oluşumunun gecikmesini ve zamanla engellemesini sağlıyoruz. Bu karışımın düzenli şekilde kullanımı ile yaklaşık 6 ay içerisinde çıbanlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ebegümeci öz yağı ve Hint yağı ile çıban tedavisi

Hint yağını genellikle saç ve kaş, kirpik bakımları için kullanırız ancak cilde de bir o kadar faydalıdır. Oldukça basit bir uygulama ile çıban yarasından ve izlerinden kurtulabilirsiniz. Aynı miktarda Ebegümeci öz yağını ve Hint yağını karıştırıp bir pamuk ile çıban olan bölgeye sürünüz. Daha sonrasında sargı bezi ya da temiz tülbent ile çıban olan bölge sıkıca sarılır. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra uygulama yapılan bölge ılık su ile temizlenir. Haftada 2-3 kez tekrarlayabileceğiniz bu uygulama 6 ay sonunda kesin sonuç vermektedir.

Ebegümeci ve soğan suyu ile çıban tedavisi

Alternatif tıpta da sıklıkla tercih edilen bu yöntem, ebegümeci ve soğan suyu ile uygulanmaktadır. Çok etkili bir yöntemdir. 1 adet orta boy soğanın suyunu çıkarın ve ebegümeci suyunun içine katı. İyice karıştığından emin olduktan sonra çıban olan bölgeye uygulayın. Eğer çıban göz kapağınızda çıktıysa bu tarif yerine diğer tariflerimizden birini uygulamalısınız.

Ebegümeci ve okaliptüs yağı ile çıban tedavisi

Antiseptik özelliğe sahip bir yağ olan okaliptüs yağı, ebegümeci öz yağı ile karıştırıldığında çıbana karşı kesin çözümlü doğal bir reçete yerini tutmaktadır. Bu karışımı taze ve günlük uygulamanız daha etkili olacaktır. 2-3 damla okaliptüs yağı ve 2-3 damla ebegümeci öz yağı ile karıştırılır. Çıban olan bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulanır. Daha sonra pamuğu 10 dakika kadar çıban üzerinde tutup daha sonra durulanır. Bu yöntemi çıban tamamen yok olana kadar her gün gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ebegümeci ve zerdeçal ile çıban tedavisi

Cilt bakımlarında ve yara izlerinde sıkça tercih edilen zerdeçal çıban için de çok iyi bir çözümdür. 4 çay kaşığı zerdeçal tozuna biraz ebegümeci suyu ekleyip hamur kıvamına getirin. Hamur kıvamını aldıktan sonra çıban olan bölgeye uygulamanız ve 2 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulamayı da aynı şekilde çıban geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Ebegümeci ve çay ağacı yağı ile çıban tedavisi

Duş aldıktan sonra temiz cildinize 2 yemek kaşığı çay ağacı yağını ve 2 yemek kaşığı ebegümeci öz yağını kaynatın ve soğuması için bekleyin. Ya karışımı soğuduktan sonra çıban olan bölgeye yavaşça uygulayın. Her duştan sonra bu yöntemi çıban geçene kadar uygulayın. Hem iz bırakmayacak hem de çıbanın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Antiseptik özelliği ile kıl köklerindeki bakterileri giderir.

Ebegümeci ve epsom tuzu ile çıban tedavisi

Kıl köklerine yerleşen bakterileri öldürme görevini üstlenen epsom tuzu ebegümeci suyu ile birleştiğinde tamamen iyileştirici etkiye sahip olur. 5 yemek kaşığı epsom tuzuna 2 su bardağı ebegümeci suyu yeterli olacaktır. Karışımı bir kapta birleştirip temiz bir havlu veya tercihen pamuk ile uygulayın. Gün içinde sayısız şekilde istediğiniz zaman uygulayabileceğiniz bu yöntem, oldukça etkili bir yöntemdir.

Tedavilerde en önemli olan çıplak elle dokunmamaktır. Aynı zamanda en etkili şekilde sonuç almak ve tekrarlamaması için temiz tutmaya gayret etmelisiniz.

Ebegümeci ile çıban tedavisi mümkün mü?

Ebegümeci ve çıban ile ilgili en çok sorulan sorular 

Sizler için cevapları en çok merak edilen ve sorulan soruları derledik. Destekleyici ve anlatımlı videolar da ekledik. Dilerseniz birlikte göz atalım. 

Vücutta çıkan çıban için hangi doktora gidilir?

Bazı çıbanlar çıktıktan sonra kendi kendine geçebiliyorken durum tam tersine sıklıkla ortaya çıkıyorsa bu durum başka hastalıkların habercisi olabilir. Tehlikeli olabilecek bölgelerdeki çıbanlar için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çıbanlar için Dermatoloji bölümü doktoruna gitmeniz gerekir.

Patlayan çıban nasıl temizlenir?

Çıbanın patlaması durumunda temiz bir gazlı bezle o bölgeyi sararak enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilir ya da antiseptik bir sabun ile yıkayabilirsiniz. Patlatılmaya çalışılan çıban vücudun diğer bölgelerine yayılır ve diğer bölgelerde çıkmasına sebep olur.

Çıban patlatılır mı?

Özellikle başlangıç aşamasındaki çıbanlar patlatılmamalıdır. Dokuya yayılabilir, daha ileri vakalarda kana karışabilir. Ancak çıban olgunlaşmış, ortasında beyaz iltihap biriktiği görülüyorsa cerrahi yöntemlerle, steril bir şekilde patlatıldığında iyileşmesi de hızlandırılmış olur.

Ebegümeci iltihaba iyi gelir mi?

Ebegümeci çok iyi bir anti bakteriyel olduğu için, böbreklerde iltihap oluşumunu, böbreklerde ve safra kesesinde taş oluşumunu engeller. Ebegümeci iltihaplı yaralar içinde birebir çözümdür.

Çıban nedir? Çıban neden oluşur? işte cevabı!

Aslında sizler için derlediğimiz ve yazdığımız bu yazı da açıkça bahsettik ama ayrıca videoları izleyip daha tıbbi bilgiler almak isteyen için eklemek istedik. Daha tıbbi bilgi ve kavramlar için izlemenizi öneririz.

 Çıbanlar daha tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir!

Çıbanlar ağrılı üstü açık lezyonlar şeklinde ise bu çıbanlar cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir. Mümkünse doktora eşle gidilmesi önerilir. Bu videoyu da daha dikkatli olmanız ve sağlığınızı önemsediğimiz için ekledik. Mutlaka izlemelisiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com