En İyi Bıçak Markası

Usta şeflerin en çok kullandıkları mutfak malzemelerinden olan bıçaklar aynı zamanda şeflerin gösteri aleti gibidir. Öyle ki mutfakta kullanılan bıçaklar kullanıma uygun olarak farklı olarak tasarlanır ve üretilir. Bu anlamda bıçak setleri ön plana çıkmaktadır. Böylelikle her özelliği ile her kesimde kullanılan bıçaklardan bahsetmek mümkündür. Özellikle yemek ustası şefler kullanım için en iyi bıçak markası araştırması yapmaktadır.

En İyi Bıçak Markaları hangileri

Sebze tahtası üzerin elinde bıçakla gösteri yapan usta şeflerden biri olmak isteyenler öncelikli olarak yemek nasıl pişirilir konusuna değinmesi gerekir. Ancak pişirilen yemeklerin şekillenmesinde önem taşıyan bıçaklar marka ve özelliklere göre değişmektedir. Bu anlamda şeflerin Türkiye’de kullandığı en iyi bıçak markası şu şekilde listelenebilir.

·         Pirge

·         Wusthof

·         Arcos

·         Zyliss

·         Sürmene Sürbisa

·         Zwilling

·         Kai

·         Victorianox

·         Kyocera

·         WMF

·         Emsan

·         Karaca

Bıçaklar tamamen paslanmak çelikten üretilirken sapları ise plastik malzemeler, ahşap ve paslanmak çelikten olabilmektedir. Keskinliği ve kullanım rahatlığıyla öne çıkan  bazı bıçaklar ve özellikleri şu şekildedir.

Pirge

Paslanmaz çelikten üretilen bıçak aynı zamanda milli bir markadır. Uzun yıllar kullanabileceğiniz özelliklere sahip bıçakları kasaplar, şefler ve pastacılar kullanmaktadır. Öyle ki Pirge 1879 yılından itibaren üretime başlamış ve bugünlere kadar gelmiştir. Bu sebeple sektörde önemli bir yere sahiptir. 2,5 cm genişliği sahip bıçak sapı PPC malzemesinden yapılmaktadır.

Wusthof

Adından da anlaşılacağı üzere Alman markası olan Wusthoft 47 mm genişliğe sahip bir bıçaktır. 20 cm uzunluğa sahiptir. Bıçak sapı ile birlikte tek parça ile üretilmektedir. Bu sayede paslanmadan kullanılan bir üründür. Sapı ise ahşaptan yapılmaktadır. Bu sayede daha profesyonel bir kullanım olanağı sunar.

Arcos

 

Dünya markası olarak Türkiye’de de satılan Arcos’un geçmişi 300 yıl kadar geriye kadar gitmektedir. İspanyol markasıdır. Paslanmaz çelik ile üretilir ve bu sayede uzun yıllar sizlere hizmet etmektedir. Zira marka bıçaklarına 10 yıl garanti sunmaktadır. Sapı plastik olan bıçak bu anlamda çok kaliteli bir üründür.

Zyliss

1951 yılında üretime başlayan Zyliss İsviçre’lilerin öğündüğü bir markadır. Özellikle evlerde gündelik işlerde rahat kullanım imkan ıvermektedir. Şık tasarıma sahiptir. Tasarımları ile yenilikçi bir yüze sahip Zyliss 10 cm uzunluktadır.

Sürmene Sürbisa

Listenin beşinci sırasında Karadeniz’den külleri ile doğan Sürmene bıçağı bulunmaktadır. Türkiye’nin sayılı kaliteli bıçakları arasında yer alan marka gündelik hayatın yanı sıra profesyonellerce kullanılmayı hak eden özelliklere sahipti. Paslanmaz çelik bıçağın sapı PPC malzemeden yapılmaktadır.

Bıçaklarda Kullanım ve Özellikleri

Dünya çapında en iyi bıçaklar hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Hatta bu anlamda kılavuzlar hazırlayan kesimden bahsetmek mümkündür. Bu aşamada kişiden kişiye değişen en iyi bıçak unsurundan bahsetmek mümkündür. Ancak uzman yemek şeflerinin açıklamaları ve kullandıkları bıçaklar bizlere bir takıp ipuçları vermektedir. Bununla birlikte kulanım özelliği önemlidir. Zira meyve için ayrı sebzeler için ayrı, et ve diğer kesimler için ayrı bıçakların kullanılmasından bahsetmek mümkündür.

Bıçaklar rahat kullanım sağlaması gerekir. Özellikle ağırlığı ile manevra yapmayı kolaylaştırması gerekir ki kullanıcısı rahat bir çalışma yapabilsin. Bir bıçağın sadece keskin olması yeterli değildir. Ergononik bir yapı ile birlikte genişliği ve uzunluğu da bu anlamda önem kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu